Bračekovci, ja som Galimov!

10.09.2011 06:00
Alexander Galimov
Alexander Galimov. Autor:

Stál po prsia vo vode a predieral sa k brehu, keď ho policajná hliadka na člne zbadala. Útočníka hokejového mužstva Lokomotiv Jaroslavľ Alexandra Galimova, jedného z dvoch pasažierov, ktorí prežili haváriu lietadla Jak-42 D smerujúceho s výpravou na zápas Kontinentálnej hokejovej ligy do bieloruského Minska.

„Mali sme od rieky Volgy strážiť prístup k letisku Tunošna,“ povedali médiám hliadkujúci policajti Dmitrij Konopľov a Oleg Smirnov. Zreteľne videli, ako sa tesne po 16. hodine pokúša vzlietnuť lietadlo. Všimli sme si, že len čo sa ako-tak odlepilo kúsok od zeme, narazilo do rádiomajáka. Naklonilo sa doľava a zrútilo sa.

„Okamžite sme vytiahli kotvu a zamierili tým smerom asi 300 metrov od nás,“ spomína Dmitrij. Zatiaľ čo jeho kolega Oleg riadil čln, informoval centrálu o tragédii. Keď vzápätí po páde stroja priplávali na miesto tragédie, videli časť lietadla trčiacu z vody, zatiaľ čo druhá horela na brehu. „V tom sme zbadali človeka po prsia vo vode, ako sa usiluje dostať na breh. Najprv sme si mysleli, že je to miestny rybár, ktorý sa náhodou ocitol na mieste dopadu lietadla. Vzápätí sme ale pochopili, že je to jeden z cestujúcich.“

Kvôli nízkej hladine rieky nemohli policajti najprv nasmerovať čln k brehu. Zakričali preto na muža, aby prešiel trochu nabok. V tom momente ale zbadali, že z trosiek lietadla sa usiluje dostať ďalší pasažier oblečený v uniforme pilota. Zároveň sa pokúšal ťahajúc za plecia dostať do bezpečia ďalšieho uniformovaného muža. V tom čase sa k miestu zrútenia stroja už blížili záchranné, hasičské a policajné vozidlá. Jedna z ich posádok sa ujala muža v uniforme, ktorým bol Alexandr Sizov, palubný inžinier, a odovzdala ho do opatery lekárky Natalii Panovej.

„My sme sa vrátili k prvej obeti. Muž mal popáleniny na obrovskej časti tela,“ spomína Konopľov. Zároveň priznáva, že spočiatku ani nevedeli, ako mu majú pomôcť. Napokon ho chytili za lakte a zápästia a dostali do člna.

"Bola mu strašná zima a žiadal nás, aby sme ho niečim zakryli. Zatelefonovali sme lekárom a pobrali sme sa do Jaroslavľa. Celou cestou sme s ním hovorili, len aby neupadol do bezvedomia. Sám vravel, aby sme ho nikde nevozili, ale aby sme s ním len hovorili. Správal sa skutočne hrdinsky. Veľmi reálne hodnotil situáciu, v ktorej sa ocitol. Až tesne pred jeho naložením do sanitky sme sa ho opýtali, ako sa vlastne volá. A on šeptom odpovedal: Bračekovci, ja som Galimov!

Po tom, ako Alexandra previezli na moskovskú kliniku Višnevského a bol pri vedomí, rozprával sa s ním otec Saídgerej.

„V Jaroslavli má ženu a dvojročnú dcérku,“ cituje Komsomolská pravda slová otca športovca. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí želajú synovi víťazstvo – tentokrát v boji o život.

Ako pripomenul portál denníka Sport-Experess, Аlexandra, ktorý má popáleniny na viac ako 80 percentách tela, čaká zložitá operácia priedušnice. Smrteľným nebezpečenstvom pre útočníka ruskej reprezentácie sú totiž ohňom poškodené dýchacie cesty.

„Ak má začať dýchať samostatne, bez prístrojov, tak potrebuje absolvovať tracheálnu transplantáciu,“ povedal Andrej Alexejev, vedúci oddelenia popálenín na moskovskej klinike. Zároveň dodal, že športovec je teraz v umelom spánku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 21

Kytica Zimona 21

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk