Hanlon sa dočkal prvej výhry. Slováci konečne zdolali Švajčiarov

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v prípravnom stretnutí v nemeckom Füssene nad Švajčiarskom po vyrovnanom priebehu 3:2. Nový tréner Slovákov Glen Hanlon sa tak tešil z prvého víťazstva na reprezentačnej lavičke. V 49. vzájomnom zápase oboch tímov dosiahli Slováci 19. úspech, prvý od decembra 2008. Predchádzajúce štyri duely Slovensko so Švajčiarskom prehralo.

23.04.2010 22:27
Glen Hanlon Foto:
Glen Hanlon na slovenskej striedačke.
debata (21)

Skóre zápasu otvoril v 11. min Milan Bartovič, o štyri minúty neskôr pridal ďalší presný zásah Roman Tománek, pre ktorého to bol druhý reprezentačný zásah. Švajčiari v 28. min znížili zásluhou Brunnera. V 53. min vyrovnal skúsený Ambühl, ale už o 28 sekúnd Tatar rozhodol o slovenskom víťazstve.

Slovensko – Švajčiarsko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

• Góly: 11. Bartovič (Švarný, Podkonický), 15. Tománek (Zagrapan), 54. Tatar (Macho) – 28. Brunner (Jenni, Plüss), 53. Ambühl (Brunner, J. Vauclair)

Vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 396 divákov

• Slovensko: Staňa – Ivan Majeský, Starosta, Lintner, Švarný, T. Slovák, V. Mihálik, P. Frühauf – Pánik, Zagrapan, Zálešák – Čiernik, Podkonický, Bartovič – M. Bartánus, Bulík, Tománek – Záborský, Macho, Tatar
  • Švajčiarsko: Manzato (31. Genoni) – Du Bois, S. Hirschi, Back, J. Vauclair, Helbling, Seger, Grossmann, Geering – B. Christen, Jenni, B. Plüss – Wick, Monnet, Bürgler – Brunner, Ambühl, Šimek – Sciaroni, Romy, Stancescu

Výkon slovenského tímu v porovnaní s minulotýždňovými prípravnými zápasmi v Česku v prvej tretine stúpol. Zverenci Glena Hanlona hrali priamočiarejšie, pred bránkou boli agresívnejší. V 11. min vystrelil pri presilovke Švarný, brankár Manzato puk vyrazil pred Bartoviča, ktorý ho vrátil do siete. V 15. min vyslal puk pred Manzata od ľavého mantinelu Zagrapan a Tománek puk usmernil do siete – 2:0. Slováci svoj náskok mohli zvýšiť v úvode druhej dvadsaťminútovky, ale vyše dvojminútovú presilovku, krátko aj o dvoch hráčov, nevyužili. Najväčšiu možnosť mal v početnej výhode Lintner, ale jeho strela sa neskončila úspechom. V 26. min išiel za hákovanie na trestnú lavicu Čiernik a Brunner z dorážky po skrumáži pred bránkou znížil.

Šancu na premiérový gól v prvom reprezentačnom zápase mal aj Vladimír Mihálik, jeho strela však skončila na pozornom Genonim, ktorý v polovici stretnutia vymenil Manzata. Oba tímy sa snažili o dôslednú defenzívu a do vyložených šancí sa nedostávali. Ak niečo cez obranu prešlo, všetko zlikvidovali pozorní brankári. Aj v tretej tretine bolo na ľade živo, Švajčiari sa pokúšali vyrovnať, Slováci zvýšiť svoj náskok. Obidva tímy sa nedokázali presadiť v presilových hrách, v 53. min však prekonal Ambühl veľmi dobre chytajúceho Staňu. Slovenskí hokejisti nezvesili hlavy a už o 28 sekúnd Tatar presným zásahom rozhodol. V závere už hráči SR cenné víťazstvo ubránili.