Graňák po postupe do finále: Opäť sme hrali jeden za druhého

03.04.2013 07:00
Dominik Graňák
Dominik Graňák. Autor: ,

Vo finále ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy o Gagarinov pohár bude hrať opäť aj slovenský hokejista. Obranca Dominik Graňák si v drese moskovského Dynama zreprízuje vlaňajšok.

„Pre nás je dôležité, že sme v prestížnom finále západnej konferencie opäť vyradili silný Petrohrad. K postupu do finále nám prišiel do šatne zagratulovať aj prezident KHL Alexander Medvedev,“ tešilo slovenského reprezentanta po tom, čo Dynamo vyhralo sériu 4:2 na zápasy. Štvrté víťazstvo dosiahlo v pondelok na vlastnom ľade.

Chceli ste o postupe rozhodnúť doma?
(so smiechom) Nedbali by sme, keby sa tak stalo aj v predchádzajúcom zápase Petrohrade. Prehrali sme ho v predĺžení – v 99. minúte. Už sme sa tam nechceli vrátiť. Aj preto sme veľmi radi, že sme sériu ukončili. Opäť sme hrali jeden za druhého.

Mohli ste ju ukončiť skôr. Po troch víťazstvách, dvoch vonku a jednom doma, ste v druhom domácom viedli 2:0, no podľahli ste 2:6. Čo sa stalo?
Mali sme to dobre rozohrané, možno sme si mysleli, že sa už nič nemôže stať. Pribrzdili nás vylúčenia, súper znížil z presilovky – a narástli mu krídla. Za tri a pol minúty strelil tri góly, už sme mu nestačili vzdorovať. Vlastne nám vrátil, čo sme mu vyviedli v prvom domácom stretnutí. Po dvoch tretinách sme prehrávali 0:2, v tretej sme štyrmi gólmi strhli víťazstvo na svoju stranu.

Obrat naštartoval váš gól. Bol váš najdôležitejší v tejto sezóne?
Prispel v dôležitom zápase k cennému víťazstvu, tak azda aj áno. Ešte väčšiu radosť som však mal z víťazného gólu sedem sekúnd pred koncom. Šťastie sa priklonilo k nám, opäť sme potvrdili, že vieme vyhrať zápasy, ktoré sa nevyvíjali priaznivo. Napokon, aj pred rokom sme vyhrali prvý zápas v Petrohrade, hoci sme prehrávali 0:3. Vtedy sme vyhrali sériu hladko 4:0, teraz Petrohrad vzdoroval o niečo tuhšie, pôsobil sebavedomejšie. Dvoma víťazstvami sa dostal do väčšej pohody, sériu nepríjemne naťahoval.

V piatom zápase sa víťazstvo súpera 2:1 v predĺžení zaslúžil Viktor Tichonov, vnuk legendárneho trénera slávneho CSKA i reprezentácie ZSSR. Naňho si dávalo Dynamo najväčší pozor?
V play off sa mu darilo, bol najproduktívnejším útočníkom Petrohradu. Aj proti nám hral veľmi dobre. Najväčší pozor sme si dávali na celý prvý útok Thoresen, Mortensson, Tichonov i na obrancu Dallmana, nebezpečného strelca. Veľmi nepríjemný bol aj útočník Varnakov, ani toho som nespúšťal z očí, keď som bol na ľade.

Nevyrušilo vás, že troch hráčov Dynama neskoro večer pred šiestym zápasom navštívili dopingoví komisári?
Mňa sa to, našťastie, netýkalo. Dozvedel som sa o tom až na raňajkách od spoluhráča Alexeja Cvetkova, jedného z vybranej trojice. Do postele sa dostal najneskôr, až po polnoci. Pred zápasom sme to však neriešili.

Paradoxne, českého útočníka Mareka Kvapila, takisto jedného z trojice, akoby to povzbudilo. K víťazstvu 5:1 prispel hetrikom…
A to hral aj s krajanom Jakubom Petružálkom, ktorý mu na góly prihrával, vo štvrtom útoku. Za necelých deväť minút, čo boli v zápase na ľade, mali vynikajúcu efektivitu a rozhodli o víťazstve.

Po postupe do finále tréner Dynama Oleg Znarok uviedol, že niektorí hráči nastupovali aj so zraneniami. Ste zdravotne fit?
Klopem na drevo – áno. Hrali sme len s tromi strednými útočníkmi, dvaja nemohli pre zranenia nastúpiť, niektorí spoluhráči hrali so sebazaprením. Do začiatku finále ostáva pár dní

Niektoré ruské médiá pripomínajú, že Dynamu prináša šťastie netradičný talizman – živá mačka. Potvrdíte to?
Nejaké mačky som zazrel u ľadárov. Majú svoju komnatku neďaleko našej šatne. V deň zápasu jednu z nich doniesol pred rozkorčuľovaním do šatne aj tréner Znarok – aby trošku uvoľnil atmosféru. Ostatné už bolo potom na nás.

Zaregistrovali ste, že Alexander Ovečkin z NHL odkázal Dynamu, že sa veľmi teší na medailu?
Samozrejme. V kabíne máme na tabuli jeho povzbudzujúce statusy z twitteru. Keď počas výluky v NHL hral v našom mužstve, doberal si Lea Komarova, ktorý v minulej sezóne patril k našim oporám, že on medailu nedostane, lebo prišiel do tímu z NHL o niečo neskôr než Saša. Obaja nám gratulovali k postupu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

26,39
Perla farebné karafiáty

Perla farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk