Koniec. Slovákov zastavili Švédi

Slovenskí hokejisti prehrali vo štvrťfinále MS v Moskve s obhajcom titulu zo Švédska 4:7 a s turnajom sa rozlúčili. Víťaz postúpil do semifinále, kde sa stretne s lepším z dvojice Kanada - Švajčiarsko. Góly Slovákov dali: Marián Hossa, Kapuš, Radivojevič, Kukumberg.

09.05.2007 20:30
Fredrik Warg, Karol Križan Foto:
Švéd Fredrik Warg strieľa gól slovenskému brankárovi Karolovi Križanovi.

Za najlepších hráčov slovenského tímu na turnaji vyhlásili Križana, Cháru a Gáboríka. Po tretí raz za sebou sa slovenskí hokejisti lúčia so šampionátom vo štvrťfinále. O nádej na víťazstvo v sľubne rozohratom zápase proti Švédsku sa pripravili množstvom chýb v obrane počas druhej tretiny. Prestrelka v tretej zmenila skóre, nie však víťaza zápasu.

Štvrťfinále MS 2007:

Švédsko – Slovensko 7:4 (1:2, 3:0, 3:2)

• Góly: 8. Warg (Emvall), 23. Hedström (Bäckström), 27. Martensson (J. Jönsson, Thornberg), 34. Hedström (Steen, Bäckström), 48. Martensson, 50. M. Johansson (Davidsson, Enström), 60. Martensson (J. Jönsson) – 3. Marián Hossa (Gáborík, Stehlík), 9. Kapuš (Šatan, Podhradský), 42. Radivojevič (Podhradský), 52. Kukumberg (Radivojevič). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: 50. Gáborík 10 min nešp. správanie, 59. Demitra (obaja SR) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švajč.) – Oskirko (Rus.), Wehrli (Švajč.), 7000 divákov
  • Švédsko: Backlund – Stralman, K. Jönsson, D. Tärnström, Akerman, Hallberg, Enström, M. Johansson – Martensson, J. Jönsson, Thörnberg – Warg, Wallin, Emvall – Hörnqvist, Davidsson, Bremberg – Steen, Bäckström, Hedström
  • Slovensko: Križan – Chára, Podhradský, Jurčina, Stehlík, Štrbák, Harant, Graňák – Šatan, Kapuš, Uram – Radivojevič, Kukumberg, Surový – Marián Hossa, Demitra, Gáborík – Čiernik, M. Kováčik, Melichárek

Slováci začali svižne a úspešne : už v prvej minúte sa pred brankára Bäcklunda pretlačil Kukumberg a vypýtal si faul. Presilovku využil trenčiansky útok – Gáborík z rohu klziska prekľučkoval pred bránku, pri pokuse zasunúť mu puk skĺzol k voľnému Hossovi a ten nezaváhal – 1:0. O tri minúty si Slováci vynútili ďalšiu presilovku, keď Kapuša fauloval Thornberg. Nevyužili ju, Gáboríkova individuálna paráda a blesková strela bekhendom sa neujala.

Vyrovnanie priniesla nedôrazná obrana Slovákov: Švédi zachytili nepresnú rozohrávku, po sérii nepresností slovenských zadákov si pred bránku nakorčuľoval Warg a nekrytý zblízka prestrelil Križana. Slováci odpovedali – k protiútoku sa rozbehol Šatan, posunul puk Kapušovi a ten strelou pod lapačku obnovil vedenie. Hra sa nakrátko upokojila, Švédi však získali prevahu, pred koncom tretiny nebezpečne strieľali Hedström a Martensson.

V druhej tretine Tri korunky dominovali. Zrýchlili, zatlačili Slovákov do obrannej tretiny a nútili ich k chybám. Zlé striedanie slovenského tímu rýchlo potrestal nekrytý Hedström. Švédi tlačili aj ďalej, prvú strelu na Bäcklunda vyslali Slováci až po piatich minútach. Krátko na to už ale prehrávali – Thornberg sa natlačil pred Križana, prepadol cez slovenského brankára a odrazený puk pohodlne dorazil Martensson. Slováci sa pokúšali o odpoveď z protiútokov, Kapušovu prihrávku Uramovi a Hossovu Gáboríkovi však Švédi včas vypichli. Veľkú šancu na vyrovnanie spálil v polovici zápasu Gáborík, keď sám pred brankárom neusmernil Hossovu strieľanú prihrávku.
Štvrtý gól Švédov padol v presilovke – vylúčenie Radivojeviča potrestal dorážkou opäť Hedström. Pred koncom druhej časti mali Slováci smolu, keď Gáborík dopravil odrazený puk po Chárovej delovke do siete až po odpískaní.

V úvode tretej tretiny dal Slovensku nádej Radivojevič, keď nadvakrát dorazil Podhradského strelu, o päť minút však Švédi poistili náskok z brejku Martenssenom. Definitívne rozhodnutie padlo pri presilovke o dvoch hráčov, keď Johanssonov gól sledovali z trestnej lavice Kukumberg, Jurčina a Gáborík (dostal osobný trest). Nič na tom nezmenil ani Kukumbergov gól z protiútoku krátko po návrate z trestu, Chárova a Surového pokusy zblízka. Do prázdnej bránky pečatil triumf Švédov.

Miroslav Šatan (útočník a kapitán SR): „Druhá tretina bola určite naša najslabšia na celom šampionáte. Ak dostaneme v zápase sedem gólov, jednoducho nemôžeme vyhrávať. Po I. tretine sme síce viedli, ale aj v nej sme hrali dobre len prvých 10 minút, potom sme akoby mentálne odišli. Myslím si, že v celom stretnutí sme predviedli dobrý výkon približne 35 minút, v ostatných momentoch sme mali hluché chvíle. Takto sa však hokej hrať nedá, koncentrácia musí byť stopercentná celých 60 minút. Nikto sem neprišiel na dva týždne na to, aby sme ako tím skončili na šiestom či siedmom mieste. Každý sem cestoval s cieľom dosiahnuť nejaký úspech. Aj tak treba poďakovať všetkým chalanom, ktorí prišli na majstrovstvá sveta. V dnešnom zápase aj v celom turnaji sme urobili veľa chýb, preto ak chceme byť v budúcnosti úspešní, budeme musieť ešte zlepšiť veľa vecí.“

Bengt-Ake Gustafsson (tréner Švédska): "Začali sme trocha nervózne. Naši skúsení hráči urobili niekoľko chýb. Našťastie sme so súperom udržali kontakt. Napokon sme odohrali dobrý zápas, moji hráči podali kvalitný výkon. Teraz sa musíme čo najlepšie pripraviť na semifinále.

Július Šupler (tréner Slovenska): „Mali sme výborný začiatok. V prvej tretine sme hrali dobre v obrane, hráči plnili pokyny. Od druhej časti sme urobili taktické chyby, nepremenili sme veľa šancí. Musím povedať, že Švédi vyhrali zaslúžene. Sezóna sa týmto zápasom pre nás skončila, hráčom som v kabíne za ich výkony poďakoval. Dúfam, že o rok dopadneme lepšie.“

Richard Kapuš (útočník Slovenska a strelec jedného z gólov): „Sme smutní, že to takto dopadlo. Dostať sedem gólov v takom zápase je veľmi zlé. Veľmi ťažko sa to hodnotí. Začali sme pritom veľmi dobre. Zbabrali sme druhú tretinu, čo rozhodlo. Stiahli sme sa v nej do defenzívy, robili sme chyby. Stalo sa nám to osudným.“

Roman Kukumberg (útočník Slovenska a strelec jedného z gólov): „Som sklamaný, tento tím mal určite na viac. Dnes sme mali hluchých 10 minút v druhej tretine a musíme ísť po nich domov. Zbytočne sme sa stiahli do defenzívy. Potom nám už chýbal aj kúsok šťastia.“

Dominik Graňák (obranca Slovenska): „Na to, že to bolo štvrťfinále majstrovstiev sveta, padlo príliš veľa gólov. Urobili sme chyby v druhej tretine, súper odskočil a potom sa to už ťažko doťahovalo. V úvode to pritom vyzeralo tak nádejne. Švédi boli veľmi pohybliví, sebavedomí.“

Karol Križan (brankár Slovenska): „Každá prehra bolí, dnes to nie je inak. V hokeji sa robia chyby, dnes sme ich urobili veľmi veľa.“

Magnus Johansson (obranca Švédska a strelec jedného z gólov): „Vstup do zápasu nám nevyšiel, hoci sme sa na to zamerali. Slováci majú kvalitných hráčov a dali nám dva rýchle góly. Podarilo sa nám však otočiť skóre, dôležité góly sme dali v druhej tretine. Myslím si, že sme boli trochu agresívnejší. Zápas sme mali pod kontrolou. Tešíme sa z postupu.“