Domáci Rusi zdolali Švédov a majú bronz

Bronzové medaily vybojovali na 71. hokejových MS v Moskve domáci reprezentanti Ruska, ktorí zdolali v boji o 3. miesto výber Švédska 3:1. Úvodný gól stretnutia vsietil v oslabení Alexei Emelin, ďalšie dva góly pridali za Rusov Sergei Zinoviev a Alexander Frolov. Švéd Alexander Steen iba skorigoval konečný výsledok.

13.05.2007 16:34

Zverenci trénera Viačeslava Bykova tak zopakovali triumf v súboji o bronzové medaily proti Švédsku z Viedne 2005, vtedy zvíťazili 6:3. Tri korunky po vyradení Slovenska vo štvrťfinále 7:4 vo zvyšných dvoch stretnutiach strelecky úplne vybuchli, keď proti Kanade a Rusku dokázali zaznamenať za 120 minút iba dva presné zásahy.

Skóre otvoril v 7. min gólom v oslabení obranca Jemelin a na 2:0 zvyšoval o tri minúty Zinovjev. V úvode druhej dvadsaťminútovky využili domáci presilovú hru, Frolov šikovne posunul puk za chrbát brankára Backlunda. Jediný zásah Švédska zaznamenal v početnej výhode v 49. min Steen.

Zápas o 3. miesto:
Rusko – Švédsko 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

• Góly: 7. Jemelin (Zaripov, Frolov), 10. Zinovjev (Jemelin, Zaripov), 22. Frolov (Aťušov, Malkin) – 49. Steen (Bäckström, Stralman)

Vylúčení: 6:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Pellerin (Kan.) – Fonselius (Fín.), Losier (Kan.), 7500 divákov

• Rusko: Jeremenko – Gončar, Kornejev, Nikulin, Proškin, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratijev – Frolov, Malkin, Kovaľčuk – Brylin, Zinovjev, Zaripov – Kuľomin, Neprjajev, Ovečkin – Radulov, Charitonov
  • Švédsko: Backlund – Stralman, D. Tärnström, Enström, M. Johansson, Sandström, Hallberg, Akerman – Martensson, J. Jönsson, Emvall – Steen, Bäckström, Mansson – Hörnqvist, Davidsson, Thörnberg – Warg, Wallin, Hedström – Kahnberg

Rusi nechali sklamanie zo semifinálovej prehry 1:2 po predĺžení s Fínskom v šatni a od úvodu boli aktívni. Prvú strelu na Backlunda vyslal už v 39. sekunde Malkin. Domáceho favorita nezabrzdilo ani vylúčenie Neprjajeva, naopak v oslabení ušiel Frolov so Zaripovom a po prihrávke druhého menovaného obranca Jemelin oklamal blafákom súperovho gólmana – 1:0. Prvú veľkú príležitosť „Troch koruniek“ mal v 8. min Hedström, no Jeremenko bol na svojom mieste.

V 10. min zvýšili Rusi svoje vedenie, po strele Jemelina dorážal do odkrytej bránky Zinovjev – 2:0. Domáci síce za prvých dvadsať minút vystrelili iba päť striel na bránku Švédska, no opticky mali viac z hry. Všetkých divákov postavil zo sedadiel v závere úvodnej tretiny Ovečkin, ktorý prešiel s pukom celé klzisko, no na zakončenie mu po kľučke nezostalo dosť síl.

V 64. sekunde druhej časti hry strieľanú prihrávku Aťušova šikovne za chrbát Backlunda tečoval Malkin – 3:0. V 26. min mohli Švédi prehrávať už o štyri góly, no Frolov nedokázal usmerniť puk do odkrytej bránky. Zverenci trénera Gustafssona síce často strieľali na Jeremenka, no ten zvládal všetky situácie bez väčších problémov. V 39. min dvakrát z dobrej pozície spomedzi kruhov skúšal šťastie Neprjajev, ale stav sa nemenil.

V 47. min ešte obrovskú príležitosť troch koruniek Wallin na dvakrát nevyužil, ale v presilovke o dve minúty neskôr to konečne dokázal strelou pomedzi nohy Steen – 1:3. Definitívne mohol o osude zápasu rozhodnúť v 56. min v oslabení Zaripov, keď bol pri puku skôr ako vybiehajúci Backlund, no jemným tečom minul bránku. Severania sa do záverečného tlaku ani nedostali, po náročnom turnaji im naň totiž už nezostali sily. Tridsaťsedem sekúnd pred klaksónom ešte po vylúčení Jemelina skúsili Švédi hru šiestich proti štyrom, ale do gólovej príležitosti sa nedostali.

Povedali po zápase:

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): „Po semifinálovej prehre s Fínskom bolo veľmi ťažké pripraviť hráčov na zápas o 3. miesto. Chceli sme hrať finále, napokon sme spokojní aj s bronzom. Na dnešný zápas hráči našli potrebné fyzické i psychické sily a odohrali kvalitný duel. So Švédmi sme počas sezóny odohrali zaujímavé a vyrovnané zápasy a dnešný nebol výnimkou. Musím poďakovať našim fanúšikom, ktorí nás skvele povzbudzovali.“

Bengt-Ake Gustafsson (tréner Švédska): „Po sobotňajšej prehre s Kanadou boli hráči veľmi unavení. Chceli sme napriek tomu odčiniť náš výkon, ale dve chyby v prvej tretine postavili súpera na koňa. Nevedeli sme sa presadiť v koncovke, v ktorej sme sa trápili. Súper na čele s brankárom veľmi dobre bránil. Úsilie otočiť výsledok nám nevyšlo a odchádzame opäť sklamaní. Sezóna sa končí, ale my sme ju chceli najradšej skončiť večerným finálovým súbojom.“

Alexander Frolov (útočník Ruska): „Odohrali sme dobrý turnaj, o lepší výsledok sme sa pripravili iba prehrou s Fínmi. Nezosypali sme sa, do zápasu o 3. miesto sme dali všetko a teraz máme na krku medaily. Boli to ťažko vybojované kovy.“

Johann Davidsson (útočník Švédska): „Máme za sebou ťažké zápasy. Hrali sme s kvalitnými súpermi, únavu bolo dnes cítiť. Zohrali sme na turnaji dôstojnú úlohu, dnes sme už nemohli hrať náš najlepší hokej. Sme smutní, ale taký je šport.“