Slovan ovládol šláger. Poprad nestačil na Košice

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v nedeľňajšom zápase 36. kola Tipos extraligy doma nad Duklou Trenčín 4:3. Hostia tak prišli o šesťzápasovú víťaznú sériu.

31.01.2021 18:37 , aktualizované: 23:11
SR Hokej TEL 34.kolo Slovan Zvolen BAX Foto: ,
Hokejisti Slovana Bratislava.

Prvú gólovú šancu mali domáci hokejisti, Uram v 3. minúte zachytil rozohrávku Dukly a išiel sám na Karjalainena, no ten si s jeho nájazdom poradil. Aj prvá šanca Trenčanov vzišla z chyby súpera pre rozohrávke.

Brodzinski prihral rovno na hokejku Okuliara, no stihol vykorčuľovať spoza bránky a hokejkou mu zablokoval strelu. Slovan si zahral od 9. minúty presilovku a dokázal ju využiť na úvodný gól. Zigo poslal krížnu prihrávku na pravý kruh Meszárošovi a ten tvrdou strelou rozvlnil sieť.

Trenčania odpovedali v 14. minúte, keď sa strelou od modrej presadil Ackered – 1:1. V závere tretiny mohol poslať domácich znovu do vedenia Zigo, ale v dobrej šanci Karjalainena neprekonal.

Hneď po prestávke si to však vynahradil, keď nabil na modrú Štajnochovi a trenčiansky brankár, ktorý mal zakrytý výhľad nestihol zareagovať. Aj tretí gól v zápasu tak zaznamenal obranca. V ďalších minútach tempo hry upadlo a chýbali šance. Dukla si ich vytvorila počas presilovky v 28. minúte, no vyrovnať sa jej nepodarilo.

Štadióny klubov Tipos extraligy Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Štadión Ondreja Nepelu.

Ako treba využívať početné výhody potom predviedli „belasí“ v 33. minúte, keď sa presadil Kytnár a zvýšil už na 3:1. Slovan bol aktívnejší aj v zostávajúcich minútach druhého dejstva, no gól už nepridal.

V úvode tretej časti však doplatil na zbytočné vylúčenia a Trenčania dokázali vyrovnať za 50 sekúnd. Najprv využil presilovku Ackered, keď si jeho strelu nešťastne zrazil do vlastnej siete Sersen a chvíľu na to pridal tretí gól do domácej siete Sádecký.

O triumfe domácich nakoniec rozhodol v 56. minúte po prečíslení Harris. Trenčania si v závere vyskúšali hru bez brankára, no vyrovnať sa im už nepodarilo.

HC Slovan Bratislava – HK Dukla Trenčín 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Góly: 10. Meszároš (Zigo, Harris), 21. Štajnoch (Zigo, Urbánek), 33. Kytnár (O'Donnell, Sersen), 57. Harris (Zigo, Urbánek) – 14. Ackered (Lemcke, Hecl), 46. Ackered, 46. Sádecký (Lemcke, E. Švec). Rozhodovali: Hronský, Stano – D. Konc ml., J. Konc ml., vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: Harris 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC Slovan Bratislava: Parks – Brodzinski, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Ališauskas, Maier, Bačik – O'Donnell, Kytnár, Šišovský – Urbánek, Harris, Zigo – Matoušek, Bortňák, Kundrik – Ranford, Jendek, Uram – Jasenec
HK Dukla Trenčín: Karjalainen – Lemcke, Ackered, E. Švec, Starosta, Urban, Rajnoha, Pobežal – Chromiak, Paukovček, Hecl – Kettunen, Rehuš, Okuliar – Berisha, Reddick, Valach – Sádecký, J. Švec, Sojčík – Krajč

Róbert Döme, tréner HC Slovan Bratislava: „Vedeli sme, že Trenčín je vo výbornej forme a v posledných zápasoch dokazoval, že sú kandidáti na majstra. Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas a pripravili sme sa na nich. Súhlasím s kolegom, že sme hrali o kúsok lepšie, i keď tam boli pasáže, v ktorých nás Trenčín zatlačil. Nakoniec sme dali ten gól my.“

Peter Frühauf, asistent trénera Trenčína: „Bolo vidno, že Slovan prišiel pripravený na nás, boli silní v osobných súbojoch, v prvej polovici zápasu mali veľmi veľa zblokovaných striel. My sme na druhú stranu boli mäkkí, za prvé dve tretiny sme vyhrali veľmi málo osobných súbojov. Aj keď sme sa dostali späť do zápasu, tak záver vyšiel mužstvu, ktoré bolo lepšie.“

Nitru spasil Mezei

Hokejisti HK Nitra sa dokázali rýchlo otriasť z prehry 3:7 v Trenčíne a v nedeľnom súboji 36. kola Tipos extraligy zvíťazili na ľade HC Mikron Nové Zámky 2:1. Víťazný gól hostí strelil v 54. minúte skúsený obranca Branislav Mezei. „Býci“ sa nevedia vymaniť z hernej krízy, prehrali už siedmy zápas za sebou.

