V zápase Nitra - Slovan padlo neuveriteľných 13 gólov. Košice majú prvé body

Hokejisti HC Košice dosiahli prvé víťazstvo v extraligovej sezóne 2021/2022. Vo 4. kole zdolali na domácom ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš 5:2 po tom, čo otočili skóre z 0:2.

01.10.2021 20:02
Tomáš Vošvrda Foto: ,
Na snímke hokejista Košíc Marek Slovák (uprostred) a dvojica hráčov Liptovského Mikuláša Filip Mezovský (vpravo) a brankár Tomáš Vošvrda.

„Oceliarov“ nasmeroval za víťazstvom útočník Marek Bartánus, ktorý ziskom 3 bodov za 2 góly a 1 asistenciu prekonal métu 400 bodov v najvyššej slovenskej súťaži.

HC Košice – MHK 32 Liptovský Mikuláš 5:2 (1:2, 4:0, 0:0)

Góly: 17. Slovák (McPherson, Bartánus), 27. Bartánus (Saucerman, Lapšanský), 28. Chovan, 33. Bartánus (McPherson, Saucerman), 38. Klhůfek (Pereskokov) – 8. Ventelä (Šepelev, Uhrík), 16. Ventelä (Paločko, Obdržálek). Rozhodovali: T. Orolin, Štefik – Ordzovenský, Stanzel, vylúčení: 5:4 na 2 min., navyše Lapšanský (Koš.) 10 min. OT + DKZ za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 476 divákov.
HC Košice: Riečický – Saucerman, Wehrs, Tansey, Deyl, Romančík, Cibák, Novota, Jacko – Bartánus, Slovák, McPherson – Pereskokov, Chovan, Klhůfek – Lapšanský, Havrila, Belluš – Vaculík, Milý, Frič
MHK 32 Liptovský Mikuláš: Vošvrda – Šepelev, Ventelä, Salija, Kurali, Mezovský, Ilenčík, Droppa – Obdržálek, Hovorka, Paločko – Jurík, Walega, Michalík – Uhrík, Urban, Kriška – Kalousek, Petráš, Haluška – Fehérpataky

Košičania nastúpili s cieľom získať prvé body v sezóne, ale vstup do zápasu mali lepší Liptáci. Domáci obranca Deyl v 2. minúte nevyužil sľubnú šancu, na druhej strane hostia nič nevyťažili z viacerých striel v presilovke v 5. minúte.

O tri minúty domáci nepokryli obrancu Ventelu, ktorý prestrelil Riečického – 0:1. Prvá tretina priniesla svižný hokej s viacerými šancami na oboch stranách a s pohotovými zákrokmi brankárov. V početnej výhode domácich v 14. minúte mali najväčšiu šancu Liptáci, ale Hovorka v nádejnej pozícii neskóroval.

USA SR šport hokej NHL Kings Coyotes Čítajte viac Odmena za vydarený kemp. Chromiak podpísal zmluvu s LA Kings

V 16. minúte to už hosťom vyšlo, keď Ventelä v presilovke zúročil ich tlak – 0:2. Dvojgólový náskok im vydržal iba necelú minútu, keďže ich pozičnú chybu v strednom pásme využil po úniku Slovák po McPhersonovej prihrávke – 1:2.

Liptáci boli v úvode druhej časti aktívni, vypracovali si viacero nebezpečných pokusov, ale šance Hovorku či Obdržálka ostali nevyužité. V 27. minúte domáci vyrovnali v presilovue, v ktorej Bartánus tečoval pokus Saucermana – 2:2. Presne o 60 sekúnd už „oceliari“ viedli, keď Klhůfek zakryl výhľad brankára Vošvrdu, ktorý kapituloval po strele Chovana – 3:2.

Domáci získali sebaistotu, Liptákov v nasledujúcich minútach nepúšťali na dostrel Riiečického bránky a často sa dokázali usadiť pred Vošvrdom. Z obliehania jeho bránky vyťažili aj v presilovke v 33. minúte, keď Bartánus tečoval puk od McPhersona – 4:2.

Znížiť mohol v 38. minúte Michalík, no po jeho strele do žŕdky sa potvrdilo známe nedáš-dostaneš. Z protiútoku sa k strele bez prípravy dostal Klhůfek a zvýšil na 5:2.

Tretia tretina bola o snahe hostí vrátiť sa do zápasu. V 48. minúte sa dostali k presilovke, v ktorej síce Riečického viackrát ohrozili, ale neprekonali. O päť minút mali 74-sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov, ale ani v nej neprekvapili obranu Košičanov na čele s brankárom Riečickým. Bartánus mohol v 55. minúte spečatiť hetrik, ale brankár Vošvrda mu zmaril radosť efektným zákrokom.

