Slovan dostal doma výprask. Lockdown? Opäť sa prizerala plná VIP-ka

Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v domácom zápase 41. kola Tipos extraligy s HK Poprad 0:4. "Kamzíci" natiahli víťaznú šnúru v lige proti Slovanu na osem zápasov, naposledy prehrali s týmto súperom 11. októbra 2019 (1:2). Bratislavčania prehrali po tretí raz za sebou a v tabuľke klesli na štvrté miesto.

21.02.2021 19:10
SR Hokej TEL 41.kolo Slovan Poprad BAX Foto: ,
Lockdown-nelockdown, v Bratislave bol opäť plný skybox.
debata (17)

HC Slovan Bratislava – HK Poprad 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Góly: 3. Svitana (Haščák, Drgoň), 27. Livingston (Bjalončík, Dalhuisen), 42. Handlovský (Ulrych, Brejčák), 49. Tavi (Zagrapan, Vandas). Rozhodovali: Stano, Žák – Synek, Durmis, vylúčení: 4:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Slovan: Parks – Ališauskas, Sersen, Bačik, Štajnoch, Maier, Brodzinski, Valach – Zigo, Harris, O'Donnell – Kundrík, Kytnár, Urbánek – Rapáč, Bortňák, Matoušek – Jendek, Uram, Lukošík – Ondriš
Poprad: Vošvrda – Drgoň, Brejčák, Ulrych, Višnevskij, Seigo, Dalhuisen, Hudec – Svitana, Skokan, Haščák – Tavi, Preisinger, Handlovský – Vandas, Bjalončík, Livingston – Mešár, Zagrapan, Matúš Paločko – Valigura

Popradčania vstúpili do zápasu razantne, svojou aktivitou donútili k faulu Urbánka už po necelých dvoch minútach. Hostia hrali presilovku 64 sekúnd, keď sa z pravej strany dostal k zakončeniu Svitana a poslal svoj tím do vedenia.

Prevaha „kamzíkov“ pokračovala aj po góle, zverenci Petra Mikulu mali častejšie puk na hokejkách, dobre kombinovali, najmä prvá formácia neustále zamestnávala defenzívu Slovana. V závere prvej tretiny však mohol vyrovnať Štajnoch, ale svoju šancu nepremenil.

Po prestávke sa obraz hry nezmenil. Hostia mali viac z hry a svoju prevahu gólovo potvrdili v 27. minúte, keď presne mieril Livingston. Hráči Slovana chceli znížiť, bojovali, ale v ofenzívne neboli tak kreatívni ako ich súper.

Popradu vyšli úvody prvých dvoch tretín a inak to nebolo ani v tretej. Handlovský si nakorčuľoval medzi kruhy a presnou strelu k pravej žrdi strelil tretí gól „kamzíkov“.

Slovan hral potom svoju prvú presilovú hru v zápase, ale ani v početnej výhode nedokázal skórovať. Naopak, po návrate vylúčeného Zagrapana na ľad spečatil triumf hostí Tavi. „Belasí“ v troch uplynulých domácich zápasoch „vyhoreli“ v ofenzíve, strelili iba dva góly.

Na zápase Slovana sedeli v skyboxe VIP-návštevníci. Nie je to prvýkrát, stalo sa tak aj na začiatku mesiaca v dieli proti Trenčínu. Účasť v hľadisku je však vzhľadom na pandemické opatrenia zakázaná.

Popradská radosť na Slovane. Foto: TASR, Jaroslav Novák
Poprad, Popradská radosť na Slovane.

Hlasy

Ján Lipiansky, asistent trénera Slovana: „Popradu gratulujem, bol lepší. My bez gólov nemôžeme vyhrať. Prehrať môžeme, ale mám inú predstavu o výkonoch. Poprad vyhral zaslúžene. Doma nedať gól nie je dobré, ťažko prechádzame modrou čiarou, je to kostrbaté. Pred ďalšími zápasmi si všetko si rozoberieme a uvidíme, aký bude zdravotný stav hráčov.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Uplynulé zápasy nám a ani Slovanu nevyšli, vedeli sme, že jeden z nás musí vyhrať. Podarilo sa to nám. My sme chceli získať body, boli sme hokejovejší, trpezlivejší a zaslúžene si odvážame tri body.“

Famózny Klhůfek dal päť gólov

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC Košice 1:9 (0:3, 1:5, 0:1)

Góly: 29. Štrauch (Uhrík, Ru. Huna) – 4. Klhůfek (Michal Chovan), 10. Reway (Michal Chovan), 10. Klhůfek (Baránek, Reway), 22. J. Milý (Poirier), 28. Belluš (B. Mráz, J. Milý), 31. Poirier (Eliaš, Belluš), 32. Klhůfek (Michal Chovan, Baránek), 32. Klhůfek (Reway, Michal Chovan), 57. Klhůfek (Deyl, Vaculik). Rozhodovali: Tvrdoň, Štefik – Junek, Kacej, vylúčení: 6:4 na 2 min., navyše Pavúk (L. Mikuláš) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Liptovský Mikuláš: Kozel (32. Bátory) – Nemec, Kurali, Pavúk, Mezovský, Valtola, Rusina, Kapičák, Droppa – Ru. Huna, Uhrík, Štrauch – Michalík, Surový, Kiss – Vybiral, Haluška, Kalousek – Židek, Paroubek, Dunčko
HC Košice: Vay – Baránek, Pavlin, Růžička, Nemčík, Petran, T. Slovák, Deyl – Klhůfek, Michal Chovan, Reway – Vaculik, B. Mráz, Belluš – Poirier, Eliaš, Jenyš – Jokeľ, Havrila, J. Milý – Frič

Hostia sa dostali do vedenia po necelých štyroch minútach, keď Michal Chovan našiel Klhůfka a ten otvoril skóre. Košičania kontrolovali priebeh tretiny a súperovi nič nedovolili ani v oslabení.

Naopak, v 10. minúte v priebehu 13 sekúnd prakticky rozhodli celý duel. Najprv Chovan spoza bránky prihral Rewayovi, ktorý trafil presne – 2:0, vzápätí Reway začal akciu, na ktorej konci bol Klhůfek – 3:0. V závere sa dostal do dobrej šance Surový, ale Vay mu nedovolil skorigovať.

V závere prvej tretiny putoval na trestnú lavicu Rudolf Huna a Košičania svoju prvú presilovku využili po 69 sekundách druhého dejstva, presadil sa Milý. V 28. minúte zvýšil na 5:0 Belluš, na jeho zásah síce odpovedal Štrauch, ale domácich jeho gól nenabudil.

Práve naopak. V 31. minúte putoval na trestnú lavicu Rusina a hosťom stačilo sedem sekúnd, aby Poirier pridal šiesty gól. Vzápätí sa nepekným faulom prezentoval Pavúk, k dvom minútam dostal aj osobný trest a Košičania opäť udreli, Klhůfek sa dostal k odrazenému puku a kompletizoval hetrik.

A nezostalo iba pri tom, o 16 sekúnd Reway skvele prihral a Klhůfek si zapísal aj štvrtý zásah v stretnutí, keď prekonal Bátoryho, ktorý tesne predtým vymenil v bránke Kozela.

V záverečnej tretine už o nič nešlo, no Košičania ovenčili premiéru trénera Marcela Šimurdu aj deviatym gólom, keď sa v závere presadil opäť Klhůfek.

Bystrica nemala šancu

HK Michalovce – HC 05 Banská Bystrica 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Góly: 2. Bartánus (Galamboš, Ťavoda), 12. Regenda (Šedivý, Török), 12. Hickmott (Lehtonen, Lalancette), 35. Galamboš (Regenda, Bartánus) – 21. Ihnačák (Sukeľ, Mlynarovič). Rozhodovali: Novák, Goga – Crman, J. Konc ml., vylúčení: 10:7 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HK Dukla Ingema Michalovce: Tomek – Mudrák, Mihálik, Southorn, Šedivý, Ťavoda, Louis, Stripai – Hickmott, Lalancette, Lehtonen – Takáč, Suja, Mašlonka – Regenda, Galamboš, Bartánus – Török, Karaffa, Lačný – Chalupa
HC'05 Banská Bystrica: Belányi (12. Rabčan) – Crevier-Morin, Breton, Ďatelinka, Jago, Bdžoch, Žiak, Petrinec – Faško-Rudáš, Ihnačák, Sukeľ – D'Aoust, Mlynarovič, Gabor – Lamper, Dvorský, Vašaš – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Sojka

Už v 2. minúte Bartánus prekvapil brankára hostí Belányiho a domáci išli do vedenia – 1:0. Práve Bartánus si krátko na to sadol na trestnú lavicu, ale hostia nevyrovnali ani po sľubnej šanci D'Aousta. Michalovčania boli v hernej pohode, rýchly gól im dodal sebaistotu a tú si upevnili aj počas prvej presilovky. Suja s Regendom ešte svoje príležitosti nevyužili, ale po Regendovom teči Šedivého strely bolo 2:0.

Keď Belányiho o 15 sekúnd prekonal aj Hickmott, prišlo k striedaniu brankárov hostí. Tí mali do konca prvej tretiny k dispozícii ešte dve presilovky, ale v nich neprekvapili michalovskú defenzívu.

„Barani“ sa do zápasu vrátili po 41 sekundách druhej tretiny, keď zaváhanie Southorna potrestal Ihnačák. Domácich to nevyviedlo z rytmu a bez väčších problémov kontrolovali hru. K dispozícii mali aj dve presilovky, v ktorých však obranu hostí nezaskočili. Rabčan prvýkrát inkasoval v 35. minúte, keď ho prestrelil Galamboš.

V úvode tretej časti neprekonali Rabčana Regenda ani Suja, no sľubnými šancami dokumentovali prevahu svojho tímu. Michalovčania aktívnou defenzívou držali súpera na dištanc. V tretej časti pribudlo vylúčených na oboch stranách, ale skóre sa už nezmenilo.

Detva vyprášila aj Trenčín

HC 07 Detva – HK Dukla Trenčín 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Góly: 9. Valent (King, Downing), 26. Downing (Valent, Rymsha), 51. Cox (Charbonneau), 57. Ščurko, 59. V. Fekiač (Ščurko, F. Fekiač) – 30. Berisha (Okuliar, Ackered), 58. Kettunen (E. Švec, Okuliar). Rozhodovali: Kalina, Hronský – D. Konc ml., Valo, vylúčení: 11:12 na 2 min., navyše Krajč a Devine (obaja Trenčín) obaja 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC 07 Detva: Lazušin – F. Fekiač, Jendroľ, Gachulinec, Rymsha, King, Lalík, Magdolen, Bača – Ľupták, V. Fekiač, Ščurko – Valent, Downing, J. Sýkora – Charbonneau, Čacho, Cox – Ferguson, Klíma, Halama
HK Dukla Trenčín: Karjalainen – Lemcke, Ackered, E. Švec, Starosta, Bokroš, Jalasvaara, Rajnoha, Devine – Sojčík, Kettunen, Hecl – Berisha, J. Švec, Okuliar – Chromiak, Rehuš, Sádecký – Kukuča, Ferenyi, Krajč

V súboji tímov zo stredu tabuľky otvorili skóre domáci. Peter Valent dostal ideálnu prihrávku pred bránku od Jeffreyho Kinga a sám zoči-voči Karjalainenovi nezaváhal. Viliam Čacho však v 16. minúte vo vyloženej pozícii áno a Detva tak vyhrala prvú tretinu o gól.

Bezpečnejší dvojgólový náskok zariadil Podpoľancom v 26. minúte Grayson Downing. Ten dostal puk v presilovej hre do siete, hoci bol v čase zakončovania na kolenách a chrbtom k bránke. Početnú výhodu však zásluhou Aarona Berishu využili v 30. minúte aj Trenčania a znížili na rozdiel jedného gólu.

Detva si však víťazstvo v záverečnej tretine postrážila, v 51. minúte zvýšil opäť na rozdiel dvoch gólov Trevor Cox. Dukla potom vyskúšala hrať dlhú power play, no inkasovala štvrtý gól od Ladislava Ščurka do prázdnej bránky v 57. minúte. Bodka za zápasom to však nebola, v záverečných troch minútach dali ešte oba tímy po góle.

Zvolen sa natrápil so Zámkami

HKM Zvolen – HC Nové Zámky 4:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 4. Viedenský (Ivan, Nuutinen), 9. Kolenič (Melancon, McPherson), 42. Kolenič (Nuutinen, McPherson), 61. Kelemen (R. Bondra) – 17. Hain, 49. J. Jurík, 60. Dogget (T. Varga, J. Jurík) Rozhodovali: Snášel ml., Likšík – Šoltés, Jurčiak, vylúčení: 5:3 na 2 min., navyše: Kelemen a R. Bondra (obaja Zvolen) 10 minút za nešportové správanie sa, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Zvolen: Rahm – Melancon, Betker, Meliško, Ivan, Kubka, Hraško, Hatala – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Viedenský (8. Babeliak), Kolenič – Stupka, Zuzin, Mc Pherson – Chlepčok, Gubančok, Ďuriš
Nové Zámky: Kiviaho – Hain, Västilä, B. Clarke, Roman, Fereta, Holenda, Šeliga – T. Varga, Iacobellis, J. Jurík – Majdan, Seppänen, Obdržálek – Okoličány, Dogget, Rogoň – Števuliak, Ondrušek, Andrisík

Zvolenčania vstúpili do zápasu aktívne, vytvorili si hneď viacero šancí. McPherson v prieniku, Viedenský a Mikúš z kruhu. Jeden z týchto hráčov napokon skóroval, bol to Viedenský v štvrtej minúte po strele Ivana, keď sa presadil z dorážky.

V siedmej minúte sa zranil Viedenský a zápas sa pre neho skončil. Domáci potom hrali presilovku a využili ju. Melancon vystrelil od modrej a Kolenič puk účinne tečoval medzi kruhmi – 2:0.

Tretí gól mal na hokejke Stupka, ale mieril do žŕdky. Zámčania ožili až v presilovke o dvoch hráčov, keď z ľavej strany prestrelil Rahma Hain – 2:1. V oslabení mohol vedenie Zvolena navýšiť Bondra, no z prečíslenia na Kiviaha nevyzrel.

V druhej tretine tempo hry opadlo, chýbali šance, menšie si vypracovali domáci hokejisti, no Chlepčok neuspel zblízka, Kelemen z kruhu a Stupka z medzikružia. Najzaujímavejší bol moment, keď sa jeden z hlavných arbitrov upískol, ale chybu si nepriznal, za čo videl Bondra desaťminútový osobný trest a k tomu ešte aj prísny dvojminútový. Nahnevaný zvolenský tréner Oremus to následne poriadne vytmavil rozhodcovi.

Tretia tretina bola živšia. Domáci vyleteli na súpera, Mikúš ešte zblízka neskóroval, ale v 42. minúte sa to podarilo Koleničovi, ktorý tečoval pred Kiviahom puk po strele spoluhráča Nuutinena z medzikružia – 3:1. Tento stav však netrval príliš dlho. Nové Zámky sa totiž viac osmelili, začali útočiť a vyplatilo sa. Seppänen pred odkrytou bránkou síce nezachytil puk, no o pár sekúnd na to sa ujala jednoduchá strela Juríka spomedzi kruhov a bolo 3:2.

V závere najprv Kelemen nedokázal po prieniku pokoriť brankára Zámkov, ktorý predviedol fantastický zákrok. Hostia následne odvolali brankára a vyrovnali 21 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času Doggetom z druhej dorážky na 3:3.

Predĺženie trvalo len pätnásť sekúnd, pretože Bondra naservíroval parádny puk pred bránku Kelemenovi a ten sa zoči–voči gólmanovi presadil a rozhodol tak o dvoch bodoch pre svoj tím.

Hlasy

Andrej Kmeč, tréner Zvolena: "Zápas sme mali dobre rozohraný, myslím do stavu 2:0. Dominovali sme, boli sme jasne lepší. Potom však prišli vylúčenia a súper sa dostal do zápasu. Napriek tomu sme hru stále kontrolovali, len škoda dlhších osobných trestov na našej strane, naštrbili nám zostavu, plus aj zranenie Viedenského. Záver sme mali zvládnuť. Za obetavosť a bojovnosť by sme si zaslúžili tri body, ale sme radi aj za dva, s víťazstvom môžeme byť spokojní.“

Marek Dubec, asistent trénera Nových Zámkov: „Som rád, že sme potvrdili formu z posledných dvoch zápasov. Vidno už aj prácu nového trénera, je to trošku iné, no začína sa to vyplácať. Zápas vo Zvolene bol vo vysokom tempe, trošku do neho zasiahli rozhodcovia, ale my sme sa snažili sústrediť na našu hru a to nám prinieslo ovocie. Hrali sme až do konca, verili sme tomu, že môžeme bodovať a som rád, že sa nám to napokon podarilo.“

Miloš Kelemen, strelec víťazného gólu Zvolena: „Začali sme dobre, prvú tretinu sme hrali do desiatej minúty u nich. Dali sme dva góly, mali sme to pod kontrolou. Potom sme sa však nechali zbytočne vylúčiť, aj ja som dostal zbytočne desať minút, boli sme v emóciách. Tým sme dostali súpera na koňa, dal nám gól. Hra sa následne vyrovnala. V druhej tretine sme mali tiež pár faulov, ale uhrali sme to. V tretej sme zvýšili vedenie, len škoda toho vyrovnávajúceho gólu na konci. Dva body však berieme tiež, hoci mohli byť aj tri. Dnes som zahodil veľa šancí, tak azda som to tým gólom v predĺžení odčinil.“

Nitra vyhrala v Maďarsku

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HK Nitra 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)

Góly: 26. Osterberg (Rundkvist, Fredriksson), 32. Magosi (Walker, Fredriksson) – 5. Finlay (Hrnka, Tvrdoň), 11. Ege (Kollár, Žitný), 22. Ege (Kollár), 60. Kollár (Hrnka). Rozhodovali: T. Orolín, Korba – Janiga, Stanzel, vylúčení: 6:5, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, bez divákov.
DVTK Miškovec: Adorján – Fredriksson, Wehrs, Kiss, Szirányi, Láda, Göz, Hadobás Vojtkó – Anderson, Vas, Rokaly – Osterberg, Rundkvist, Walker – Magosi, Galanisz, Csányi – Lövei, Miskolczi, Ritó
HK Nitra: O'Connor – Vitáloš, Mezei, Bodák, Ege, Š. Nemec, Švarný, Hřebíček, Pupák – Hrnka, Slovák, Tvrdoň – Fominych, Dauda, Finlay – Žitný, Kollár, Bajtek – Múčka, Šiška, Minárik

Nitrania v úvodnej dvadsaťminútovke sršali aktivitou a do vedenia sa dostali v 5. minúte, keď využil presilovku Liam Finley. V polovici prvej tretiny pridal druhý gól Nitranov Wyatt Ege a hráči spod Zobora ani potom nepoľavili v aktivite. Ešte do prvej sirény musel brankár Adorján vytiahnuť bravúrne zákroky proti Finleymu i Filipovi Balážovi.

V 22. minúte strelil svoj druhý gól v zápase Ege a zdalo sa, že zápas bude jednoznačnou záležitosťou. Lenže maďarský klub dokázal duel zdramatizovať zásluhou úspešných presilových hier.

V 26. minúte znížil na 1:3 v početnej výhode Kyle Osterberg a v 31. minúte po zásahu Bálinta Magosiho to už bolo iba o gól. Nitrania si však zisk troch bodov dokázali ustrážiť aj zásluhou toho, že v tretej tretine sa už nenechali vylúčiť. Záverečný gól pridal v poslednej sekunde Andrej Kollár.