Bojovný výkon Slovanu nestačil. Siedmu sezónu v KHL ukončil 47. prehrou

Hokejisti HC Slovan Bratislava podľahli hráčom domáceho HK Soči 0:2 v poslednom zápase základnej časti aktuálnej sezóny KHL.

22.02.2019 20:13 , aktualizované: 20:59
Eric O´Dell, Adam Liška, Michal Sersen Foto: ,
Hráč Soči Eric O'Dell sa snaží prejsť cez slovanistov Adama Lišku a Michala Sersena.

„Belasí“ nastúpili iba so šestnástimi korčuliarmi. Brankárovi Michalovi Vojvodovi kryl chrbát tentoraz obranca Dávid Boldižár, ktorý bol pripravený na striedačke vo výstroji. Domáci hokejisti otvorili skóre v 39. min zásahom Alexandra Polunina. Rezultát stanovil v záverečných sekundách do prázdnej bránky Jurij Alexandrov.

Zverenci trénera Vladimíra Országha vo svojej siedmej sezóne v Kontinentálnej hokejovej lige piatykrát nepostúpili do play off. Vo vyraďovacej časti sa predstavili iba v premiérovom ročníku v nadnárodnej súťaži na jar 2013 a potom o tri roky neskôr.

Ani v jednom z dvoch prípadoch nezvíťazili, s Dynamom Moskva aj s CSKA Moskva prehrali zhodne 0:4 na zápasy. V aktuálnej sezóne „belasí“ nazbierali v 61 stretnutiach iba 33 bodov, čo je najhorší výsledok klubu od vstupu do ligy. Len v desiatich prípadoch triumfovali v riadnom hracom čase. S siedmou sezónou v nadnárodnej súťaži sa rozlúčili bilanciou 15 víťazstiev a 47 prehier a celkovým skóre 101:213.

HK Soči – HC Slovan Bratislava 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 39. Polunin (Kapustin), 60. J. Alexandrov
Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kulakov, Soin – Sazonov, Sadovnikov (všetci Rus.), 7155 divákov Zostavy:
Soči: Barulin – Pajgin, Vorobiov, J. Alexandrov, Jokipakka, Rykov, Chomickyj, D. Alexandrov – O'Dell, Bočarov, R. Rosén – Martin Bakoš, Collins, Šmeľov – Starkov, Kaletnik, Lugin – Kapustin, Altybarmakjan, Rachimullin – Polunin
Slovan: Vojvoda – Sersen, Jánošík, Klok, Grman, Švarný, Bačik – M. Sukel', Jeglič, Liška – Taffe, Rau, Chipchura – M. Sloboda, Baranov, Buc – C. Bailey

V prvej tretine podal Slovan veľmi dobrý výkon. Úvodnú šancu zápasu mal Sloboda, Barulin jeho strelu len s námahou vytesnil. Na druhej strane sa vyznamenal Vojvoda po tečí Šmeľova. V 10. minúte sa v ďalšej šanci ocitol Grman, domáci odpovedali strelou Collinsa, ktorú bravúrne brankár „belasých“ vykryl. Ten istý hráč mal neskôr na hokejke ďalšiu šancu, ale tesne minul bránku. V závere úvodnej tretiny si išiel sadnúť na trestnú lavicu Grman.

Domáci vďaka početnej prevahe vstúpili do druhého dejstva znamenite, okolo Vojvodu lietal jeden puk za druhým, Slovan sa však ubránil. Situáciu mu potom skomplikovalo ďalšie vylúčenie Baranova, ale v tejto situácii sa „belasí“ ubránili. Soči však pokračovalo v tlaku a Lugin počas neho opečiatkoval žrď. Országhovi zverenci potom ustáli ďalšie oslabenie štyri minúty pred koncom, sľubný výsledok po dvoch dejstvách napokon neudržali. V 38. minúte vystrelil Polunin a poslal domácich do vedenia.