Hlasy

Kalle Kaskinen, tréner HC Košice: „Vedeli sme, že to bude náročný zápas. Sledovali sme zápas Liptákov proti Trenčínu (4:0) a pripravili sme sa na nich. Hostia boli v prvej tretine silnejší, my sme boli nervózni. Postupne sa náš výkon zlepšil, najmä v druhej tretine bol taký, aký chceme.“

Milan Jančuška, tréner MHK 32 Liptovský Mikuláš: "Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Mali sme ho veľmi dobre rozohraný. Viedli sme 2:0, mali sme hru pod kontrolou a dominovali sme. V prvej tretine sme boli lepší a pokojne sme mohli vyhrávať aj o tri-štyri góly.

Škoda chyby v útočnom pásme, po ktorom prišiel brejk a inkasovaný gól. V druhej tretine sme inkasovali niekoľko gólov z kategórie šťastných. Košice otočili skóre, my sme už nemali sily na zvrat, hoci sme mali niekoľko presiloviek. V zápase sme mali asi 5 čistých šancí, ktoré musíme premieňať. Dnes rozhodli šance a presilovky, v ktorých sme ťahali za kratší koniec."

Trenčín zostal bez bodu

HK Dukla Trenčín – HC 05 Banská Bystrica 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 48. Tybor (Mikyska, Starosta) – 16. Tamáši (Šoltés, Berger), 32. Tamáši (Ďatelinka, Kabáč), 53. Ščerbak (Ihnačák). Rozhodovali: Konc st., Kalina – Bogdaň, Valo, vylúčenia: 4:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1321 divákov
Trenčín: Valent – Crinon, Kudla, Lemcke, Starosta, Meszároš, Nemčík, Martiška – Tybor, Mikyska, Honzek – Rehuš, Paukovček, Valach – Beták, Švec, Minárik – Krajčovič, Stránský, Krajč
Banská Bystrica: Gajan – Breton, Brejčák, Cardwell, Ďatelinka, Crevier-Morin, Bdžoch, Jendroľ – Bubela, Ihnačák, Ščerbak – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Gabor, Mistele – Výhonský, Tamáši, Kabáč

Bystričania vstúpili do zápasu aktívnejšie a už po 90 sekundách sa po zadovke Fossiera dostal do šance Berger, no ani na dvakrát neprekonal Valenta. Na druhej strane sa dostal Švec k odrazenému puku pred Gajanom, no skóre sa nemenilo.

Hostí potom posadilo na koňa vylúčenie Stránskeho, ktoré ešte zostalo nepotrestané, no Bystrica sa už z druhej presilovky dokázal presadiť. Hákovanie Minárika potrestal pri početnej výhode v 16. minúte strelou spomedzi kruhov Tamáši, keď hostia vyšachovali obranu súpera.

Aj v druhej časti zápasu bola výraznejšia aktivita na hokejkách Bystričanov, doráźka Kabáča po strele Tamášiho na konci 24. minúty však ich náskok nezveľadila. Trenčania sa k ohrozeniu bránky súpera dostávali sporadicky a k vyrovnaniu im nepomohla ani presilovka pri vylúčení Creviera-Morina.

Tatar hodinky Čítajte viac Číslo za 7-tisíc. Tatar uplatil spoluhráča luxusným darom

Naopak, druhýkrát sa zapísal do streleckej listiny Tamáši, ktorý sa najlepšie zorientoval v neprehľadnej situácii pred bránkou Duly v 32. minúte a zvýšil na 2:0. V závere tretiny sa Trenčania snažili o kontaktný zásah, Gajan však držal čisté konto.

Domáci na začiatku tretej tretiny zvýšili aktivitu, v ktorej ich pribrzdil faul Šveca, no presilovku Bystrica nevyužila. Trenčania sa dočkali gólu v 48. minúte, keď Tybor pokusom pop hornú žŕdku rýchlo využil početnú výhodu pri treste Fossiera.

Vyrovnania sa však domáci nedočkali, po chybe v obrane Dukly spečatila triumf „baranov“ ich nová akvizícia Ščerbak gólom na 3:1. Trenčín už nedokázal skórovať ani pri hre bez brankára.

Prešov dostal poriadnu lekciu

HC Nové Zámky – HC GROTTO Prešov 8:1 (3:0, 1:1, 4:0)

Góly: 11. Kurbatov (Barto, Ligas), 14. Šiška (Klempa, Števuliak), 17. Šiška (Klempa, Števuliak), 27. Hrabčák (Roman), 46. Jackson, 51. Ondrušek (Tóth, Hrabčák), 55. Šiška (Varga, Reini), 60. Števuliak (Varga) – 33. Šimun (Klíma, Sýkora). Rozhodovali: Goga, Žák – Jurčiak, Kacej, vylúčení: 5:5 na 2 min, Bača (Prešov) 5+DKZ, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 1340 divákov.
Nové Zámky: Lackovič – Hatala, Holenda, Ligas, Bull, Roman, Reini, Hrabčák, Knižka- Števuliak, Šiška, Klempa – Varga, Jackson, Farley – Mišiak, Barto, Kurbatov – Hrabčák, Ferenyi, Ondrušek – Tóth
Prešov: Petrík (15. Bespalov) – Jendroľ, Turan, Bakala Rais, Ľalík, Ružička, Bača, Fekiač – Zagrapan, Fekiač, Šimun, Žilka, Čacho, Charbonneau – Sýkora, Klíma, Jokinen – Krasničan, Miškuf, Magdolen

Prvú šancu v zápase mali hostia, no Šimuna v nájazde vychytal brankár Lackovič, ktorý tentokrát dostal prednosť pred Švédom Engstrandom. Potom si oba tímy zahrali presilovku, no skóre zápasu otvoril v rovnovážnom stave Kurbatov.

Ruský krídelník využil prečíslenie domácich a prekonal Petríka. O tri minúty neskôr už viedli domáci o dva góly, Šiška z dobrej pozície spomedzi kruhov nezaváhal. Tréner Prešova Ernest Bokroš zareagoval, keď poslal do bránky Bespalova, ale krátko na to ho prekonal druhým gólom Šiška a stanovil skóre prvej tretiny.

Juraj Mikúš Čítajte viac Slovanu vytrel zrak právnik, ktorého kariéra je plná bolesti

Domáci útočník mal šancu aj na začiatku druhej tretiny, ale tentoraz sa nepresadil, na opačnej strane mohol znížiť Šimun. Šiška mohol zavŕšiť hetrik aj neskôr, ale v prečíslení skvele zasiahol Bespalov. Domáci mali viac z hry a gólovo ho vyjadrili v 27. minúte, keď sa presadil Hrabčák. Prešov potom znížil v presilovej hre, faul Mišiaka potrestal Šimun.

V tretej tretine domáci kontrolovali hru a pridali ďalšie štyri góly: V 46. minúte Jackson poslal puk do odkrytej bránky a potrestal vylúčenie Prešova. V 51. minúte sa po spolupráci Tótha s Hrabčákom presadil Ondrušek. Šiška v 55. minúte zavŕšil hetrik a tri sekundy pred koncom spečatil triumf Novozámčanov Števuliak.

Majster padol s Michalovcami

HKM Zvolen – HK Dukla Ingema Michalovce 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)

Góly: 25. Török (Puliš, Kotvan), 31. Ully (Roy, Puliš), 58. Csányi (Marcinek, Hraško) – 25. Fournier (Galamboš), 27. Žitný (T. Bokroš, Cameranesi), 34. Cameranesi (Fournier, Žitný), 48. Žitný (Pavlin) Rozhodovali: P. Stano, Výleta – Knižka, Frimmel, vylúčení na 2 min: 7:4, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 814 divákov.
HKM Zvolen: Rahm – Hraško, Hain, Roy, Kotvan, Kubka, S. Barcík Meliško – M. Jedlička, Viedenský (35. Ďuriš), Zuzin – Török, Puliš, Ully – Saracino, J. Mikúš, Marcinek – Chlepčok, Gubančok, Csányi
Dukla Michalovce: Kaarlehto – T. Bokroš, Macejko, Pavlin, Stripai, Valtola, Ťavoda – Žitný, Cameranesi, Keränen – B. Mráz, Suja, Erkinjuntti – Fournier, Galamboš, Regenda – Kukuča, Tibenský, Chalupa

Prvá tretina gól nepriniesla, šancí bolo pomenej, ale úvodná už v prvej minúte, keď sa mohol ujať teč Keränena. V štvrtej minúte sa domáci dostali do prečíslenia, konkrétne Zuzin s Jedličkom, druhý menovaný nedokázal zakončiť pred odkrytou bránkou. Neuspel ani o pár sekúnd zblízka a neujal sa ani dobrý teč Viedenského.

Góly padali až v strednom dejstve. Do vedenia išiel Zvolen v 25. minúte, keď z pravého kruhu šikovne poslal puk medzi žrde Török. Hostia odpovedali o dvadsať sekúnd, pretože Fournier obkorčuľoval bránku a zasunul puk do nej pri žrdi, Rahm sa nestihol premiestniť.

Domáci prehrávali už 1:2, no zdvihli hlavy, hrali dve presilovky v rade a v tej druhej vyrovnali. Z ľavého kruhu sa trafil do odkrytej bránky Ully. Početnú výhodu však do druhej prestávky využili aj Michalovčania.

