Poprad nastrieľal 11 gólov, Bystrica potupila Nitru ďalším debaklom

Na čele tabuľky neprišlo po 38. kole Tipos extraligy k žiadnym zmenám. Prvý je aj naďalej Poprad, ktorý zvíťazil v Liptovskom Mikuláši vysoko 11:1. Druhý je Zvolen, ktorý uspel v Miškovci, z Maďarska si odviezol triumf 5:1.

07.02.2021 19:58 , aktualizované: 21:33
Roman Žitný, Alexis D'Aoust Foto: ,
Roman Žitný (Nitry) a Alexis D'Aoust (Banská Bystrica) v zápase 38. kola extraligy.

Štvrté Michalovce sa nadreli na víťazstvo nad Trenčínom, v súboji dvoch Dukiel zvíťazili 2:1 po predĺžení.

Banskobystričania sa Nitrou stretli v utorok, zvíťazili 6:1, tentokrát bolo ich víťazstvo ešte jasnejšie. „Corgoňom“ dali sedem gólov a ani raz neinkasovali. „Barani“ bodovali s týmto súperom už po tridsiaty raz v sérii.

Detva doma privítala Košice, s „oceliarmi“ prehrala 2:3.

Popradský koncert na Liptove

Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš doma vysoko podľahli Popradu 1:11. Podtatranské derby sa skončilo jednoznačne v prospech lídra ligy.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HK Poprad 1:11 (0:5, 1:0, 0:6)
Góly: 34. McShane (Tullio, Jesus) – 4. Seigo (P. Svitana, Skokan), 6. Mešár (Preisinger), 7. Bjalončík (Livingston), 12. M. Haščák (Skokan), 12. Bjalončík (Livingston, Vandas), 42. Vandas (Livingston, Drgoň), 49. Livingston (Svitana), 50. Handlovský (Zagrapan, Matúš Paločko), 51. Valigura (Preisinger, Mešár), 56. Vandas (Dalhuisen, Seigo), 60. Livingston (Skokan, Svitana). Rozhodovali: Korba, Výleta – Janiga, Bogdáň, vylúčení: 6:6 na 2 min., presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Liptovský Mikuláš: Kaarlehto (7. Kozel) – Nemec, Mezovský, Petran, Valtola, Jesus, Robertson, Pavúk, Droppa – Rud. Huna, Lištiak, Štrauch – Michalík, Oško, Hamráček – Portokalis, McShane, Tullio – Vybíral, Uhrík, Kalousek
Poprad: Hamerlík – Ulrych, Drgoň, Dalhuisen, Seigo, Demo, D. Brejčák, Marek Hudec, Valigura – M. Haščák, Skokan, P. Svitana – Livingston, Bjalončík, Vandas – Handlovský, Zagrapan, Matúš Paločko – Matej Paločko, Preisinger, Mešár

Súboj prvého s posledným mal jasného favorita a od začiatku i jednoznačný priebeh. Po góle Petra Bjalončíka viedol Poprad 3:0 už v siedmej minúte. Do konca prvej tretiny pridal ešte ďalšie dva zásahy, oba padli v 12. minúte v rozpätí 12 sekúnd.

V druhej dvadsaťminútovke hostia poľavili a Liptáci tretinu dokonca vyhrali zásluhou gólu Allana McShanea. Do záverečnej časti však Popradčania nastúpili s odhodlaním vylepšiť si skóre a pridali ďalších šesť gólov.

Kanaďan James Livingston si vylepšil svoje štatistiky najviac, zaznamenal celkovo dva góly a tri asistencie. Po dva góly pridali aj Bjalončík a Michael Vandas.

Nitra s ďalším debaklom od Bystrice

Hokejisti HC' 05 Banská Bystrica zvíťazili nad HK Nitra vysoko 7:0. Zaznamenal tretí triumf za sebou, ich súper si pripísal tretiu prehru v sérii.

Banskobystričania s Nitrou bodovali 30-krát v sérii a tentoraz druhýkrát v jednom týždni po jednoznačnom výsledku (v utorok 6:1).

HC' 05 Banská Bystrica – HK Nitra 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)
Góly: 16. Faško-Rudáš (Ihnačák, J. Sukeľ), 34. J. Sukeľ (Žiak, Ihnačák), 38. Bdžoch (D'Aoust, Žiak), 48. Marek Sloboda (D 'Aoust), 53. Tamáši (Bdžoch, Ganz), 59. Kabáč (Výhonský, Ganz), 60. Mlynarovič (Breton). Rozhodovali: Kalina, Baluška – Šoltés, Crman, vylúčení na 2 min.: 5:6, navyše Hrnka (Nitra) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – D'Aoust, Mlynarovič, Marek Sloboda – Lamper, Dvorský, Vašaš – Kabáč, Tamáši, Výhonský
Nitra: Cowley – Pupák, Hřebíček, Vitaloš, Mezei, Š. Nemec, Švarný, Bodák, Ege – Múčka, J. Šiška, Minárik – Finlay, Marek Slovák, Tvrdoň – Hrnka, A. Kollár, Žitný – O. Molnár, Dauda, Fominych

Stretnutie vo Zvolene, kde má HC ‚05 dočasný domovský stánok, sa začalo dvojnásobnou presilovkou 'baranov‘, ktorú nevyužili. Cowleyho sa snažili prekonať dvakrát Lamper, po obkorčuľovaní bránky Sukeľ a z dorážky Kabáč.

Viac z hry mali naďalej Banskobystričania, Ihnačák a Vašaš dobré príležitosti nepretavili síce do gólu, no v šestnástej minúte sa to podarilo Faškovi-Rudášovi, ktorý poľahky skóroval spred bránkoviska po prihrávke Ihnačáka, ten dostal puk ako na podnose po chybe hosťujúceho beka Nemca – 1:0.

Na rozhraní prvej a druhej tretiny nevyužili presilovku ani Nitrania a následne sa hra vyrovnala. Šance sa striedali na oboch stranách, na domácej to nevyšlo Mlynarovičovi, D'Aoustovi a Bretonovi, na hosťujúcej Žitnému, Minárikovi a Slovákovi.

Kapituloval napokon Cowley, pretože po prihrávke Žiaka sa z ľavej strany dostal puk na pravú pred Jakuba Sukeľa a ten bekhendom pred odkrytou svätyňou súpera nezaváhal – 2:0. Hokejisti spod Zobora mali možnosť ďalšej presilovej hry a v nej zmaril dve tutovky Žitný.

A tak prišiel trest, Bystričania už v pätici zvýšili na 3:0 po prieniku D'Aousta a dorážke Bdžocha, ktorý zblízka zamietol puk medzi žrde.

V tretej tretine sa žiadna dráma nekonala, hostia boli bezzubí, svoju chybu pri druhom góle ‚baranov‘ sa snažil odčiniť Nemec, no na Belányiho nevyzrel.

Na opačnej strane po rýchlej akcii Sukeľ strieľal z osi ihriska do žŕdky, no o pár sekúnd to už vyšlo Marekovi Slobodovi, ktorý tvrdou ranou z kruhu bez prípravy prestrelil Cowleyho.

Vizualizácia zimného štadióna v Banskej Bystrici Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Vizualizácia banskobystrického zimného štadióna...

Piaty gól hokejisti spod Urpína v presilovke nepridali, no po nej už áno, pretože netradične útočník Tamáši vypálil od modrej a puk si našiel cestu medzi žrde. Šiesty zásah pridal Kabáč v závere, zhostil sa vyrazeného puku a poľahky ho poslal zblízka do bránky a v poslednej sekunde to v presilovke padlo aj Mlynarovičovi šťastným spôsobom.

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Štyridsať minút to bol viac než vyrovnaný zápas. Boli sme trošku lepší pred bránkou a náš gólman Belányi chytal veľmi dobre. Až potom nám začali padať góly. Preto sa zrodila takáto vysoká výhra.

Teší ma, no o tridsaťzápasovej sérii som nevedel. Zdá sa, že tento súper nám sedí, ale musíme sa už pozerať dopredu. Počas prestávky chceme zapracovať viac na našom systéme a vylepšiť určité veci."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Mali sme veľké odhodlanie už od rána. Začiatok zápasu bol veľmi dobrý, no potom súperovi priamo prihráme na gól a ďalších päť mu umožníme dať z dorážok. Bolo to zlé.

Mužstvo sa rúti dole, nemá formu počnúc brankárom až po posledného hráča v útoku. Nejdú nám nohy, môžeme vymýšľať systém, aký chceme. Hokej je z veľkej časti o srdci a bojovnosti, týmito vlastnosťami môžeme preklenúť technické veci, ktoré nám nejdú. To musia zo seba tiež hráči dostať."

Filip Belányi, brankár B. Bystrice, prvé čisté konto v extralige: „Som veľmi rád za moje prvé čisté konto v extralige. Netajím spokojnosť, chlapci mi k nemu pomohli po všetkých stránkach. Je to skvelý pocit. Predviedli sme dobrý hokej, všetci odviedli to, čo mali. Padli nám tam góly, ktoré sme potrebovali a dotiahli sme to zaslúžene do víťazného konca."

Dvojgólový Réway potiahol Košice

Hokejisti Košíc zvíťazili v zápase 38. kola Tipos extraligy na ľade Detvy 3:2. V drese hostí sa dvoma gólmi blysol Martin Réway.

HC 07 Detva – HC Košice 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
Góly: 41. Ščurko (Fekiač), 56. Bača – 5. Poirier (Pavlin, Belluš), 23. Réway, 28. Réway (Chovan, Růžička). Rozhodovali: Štefik, Novák – Frimmel, Vyšný, vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Belluš 5+DKZ za faul kolenom a Růžička (obaja Košice) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Detva: Petrík – Rymsha, King, Jendroľ, Gachulinec, Bača, F. Fekiač, Lalík, Turan – Charbonneau, Downing, Cox – Ľupták, Valent, Čacho – Halama, V. Fekiač, Ščurko – Žilka, Klíma, Magdolen
Košice: Vay – Pavlin, Deyl, Michalčin, Růžička, Slovák, Cibák, Nemčík – Klhůfek, Chovan, Reway – Belluš, Poirier, Milý – Jokeľ, Eliaš, Jenyš – Frič, Havrila, Krasničan – Vaculik

Aktívnejšie začali domáci, ktorí mali aj prvé šance, ale potom hrali hostia presilovú hru a Poirier v nej poslal Košičanov do vedenia. V ďalšom priebehu prvého dejstva mali šance obe mužstvá, najväčšiu Košičan Havrila, ale Petrík dôležitým zákrokom podržal svoje mužstvo.

V druhej tretine začali domáci lepšie, ale v 23. minúte chybu Rymshu využil Réway a v samostatnom nájazde chladnokrvne prekonal Petríka – 0:2. Hostia potom nastrelili žŕdku, no ďalšie chvíle patrili Detve.

Svoje šance však nevyužili a v 28. minúte po peknej kombinácii s Chovanom strelil Réway svoj druhý gól – 0:3. Vzápätí Klhůfek v samostatnom úniku trafil len betóny Petríka. Vay potom podržal Košice v 27. minúte, keď zmaril šancu Klímovi.

Domáci vstúpili ideálne do tretej tretiny, už po 38 sekundách znížil Ščurko. Druhý gól však Detvania strelili až štyri minúty pred koncom zásluhou Baču a to bolo na zvrat neskoro. Oceliari si v závere už náskok udržali a pripísali si tretie víťazstvo po sebe.

Michalovce zdolali Trenčín v nájazdoch

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili nad HK Dukla Trenčín 2:1 po samostatných nájazdoch. V nich rozhodol o víťazstve domácich fínsky útočník Ville Korhonen.

HK Dukla Ingema Michalovce – HK Dukla Trenčín 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 18. Suja (McCormack), rozh. sn Korhonen – 52. Lemcke (Ackered, Berisha). Rozhodovali: Snášel, Müllner – Stanzel, Junek, vylúčení: 6:6 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HK Dukla Ingema Michalovce: Tomek – Mudrák, Mihálik, McCormack, Kolusz, Louis, Ťavoda, Stripai – Korhonen, Lalancette, Erkinjuntti – Mašlonka, Suja, Šoltés – Regenda, Hickmott, Bartánus – Török, Galamboš, Chalupa – Ragan
HK Dukla Trenčín: Karjalainen – Lemcke, Ackerede, E. Švec, Starosta, Rajnoha, Urban – Okuliar, Paukovček, Hecl – Kettunen, Rehuš, Berisha – Kukuča, Reddick, Valach – Krajč, J. Švec, Sojčík – Chromiak, Párička

Prvá tretina priniesla hernú prevahu domácich, no tí ju dlho nevedeli gólovo zúročiť. V 7. minúte sa hostia dostali do tlaku v presilovke, blízko ku gólu bol Okuliar, ale neprekonal brankára Tomeka.