HC Mikron Nové Zámky – HK Nitra 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 17. Jurík (Västilä, Seppänen) – 4. Tvrdoň (Finlay), 54. Mezei (Žitný). Rozhodovali: Baluška, Lokšik – Jurčiak, Durmis, vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho – Västilä, Clarke, Fereta, Roman, Holenda, Mikuš, Šeliga – Jurík, Seppänen, Števuliak – Bajtek, Doggett, Majdan – Okoličány, Ondrušek, Zahradník – Tóth, Andrisík, Petrík
HK Nitra: Cowley – Mezei, Vitaloš, Švarný, Nemec, Ege, Bodák, Hřebíček, Pupák – Tvrdoň, Slovák, Finlay – Kollár, Dauda, Žitný – Fominych, Foget, Molnár – Minárik, Šiška, Múčka

Hosťom vyšiel vstup do zápasu, už v 4. minúte sa ujali vedenia, keď Tvrdoň dostal prihrávku k ľavému kruhu a tvrdou strelou prepálil Kiviaha v bránke Nových Zámkov. Domáci zostali po rýchlom góle otrasení a chvíľu trvalo, kým sa dostali do tempa.

V 11. min sa Števuliak zbavil brániaceho Nemca, no zoči-voči Cowleymu neuspel. „Býci“ sa dočkali o šesť minút neskôr, keď v presilovke Seppänen poslal z pravej strany puk pred bránku Nitry a Jurík ho kolenom usmernil do siete. Gól ešte musel odobriť videorozhodca.

V úvode druhej tretiny mali veľkú šancu domáci, no fínsky obranca Västilä vo výbornej pozícii nenamieril presne. V 25. min hostia zaváhali pri prechode do útoku, Slovák sa z vlastného obranného pásma vyrútil dopredu, jeho príklep však Kiviaho zneškodnil. Nové Zámky odpovedali strelou Mikuša, ktorá orazítkovala žŕdku Cowleyho bránky.

V tretej časti sa čakalo, ktorý tím urobí rozhodujúcu chybu. Najprv mali obrovskú šancu Nitrania, keď sa dostali do prečíslenia, Finlay sa rozhodol situáciu riešiť sám a v koncovke neuspel. Na opačnej strane mohol nakloniť misky váh na stranu domácich Clarke, po prihrávke Majdana zostal sám pred Cowleym, no puk sa mu v rozhodujúcej chvíli zošmykol z čepele.

Súpera sa snaží odstaviť Kenney Morrison z... Foto: TASR, Ján Krošlák
Michael Vandas, Kenney Morrison, Branislav Mezei Súpera sa snaží odstaviť Kenney Morrison z Nitry, vpravo pri puku Branislav Mezei.

Kľúčový moment prišiel v 54. min, Mezei delovkou od modrej prepálil Kiviaha a poslal hostí do vedenia. Gól opäť riešil videorozhodca a opäť ho uznal. Domáci v závere v snahe vyrovnať odvolali brankára a skúsili to v šestici, ale vytúženého gólu sa nedočkali.

Dráma v Michalovciach

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili v nedeľnom zápase 36. kola Tipos extraligy nad HKM Zvolen 3:2 po predĺžení. Domáci viedli po 1. tretine 2:0, hostia v druhej časti vyrovnali na 2:2, no o víťazstve Michaloviec rozhodol v predĺžení Dávid Šoltés.

HK Dukla Ingema Michalovce – HKM Zvolen 3:2 po predĺžení (2:0, 0:2, 0:0 – 1:0)
Góly: 3. Korhonen (Lalancette, Erkinjuntti), 19. Regenda (Bartánus, Mudrák), 63. Šoltés – 37. Bondra (Kubka), 42. Kubka. Rozhodovali: Kalina, Snášel ml. – Hercog, Šefčík, vylúčení: 6:6 na 2 min., navyše Nuutinen (Zvol.) 10 min. OT za nešp. správanie sa, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, bez divákov.
HK Dukla Ingema Michalovce: Tomek – Mudrák, Mihálik, McCormack, Kolusz, Louis, Ťavoda, Zekucia – Erkinjuntti, Lalancette, Korhonen – Takáč, Suja, Šoltés – Regenda, Hickmott, Bartánus – Török, Galamboš, Mašlonka – Chalupa
HKM Zvolen: Rahm – Zuzin, Kotvan, Meliško, Kubka, Hraško, Hatala, Ďuriš, Gubančok – Kelemen, Mikúš, Bondra – Puliš, Viedenský, Nuutinen – Stupka, Halama, McPherson – Kolenič, Tibenský, Marcinek

Ivan Droppa, asistent trénera HK Dukla Ingema Michalovce: „Na lídra tabuľky sme sa pripravili veľmi dobre. Chlapci odovzdali sto percent. V prvej tretine sme dali dva góly, čo nám pomohlo. Sme spokojní s dvomi bodmi. Mohli sme mať aj tri, no nemuseli sme mať ani jeden. Dva body nás tešia.“

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: „Odohrali sme výborný zápas, v ktorom nám ušla prvá tretina. V nej sme neboli takí dôslední, akí sme mali byť. Ja však viem, aká je sila nášho tímu. Vyrovnanie na 2:2, ale aj vytváranie ďalších šancí tam bolo. Trochu nám chýbajú rozdielové góly. V každom z 13 januárových zápasov sme bodovali, takže sila v tíme je. Realizácia presiloviek musí byť lepšia než dnes, no som rád, že si dnes odvážame bod.“

Do zápasu vstúpili lepšie domáci, ktorí využili už svoju prvú presilovku a v 3. minúte Korhonen otvoril skóre – 1:0. Hostia sa v 6. minúte usadili pred brankárom Tomekom, no ten si poradil aj so šancou Viedenského. Zvolenčania krátko na to neprekvapili domácich v presilovke a tí viedli od 19. minúte už 2:0, keď Regenda zblízka prekonal Rahma.

Zvolenčania v druhej tretine zvýšili ofenzívnu aktivitu, brzdili ich však oslabenia. Paradoxne, práve v početnej nevýhode znížil Bondra na 1:2, keď v brejku dvoch proti jednému zvolil strelu.

Radosť hokejistov Michaloviec na archívnej snímke. Foto: SITA, Marek Lukáč
Michalovce, radosť Radosť hokejistov Michaloviec na archívnej snímke.

Hostia si do tretej časti preniesli presilovku, v ktorej síce neskórovali, no po nej obranca Kubka prvým gólom v sezóne upravil na 2:2. Ďalší priebeh tretej časti priniesol ďalších vylúčených na oboch stranách, vyložených gólových príležitostí však bolo minimum. V predĺžení sa domáci dostali k presilovke, ktorú využil Šoltés.

Mikuláš s ďalším triumfom

Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš zdolali v nedeľnom zápase 36. kola Tipos extraligy HC‘05 Banská Bystrica tesne 3:2. O víťazstve domácich rozhodol gól Andreasa Štraucha 38 sekúnd pred koncom tretej tretiny.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC‘05 Banská Bystrica 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Góly: 28. Rudolf Huna (Lištiak, Mezovský), 32. Štrauch (Rudolf Huna), 60. Štrauch (Rudolf Huna) – 43. D'Aoust (Cardwell, Lamper), 57. Výhonský (Kabáč). Rozhodovali: Štefik, Fridrich – Vyšný, Synek, vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
MHk 32 Liptovský Mikuláš: Kaarlehto – Mezovský, Nemec, Valtola, Petran, Robertson, Jesus, Droppa, Pavúk – Štrauch, Lištiak, Rudolf Huna – Hamráček, Oško, Michalík – Tullio, McShane, Portokalis – Surový, Uhrík, Vybiral
HC‘05 Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz, Mlynarovič – J. Sukeľ, Ihnačák, Faško-Rudáš – Vašaš, Sloboda, D'Aoust – Kriška, Dvorský, Lamper – Kabáč, Tamáši, Výhonský

Úvodná tretina gól nepriniesla, ale oba tímy hrali ofenzívny hokej a vypracovali si niekoľko zaujímavých šancí. V 11. minúte mohol poslať hostí do vedenia Tamáši, no nezakončil presne. V 19. minúte neuspel z bezprostrednej blízkosti bránky Liptákov ani domáci Štrauch.

V druhej časti domáci pridali v aktivite. V jej úvode síce nevyužili ponúknutú presilovku, no v 28. minúte sa už tešili z gólu. Po strele Lištiaka si v skrumáži našiel zrazený puk Rudolf Huna a pohotovo prekonal Belányiho v bránke „baranov“. O necelé štyri minúty neskôr viedli Liptáci už o dva góly, po prihrávke Hunu si Štrauch dokonale vychutnal hosťujúceho brankára – 2:0.

