Rok plný zážitkov, vraví Lašák. Na ďaleký východ by sa vrátil

13.03.2012 13:01
Ján Lašák
Ján Lašák. Autor:

V ruskej lige už chytal v Petrohrade i na predmestí Moskvy, ale tentoraz netušil, čo ho čaká. Hokejový brankár Ján Lašák strávil uplynulé mesiace v Amure Chabarovsk, najvýchodnejšom tíme KHL. Tímu pomohol k historickému postupu do play off, v ňom však už pre zranenie nenastúpil. Posledný zápas odchytal 17. februára.

Ako ste na tom zdravotne, zapojíte sa do prípravy na majstrovstvá sveta?
Všetko je otvorené. Tento týždeň ma čaká vyšetrenie o lekára Dalimíra Jančoviča a stretnutie s reprezentačným trénerom.

Chabarovsk postúpil prvýkrát v histórii do play/off, kde v prvom kole vypadol s Omskom 0:4 na zápasy. Ako hodnotíte sezónu?
Pre mňa to bol rok plný hokejových zážitkov, som bohatší o ďalšiu skúsenosť. Zdolávali sme kluby s oveľa vyššími rozpočtami a kvalitnejším kádrom. Nielen pre Chabarovsk, ale pre celý kraj sme spravili veľkú vec. Strávil som v lietadle dvesto hodín, trikrát som precestoval zemeguľu. Budúcim generáciám mám čo rozprávať. Boli aj ťažké chvíle, keď som chytal po neprespaných nociach. A priznám, že som bol spočiatku skeptický. Keď som sa šiel v prvom zápase v Novosibirsku v bránke roztrhať a prehrali sme 3:5, pomyslel som si, že to bude ťažké. Potom sme v polovici sezóny viedli celú KHL. V Chabarovsku sa zišiel skvelý kolektív, dobrý tréner. Nebránil by som sa návratu späť.

Budete naďalej pôsobiť na ďalekom východe?
Budúcnosť som začal riešiť tesne predtým, ako som sa zranil, potom rokovania zamrzli. Tréner Hannu Jortikka, ktorý ma do môjho ďalšieho angažmánu čo povedať, sa len teraz dohodol s klubom na pokračovaní, takže čakám, čo bude ďalej. Je to otvorené, rodine sa v Chabarovsku páčilo, takže by som sa tam asi vrátil. Ale mám aj plán B.

Fanúšikovia v Chabarovsku vám po poslednom zápase aplaudovali, hoci ste v play/off nevyhrali ani zápas.
Neskutočné. Pre mňa to bol ďalší silný zážitok a jeden z dôvodov, prečo by som sa tam vrátil. Zažil som počas play off niečo podobné v Pardubiciach, kde boli úžasní ľudia, no Chabarovsk to ešte málinko prekonal. Chlapci robili po zápase vnly, diváci postojačky tlieskali. Ja som vybehol v topánkach na ľad a hodil som do hľadiska hokejku. S Omskom sme prehrali po bojovných výkonoch, napriek tomu, že nám chýbalo osem hráčov základnej zostavy. Ľudia to ocenili. Do kabíny prišiel gubernátor, ktorý vravel, že je na nás pyšný.

Po období, keď bol Amur nečakane lídrom KHL prišla kríza a pád v tabuľke. Nebáli ste sa, že vypadnete z pozícií pre play/off?
Našťastie sme za prvé dva mesiace nazbierali dosť bodov. Útlm bol logický, ale keď bolo treba, vždy sme zabrali a držali si konkurentov od tela.

Najkrajší nehokejový zážitok?
Keď bola za mnou rodina, syna pozvali na narodeninovú party. Šiel som aj ja a hrali sme paintball. Bolo mínus dvadsaťšesť stupňov. Najskôr dospelí proti deťom, potom som bol so synom, spolupracovali sme, kryli jeden druhého. Paráda. Boli sme aj narybačke na zamrznutom Amure. Vysekali sme si do ľadu dieru a lovili. Ale dlho sme nevydržali, bola tuhá zima.

Český spoluhráč Jakub Petružálek zaujal v Chabarovsku nielen na ľade, ale aj za mixážnym pultom. Aký je dídžej?
Vyzná sa chlapec. Nie je to síce Armin Van buuren, ale na hokejistu mu to ide celkom dobre. Boli sme v nočnom klube aj minulý týždeň.

Ako sa žije ľuďom v Chabarovsku?
Väčšina žije skromne, ale spokojne. Chabarovsk je hlavným mestom celého kraja, centrom podnikania. Ťaží sa tam zlato, platina. Mesto je veľmi čisté, reštaurácie drahé, ale pekné. Chýbalo mi iba nejaké veľké obchodné centrum, ale zasa menšie potraviny boli na každom rohu. Potešila ma obrovská ponuka rýb, ktoré mám rád, takže som si prišiel na svoje. Životný štýl ľudí v Chabarovsku mi pripomínal naše detstvo. Deti vyrazili po škole s kľúčom na krku do ulíc a išli sa hrať a blázniť.

Ako ste sa po meste prepravovali?
Keďže sme bývali v jednom dome s Petrom Vránom a Mikkom Mäenpääm, poskladali sme sa na šoféra, ktorý bol stále k dispozícii. Najmä rodinka to ocenila. Vodič bol mladý chlapec, volal sa Denis. Na ruské pomery sme mu vytvorili nadštandardné platové podmienky, ale spočiatku bol trochu lenivý. Keď sa mu niečo nepáčilo, tak šomral. V klube mi povedali, že musím byť na neho tvrdší. Lenže na to ja nemám povahu. Tak som bol občas aspoň odmeraný. A zabralo to. Skamarátili sme sa. Pri rozlúčke mal v očiach slzy.

Máte tip na víťaza Gagarinovho pohára?
Myslel som, že Ufa pôjde ďalej a potrápi Petrohrad. Ten je pre mňa najväčším favoritom, ale nebude to mať jednoduché.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk