Nováčik z Humenného šokoval obhajcu titulu. Spišiaci v trháku, ligu vedú už o sedem bodov

V súboji dvoch najlepších tímov extraligy zvíťazili hokejisti Spišskej Novej Vsi na ľade Michaloviec 4:3 a na čele tabuľky si vytvorili už sedembodový náskok. Michalovce klesli v tabuľke na tretiu priečku. O senzáciu sa postaral nováčik z Humenného.

30.12.2023 19:21 , aktualizované: 20:06
HC Humenné Foto: ,
Hokejisti Humenného sa postarali o najväčšie prekvapenie posledného tohtoročného extraligového kola.

Posledný tím extraligy totiž zakončil kalendárny rok 2023 víťazstvom na ľade obhajcu titulu HC Košice 6:4. V tabuľke sú Humenčania naďalej na poslednom 12. mieste, Košičania sú priebežne na štvrtej priečke o skóre pred Banskou Bystricou.

Do zostavy „oceliarov“ sa po zranení vrátil obranca Cooper Zech, pre ktorého to bol prvý zápas od 19. novembra. Tohtosezónny extraligový debut absolvoval v drese Humenného skúsený obranca Ján Ťavoda, ktorý prišiel na výpomoc z Prešova.

Hokej SR20 MS do 20 rokov Čítajte viac The Hockey News o Slovákoch na MS: Táto štvorica robí na šampionáte veľké veci

Domáci mali ideálny štart do zápasu, keď sa už po 46 sekundách presadil Jääskeläinen. Keď Šimun v 14. minúte zužitkoval spoluprácu so Zechom a zvýšil na 2:0, vyzeralo to, že favorit má duel pod kontrolou. Nováčik súťaže však v druhej tretine predviedol domácim lekciu z efektivity.

Handlovský v 29. minúte využil presilovku, krátko na to zapadla za brankára Janusa strela Meliška a Ragan prvým gólom v sezóne poslal hostí do vedenia – 2:3. Keď sa v 34. minúte presadil aj Lapšanský, prepustil Janus miesto Riečickému.

Rozhodujúci moment priniesla 49. minúta, v ktorej Lačný využil priaznivý odraz puku a svojím prvým gólom v sezóne prekonal Riečického – 4:5. Definitívnu podobu výsledku dal gól Vaška v 59. minúte počas hry domácich bez brankára.

Tipos extraliga – 31. kolo:
HC Košice – HC 19 Humenné 4:6 (2:0, 2:4, 0:1)
Góly: 1. Jääskeläinen (Fejes, Šedivý), 14. Šimun (Zech, Janus), 38. Berger (Pollock, Breton), 40. Ferenc (Jääskeläinen) – 29. Handlovský (Borov), 30. Meliško (Lapšanský, Kuru), 32. Ragan (Thomka), 34. Lapšanský (Novický), 49. Lačný, 59. Vaško (Kuru, Chalupa). Rozhodovali: T. Orolin, J. Konc ml. – Ordzovenský, M. Orolin, vylúčení: 4:7 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3951. Zmeny: 34. Riečický (Koš.) namiesto Janusa
Košice: Janus (34. Riečický) – Olsson, Breton, Ferenc, Šedivý, A. Bartoš, Deyl, Zech, Mihalik – Pollock, Berger, Fejes – Jääskeläinen, Chovan, Lunter – Bačo, Šimun, Rogoň – Lamper, Havrila, Jokeľ
Humenné: Kozel – Novický, Glazkov, Sergijenko, Meliško, Djakov, Novota, Ťavoda – Šoltés, Kuru, Lapšanský – Handlovský, Linet, Chalupa – Vaško, Krajňák, Borov – Ragan, Lačný, Thomka

Spišiaci zničili rivala z Michaloviec v presilovkách

Spišiaci nadviazali v sobotu na víťazstvo nad Spišskou Novou Vsou 7:4 zo štvrtkového zápasu. Na rozdiel od predošlého duelu sa hralo bez prehnaných emócií a rozhodcovia nesiahli k vyšším trestom.

Už v prvej minúte videli diváci dva góly, keď najskôr Ališauskas poslal hostí do vedenia, no následne Heard vyrovnal. Ten istý hráč poslal domácich do vedenia v 7. minúte, no hostia otočili skóre v druhej časti. Pomohli im k tomu aj tri využité presilovky.

Najskôr Myklucha upravil na 2:2, následne Acolatse vrátil domácim tesný náskok, no ďalší zásah Mykluchu nadviazal Bakoš a využitou presilovkou v 32. minúte uzavrel skóre.

HK Dukla Ingema Michalovce – HK Spišská Nová Ves 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
Góly: 1. Heard (Zabusovs, Cibák), 7. Heard (Daugavinš, Cibák), 22. Acolatse (Daugavinš) – 1. Ališauskas (Burgess, Kerbashian), 21. Myklucha (Burgess, Archambault), 27. Myklucha (Archambault, Burgess), 32. Bakoš (Kerbashian, Džugan). Rozhodovali: Štefik, Stano – Gegáň, Šoltés, vylúčení: 6:3 na 2 min., presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 3800 divákov.
Michalovce: Škorvánek – Michalčin, Bindulis, Jasečko, Cibák, Stripai, Acolatse, Macejko – Daugavinš, Buc, Santos – Puliš, Heard, Zabusovs – M. Valach, Suja, Bjalončík – Vašaš, Solenský, Kabáč – Varga
Spišská Nová Ves: Surák – Merežko, Romaňák, Ališauskas, Žiak, Björkung, Malina, Groch – Archambault, Nellis, Bakoš – Burgess, Kerbashian, Majdan – Vandas, Myklucha, Džugan – Drábek, Bortňák, Hamráček – Zöld

Poprad zdolal súpera druhýkrát za dva dni

Poprad nadviazal víťazstvom na triumf proti rovnakému súperovi spred dvoch dní, keď na ľade Zvolena uspel po výsledku 4:1. Kanadský útočník Andrew Calof si za domácich pripísal 3 body (1+2). Hostia viedli od 11. minúty vďaka zakončeniu Muchu. Popradčania však pokračovali v aktívnej hre a v prvej tretine dokázali vyrovnať.

msj hokej slovensko Čítajte viac Vezmite Slovákom mobily! Majster sveta radí, či majú proti USA taktizovať. Čo bude proti Američanom kľúčové?

Strelu Brincka od modrej čiary tečoval Paločko, ktorý dosiahol prvý gól v sezóne. „Kamzíci“ dostali v druhej časti šancu v prvej presilovej hre a Peresunko ju využil. Asistenciu a prvý bod si zapísal Cardwell. Zvolen rovnako v početnej výhode vyrovnal, keď skóroval Bondra. Domáci si však v prostrednom dejstve vzali späť jednogólové vedenie, Coulter sa presadil v presilovej hre.

V 48. minúte sa dostali do prečíslenia Popradčania, Paločko našiel Calofa, ktorý prekonal Trenčana. V závere ešte Dmowski strelou do prázdnej brány upravil výsledok. Obranca Jakub Burzík absolvoval debut v popradskom drese ako siedmy obranca. Prvý zápas odohral za „kamzíkov“ aj kanadský bek Jake Cardwell.

HK Poprad – HKM Zvolen 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 18. Paločko (Brincko), 27. Peresunko (Cardwell, Calof), 35. Coulter (Peresunko, Calof), 48. Calof (Paločko), 57. Dmowski (Betker) – 11. Mucha (Rauhauser, Kubka), 31. Bondra (Langkow, Hecl). Rozhodovali: Klejna, Goga – Jurčiak, Vyšný, vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 3299 divákov.
Poprad: Vay – Turan, Betker, Cardwell, Brincko, D. Brejčák, Česánek, Burzík – Kukuča, Coulter, Dmowski – Svitana, Paločko, Calof – Peresunko, Halama, Melcher – Králik, Bodnár, Przygodzki
Zvolen: Trenčan – Hain, C. Hults, Kubka, Rauhauser, Kobolka, Sládok, Čulík – Hecl, M. Hults, Bondra – Marcinek, Langkow, Mucha – Kolenič, Šiška, Csányi – Gašpar, Fekiač, Jakúbek

Slovan víťazne, dotiahol sa na deviatych Liptákov

Hokejisti HC Slovan Bratislava zvíťazili na ľade HK Nitra 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Autorom víťazného gólu bol útočník Samuel Takáč. „Belasí“ zdolali „corgoňov“ tretíkrát z piatich vzájomných stretnutí v prebiehajúcej sezóne a dotiahli sa na deviaty Liptovský Mikuláš na rozdiel dvoch bodov, Nitra je naďalej siedma.

Skóre duelu otvorili ako prví domáci, keď sa v 3. minúte presadil tečom Čederle. „Corgoni“ odskočili v úvode prostrednej časti hry na rozdiel dvoch gólov po teči Bajteka. „Belasí“ však v priebehu 72 sekúnd expresne vyrovnali po dôrazných zakončeniach Ahnelöva a Žitného.

Druhý menovaný sa presadil aj v 52. minúte, keď prekonal Kašíka v skrumáži pred bránkou. Domáca striedačka si však vyžiadala, aby situáciu preveril videorozhodca pre kontakt strelca s lapačkou brankára Nitry, ktorý sa napokon aj potvrdil a gól neplatil.

Stretnutie dospelo až do predĺženia, v ktorom mali Nitrania viacero šancí na rozhodnutie v dvoch početných výhodách, no Godla odolal najmä pri viacerých pokusoch Bučeka. V nájazdoch brankára „belasých“ neprekonal žiadny z nitriansky exekútorov, naopak, za Slovan sa presadili hneď dvaja.

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 2:3 po predĺžení a samostatných nájazdoch (1:0, 1:2, 0:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 3. Čederle (Vitáloš, Okoličány), 23. Bajtek (Stacha, Slovák) – 26. Ahnelöv (Poirier), 27. Žitný (Sersen), rozhodujúci sam. nájazd: Takáč. Rozhodovali: Krajčík, Novák – Pribula, Frimmel, vylúčení: 9:10, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3600 divákov
Nitra: Kašík – Mezei, Cotton, Gajdoš, P. Valent, Stacha, Vitáloš, Bača – Buček, Gill, Harper – Jackson, Gates, Bubela – Okoličány, Čederle, Lacka – Hrnka, Slovák, Bajtek – Pobežal
Slovan: Godla – Ahnelöv, Korenčik, Golian, Romančík, Sersen, Maier, Gachulinec – Ranford, Findlay, Pecararo – Fominych, Poirier, Takáč – Török, Šille, Žitný – Lukošik, Preisinger, Masnica – Jasenec

Banská Bystrica na víťaznej vlne a s čistým kontom

Hokejisti Banskej Bystrice zdolali Liptovský Mikuláš 5:0 a poistili si piate miesto v tabuľke. Zároveň pod vedením trénera Helminena zaznamenali desiaty triumf z dvanástich zápasov od jeho príchodu pod Urpín. Brankár Belányi zaknihoval prvé čisté konto v sezóne.

Domáci v prvej tretine prestrieľali Liptákov a ujali sa vedenia v ôsmej minúte po rýchlej akcii a prechode do útoku s presnou koncovkou Wilkinsa z pravého kruhu. A aj keď do prestávky ešte nevyužili Bystričania dve presilovky v rade, mrzieť ich to nemuselo, pretože na začiatku druhej tretiny odrazený puk od mantinelu z nulového uhla šikovne poslal za nohu brankára Krasikova Turnbull.

O necelé tri minúty zvýšil na 3:0 v presilovke z medzikružia Bíreš. Hostia následne nevyužili dve presilovky za sebou a po nich pykali. Prihrávku Turnbulla cez os ihriska zužitkoval pred odkrytou bránkou Vela a bolo 4:0.

V tretej tretine sa dráma nekonala. Aj keď tréner L. Mikuláša v 52. minúte odvolal brankára, hostia hrali v šestici, tak tento ťah absolútne nevyšiel a Turnbull poistil výhru gólom do prázdnej bránky na 5:0.

HC '05 Banská Bystrica – MHK 32 Liptovský Mikuláš 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Góly: 8. Wilkins (Hora, Turnbull), 21. Turnbull (Bačík, Šenkeřík), 24. Bíreš (Turnbull, Wilkins), 34. Vela (Turnbull, Wilkins), 53. Turnbull (Wilkins, Vela). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Bogdaň, Tichý, vylúčení na dve min.: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2563 divákov.
Banská Bystrica: Belányi – Šenkeřík, Bačik, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža, Pavúk – Turnbull, Vela, Wilkins – R. Faith, Adam, Petriska – Macek, Bíreš, Gašpar – Výhonský, A. Stránský, Štrauch
Liptovský Mikuláš: Krasikov – Hraško, Mezovský, Vasiljev, Žilka, F. Fekiač, Lalík, Jendroľ – Réway, Quince, Avtsin – Berry, Egle Lehtinen – Kriška, Uhrík, Vakigura – Tkáč, Vankúš, J. Sukeľ

Trenčín potiahol trojbodový Petráš

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v 31. kole Tipos extraligy nad HC MIKRON Nové Zámky 4:1. O svojom triumfe definitívne rozhodli na začiatku tretej tretiny, keď využili dve presilové hry. V stretnutí zažiaril útočník Šimon Petráš, ktorý zaznamenal tri body (1+2). Trenčania nadviazali na štvrtkový triumf 4:1, ktorý dosiahli v Nových Zámkoch.

HK Dukla Trenčín – HC MIKRON Nové Zámky 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Góly: 14. Nemčík (Petráš, Sloboda), 17. Sloboda (Petráš), 42. Ahl (Immo, Pietroniro), 42. Petráš (Pietroniro, Immo) – Prokeš (Števuliak, Stupka), vylúčení: 1:4, presilovky: 2:0, oslabenia, 0:0, Rozhodovali: Crman, Výleta – Valo, Kacej
Trenčín: Lacouvée – Nemčík, Pietroniro, Starosta, Petrovický, Ekberg, Hlaváč, M. Hudec, Krajčovič – Ahl, Baláž, Immo – D. Hudec, Conway, Charbonneau – Sloboda, Vaňo, Petráš – Škvarek, Sojčík, Giľák
Nové Zámky: Kantor – Roman, Lee, Mamčics, Chartnúch, – Kozák, Novajovský, Laurenčík, Šišovský – Stupka, Prokeš, Števuliak – T. Mikúš, Johnson, J. Mikúš – Ondrušek Michnáč, Barto, Kováč