Tomáš Král Čítajte viac Spolupracoval s ŠtB. Rozhodli o šéfovi českého hokeja, po verdikte prekvapil

Na začiatku tretej tretiny Nevyužila Dukla viac než minútovú početnú výhodu o dvoch hráčov. Rahma nepokorili Cameranesi a Fournier v dobrých príležitostiach. Podarilo sa to až neskôr Žitnému v presilovke piatich proti štyrom, keď z vrchnej časti pravého kruhu dobre vystrelil, gólman HKM mal zakrytý výhľad a kapituloval – 2:4.

V závere napokon zdramatizoval duel Csányi z pohotovej dorážky, znížil na 3:4. Zvolen následne odvolal brankára, hral v šestici a Csányi voľný z metra nevyrovnal. Napokon duel ukončil sporný faul Mikúša na Suju v strednom pásme, ‚bryndziari‘ tak prišli o možnosť streliť štvrtý gól.

V Nitre boli gólové hody

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 5:8 (3:3, 1:2, 1:3)

Góly: 6. Varga (Hrnka, Raskob), 8. Holešinský (Rockwood, Krivošík), 16. Varga (Vitáloš, Bodák), 29. Varga (Baláž, Bodák), 46. Hrnka (Tvrdoň) – 3. Gašpar (Takáč, Harris), 13. Harris (Takáč), 17. Matoušek (Maier, Urbánek), 29. Maier (Jääskeläinen), 33. Urbánek (Harris, Takáč), 49. Yogan (Jääskeläinen), 49. Takáč (Valach), 52. Gašpar (Takáč, Harris) Rozhodovali: Müllner, Snášel – Hercog, Šoltés, vylúčení: 7:6, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0
Nitra: O’Connor (33. Honzík) – Mezei, Raskob, Pupák, Š. Nemec, Vitáloš, Bodák, Socha – Tvrdoň, Hrnka, Buček – Krivošík, Rockwood, Holešinský – Bajtek, Baláž, R. Varga – Múčka, Sýkora, Drábek – Zöld
Slovan: Hlavaj (16. Gudlevskis) – Golian, Mackenzie, Sersen, Gachulinec, Maier, J. Valach, Štajnoch – Takáč, Harris, Gašpar – Yogan, Rapuzzi, Jääskeläinen – Matoušek, Zigo, Urbánek – J. Sukeľ, Kytnár, Lukošík

Už úvodná tretina priniesla veľmi zaujímavú prestrelku. V 3. minúte všetko odštartoval gólom v presilovej hre hosťujúci Gašpar. Rovnakou kartou odpovedal o tri minúty Varga. V 8. minúte výborne sklepol letiaci puk Rockwood, z čoho profitoval Holešinský – 2:1.

Aj druhý gól “belasých” padol v početnej výhode, keď sa presadil Harris. Vedenie vrátil Nitre v 16. minúte druhým gólom Varga, ktorý tiež vyhnal z brány Hlavaja. Radosť “corgoňov” trvala iba 14 sekúnd a na 3:3 vyrovnal Matoušek.

Nitra, Slovan Čítajte viac Šláger Nitra - Slovan sme sledovali ONLINE

V 23. minúte sa ocitol v úniku Rapuzzi, no bekhendový blafák zastavil betón O’Connora. V 28. minúte sa puk odrazil Maierovi a ten vrátil Slovanu vedenie. Opäť však prišla expresne rýchla odpoveď. O dvadsať sekúnd zavŕšil hetrik v zápase Varga. Strelecká prevaha hostí však zabezpečila, že po štyridsiatich minútach bol stav 4:5. Piatym gólom vyhnal Urbánek z brány O’Connora.

Gólové hody pokračovali aj v treťom dejstve. V 46. minúte vyrovnával na 5:5 v presilovej hre Hrnka. Následne však Slovan definitívne rozhodol o osude zápasu tromi gólmi v rade. Postupne sa presadili Yogan, Takáč a Gašpar. V trinásťgólovej prestrelke tak získali 3 body hostia.

Východniarske derby pre Poprad

K Spišská Nová Ves – HK Poprad 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Góly: 22. Mešár (Šišovský, Bortňák), 36. Skokan (Svitana, Drgoň), 47. Handlovský (Bjalončík, Rymsha), 49. Livingston (Rymsha, Svitana). Rozhodovali: Korba, Fridrich – Crman, Janiga, vylúčení: 10:9, navyše: Rapáč – Ulrych obaja 5+DKZ za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0, 2256 divákov

Spišiaci prečkali úvodnú tretinu bez ujmy, na začiatku druhého dejstva však po veľkej chybe inkasovali. Nedokázali vyhodiť puk z vlastného pásma, za čo ich potrestal Mesar.

V 36. minúte zvýšil na 2:0 pre „kamzíkov“ Skokan po akcii Svitanu s Drgoňom. V záverečnej tretine poistili triumf hostí Handlovský a Livingston.

Viac na túto tému: #HC Slovan Bratislava #HC Košice #HK Nitra