Mikuláš padol s Bystricou. Spišská Nová Ves dostala nakladačku

Hokejisti HC ‘05 Banská Bystrica otočili v zápase 10. kola Tipos extraligy duel na ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš a zvíťazili 4:2. V tretej tretine dali všetky štyri góly.

22.10.2021 19:33 , aktualizované: 21:16
Banská Bystrica, Zvolen Foto: ,
Ilustračná snímka.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC ‘05 Banská Bystrica 2:4 (1:0, 1:0, 0:4)
Góly: 11. Kriška (Hovorka, Obdržálek), 39. Varttinen (Hovorka, Šepelev) – 47. Žiak (Ihnačák), 51. Šoltés (Žiak). 54. Berger (Fossier, Crevier), 56. Fossier (Šoltés). Rozhodovali: Goga, Krajčík – M. Orolin, Kacej, vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 750 divákov.
Liptovský Mikuláš: Vošvrda – Ventelä, Varttinen, Mezovský, Šepelev, Ilenčík, Kurali, Nemec – Kriška, Hovorka, Obdržálek – Michalík, Walega, Jurík – Matúš Paločko, Urban, Uhrík – Haluška, S. Petráš, Kalousek – Dunčko
Banská Bystrica: Belányi – Breton, Boldižár, Žiak, Crevier-Morin, Ďatelinka, Bdžoch – Gabor, Ihnačák, Šoltés – Fossier, Berger, Ščerbak – Fafrák, Bubela, Mistele – Výhonský, Tamáši, Kabáč

Súboj stredoslovenských tímov zo spodnej polovice tabuľky začali lepšie domáci. V 11. min po prihrávke od Hovorku zasunul puk do odkrytej bránky Kriška a otvoril skóre. Nedlho pred druhou sirénou zabezpečil Liptákom dvojgólový náskok presnou strelou k žrdi Varttinen.

Výsledky 11. kola SHL:
Trnava – Žilina 3:2 sn, Skalica – Dubnica 4:1, Martin – Brezno 4:1, Považská Bystrica – Slovan B 3:6, Žiar nad Hronom – Humenné 4:1, Levice – Topoľčany 3:5.

Tri body však napokon brali hostia zásluhou vydarenej tretej tretiny, v ktorej dali štyri góly. Obrat naštartoval v 47. min Žiak presnou strelou do horného rohu brány. Víťazný gól strelil v 54. min americký útočník Berger, ktorý tečoval nahodenú strelu pred bránku od Fossiera.

Prešov uťal sériu

Hokejisti HC GROTTO Prešov zvíťazili v 10. kole Tipos extraligy na ľade HK Dukla Ingema Michalovce 4:1. Po štyroch prehrách po sebe si pripísali plný bodový zisk, no naďalej ostali na poslednom 12. mieste. Michalovčania naopak po štyroch víťazstvách zaváhali a naďalej sú na priebežnom 3. mieste.

HK Dukla Ingema Michalovce – HC GROTTO Prešov 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Góly: 18. Mudrák (Cameranesi, Keränen) – 23. Vas (Růžička), 29. Bača (V. Fekiač, Charbonneau), 33. Charbonneau (Šimun), 45. Bača (Šimun, Turan). Rozhodovali: Snášel, Štefik – Jurčiak, Ordzovenský, vylúčení: 8:5 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 646 divákov.
HK Dukla Ingema Michalovce: Kaarlehto – Bokroš, Macejko, Pavlin, Stripai, Mudrák, Valtola, Ťavoda – Žitný, Cameranesi, Keränen – Fournier, Erkinjuntti, Kukuča – Regenda, Suja, Galamboš – Mašlonka, Tibenský, Chalupa
HC GROTTO Prešov: Bespalov – Rajnoha, Bakala, Růžička, F. Fekiač, Turan, Bača, Lalík – Charbonneau, Čacho, Krasničan – Sýkora, Vas, Nauš – Jokinen, Zagrapan, Magdolen – Šimun, V. Fekiač, Klíma – Miškuf

Prvá tretina nepriniesla oslnivý hokej a dianie na ľade bolo skôr o bojovnosti a dôslednom strážení defenzívy. Ofenzívne aktívnejší boli domáci, no dlho sa im nedarilo prekvapiť obranu Prešova.

Zrekonštruovaný zimný štadión v Prešove Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Tribúna zrekonštruovaného zimného štadióna Ice...

V 11. minúte mohol skóre otvoriť domáci Chalupa, ale brankár Bespalov mu pohotovým zákrokom nedoprial radosť. Prvú presilovku v zápase mali hostia, no nevyužili ju a krátko na to prišiel trest. Obranca Mudrák prvým gólom v sezóne prestrelil Bespalova – 1:0.

Prostredná tretina priniesla svižnejší hokej, pred obomi bránkami bolo viacero zaujímavých situácií a hostia v nej predviedli dokonalý obrat. V úvode druhej časti hostia vyrovnali, keď puk po Růžičkovej prihrávke usmernil do bránky Vas, ktorý skóroval už v debute za Prešov – 1:1.

Bača najskôr v 26. minúte na dve minúty oslabil hostí, no po návrate z trestnej lavice využil zakrytý výhľad brankára Kaarlehta – 1:2.

Domáci sa v druhej tretine nevedeli dostať do ideálnej pohody a Prešovčania v nej navýšili náskok. Pomohla im presilovka v 33. minúte, v ktorej Charbonneau prestrelil Kaarlehta – 1:3.

Lavička Prešova s trénerom Ernestom Bokrošom. Foto: TASR, František Iván
SR hokej TEL extraliga 7. kolo Prešov Zvolen POX Lavička Prešova s trénerom Ernestom Bokrošom.

Domáci vstúpili do tretej tretiny s cieľom vyrovnať, no ich ambície dostali vážnu trhlinu v 45. minúte. Bača svojím druhým gólom v zápase prestrelil Bespalova a upravil na 4:1.

Ďalší priebeh tretej tretiny priniesol niekoľko vylúčení aj viacero streleckých pokusov na oboch stranách, ale Prešovčania si už tretie víťazstvo v sezóne nenechali vziať.

Deklasovaný nováčik

Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatkovom zápase 10. kola Tipos extraligy na ľade HK Spišská Nová Ves vysoko 7:1 a poskočili na 6. miesto tabuľky. Domácim patrí predposledná priečka.

HK Spišská Nová Ves – HC Košice 1:7 (0:2, 0:3, 1:2)
Góly: 59. Štrauch (Atwal, Tyczynskí) – 2. Lapšanský (Belluš), 18. Paršin (Chovan), 30. Pereskokov (Jokeľ), 33. Pherson (Slovák), 37. Tansey (Chovan, Paršin), 45. Rogoň (Belluš), 49. Milý (Havrila, Jokeľ). Rozhodovali: Žák, Konc st. – Junek, Crman, vylúčení: 8:4, navyše: Petgrave (SNV) 10+DKZ OT, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0
Spišská Nová Ves: Melicherčík (23. Surak) – Petgrave, Atwal, Romaňák, Ordzovenský, Česánek, Chovan, M. Malina, Olejník – Džugan, Černý, Kuru – Vrábeľ, Halama, Rapáč – Štrauch, Tyczynskí, Ščurko – Hamráček, Vartovník, Tomala
Košice: Riečický – Saucerman, Šedivý, Tansey, Deyl, Romančík, Cibák, Jacko – Bartánus, Slovák, McPherson – Pereskokov, Chovan, Parshin – Lapšanský, Rogoň, Belluš – Milý, Havrila, Jokeľ

Východoslovenské derby sa hralo naposledy medzi Spišskou Novu Vsou a Košicami 12. februára 2010, vtedy domáci prehrali 1:4. Hostia od úvodu udávali tempo, už v 2. minúte strelil gól Lapšanský za asistencie Belluša. Hostia mali navrch aj ďalej a potvrdili to druhým gólom z hokejky Paršina.

SR Hokej TL Slovan príprava štart BAX Sersen Čítajte viac Výsady nepotrebujem, vraví legenda s číslom 656

Košičania držali opraty zápasu aj v druhej tretine. V 26. minúte síce nevyužili presilovku 5:3, no po polhodine hry zvýšil na 3:0 Pereskokov a po ňom skórovali aj Pherson a Tansey. Za domácich mohol znížiť Štrauch, no nepremenil trestné strieľanie.

Aj záverečná tretina bola v réžii Košíc. V 45. minúte sa individuálne predviedol Belluš a z jeho prihrávky strelil šiesty gól Rogoň.

V 46. minúte domáci dostali puk do siete, rozhodcovia však gól neuznali. Na 7:0 potom zvýšil Milý a Spišská sa dočkala až v 59. minúte, keď zaznamenal čestný gól Štrauch.

Dráma v Nitre

Hokejisti HK Nitra vyhrali v piatkovom zápase 10. kola Tipos extraligy nad HC Nové Zámky 3:2 po predĺžení a víťaznú sériu natiahli už na šesť stretnutí. Vďaka triumfu sa vrátili na čelo tabuľky o bod pred Slovan Bratislava.

HK Nitra – HC Nové Zámky 3:2 pp (1:2, 1:0, 0:0 – 1:0)
Góly: 13. Baláž (Mezei), 32. Buček (Hrnka, Tvrdoň), 62. Hrnka (Buček, Tvrdoň) – 4. Šiška (Barto, T. Varga), 20. Farley (Jackson). Rozhodovali: Orolin, Jobbágy – Stanzel, Šoltés, vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 1616 divákov.
Nitra: O’Connor – Raskob, Mezei, Š. Nemec, Švarný, Vitáloš, Bodák – Tvrdoň, Hrnka, R. Varga – Buček, Holešinský, Krivošík – Bajtek, Baláž, Molnár – Drábek, A. Sýkora, Volko – Múčka
Nové Zámky: Engstrand – Bull, Hatala, Holenda, Ligas, Reini, Roman, Knižka, Šeliga – Farley, Jackson, Števuliak – Barto, Šiška, T. Varga – Klempa, Langkow, Mišiak – Kurbatov, Ondrušek, Hrabčák

Krajské derby začalo lepšie pre Nové Zámky. V 4. minúte ich poslal do vedenia bývalý hráč Nitry – Šiška.

Hostia mali v polovici tretiny výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, paradoxne v nej inkasovali, keď puk vypichol Baláž – 1:1. Nové Zámky predsa boli odmenené za streleckú prevahu a v poslednej minúte sa presadil Farley.

V 22. minúte takmer Hatala prekonal O’Connora aj tretíkrát, ale ten reflexívne zastavil puk pred bránkovou čiarou. Aj v prostrednej časti hry boli strelecky aktívnejší hostia, no O’Connora neprekonali. Naopak, v 32. minúte vyrovnal na 2:2 v presilovej hre Buček.

Lotyšsko MS2021 Hokej A Slovensko Česko Nemec Čítajte viac Výborný hokejista, vhodný charakter. Nároky na mladíkov stúpajú

Na začiatku tretieho dejstva zaváhali na oboch stranách vo výborných pozíciách Bajtek aj Klempa. V poslednej desaťminútovke mali hostia druhýkrát v zápase početnú výhodu o dvoch hráčov, ale znovu bezúspešne.

Najväčšiu príležitosť zahodil v 53. minúte Jackson, ktorý trafil iba ležiaceho O’Connora. O dve minúty mohol na opačnej strane skórovať Tvrdoň, ale jeho tvrdá strela spomedzi kruhov iba opečiatkovala brvno Engstrandovej bránky. Skóre sa už v riadnom hracom čase nemenilo.

Hneď v úvode predĺženia mali „Corgoni“ k dispozícii presilovú hru, ktorú prekvapivou strelou z bránkovej čiary premenil na svoj stý gól v extralige Tomáš Hrnka.

Majster zabral

Hokejisti HKM Zvolen vyhrali v piatkovom zápase 10. kola Tipos extraligy nad HK Dukla Trenčín tesne 4:3 a víťaznú sériu natiahli na päť stretnutí. Zvolenčania sa dostali na 4. miesto tabuľky, Dukla je ôsma.

HKM Zvolen – HK Dukla Trenčín 4:3 (4:0, 0:1, 0:2)
Góly: 4. Ully (Török, Meliško), 9. Krieger (Hain, Török), 11. Saracino (Csányi), 16. Gubančok (Saracino, Ďuriš) – 27. Tybor, 50. Honzek, 60. Bezúch (Mikyska). Rozhodovali: M. Korba, Moller – Hajnik, Janiga, vylúčení na 2 min: 8:11, vyššie tresty: Krieger 5+DKZ za napadnutie, Kotvan DKZ za opustenie striedačky – Crinon 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 812 divákov.
Zvolen: Rahm – Kotvan, Hain, Kubka, Hraško, Roy, Meliško – Jedlička, J. Mikúš, Zuzin – Saracino, Marcinek, Csányi – Török, Krieger, Ully – Chlepčok, Gubančok, Ďuriš
Trenčín: Bowns (21. M. Valent) – Starosta, E. Švec, Lemcke, Kudla, Nemčík, Cricon, Urban – Minárik, J. Švec, Beták – Tybor, Mikyska, Bezúch – M. Valach, L. Paukovček, Honzek – Krajčovič, Rehuš, Krajč