Ani šanca Mihálika v 13. minúte ešte nezmenila skóre, ale o päť minút sa už domáci radovali. Sujovu prihrávku nešťastne tečoval obranca hostí Urban a Karjalainen kapituloval – 1:0.

Domáci si do druhej časti preniesli presilovku o dvoch hráčov, ale nedokázali ju využiť. Trenčania hrozili najmä v presilovkách, v 26. minúte nebezpečne strieľali Hecl, Ackered i Rehuš, ale Tomek si poradil.

Brankár domácich neinkasovali ani počas 90-sekundového oslabenia o dvoch hráčov, v ktorej bol najbližšie ku gólu Hecl, no jeho pokus zastavila horná žŕdka.

Domáci bránili najtesnejší náskok aktívnou ofenzívou a v tretej tretine často zamestnávali brankára Karjalainena. Hrozili však aj hostia a v 52. minúte sa ujala strela obrancu Lemckeho, ktorý presne namieril od modrej čiary – 1:1.

V predĺžení mohol rozhodnúť Okuliar, ale sám pred Tomekom neuspel. Ackered namieril do žŕdky michalovskej bránky a hostia nevyužili ani presilovku pri vylúčení Šoltésa.

V samostatných nájazdoch skórovali Valach, Bartánus, Korhonen a Regenda, víťazný gól si pripísal Korhonen.

Juraj Faith, asistent trénera HK Dukla Ingema Michalovce: "Videli sme zaujímavé stretnutie. Hrali sme proti kvalitnému súperovi, ktorý nás preveril. V druhej tretine hral Trenčín naozaj kvalitný hokej, my sme vtedy boli skôr pasívni.

Aj s dávkou šťastia a vďaka zákrokom brankára sme to zvládli. Sme spokojní s dvomi bodmi, pretože to bol ťažký zápas, ktorý nás stál veľa síl."

Ján Pardavý, tréner HK Dukla Trenčín: "Po ceste do Michaloviec sme mali pomalší rozbeh. Prvá tretina nebola úplne ideálna, aj keď nebola vyslovene zlá. Od druhej tretiny sme boli aktívnejší tím, šancu strhnúť víťazstvo na svoju stranu sme mali aj v predĺžení.

Dá sa povedať, že sme dnes dali dva góly, jeden, žiaľ, do nesprávnej bránky. Do tej správnej nám to nepadalo tak, ako by sme si predstavovali. Proti kvalitnému tímu, akým sú Michalovce, sa počíta každý bod, ale pre nás by dnes boli málo aj dva body."

Slovan uspel v Zámkoch

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili na ľade Nových Zámkov 2:0.

HC Mikron Nové Zámky – HC Slovan Bratislava 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Góly: 54. Zigo (Urbánek, Harris), 59. Harris (Urbánek). Rozhodovali: D. Konc st., Šefčík – J. Konc ml., Konc D. ml., vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše Harris 10 min za nešporotvé správanie a Rapáč (obaja Slovan) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.
Nové Zámky: Kiviaho – Fereta, Västilä, Clarke, Roman, Hain, Holenda, Šeliga, Tóth – Števuliak, Seppänen, Majdan – Obdržálek, Doggett, Okoličány – Jurík, Ondrušek, Bajtek – Zahradník, Andrisík, Rogoň
Slovan: Parks – Brodzinski, Sersen, Štajnoch, Bačik, Ališauskas, Maier, Valach, Beňo – O'Donnell, Kytnár, Šišovský – Urbánek, Harris, Zigo – Rapáč, Bortňák, Ranford – Kundrik, Jendek, Uram

Slovan mal v prvej tretine viac z hry, prvú šancu zahodil v úvode Urbánek. Na druhej strane odpovedal Rogoň, ale tiež nemieril presne.

Ďalšie šance Slovana mal Zigo, ale ani raz sa mu nepodarilo prekonať Kiviaha. Domáci mali ideálnu možnosť ísť do vedenia, keď hrali dve minúty presilovku o dvoch hráčov, ale obrana hostí odolala.

V druhej tretine Slovan ešte zvýšil aktivitu, súpera prevyšoval najmä v pohybe, ale gól nedali Bratislavčania ani z ďalších šancí. Tú najväčšiu mal Rapáč.

O všetkom sa rozhodlo v tretej tretine. Najskôr mali šancu domáci, ale v 54. minúte vystrelil Urbánek a jeho strelu dorazil do siete Zigo. Triumf hostí potom poistil gólom do prázdnej bránky Harris.

Zvolen sfúkol Miškovec

Hokejisti Zvolena zvíťazili na ľade maďarského Miškovca 5:1. Z plného bodového zisku sa tešili opäť po dvoch dueloch.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HKM Zvolen 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
Góly: 60. Rokaly (Vas, Wehrs) – 23. Stupka (Viedenský), 28. Marcinek (Tibenský, Kubka), 31. R. Bondra (Melancon, Nuutinen), 57. Nuutinen (Viedenský, McPherson), 57. Stupka (Kolenič, Nuutinen). Rozhodovali: Lokšík, Adamec – Gegáň, Ordzovenský, vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
DVTK Jegesmedvék Miškovec: Adorján – Bukor, Wehrs, D. Kiss, Szirányi, Láda, Vojtkó, Göz – Anderson, Vas, Walker – Osterberg, Rundqvist, Rokaly – Magosi, Galanisz, Csányi – Lövei, Miskolczi, Ritó – Révész
Zvolen: Rahm – Kotvan, Betker, Melancon, Meliško, Kubka, Hraško, Hatala, Gubančok – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Viedenský, McPherson – Kolenič, Zuzin, Stupka – Chlepčok, Tibenský, Marcinek

Zvolenčania bojujú o prvé miesto v lige a po neúspechoch s Michalovcami a Popradom potrebovali zabrať naplno. To akoby im zväzovalo ruky a v úvodnej tretine sa nedokázali presadiť, navyše mali šťastie, keď pokus Bálinta Magosiho skončil na žrdi.

Upokojil ich až úvodný gól zápasu v 22. minúte, ktorý dal Václav Stupka po ideálnej prihrávke pred bránku od Mareka Viedenského. Na 2:0 zvýšil v 27. min Patrik Marcinek, keď presne trafil horný roh bránky.

Definitívny pokoj na hokejky priniesol pre Zvolen gól presne v polovici zápasu, v presilovke ho dal Radovan Bondra. Zvyšné dva zásahy dali hostia v 57. minúte, v priebehu 36 sekúnd skúrovali Mikko Nuutinen a druhýkrát v stretnutí Stupka. Domáci iba kozmeticky upravili výsledok 31 sekúnd pred koncom Szilárdom Rokalym.

Žilinský líder podľahol mladíkom

Hokejisti HK Martin vyhrali v nedeľnom zápase 26. kola SHL na domácom ľade nad HC Topoľčany 3:2. V ďalšom zápase zdolala slovenská „osemnástka“ lídra zo Žiliny 4:1.

HK Vitar Martin – HC Topoľčany 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Góly: 8. Murtazin (Špirko, Dírer), 44. Smidžár (Babka, Jurášek), 59. Ligas (Fafrák, Poliaček) – 23. Varga (Škápik, Tomčák), 46. Škápik (Korím, Pätoprstý). Rozhodovali: Vido, Valko – Ševčik, Hajnik, vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: a oslabenia: 0:0.

Slovensko 18 – Vlci Žilina 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 2. Žlnka (Petrovský, Štrbák), 35. Repčík (Petrovský, Žlnka), 52. Socha (Petrovský, Žlnka), 60. Šramaty (Petrovský) – 28. Pjaták (Surán). Rozhodovali: Rojík, Žák – Kollár, Lesay, vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše Vydra (Žilina) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.