Kanada postúpila ľahko, Fíni až po dráme

Hokejisti Fínska sa stali poslednými semifinalistami MS v Moskve, keď vo štvrťfinále zdolali USA 5:4 po samostatných nájazdoch. Kanada si splnila povinnosť favorita a zvíťazila nad Švajčiarskom bez problémov 5:1. Krajina javorového listu tak v semifinále narazí na Švédsko, Fíni si zmerajú sily s Rusmi.

10.05.2007 15:06 , aktualizované: 21:51

Kanada zvládla na MS piate štvrťfinále v rade, naposledy prehrala v tejto fáze šampionátu pred piatimi rokmi vo švédskom Karlstade so Slovenskom (2:3).

Kanaďania mali počas celého duelu hru na svojich hokejkách a Švajčiarom dovolili iba raz prekonať Rolosona, v 30. min 38 sekúnd po góle Mayersa na 1:2 korigoval Di Pietro. Tretí a štvrtý gól pridali zverenci Andyho Murraya v presilových hrách a v závere svoje víťazstvo bez väčších problémov ustrážili. Na konečných 5:1 zvýšil v 58. min presnou strelou od modrej obranca Weber.

Po prehre Švajčiarska je definitívne známe poradie na 6. až 16. mieste bez ohľadu na výsledok posledného štvrťfinále USA – Fínsko. Zo zdolaných štvrťfinalistov skončí Slovensko šieste, Česko siedme a Švajčiarsko ôsme.

Štvrťfinále:
Kanada – Švajčiarsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

• Góly: 16. Lombardi, 30. Mayers (Chimera, C. Murphy), 35. R. Nash (E. Staal, Phaneuf), 47. Lombardi (Phaneuf, Doan), 58. Webber (Doan, E. Staal) – 30. Di Pietro (Camichel, Reichert). Vylúčení: 4:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Rönn – Fonselius (obaja Fín.), Kiča (Ukr.), 6000 divákov
  • Kanada: Roloson – Commodore, Brewer, Webber, Hamhuis, C. Murphy, Jackman, Phaneuf, Schultz – Mayers, McClement, Chimera – Doan, Lombardi, R. Nash – Cammalleri, E. Staal, J. Staal – Armstrong, Toews, Justin Williams
  • Švajčiarsko: Hiller – Vauclair, M. Streit, Blindenbacher, Bezina, Gerber, Steinegger, Forster – Lemm, Jeannin, Wichser – Paterlini, Ambühl, Rüthemann – Della Rossa, Monnet, Sprunger – Reichert, Wirz, Di Pietro – Camichel

Favorizovaní Kanaďania začali súboj aktívnejšie, no proti pozornej obrane Švajčiarov sa dlho nedokázali presadiť. Zverenci trénera Andyho Murraya boli nebezpeční najmä v presilových hrách. Švajčiarsko malo prvú väčšiu príležitosť v 9. min, keď Rolosona na dvakrát ohrozil Jeannin. V 15. min sa dostal do výbornej streleckej príležitosti Monnet, ale z kruhu Rolosona neprekonal. Skóre sa menilo o minútu, ale podľa očakávania na opačnej strane. Za bránkou zabojoval Nash a zlú rozohrávku Švajčiarov potrestal spred bránky bekhendovou strelou Lombardi – 1:0.

V 26. min mohol vyrovnať Della Rossa, trafil však iba Rolosonov betón. Skóre sa opäť menilo v 30. min, Mayers tvrdou strelou prekonal Hillera. Švajčiari tentoraz rýchlo zareagovali a už o 38 sekúnd znížil na rozdiel jediného gólu Di Pietro – 1:2. Kanada bola počas väčšiny zápasu v tlaku, z čoho vyplývali častejšie vylúčenia na strane súpera. V 35. min využil početnú výhodu o dvoch mužov Nash z tesnej blízkosti – 3:1. O prevahe zámorského celku vypovedal aj pomer striel po druhej tretine 30:13.

Do tretej časti hry vkročili Švajčiari zvýšenou aktivitou, no ani tá im nepriniesla druhý presný zásah. Naopak v 47. min zvýšil v presilovej hre dorážkou Phaneufovej strely nikým nestrážený Lombardi na rozdiel troch gólov – 4:1. V záverečnej tretine začali Švajčiarom pomaly dochádzať sily a počet ich vylúčení sa ešte viac zvyšoval. Od 51. min mali Kanaďania opäť výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, tentoraz takmer 100-sekundovej, no napriek množstvu príležitostí svoje vedenie nezvýšili. V 56. min zakončoval po prihrávke Erica Staala kapitán Doan nájazd na Hillera blafákom, no gólman Švajčiarska zachránil. Kanada nakoniec predsa len strelila aj piaty gól, keď v 58. min po spätnej prihrávke Doana napriahol od modrej Weber a trafil presne do ľavého horného rohu.