Trenčania sa v prvých dvoch striedaniach zahryzli do súpera, mali tlak, no ten trval len necelých 90 sekúnd. Potom prevzali taktovku zápasu do rúk domáci hokejisti. Šance Ullyho a novica Kriegera zostali nevyužité, no títo hráči si to vynahradili neskôr.

Zvolenský útočník Juraj Mikúš, Foto: TASR, Ján Krošlák
Juraj Mikúš Zvolenský útočník Juraj Mikúš,

Najprv Ully v štvrtej minúte, keď pohotovo vystrelil z medzikružia a otvoril skóre. Následne na opačnej strane hostia nevyužili presilovku, dobrú možnosť mal Tybor a už v piatich proti piatim znovu udrel majster.

V 9. minúte vystrelil od modrej Hain a ujal sa teč Kriegera. V jedenástej minúte bolo už 3:0, vyrazený puk po strele Csányiho uchmatol Saracino, potiahol si ho mierne do ľavej strany a poslal efektne do odkrytej svätyne Bownsa pod hornú žŕdku.

Dukla potom nevyužila druhú presilovku, v ktorej znovu pohrozil Tybor, trafil do ramena Rahma. Zvolen oslabenie ustál a v pätici dosiahol štvrtý gól. Z dorážky zamietol puk po ľade dôrazný Gubančok.

Zvolen - Trencin Čítajte viac ONLINE: Zvolen tesne zdolal Trenčín

V druhej tretine poslali Trenčania do bránky Valenta. Hra sprvu rýchlo plynula, pokoj na ľade narušila až chyba Kotvana, ktorý poslal puk do Tybora a ten výzvu v medzikruží prijal, nezaváhal pred Rahmom a znížil na 1:4.

Na opačnej strane mohol pridať svoj druhý gól a piaty zvolenský Gubančok. Ocitol sa sám pred brankárom, ale nepokoril ho. Úradujúci majster v strednom dejstve nevyužil ani dvojminútovú presilovku piatich proti trom, pričom dvadsať sekúnd hral pri avizovanom treste Starostu dokonca v šestici.

A mohlo ho to mrzieť, pretože dve sekundy pred prestávkou sa rútil na Rahma Tybor a napokon zazvonil na žŕdke.

Na začiatku tretej tretiny hostia nevyužili presilovku a po nej mali šancu domáci. Jedlička sa ocitol v úniku, ale pred Valentom volil spätnú prihrávku na Mikúša, ktorý to nečakal a nedokázal pred ležiacim gólmanom zakončiť.

Duel na dlhé minúty prerušil faul Kriegera na Minárika, za ktorý išiel predčasne pod sprchy. Pri tejto ceste ho však medzi striedačkami napadol Duklista Crinon a aj on sa tam porúčal. Bilo sa viac hráčov, vyplynul z toho rozdielový trest v prospech Trenčína, ktorý presilovku využil.

SR hohej TEL extraliga 10. kolo Slovan Poprad BAX Čítajte viac Rekordér Sersen dostal pamätný dres a priviedol Slovan k triumfu

Rahm totiž vyhodil puk spoza bránky a trafil pred ňou korčuľujúceho Honzeka, ten teda poľahky prekvapený znížil na 2:4. V ďalších minútach mali šance na strane Zvolena Csányi, Zuzin a na opačnej Tybor, ale brankári predviedli spoľahlivé zákroky.

Viac práce mal potom Valent, pretože majster hral dlho v početnej prevahe, no nevyužil ju a v závere sa tak ešte naskytla pre Trenčín možnosť hry bez brankára. Tento ťah trénerovi Pardavému vyšiel, pretože na 3:4 znížil Bezúch, no na vyrovnanie už hokejistom spod hradu Matúša Čáka potrebný čas nezostal.

Viac na túto tému: #HC 05 Banská Bystrica #MHK Liptovský Mikuláš