Banskobystričania odpovedali mohutným náporom, pred domácou bránkou bolo rušno, v dobrej pozícii sa ocitol Sloboda, no nepodarilo sa mu prepasírovať puk za chrbát Kaarlehta. Domáci sa zamerali na bránenie a spoliehali sa na brejky, v 37. minúte sa dostal do samostatného úniku Tullio, ale rozozvučal iba mantinel za bránkou hostí.

Bystričania nepoľavili v ofennzívnom úsilí, aktivitou si pýtali fauly a v úvode tretieho dejstva využili presilovku. Na rozdiel jedného gólu znížil D'Aoust. V 54. minúte sa Faško-Rudáš natlačil pred brankára Kaarlehta, ale ten mu dokázal puk vypichnúť. Hostia napokon pretavili svoj tlak vo vyrovnávajúci gól.

Hokejisti Liptovského Mikuláša v akcii. Foto: TASR, Ján Krošlák
SR šport hokej TEL 8. kolo B. Bystrica L. Mikuláš BBX Hokejisti Liptovského Mikuláša v akcii.

V 57. minúte sa dokázal pred Belányim rýchlo zorientovať Výhonský a odrazený puk šikovne usmernil do odkrytej bránky. V momente, keď už tímy začali myslieť na predĺženia, sa nečakane presadil Štrauch, ktorý v čase 59:22 rýchlou strelou zakončil akciu Rudolfa Hunu. Hosťom už k vyrovnaniu nepomohla ani záverečná krátka power play bez brankára.

Detva rozobrala Miškovec

Hokejisti HC 07 Detva zvíťazili na ľade DVTK Jegesmedvék Miškovec 7:3 v zápase 36. kola Tipos extrlaigy. O ich víťazstve bolo prakticky rozhodnuté už v 28. minúte, v ktorej viedli 6:1.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HC 07 Detva 3:7 (1:3, 1:3, 1:1)
Góly: 5. Szirányi (Anderson), 30. Anderson (Vas, Szirányi), 54. Csányi (Anderson) – 6. Downing (Sýkora), 8. Ščurko (V. Fekiač), 18. Cox (Čacho), 21. King (Rymsha, Čacho), 22. Klíma (Downing, Sýkora), 28. Valent (Jendroľ, Sýkora), 57. Charbonneau (King, Cox). Rozhodovali: Korba, T. Orolin – Stanzel, Šoltés, vylúčení: 2:4 na 2 min., navyše Downing (Det.) 10 min. OT za nešportové správanie sa, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Zmeny: 21. B. Kiss namiesto Adorjána (Mišk.)
DVTK Jegesmedvék Miškovec: Adorján (21. B. Kiss) – Hadobas, Wehrs, Kiss, Láda, Szirányi, Vojtkó – Anderson, Vas, Miskolczi – Rokaly, Osterberg, Csányi – Magosi, Galanisz, Lövei – Galajda, Ritó, Revesz
HC 07 Detva: Petrík – King, Rymsha, Gachulinec, Jendroľ, V. Fekiač, Bača, Turan, Lalík – Charbonneau, Čacho, Cox – Downing, Valent, Sýkora – Ščurko, V. Fekiač, Ľupták – Askarov, Klíma, Žilka

Lepší štart do zápasu mali domáci, ktorí v 5. minúte využili prvú presilovku v zápase, keď obranca Szirányi prekonal Petríka. Inkasovaný gól naštartoval hostí, ktorí už o minútu vyrovnali, keď spoluprácu so Sýkorom zakončil Downing – 1:1.

O dve minúty už hostia viedli, keď Ščurko pohotovou strelou po vyhranom buly prekvapil Adorjána. Dve presilovky Miškovca nepriniesli vyrovnanie a tak v 18. minúte opäť gólovo udreli hostia, keď chybu obrany súpera potrestal Charbonneau.

Ako naložiť s presilovkou predviedli hostia krátko po prvej prestávke, keď obranca King upravil 4:1 pre Detvu. Po tomto góle prišlo k striedaniu brankárov Miškovca, ale ani to nezastavilo rozbehnutých hostí.

Čisté konto náhradného brankára B. Kissa trvalo iba 23 sekúnd a Klíma zblízka upravil na 5:1. Hostia boli v hernej pohode, bez problémov si držali presvedčivý náskok a ten v 28. minúte navýšil Valent, keď tečoval Sýkorovu strelu.

Hokejisti Detvy. Foto: SITA, Martin Havran
Detva Hokejisti Detvy.

Gólovo mimoriadne úrodnú prvú polovicu zápasu zavŕšil domáci Anderson, ktorý využil nedôraz obrany Detvy. Náskok hostí nezvýšil v závere druhej časti Ľupták, keď v prečíslení trafil iba do bočnej siete.

Hostia mali v úvode tretej časti k dispozícii dve presilovky po sebe, ale bez gólového efektu. V 54. minúte upravil Csányi v presilovke na 3:6 a konečnú podobu výsledku dal v 57. minúte Charbonneau, keď dorazil puk do odkrytej bránky.

Prestrelka v Poprade

Hokejisti HC Košice zvíťazili v nedeľu na ľade Popradu 4:3 v v 36. kole Tipos extraligy. Popradu uštedrili tretiu prehru vo vzájomných zápasoch v sezóne.

HK Poprad – HC Košice 3:4 (0:2, 3:2, 0:0)
Góly: 22. Haščák (Svitana, Drgoň), 26. Skokan (Haščák, Livingston), 36. Skokan (Livingston, Drgoň) – 9. Lapšanský (Poirier, Pavlin), 14. Réway (Klhůfek, Chovan), 24. Poirier (Michalčin, Růžička), 30. Belluš (Klhůfek, Poirier). Rozhodovali: Tvrdoň, Novák – Crman, Frimmel, vylúčení: 2:6, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, bez divákov. Poprad: Vošvrda – Drgoň, Hudec, Kramár, Ulrych, Seigo, Dalhuisen, Česánek – Svitana, Skokan, Haščák – Mešár, Zagrapan, Livingston – Vandas, Preisinger, Handlovský – Hajnik, Bjalončík, Matúš Paločko – Jevoš
Košice: Riečický – Pavlin, Deyl, Michalčin, Růžička, Slovák, Cibák, Novota – Réway, Chovan, Lapšanský – Belluš, Poirier, Klhůfek – Milý, Eliaš, Jokeľ – Jenyš, Havrila, Frič – Krasničan

Peter Mikula, tréner Popradu: „Zápas sme mali vyhrať, ale nepodarilo sa nám to. Košice položili dobrý základ v prvej tretine. My sme stále výsledok iba dobiehali. Niektoré inkasované góly boli, poviem to takto, z ľahšieho repertoára.“

Jan Šťastný, tréner Košíc: „My sme sa nenachádzali v ľahkej situácii, hlavne čo sa týka psychiky. Zápas sme strácali v druhej tretine, keď sme dostali tri góly. Do Popradu sme prišli dobre brániť a vyrážať do brejkov. V situácii 5 na 5 sme situácie zvládali. V presilovkách sú domáci exkluzívni. Dúfam, že sa opäť odrazíme k víťazným zápasom. Sme radi, že sme vyhrali. Po psychickej stránke to pre nás vôbec nebolo jednoduché.“

Košice, ktoré prehrali z posledných siedmych zápasov až päť, sa vo východoslovenskom derby na ľade Popradu prezentovali vysokou efektivitou. Najprv sa v 9. minúte presadil hneď v prvej presilovke hostí tečom z predbránkového priestoru Lapšanský.

V 14. minúte to už bolo 0:2. „Oceliari“ udreli aj v presilovej hre s poradovým číslom 2. Autorom presného zápasu bol nikým nepokrytý Martin Réway.

Martin Réway v drese Košíc. Foto: TASR, Milan Kapusta
Martin Réway Martin Réway v drese Košíc.

Domáci sa do zápasu vrátili na začiatku druhej tretiny. Vylúčenie Poiriera potrestal už po 8 sekundách strelou z prvej Marcel Haščák. Najlepší strelec ligy zaznamenal svoj 30-ty gól v sezóne. Odpoveď hostí na seba nenechala dlho čakať. V 24. minúte poľahky usmernil Michalčinovu strieľanú prihrávku do siete Poirier – 1:3.

„Kamzíci“ sa nevzdávali. V presilovej hre sa pohotovu dorážkou Haščákovej strely prezentoval Dávid Skokan. Do dvojgólového vedenia hostí vrátil v 30. minúte Belluš, ku ktorému sa po buly dostal puk do ideálnej palebnej pozície. Naháňačka pokračovala ďalej. Počas presilovej hry v 36. minúte opäť presne namieril Skokan – 3:4.

V tretej tretine si Košice dávali pozor na zadné dvierka a domácich do vyložených šancí nepúšťali. Tréner „oceliarov“ na narastajúci tlak Popadu reagoval oddychovým časom. V závere domáci skúsili hru bez brankára a sedem sekúnd pred záverečným klaksónom i oddychový čas, ale domácu prehru neodvrátili.

Viac na túto tému: #Dukla Trenčín #HC Slovan Bratislava #MHK Liptovský Mikuláš