Kanada deklasovala Nórov 12:1, zvyšok severu podľa očakávania

V úvodnom zápase osemfinálovej F-skupiny na svetovom šampionáte v hokeji v Nemecku sa v piatok podvečer zrodil prvý dvojciferný výsledok turnaja, keď Kanada zdolala Nórsko 12:1. Ďalšie severské krajiny sa zahanbiť nenechali. Švédi v "efku" vyhrali nad Lotyšmi 4:2 a v E-skupine si Fínsko poradilo s Bieloruskom 2:0.

14.05.2010 18:49 , aktualizované: 22:48
Kanada hokej gól Foto: ,
Kanadský tím.

F-skupina (Mannheim)

Kanada – Nórsko 12:1 (1:1, 7:0, 4:0)

• Góly: 14. E. Kane (M. Staal), 24. Perry (Russell, Ray Whitney), 34. Giordano (Duchene, Eberle), 37. Tavares, 38. Peverley (E. Kane, Eberle), 39. Downie (Ott), 40. Whitney (Burns), 40. E. Kane (Eberle, Peverley), 41. Eberle (Ray Whitney), 46. Tavares (Perry), 50. Tavares (Burns), 51. Duchene (Beauchemin, Ray Whitney) – 2. Holos. Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše Jakobsen (Nór.) trest v hre, presilovky: 5:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Levonen – Terho (obaja Fín.), Brown (USA), 2 670 divákov
  • Kanada: Ch. Mason – M. Staal, Myers, Giordano, Beauchemin, Russell, Cumiskey, Del Zotto – Perry, Tavares, Laich – Burns, Ray Whitney, Duchene – Downie, Bourque, Ott – Eberle, E. Kane, Peverley
  • Nórsko: R. Smith (od 46. Lystenstoen) – Holos, Tollefsen, Kaunismäki, Jakobsen, Lokken Ostli, Solberg, Bonsaksen Thoresen, Zuccarello Aasen, Fredriksen – L. E. Spets, Bastiansen, M. Olimb – Holtet, Lorentzen, K. Forsberg, K. A. Olimb – Roymark, K. A. Olimb, K. A. Spets – Martinsen

V mannheimskej SAP Arene však v prvej polovici stretnutia mohli diváci vidieť vyrovnaný súboj. Nóri oslabení o potrestaného elitného gólmana Pala Grotnesa a útočníka Martina Laumanna Ylvena zaskočili Kanaďanov hneď v 2. min po tvrdej strele obrancu Holosa. Hráčom krajiny javorového listu trvalo desať minút, kým dokázali nájsť odpoveď na oduševnený výkon Nórov. V 14. min E. Kane dorazil za chrbát nórskeho gólmana Smitha strelu M. Staala.

V druhej tretine Kanaďanov posunul do vedenia v 24. min Perry, ktorý tečoval strelu Raya Whitneyho. Zlom v stretnutí znamenal Giordanov gól na 3:1 v 34. min, po ktorom sa nórska hra zrútila ako domček z karát a do konca druhého dejstva severania inkasovali ďalších päť gólov. Navyše prišli aj o kapitána Jakobsena, ktorý za faul inkasoval trest v hre. V záverečnom dejstve pokračovala kanadská exhibícia ďalšími štyrmi gólmi. Hetrikom sa v stretnutí blysol John Tavares a štyrmi bodmi (1+3) vo svojom debute na MS Jordan Eberle.

Švédsko – Lotyšsko 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)

• Góly: 1. Pääjärvi Svensson (Hedman), 6. Ekman Larsson (Pettersson, Nylander), 15. Nylander (Wallin, Bäckman), 58. Martensson (Gunnarsson, Pääjärvi Svensson) – 1. Karsums (Sprukts), 46. Karsums (Sprukts). Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc (SR), Piechaczek (Nem.) – Kowert (Nem.), Valach (SR) 3078 divákov
  • Švédsko: Markström – M. Johansson, Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Ekman Larsson, Bäckman, Gunnarsson – Maartensson, Nilson, Pääjärvi Svensson – Persson, Backlund, Andersson – Pettersson, Wallin, Nylander
  • Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, Kulda, Jass, J. Redlihs – Vasiljevs, Niživijs, Cipulis – Sprukts, Karsums, Daugavinš – Darzinš, Saulietis. Džerinš – Štals, Pečura, Meija

Švédi strelili v mannheimskej SAP Arene tri svoje góly už v prvej tretine, keď boli postupne úspešní Magnus Pääjärvi Svensson, Oliver Ekman Larsson a tiež veterán Michael Nylander. Za Lotyšov vyrovnával hneď v úvode na 1:1 a neskôr v tretej tretine znižoval na 2:3 Martins Karsums. Črtajúcu sa drámu nedopustil Tony Maartensson, ktorý v 58. min pečatil víťazstvo favorita na 4:2. Lotyši zostali po tejto prehre s nulou na bodovom konte a prípadný postup do štvrťfinále sa im začína vzďaľovať.

Fínsko – Bielorusko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

• Góly: 28. Immonen (Miettinen), 33. Hytönen (Pihlström, Puistola). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Looker (USA), Sjöberg – Sabelström (obaja Švéd.), Arm (Švajč.), 5273 divákov
  • Fínsko: Rinne – Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola – Miettinen, Immonen, J. Jokinen – S. Kapanen, Kontiola, Aaltonen – Hytönen, Korpikoski, Pihlström – Hahl, Osala, Komarov
  • Bielorusko: Mezin – Salej, Kolosov, Stasenko, Denisov, Riadinskij, Gotovec, Kosťučonok – Ugarov, Kaľužnyj, Grabovskij – Meleško, Stas, Demagin – Kulakov, Stefanovič, Kovyršin – Michaľov, Čupris, Seňkevič

Reprezentanti „Suomi“ mali od začiatku prevahu, najväčšou prekážkou však bol pre nich bieloruský gólman Andrej Mezin, ktorý zlikvidoval všetkých 13 striel v prvej tretine. Až v 28. min nestačil na Immonenovu lišiacku strelu prakticky z nulového uhla pri fínskej presilovke za príliš veľký počet Bielorusov na ľade. O päť minút neskôr prestrelil Mezina aj Hytönen. Za stavu 2:0 sa Fíni upokojili a kontrolovali priebeh zápasu, v ktorom sa Bielorusi prakticky nedostávali do šancí.

Divákov zamrazilo, keď v 36. min musel zdravotný personál odviezť na nosidlách z ľadu v stabilizovanej polohe bieloruského obrancu Gotovca po tom, čo ho na mantinel narazil Osala. Bielorusi nedokázali nič vymyslieť ani v záverečnej tretine a fínsky gólman Pekka Rinne sa stal po Švajčiarovi Martinovi Gerberovi a Dánovi Patrickovi Galbraithovi tretím brankárom, ktorý na šampionáte absolvoval zápas bez inkasovaného gólu.