Fantastický Halák chytil 38 striel a Montreal vyrovnal, Detroit opäť prehral

Hokejisti Montrealu Canadiens vyhrali v druhom zápase 2. kola play-off v Pittsburghu 3:1 a stav série zrovnali na 1:1. Hlavnou hviezdou hostí bol opäť brankár Jaroslav Halák, ktorý pochytal 38 striel domácich a stal sa prvou hviezdou zápasu. V druhom zápase semifinále Západnej konferencie vyhralo San Jose nad Detroitom 4:3 a v sérii sa ujalo vedenia už 2:0. Dvoma gólmi sa na víťazstve domácich podieľal najlepší strelec play-off Joe Pavelski.

Východná konferencia.
Východná konferencia. Východná konferencia.

PITTSBURGH – MONTREAL 1:3 (1:1, 0:1, 0:1) – stav série 1:1

Góly: 5. Cooke (Talbot, Dupuis) – 16. Gionta (Gomez, Pouliot), 28. Cammalleri (Subban, Gomez), 58. Cammalleri (Plekanec)
Strely na bránku: 39:21. Brankári: Fleury – HALÁK. Vylúčení: 4:3, z toho C. Adams (Pit) na 5+10+DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 17 132 divákov.
Hviezdy zápasu: HALÁK, Cammalleri, Cooke.

Ak si hokejisti Pittsburghu po prvom zápase série s Habs mysleli, že sa brankár Jaroslav Halák z piatich gólov vo svojej sieti zosype, boli na veľkom omyle. Bratislavský rodák pochytal 38 striel od hráčov Penguins a jasne im dal najavo, že ho len tak niečo nerozhodí. Montreal v 1. kole vyradil topfavorita z Washingtonu, teraz začal trápiť Pittsburgh. Svoju frustráciu z prehry v druhom zápase dokumentoval domáci kapitán Sidney Crosby, keď o bránku roztrieskal svoju hokejku.

„Výhra je pekná, ale nemôžeme to brať ako ospravedlnenie za prvý zápas. Musíme sa okamžite pripraviť na ďalší priebeh série,“ konštatoval slovenský brankársky šaman Halák.

Pittsburgh pritom začal výborne. Už v 5. minúte sa po peknej akcii presadil Matt Cooke a divákom sa obnovila spomienka z piatku. Lenže, hostia zabrali, začali hrať viac do tela, zlepšili prihrávky a prebrali iniciatívu. Odmenou im bol gól na 1:1 z hokejky Briana Giontu.

V ďalšom priebehu zápasu to už bola One Man Show v podaní Jaroslava Haláka. V druhej tretine pochytal 18 striel tučniakov, v záverečnej časi hry kryl 12 striel. „Opäť bol výborný,“ pochválil spoluhráča autor prvého gólu Gionta a pokračoval: „Dobre sme zahrali hlavne v oslabeniach. Chýbal nám síce Andrej Markov, no už sme bez neho hrali počas sezóny dlho a to nás pripravilo na play-off. Hrali sme ako tím a to sa nám opäť oplatilo. Bojujeme a do každého zápasu dávame všetko, spoločne, ako jeden a to je naša veľká zbraň,“ dodal.

Západná konferencia:

Západná konferencia.
Západná konferencia. Západná konferencia.

SAN JOSE – DETROIT 4:3 (2:2, 0:1, 2:0) – séria 2:0

Góly: 10. Pavelski (Heatley, Marleau), 11. Clowe (Pavelski, Murray), 45. Pavelski (Heatley, Thornton), 53. Thornton (Heatley) – 7. Dacjuk, 14. Holmström (Dacjuk, Rafalski), 23. Lidström (Rafalski, Dacjuk).
Strely na bránku: 45:31. Brankári: Nabokov – Howard. Vylúčení: 4:10, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 17.562 divákov
Hviezdy zápasu: Pavelski, Heatley, Thornton

San Jose si nevie vynachváliť, že v prebiehajúcej vyraďovacej časti nie je hrdinom len jeden Joe. Okrem Thorntona, od ktorého sa to pomerne očakáva, je tu totiž aj Pavelski. Do poslednej tretiny zápasu s Detroitom vstúpili Sharks za stavu 2:3, po nej boli víťazmi. Vďaka Joeom. Pavelski v 45. minúte vyrovnal, Thornton sa v 53. postaral o vedenie a napokon rozhodujúci gól duelu.

Joe Thornton prekonáva Jimmyho Howarda. Foto: SITA, AP
Detroit San Jose Thornton Joe Thornton prekonáva Jimmyho Howarda.

Zatiaľ čo Thornton sa v noci na pondelok strelecky presadil v play-off prvýkrát, druhý Joe tabuľku strelcov vedie s deviatimi zásahmi. „Nech je na akejkoľvek planéte, myslím si, že každý tam chce ísť za ním. Bol vynikajúci, naozaj vynikajúci,“ povedal o Pavelskom Thornton. „Je fajn vidieť, ako puk skončí v sieti. Keď tvrdo pracujete a ste za to odmenený, to je dobré. Niečím prispieť je fajn pocit. Lenže ešte nás čaká veľa práce,“ vyhlásil Pavelski.

Joeovia boli prvou a treťou hviezdou zápasu, medzi nich sa zmestil Dany Heatley, ktorý sa na troch góloch podieľal asistenciou. Ten posledný sa zrodil vďaka smole Lidströma, ktorý pri pokuse o strelu príklepom v útočnej tretine zlomil hokejku. Heatley vyrazil s pukom vpred a vystrelil, Howard vyrazil pred seba, kde Rafalski nestihol upratať puk do bezpečia a za ním číhajúci Thornton skóroval.