V tretej tretine mali veľké šance na vyrovnanie najskôr Jeglič a po ňom aj Rau. Slovan zlepšil pohyb oproti druhej tretine, sympaticky sa snažil o vyrovnanie a domácim hráčom nedaroval nič zadarmo. Dve minúty pred koncom našiel Bailey pred bránkou Jegliča, ale útočníkovi Slovana preskočil v rozhodujúcej chvíli puk hokejku. Onedlho mal možnosť skórovať aj Sukeľ, ale namieril mimo. Veľká snaha Slovana vyrovnanie nepriniesla, domáci v závere poistili triumf po góle Alexandrova do prázdnej bránky.

Hlas po zápase (zdroj: hcslovan.sk):
Vladimír Országh, tréner Slovana: „Chlapcov musím za výkon na ľade Soči pochváliť. Odohrali sme dobrý zápas, domáci nedostali nič zadarmo. V úvodných dvoch tretinách sme hrali často v oslabení, ktoré sme však dokázali ubrániť, no mužstvu to zobralo dosť síl. V závere sme mali vyložené šance na vyrovnanie, žiaľ sme sa nepresadili a dostali sme gól do prázdnej bránky. Soči gratulujem a želám veľa šťastia v play off.“

Do play off Hudáček, Čajkovský a Bakoš

Jedenásť piatkových zápasov uzavrelo program základnej časti 11. ročníka KHL. Už po stredajších dueloch bolo známych osem držiteľov miesteniek do play off vo Východnej konferencii, v západnej časti na poslednú chvíľu skompletizovali okteto účastníkov HK Soči a Viťaz Podoľsk.

Vo vyraďovacej fáze, ktorá odštartuje v pondelok 25. februára, sa predstavia traja slovenskí reprezentanti – brankár Július Hudáček (Spartak Moskva), obranca Michal Čajkovský (Dynamo Moskva) a útočník Martin Bakoš (HK Soči).

Víťazom základnej časti celej súťaže a držiteľom Pohára Kontinentu sa stali hráči CSKA Moskva, ktorí získali 106 bodov a druhý SKA Petrohrad predstihli o 103 bodov. „Armejci“ ovládli bodovanie Západnej konferencie, na východe triumfoval Avtomobilist Jekaterinburg pred kazašským Barysom Astana. Jediný slovenský zástupca v KHL HC Slovan Bratislava obsadil posledné miesto v rámci celej ligy, keď získal iba 33 bodov v 62 zápasoch a nepostúpil do play off.

V KHL nasleduje po skončení základnej časti voľný víkend. Štvrťfinálové súboje v oboch konferenciách sa rozbehnú v pondelok 25. februára. Semifinále na západe odštartuje 13. marca, o deň neskôr bude na programe prvý duel východnej časti. Prvé finálové zápasy v konferenciách sa začnú 28. resp. 29. marca, súboje o Gagarinov pohár prídu na rad 13. apríla a vyvrcholia najneskôr 25. apríla. Obhajcom titulu je Ak Bars Kazaň.

Dvojice vo štvrťfinále play off KHL v konferenciách:

Západná konferencia: CSKA Moskva (1.) – Viťaz Podoľsk (8.), SKA Petrohrad (2.) – Spartak Moskva (7.), Lokomotiv Jaroslavľ (3.) – HK Soči (6.), Jokerit Helsinki (4.) – Dynamo Moskva (5.)
Východná konferencia: Avtomobilist Jekaterinburg (1.) – Traktor Čeľabinsk (8.), Barys Astana (2.) – Torpedo Nižnij Novgorod (7.), Metallurg Magnitogorsk (3.) – Salavat Julajev Ufa (6.), Avangard Omsk (4.) – Ak Bars Kazaň (5.)

Program play off o Gagarinov pohár:

Štvrťfinále konferencií
25., 26., 27., 28. februára, 1., 2., 3. a 4., resp. 5., 6., 7., 8., 9. a 10. marca

Finále Gagarinovho pohára: 13., 15., 17. a 19., resp. 21., 23. a 25. apríla

TV Pravda: Miroslav Šatan o blížiacich sa majstrovstvách sveta na Slovensku (vysielané 12. 2. 2019):