Na reprezentáciu si už netrúfam, tvrdí víťaz ligy šampiónov

10.09.2010 08:17
Radoslav Suchý
Radoslav Suchý chce hrať ešte možno aj päť sezón. Všetko však závisí od zdravia, vraví. Autor:

So slovenskou reprezentáciou získal striebro a bronz z majstrovstiev sveta, v drese zürišských levov sa stal európskym i švajčiarskym majstrom. Držal nad hlavou i Victory Cup - trofej pre víťaza prestížneho zápasu šampióna hokejovej ligy majstrov proti tímu NHL Chicago Blackhawks. Obranca Radoslav Suchý sa po dlhoročnom pôsobení v zahraničí v tejto sezóne vrátil do slovenskej extraligy v drese rodného Popradu.

V Zürichu ste odohrali štyri úspešné sezóny. Nechceli ste ešte nejakú potiahnuť?
Nie, nemal som dilemu či ostať alebo vrátiť sa. Starší syn Markus je od septembra školákom. Mali sme to tak naplánované, že do školy pôjde doma na Slovensku.

Platí, že kariéru ukončíte aj s Ľubošom Bartečkom v Poprade, odkiaľ ste vyšli do veľkého hokeja? Nastala už tá situácia?
Platí, ale na rozlúčku s kariérou ešte nepomýšľam. Je možné, že ešte aj v tejto sezóne odídem do zahraničia. Do konca októbra určite ostanem v Poprade – a potom sa uvidí. S Ľubom sme sa dohodli, že tento ročník začneme v Poprade. K tímu sa pripojí v polovici septembra.

Láka vás návrat do Zürichu?
S Zürichom, kde sme prežili krásne štyri roky a kde som zažil svoje najväčšie klubové úspechy, som sa už definitívne rozlúčil – buduje nový tím. Uvažujem o ruskej Kontinentálnej hokejovej lige. Budem čakať, či sa niekde neuvoľní miesto. V Európe je to liga s najlepšími finančnými podmienkami. Musím myslieť i na to, že moja kariéra už pozvoľne speje ku koncu.

Na koľko sezón si ešte trúfate?
Mám tridsaťštyri rokov, všetko závisí od zdravia. Ak mi vydrží, tak možno aj na päť.

V Poprade ste hrali i v sezóne 2004/2005 – čase výluky v NHL. Nezanevreli ste na slovenskú extraligu ako niektorí iní slovenskí hokejisti z NHL?
Nie, ba na ten rok rád spomínam. Ako sa hovorí – všade dobre, doma najlepšie. Som Popradčan, v meste mám veľa priateľov i známych.

Kedy ste sa pripojili k popradskému mužstvu?
Pred necelým mesiacom. Od osemnástich rokov sa v lete pripravujem sám, prípadne s Ľubom Bartečkom a predtým aj Petrom Bondrom. Už som si na to zvykol, najlepšie viem, čo potrebujem.

Do akého tímu ste prišli?
Je v ňom dosť skúsených hráčov i dosť mladých, no chýba stredná generácia. I napriek tomu môže Poprad pomýšľať na dobré umiestnenie. Košice a Slovan majú najlepšie tímy, budú hrať o titul. Ďalšie mužstvá sú vyrovnané, do najlepšej štvorky bude tlačenica.

Poprad zúžil klzisko v štýle NHL. Oprášili ste návyky zo zámoria?
Oprášil, no extraliga by mala mať rovnaké klziská. Obávam sa, že užšia plocha znevýhodňuje Poprad. Doma sa proti nám mužstvá sústredia na obranu. Na menšom klzisku sa do prehusteného priestoru útočí ťažšie. Užšie klzisko má i pražská Slavia. V Lige šampiónov sme na jej ľade vyhrali 5:1, pritom domáci nás celý zápas tlačili. Na modrej čiare sme postavili val – a z brejkov sme dávali góly.

Budúcoročný svetový šampionát bude v Bratislave a Košiciach. Neláka vás? Nezmeníte rozhodnutie, že reprezentácia je pre vás už uzavretá kapitola? Sú v nej aj starší od vás…
Nie. Na reprezentáciu si už netrúfam.

To hovorí obranca mužstva, ktoré pred rokom zdolalo v súboji o Victory Cup tím NHL Chicago Blackhawks, tohtoročného víťaza Stanley Cupu?
Nezabúdajte – šlo o jeden zápas. Síce ostro sledovaný, ale v úvode sezóny. Veľmi rád naň spomínam, naše víťazstvo málokto čakal. Neznižuje ho ani fakt, že súperovi chýbal zranený Marián Hossa. Keby som hral v NHL, bolo by to niečo iné. V predchádzajúcich rokoch som sezónu ukončil približne mesiac, mesiac a pol pred majstrovstvami sveta. Vypadol som z tempa – a udržiavať sa v kondícii na úkor rodiny ma neláka. Šampionát je pre hokejistov, ktorí hrajú vo vyšších obrátkach.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku