Chceme urobiť humbug a postúpiť do play off, tvrdí slovanista Buchtele

07.07.2017 08:00
Jan Buchtele
Jan Buchtele. Autor: ,

Vlaňajšia sezóna v KHL i českej lige mu najmä vinou vážneho zranenia kolena nevyšla podľa predstáv. V Jekaterinburgu a krátko aj v Sparte Praha nenadviazal na bodovú produkciu z predchádzajúcich sezón. Útočník Jan Buchtele (26) je jednou z nových akvizícií Slovana.

Do Bratislavy prichádza vo výbornej kondícii a s jasným cieľom. „V tomto ročníku chcem nadviazať na výkony, ktoré ma vyšvihli pred dvomi rokmi do KHL,” vraví rodák z Hradca Králové.

Prečo ste sa rozhodli pre Slovan?

Hlavným dôvodom bolo, že som chcel zostať v KHL. Mal som viacero ponúk, ale nakoniec som si vybral Slovan. Verím, že som si zvolil ten najlepší variant.

Rozprávali ste sa s niektorými spoluhráčmi o pôsobení v Bratislave?

Naposledy som pôsobil v Jekaterinburgu, tam som sa stretol so Slovincom Rokom Tičarom. V Bratislave pôsobil, prehodili sme pár slov. Spomínal mi veľa pozitív, takže som veľmi nešpekuloval a prikývol.

Zavážil aj fakt, že to budete mať bližšie do rodného Hradca Králové?

Sezóna je veľmi rýchla, nie je veľa času na cestovanie za rodinou, ale určite je to výhoda, ktorá zohrala dôležitú rolu v mojom rozhodovaní.

Spomínali ste, že vám Tičar vymenoval viacero pozitív. Spomenul aj divákov?

Fanúšikovia sú tu skvelí. Párkrát som tu hral ako súper Slovana. Spomínam si, ako počas hymny ukázali na kocke Tičku (Roka Tičara, pozn.) a diváci mu vo veľkom aplaudovali. Je takmer stále vypredané, plná hala ženie Slovan dopredu. To bude skvelý pocit. Dúfam, že sa im za podporu odvďačím aj na ľade. Vlani som hral v Rusku, zvykol som si na tlak. Niečo podobné ma čaká aj tu v Slovane. Verím, že naplním očakávania vedenia klubu i moje osobné. Lanská sezóna v Jekaterinburgu mi nevyšla. Hral som však tri mesiace s dierou v kolene. Verejnosť o tom veľmi nevedela, akoby sa to tutlalo. Chcem nadviazať na výkony, ktoré ma vyšvihli pred dvomi rokmi do KHL.

Január 2017: Sprava Rok Tičan a Jan Buchtele z...
Január 2017: Sprava Rok Tičan a Jan Buchtele z Jekaterinburgu rozbiehajú akciu pred slovanistom Andrejom Šťastným. Autor: SITA, Marek Mrviš

Momentálne ste už stopercentne pripravený?

Som zdravý a cítim sa super. Mal som dobrú letnú prípravu. Urobili sme s mojím individuálnym koučom kusisko práce. Ďalšia ma ešte čaká na tímovom sústredení v Rakúsku. Verím, že sa to prejaví aj na ľade.

Fanúšikovia Slovana sú veľmi nároční, neobávate sa toho?

Diváci sú špecifickí všade. Každý chce vyhrávať. Nepoznám človeka v kabíne, tíme či na tribúnach, ktorý by nechcel zvíťaziť. Aj diváci chcú zažívať úspech. Má to dve stránky – po výhre i prehre. Chápem, že sú nároční, ale neviem, či rozumejú aj nám. Oni tiež nie sú stopercentní v práci každý deň. Niekedy to vyjde, inokedy nie.

Slovan vstupuje do šiestej sezóny v KHL. Má znovu rovnaký cieľ – dostať sa do play off?

Samozrejme. Nič sa na tom nemení. Verím, že urobíme poriadny humbug a do vyraďovacej fázy sa dostaneme.

Je známe, že bratislavský klub má problém s vyplácaním hráčov. Neodrádzalo vás to od prijatia ponuky?

Veľa sa o tom, aj medzi hráčmi, hovorí a určite aj píše v novinách. Keď som sa rozhodoval, veľa ľudí mi tento problém pripomínalo. Prijal som to ako fakt a nič s tým nenarobím. Budem sa snažiť na to nemyslieť.

Spoznali ste v šatni nejaké známe tváre z predošlých klubov?

Poznám iba Jara Janusa, s ostatnými sa budem ešte musieť spoznať.

Spomienka na prípravu v roku 2013. Jan Buchtele...
Spomienka na prípravu v roku 2013. Jan Buchtele v drese Sparty Praha ohrozuje brankára Slovana Jaroslava Janusa. V bratislavskom tíme si zahrajú spolu. Autor: SITA, Jozef Jakubčo

Hrávali ste už pod trénerom Říhom?

Vlastne poznám aj jeho. Chvíľu som pod ním hral v Pardubiciach v sezóne 2012/2013, asi dva-tri mesiace. Počul som, že je prísny. Bol som mladý a dostávali sme od neho dostatok priestoru. Pre mňa to bola určite dobrá skúsenosť. (smiech)

Máte dobrú náladu. Neobávate sa, že vám pred náročnou prípravou úsmev trochu zmrzne?

Je to možné…(smiech)

Navrátilci Mikúš s Janusom čelia veľkej výzve

Obaja poľahky trafili do šatne staro-nového zamestnávateľa.

Prostredie duše najväčšieho bratislavského zimného štadióna poznajú veľmi dobre. Pred niekoľkými rokmi pomáhali slávnemu slovenskému klubu v KHL.

Tribúny v Slovnaft aréne ho milovali. Počas troch sezón sa Jaroslav Janus snažil súperových strelcov priviesť do úzkostí a divákov do varu. Po vydarenom pôsobení v českom Litvínove zmenil klub. Minimálne na jednu sezónu si bude obliekať dres s orlom na hrudi.

„Do kabíny som sa vrátil s príjemnými pocitmi. Naposledy som v nej bol pred tromi rokmi. Veľmi sa na pôsobenie v Slovane teším. Musím trochu spoznať nových spoluhráčov i vedenie. Verím, že spravíme dobrý tím. Pôsobenie v Čechách mi pomohlo, angažmán v KHL je pre mňa plusom. Verím, že to bol správny krok," povedal Janus.

Dvadsaťsedemročného rodáka z Prešova nečaká v hlavnom meste ľahká úloha. Bude musieť z bránky vytlačiť terajšieho najväčšieho miláčika tribún – Barryho Brusta.

„Niekoľkokrát sa nie príliš šťastne snažil mužstvu pomôcť rozohrávkou. Počul som, že mal aj nejaké problémy s trénerom. Verím, že si to obidvaja vyriešia. Koniec koncov, sme jedno mužstvo. Vyhrávame i prehrávame spoločne," vysvetlil Janus a na margo kanadského soka dodal:

„Beriem to ako výzvu. Vždy je dobré, ak má tím dvoch kvalitných brankárov. Vieme o našich individuálnych slabinách. Urobím všetko preto, aby sme utvorili spoľahlivú brankársku dvojicu. Po veľkých zdravotných ťažkostiach, kvôli ktorým vynechal dve sezóny, sa Juraj Mikúš vrátil do starej dobrej formy. V drese Olomouca si v lanskom ročníku pripísal v 33 stretnutiach 22 bodov (9+13). Ponuka zo Slovana ho potešila. Rovnako ako známe tváre v kabíne.

„Miša Sersena, Ivana Švarného či masérov dobre poznám. Veľa ľudí ma dlho nevidelo hrať. Verím, že návrat bude úspešný. V januári som mal zlomenú kľúčnu kosť. Dva mesiace som to mal v dlahe, nemohol som robiť hokejový pohyb. Teraz som stopercentne pripravený, nemám zdravotné problémy a trénujem naplno," vravel s odhodlaním odchovanec skalického hokeja. V belasom drese sas chce ukázať v čo najlepšom svetle.

„Je to veľká výzva. Verím, že sa jej dobre zhostím. Ak budem zdravý, nepochybujem o sebe. Chcem ukázať, že viem hrať hokej. Môžem sa dostať do ešte lepšej formy ako pred štyrmi – piatimi rokmi. Je to síce náročnejšie, ale mám tridsať rokov, čo na hokej nie je ešte veľa," dodal Mikúš.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Jan Buchtele #HC Slovan Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk