V KHL ho zastavil doping. Na staré hokejové kolená si tak vyskúša NHL

29.08.2017 20:22
Danis Zaripov
Danis Zaripov. Autor: ,

Skúsený ruský útočník Danis Zaripov dostal povolenie hrať v NHL, napriek tomu, že mu vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) udelilo dištanc na dva roky za pozitívny dopingový nález.

Tridsaťšesťročnému hokejistovi našli v odobratej vzorke zakázané látky – stimulátory, diuretiká a maskujúce prostriedky. Disciplinárna komisia Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) udelila Zaripovovi zákaz činnosti do 22. mája 2019. Hrať nemôže v žiadnej súťaži, ktorá má zmluvu s Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF), teda ani v KHL.

Vedenie NHL však skúsenému Rusovi povolila štart vo svojej lige, pretože látky, na ktoré bol pozitívne testovaný, nie sú zakázané v jej anti-dopingových pravidlách.

Zástupca komisára NHL Bill Daly v pondelok povedal, že pseudoefedrín, ktorý Zaripovovi našli v odobranej vzorke, nie je na zozname zakázaných látok NHL a Rus navyše nemal možnosť obhájiť prítomnosť nepovolenej substancie. Tú dostal od vedenia profiligy. Po minulotýždňovom vypočutí a preskúmaní dôkazov týkajúcich sa pozastavenia činnosti mu dali zelenú na štart v NHL.

„Teším sa na to, že v profesionálnej kariére hokejistu budem pokračovať v Severnej Amerike. Som veľmi vďačný manažmentu NHL za to, že mi dali túto príležitosť. Napriek tomu, že môžem hrať v najlepšej lige sveta, plánujem sa odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS), aby som očistil svoje meno,“ uviedol v oficiálnom vyjadrení Zaripov.

Tridsaťšesťročný Zaripov strávil predchádzajúce štyri sezóny v Magnitogorsku, predtým hral za Kazaň, do ktorej sa vrátil na začiatku júla. S tímom však v priebehu augusta po dopingovom náleze ukončil spoluprácu. Skúsený krídelník v KHL odohral vrátane play-off 603 stretnutí (254+311). Dovedna sa až štyrikrát tešil zo zisku Gagarinovho pohára, s ruskou reprezentáciou vybojoval päť medailí z MS – tri zlaté (2008, 2009 a 2014) a po jednej striebornej a bronzovej.

#Danis Zaripov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk