Švédi postúpili do štvrťfinále, výhra Bieloruska pomohla Slovákom

V druhom nedeľňajšom zápase osemfinálovej F-skupiny na svetovom šampionáte v hokeji v Nemecku si v mannheimskej SAP Arene poradili Švédi s Kanadou 3:1. Zverenci trénera Craiga MacTavisha našli po Švajčiaroch už druhého premožiteľa. "Tri korunky" sa stali druhým istým postupujúcim tímom do štvrťfinále z F-skupiny, v ktorom si zahrajú aj Švajčiari. V druhom zápase E-skupiny zvíťazili nečakane v kolínskej Lanxess Arene Bielorusi nad domácim Nemeckom 2:1 po predĺžení.

16.05.2010 23:00 , aktualizované: 23:11
Švédsko Andersson Foto: ,
Jonas Andersson a Jonathan Ericsson sa tešia z gólu v sieti Kanady.

F-skupina (Mannheim):

Švédsko – Kanada 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

• Góly: 3. Harju (Engqvist, Ekman Larsson), 22. Andersson (J. Ericsson), 25. Andersson (Persson) – 47. Laich

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Laaksonen (Fín.), Sterns – Brown (obaja USA) Terho (Fín), 4289 divákov

• Švédsko: J. Gustavsson – M. Johansson, Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Ekman Larsson, Bäckman, Gunnarsson – Maartensson, Nilson, Pääjärvi Svensson – Persson, Backlund, Andersson – Engqvist, Omark, Harju – Pettersson, Wallin, Nylander
  • Kanada: Ch. Mason (25. Ch. Johnson) – Burns, Beauchemin, M. Staal, Myers, Russell, Giordano, Cumiskey – Perry, Bourque, Tavares, – Raymond, Ray Whitney, Duchene – Downie, Laich, Ott – Eberle, E. Kane, Peverley

Švédi sa ujali vedenia už po 155 sekundách po góle Harjua. Na začiatku druhého dejstva zvýšil vedenie Švédov už na 3:0 dvoma gólmi Andersson. V záverečnej tretine Laich už len upravil na konečných 1:3.

E-skupina (Kolín):

Nemecko – Bielorusko 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1)

• Góly: 60. Marcel Müller (Felski) – 7. Michaľov (Čupris, Kovyršin), 65. Kaľužnyj (Grabovskij, Makrickij). Vylúčení: 4:1 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Muylaert, Savage – Bechard (všetci Kan.), Kiča (Ukr.), 11 748 divákov
  • Nemecko: Endras – Ehrhoff, Dietrich, J. Krueger, Sulzer, Hölzer, C. Braun, Butenschön, N. Goc – Schütz, M. Goc, Rankel – Marcel Müller, Ullmann, M. Wolf – Hospelt, Tripp, Hager – A. Barta, Felski, Kreutzer
  • Bielorusko: Mezin – Salej, Kolosov, Stasenko, Denisov, Riadinskij, Makrickij, Kosťučonok – Ugarov, Kaľužnyj, Grabovskij – Meleško, Stas, Demagin – Kulakov, Stefanovič, Drozd – Michaľov, Čupris, Kovyršin

Zverenci trénera Zankovca zaskočili v prvej tretine Nemcov svojou aktívnou hrou, z ktorej rezultoval úvodný gól už v 7. minúte z hokejky Michaľova. Bielorusi v prvom dejstve prestrieľi domácich v pomere 10:8. V ďalšom priebehu Nemci zvýšili aktivitu, ale v bieloruskej bránke ako obvykle čaroval Mezin. Nemci sa presadili až v poslednej minúte riadneho hracieho času, keď pri hre bez brankára skóroval Marcel Müller. Keď už v nastavenom čase všetci mysleli na samostatné nájazdy, Kaľužnyj 15 sekúnd pred klaksónom rozhodol o Pyrrhovom víťazstve Bielorusov, ktorí prišli napriek tomu už o šancu na postup do štvrťfinále.

Výsledok však zahral do kariet Slovensku, ktorému bude aj v prípade prehry s Fínskom stačiť akékoľvek víťazstvo nad Nemeckom na štvrťfinálovú ú­časť.