Česi sú majstri sveta! Vo finále vyhrali nad hviezdnym Ruskom 2:1

Víťazmi majstrovstiev sveta v Nemecku sa stali hokejisti Česka, ktorí vo finále zdolali Rusko 2:1. Svoj tím poslal do vedenia už po dvadsiatich sekundách Jakub Klepiš. Dacjuk síce skóroval, ale bolo to niekoľko stotín po skončení prvej tretiny. Na konci tej druhej sa presadil Rolinek. Rusi síce mali na konci zápasu enormný tlak, no dosiahli z neho len kontaktný gól z hokejky Dacjuka. Zverenci Viačeslava Bykova tak nenadviazali na triumfy z MS 2008 a 2009. Česi sa tešia z prvého titulu od roku 2005, keď triumfovali vo Viedni.

23.05.2010 21:02 , aktualizované: 24.05.2010 00:02
Rusko Česko 12 Foto:
Radosť čerstvých majstrov sveta.
debata (330)

Finále:

Rusko – Česko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0) – víťazom MS 2010 je Česko

Góly: 60. Dacjuk (Kovaľčuk, Gončar) – 1. Klepiš (Jágr), 39. Rolinek (K. Rachůnek). Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: 50. Jemelin (Rus.) na 5+DKZ, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Levonen (Fín.) – Brown (USA), Wehrli (Švajč.), 19.132 divákov
Rusko: Varlamov – Kornějev, Grebeškov, Gončar, Kalinin, I. Nikulin, Jemelin, Aťjušov, Kulikov – Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin – Kovalčuk, Malkin, Dacjuk – Kozlov, Těreščenko, Frolov – Afinogenov, Anisimov, Kuljomin
Česko: Vokoun – Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek, Gřegořek – Jágr, Vampola, Klepiš – Voráček, Marek, Rolinek – Kašpar, Červenka, Novotný – Kvapil, Koukal, Hubáček

Česi mali fantastický úvod, už po 20 sekundách hry po chybe ruskej obrany a výbornej prihrávke Jágra od zadného mantinelu ostal voľný Klepiš a do odkrytej časti bránky otvoril skóre. Rusi sa okamžite snažili vyrovnať, ale Vokoun ukazoval svoje majstrovstvo. V 3. min zlikvidoval aj sólo Afinogenova, ktorého vyslal výbornou prihrávkou do úniku Kuľomin. Hneď nato trafil Fiodorov len pravú žŕdku českej bránky.

Zborná roztočila postupne v útočnom pásme veľký kolotoč, jej hráči však zlyhávali v koncovke. Česi sa vymanili z tlaku, v druhej polovici prvej tretiny sa však dopustili faulov a museli sa brániť. Ruské kombinácie sa však neskončili úspešne. Na opačnej strane v prečíslení neprešla Blaťákova prihrávka na Červenku cez padajúceho Ovečkina, český obranca sa však dostal ešte k puku a nebezpečne ohrozil Varlamova. Rusi napokon dopravili puk do siete, Dacjuk však strieľal v presilovke až po uplynutí času pre prvú tretinu.

Jevgenij Malkin (vpravo) takto... Foto: Reuters
Rusko Česko 8 Jevgenij Malkin (vpravo) takto "nabehol" na Michala Rozsívala.

V pokračujúcej presilovke po zmene strán unikol Koukal, ale Varlamov jeho blafák vystihol. Bykovovi zverenci hrali smerom dopredu veľmi aktívne, cez obrannú hrádzu súpera sa však nedokázali presadiť. Vo svojej defenzíve neboli stopercentní a Růžičkovci hrozili, v 25. min neprestrelil Varlamova Klepiš. V 29. min sa pred bránkou najlepšie zorientoval Kovaľčuk, ale trafil len kľačiaceho Vokouna. V polovici zápasu sa výborne uvoľnil Frolov, ale proti českému brankárovi tiež neuspel. V 38. min sa zrazili v útočnom pásme Ovečkin s Fiodorovom, Česi sa dostali do rýchleho brejku, puk z Rachůnkovej hokejky trafil Rolinka do korčule a od nej sa dostal druhýkrát do siete.

Česi v tretej tretine pokračovali vo výbornej obrannej hre, napádali rozohrávku Rusov a k ničomu vážnemu ich nepúšťali. Favorit duelu nedokázal nič veľké vymyslieť. Hráčom „zbornej“ akoby dochádzali sily a postupne boli zverenci Vladimíra Růžičku nebezpečnejší. Rusov navyše zastavilo prísne vylúčenie Jemelina na päť minút plus do konca stretnutia za čistý bodyček na Jágra i následný faul Kozlova.

Zranený Jaromír Jágr. Foto: Reuters
Rusko Česko 10 Zranený Jaromír Jágr.

Česi sa počas dlhej presilovky dopredu ani veľmi nehrnuli, puk držali na svojich hokejkách a šetrili sily. V 56. min sa natlačil do zakončenia Červenka, proti Varlamovi sa však nepresadil. Ruský gólman opustil necelé tri minúty pred koncom tretej tretiny svoju bránku, na trestnú lavicu navyše putovali Rozsíval a Rolinek a začal sa záverečný tlak Ruska, pri ktorom trafil Ovečkin žŕdku. Daciuk 36 sekúnd pred koncom znížil na 1:2, ďalší tlak už vyrovnanie nepriniesol.

Povedali po finále:

Tomáš Vokoun (brankár Česka): „Bolo to ťažké stretnutie. Poznali sme silu Ruska, ktoré malo výborné mužstvo. Je to nádherný zážitok. Víťazstiev sa človek nikdy nenabaží a po všetkých prehrách si ich užíva. V závere spoluhráči bojovali, padali do striel, ja som musel v bránke lietať. Je to obrovský úspech a dokazuje, že hokej je tímovým športom. Keď dve desiatky hráčov ťahajú za jeden povraz, úspech sa musí dostaviť. Bol to skvelý zápas, jeden z najlepších, ak nie najlepší v mojej kariére. Rusi ťahali šnúru 27 víťazných zápasov na MS, veľmi chceli. Navyše im prišli na šampionát všetky hviezdy, preto sa človek nediví, že boli veľmi sklamaní. My sme bojovali a aj s trochou šťastia vyhrali.“

Jaromír Jágr (útočník Česka): „Na svete je všetko možné. Veriť v podobný úspech je jeho základ. Napokon sme to opäť dokázali. Dôležité je, že všetko dobre dopadlo. Nervy k podobným zápasom patria. Posledné minúty som pre zranenie nehral, zo striedačky bolo hrozné sledovať záver. Rusi hrali presilovku vlastne šesť na troch, moji spoluhráči to však zvládli výborne. Bez brankára sa v súčasnom hokeji nevyhráva, Vokoun bol skvelý.“

Petr Čáslava (obranca Česka): „Máme obrovskú radosť. Začiatok finále bol veľmi ťažký, pretože aj keď sme dali gól, Rusi na nás vybehli. Našťastie, Tomáš Vokoun bol úplne skvelý. Ja som ani v závere prakticky nebol nervózny, vedel som, že ďalší gól už Tomáš nepustí. Prvá tretina bola veľmi náročná, bolo dôležité, že sme udržali výsledok 1:0. Turnaj bol veľmi vyrovnaný, do budúcnosti si na to musíme zvykať. Nikto nám neveril, no ukázali sme, že poctivá práca dokáže viac ako veľké hviezdy. Určite to poriadne oslávime, ale ja sa teším najmä na rodinu.“

Sergej Gončar (obranca Ruska): „Celé české mužstvo dnes hralo veľmi dobre v obrane, výborne chytal brankár Tomáš Vokoun. My sme sa snažili dostať puk do bránky, nastrelili sme niekoľkokrát aj konštrukciu bránky, nedarilo sa nám. Myslel som si, že máme dostatočne silné a skúsené mužstvo, aby sme získali titul, no nevyšlo to. Som smutný a sklamaný.“

Lukáš Kašpar (útočník Česka): „Nemôžem uveriť tomu, že sme to dokázali. Proti Rusku sme vo finále odohrali fantastický zápas a dosiahli sme skvelé víťazstvo. Vytvorili sme tu v Nemecku skutočne výbornú partiu.“

Iľja Kovaľčuk (útočník Ruska): „Samozrejme, že sme všetci rozčarovaní. Nemôžeme akceptovať žiadne iné ako prvé miesto, to jednoducho nejde. Skončili sme druhí, a preto sme veľmi, veľmi sklamaní.“