Andy Murray (tréner Kanady): "Pred stretnutím sme mali pred súperom rešpekt. Všetci sme mali v pamäti vlaňajšiu olympiádu v Turíne, kde sme nastúpili s najlepšími hráčmi a prehrali sme 0:2. Švajčiarsky hokej, s ktorým som sa ako tréner v minulosti dostal aj do priameho kontaktu, urobil za posledné roky veľký pokrok. Vôbec sme nečakali ľahký zápas. Vedeli sme, že potrebujeme dať prvý gól, lebo súper bude inak nepríjemný.“

Ralph Krueger (tréner Švajčiarska): "Kanada sa na nás veľmi dobre pripravila. Pri hre piatich proti piatim to bolo pomerne vyrovnané, ale doplatili sme na vylúčenia. Kanaďania ponúknuté šance v presilovkách využili. Aj napriek prehre môžem byť s našou hrou spokojný.“

Fíni v stretnutí štyrikrát o gól viedli, Američania štyrikrát dotiahli ich náskok. V riadnom čase sa duel skončil 4:4 a ani štvrté predĺženie na šampionáte 2007 o výsledku nerozhodlo. V prvých samostatných nájazdoch turnaja definitívne poslal Fínsko do semifinále krídelník tímu NHL Dallas Stars Jere Lehtinen, ktorý bol jediným úspešným strelcom z desiatich exekútorov. Brankár Kari Lehtonen neinkasoval z piatich amerických pokusov ani raz. Fíni po postupe do semifinále môžu pomýšľať minimálne na obhájenie 3. miesta z vlaňajška. V boji o postup do finále sa v sobotu stretnú s Ruskom, s ktorým v základnej skupine prehrali 4:5.

Štvrťfinále
USA – Fínsko 4:5 po samostatných nájazdoch (0:1, 3:3, 1:0 – 0:0, 0:1)

• Góly: 21. Petersen (Greene, LaRose), 28. Arnason (Kessel, Bochenski), 35. Stempniak (Backes, Ballard), 55. Hutchinson (Arnason, Kessel) – 18. T. Ruutu (M. Koivu, Kallio), 25. Saravo (Söderholm, N. Kapanen), 31. Viuhkola (Peltonen), 36. Kallio (T. Ruutu, Nummelin), rozhodujúci samostatný nájazd Lehtinen. Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: 36. Ballard (USA) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Vinnerborg – Karlberg (Švéd.), Mášik (SR), 6500 divákov. Samostatné nájazdy (brankári: Grahame – Lehtonen): Peltonen 0:0, Kessel 0:0, Nummelin 0:0, Stempniak 0:0, M. Koivu 0:0, Parise 0:0 – Parise 0:0, T. Ruutu 0:0, Kessel 0:0, Lehtinen 0:1.
  • USA: Grahame – Greene, R. Suter, Pothier, Hutchinson, Alberts, Ballard – Backes, Parise, Stempniak – Hall, Paul Šťastný, E. Cole – Bochenski, Kessel, LaRose – Davis, Arnason, Petersen
  • Fínsko: Lehtonen – Nummenlin, Kukkonen, Laamanen, Saravo, Söderholm, Aki-Petteri Berg – Lehtinen, Viuhkola, Peltonen – Kallio, M. Koivu, T. Ruutu – Hentunen, N. Kapanen, Miettinen – J. Ruutu, Pyörälä, Bergenheim

Američania začali agresívnejšie, ale do väčšej gólovej šance sa nedostali. Fíni postupne prevzali iniciatívu a boli nebezpečnejší. V 17. min sa Kallio presadil pri mantineli a Tuomo Ruutu otvoril skóre. V záverečných sekundách prvej tretiny zatvorili pri signalizovanom vylúčení Fíni súpera do jeho obrannej tretiny, ale z troch šancí na zvýšenie náskoku nič nevyťažili. Už po 52 sekundách druhej časti hry unikol po ľavej strane pri oslabení Greene, našiel medzi kruhmi Tobiasa Petersena a bolo vyrovnané – 1:1. Suomi išli opäť do vedenia v 25. min, keď po akcii Kapanena prestrelil amerického brankára Grahama Saravo.

O ďalšie necelé tri minúty už bolo zasa vyrovnané, Američania ustáli presilovku súpera, dostali sa do prečíslenia a Arnason poslal puk efektne za Lehtonena – 2:2. Oba tímy boli ofenzívne naladené, obrany a brankári nestíhali. V 31. min rozohral puk za bránkou chybne Graham, Peltonenova aktivita pred prázdnou americkou klietkou sa ešte gólom neskončila, Viukholova strela z ľavého kruhu už áno – 2:3. Dovtedajší obraz hry sa nezmenil a Američania sa opäť gólovo dotiahli. Stempniak bol najskôr v 35. min aktívny za bránkou a následne bekhendom poslal  do siete Backesovu prihrávku z rohu bránkoviska (3:3).

Fínom však stačilo iba 84 sekúnd, aby opäť získali náskok. Pri presilovke poslal Nummelin puk krížom cez pásmo na pravej strane nepokrytému Kalliovi a ten sa dočkal prvého gólu až v siedmom zápase na turnaji, keď vymietol ľavý horný roh americkej bránky. Američania bojovali a snažili sa vyrovnať skóre. Po viacerých šanciach sa gólu dočkali v 55. min, keď Hutchinson peknou strelou pri presilovke vyrovnal. Zámorský výber mohol posadiť ešte viac na koňa Paul Šťastný, v nájazde stroskotal na Lehtonenovi. Na opačnej strane Pyöräläova strela lízala len pravú žŕdku Grahamovej bránky.

V predĺžení v 62. min trafil žŕdku Parise, jasot americkej striedačky však bol predčasný. Na Lehtonenovi sa skončil aj nájazd Cola, ktorého vysunul do brejku Paul Šťastný. Fíni v predĺžení pálili zväčša len zo stredných a väčších vzdialeností a tieto strely Grahama nemohli prekvapiť. V samostatných nájazdoch sa z desiatich pokusov presadil jedine fínsky útočník Jere Lehtinen.