Košice nedali doma Slovanu ani gól, Zvolen je na čele extraligy

Hokejisti HC Slovan Bratislava zvíťazili v 33. kole Tipos extraligy na ľade HC Košice 1:0. Jediný gól piatkového zápasu strelil v 39. minúte Brendan O'Donnell. Brankár hostí Tyler Parks si tretíkrát v sezóne udržal čisté konto.

22.01.2021 20:36
Košice, Slovan Foto: ,
Košický závar pred bránkou Slovana.
HC Košice – HC Slovan Bratislava 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 39. O'Donnell (Ranford, Bortňák). Rozhodovali: D. Konc st., Novák – Ordzovenský, Šoltés, vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Košice: Sedláček – Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, Slovák, Deyl, Novota – Klhůfek, Mráz, Chovan – Poirier, Réway, Lapšanský – Jenyš, Eliaš, Jokeľ – Belluš, Havrila, Frič
Slovan Bratislava: Parks – Sersen, Ališauskas, Meszároš, Štajnoch, Brodzinski, Maier, Beňo – Šišovský, Kytnár, O'Donnell – J. Uram, Urbánek, Ranford – Matoušek, Bortňák, Kundrík – Jasenec, Jendek, Lepskij

Pred zápasom dostal košický kapitán Michal Chovan symbolický dres s číslom 500 symbolizujúci jeho nedávny bodový míľnik v najvyššej slovenskej súťaži.

Od úvodu sa hral rýchly hokej, no tímy si dávali pozor na defenzívu a šance priniesla až druhá polovica prvej tretiny. V 12. minúte Réway vybojoval puk pre Lapšanského, ktorý zblízka neprekvapil brankára hostí Parksa. Na opačnej strane neuspel v dvoch sľubných šanciach O'Donnell a gólom sa neskončila ani Chovanova dorážka Klhůfekovej strely, keď Parks zastavil puk tesne pred bránkovou čiarou.

Brankár hostí podržal svoj tím v 23. minúte, keď zmaril únik Poiriera so zakončením osamoteného Lapšanského. Košičania boli blízko ku gólu aj v následnej presilovke, v ktorej Réway trafil žrď Parksovej bránky.

Košičania boli v 37. minúte radi, že neinkasovali počas vlastnej presilovky, keď im unikol Ranford, ale Sedláčeka neprekonal. V 39. minúte sa hostia dostali k prvej presilovke v zápase a O'Donnell strelou bez prípravy prekonal Sedláčeka – 0:1.

V 41. minúte sa po krátkom úniku nepresadil Matoušek, ináč však bola záverečná časť najmä o košickej snahe vyrovnať. Nepodarilo sa to Lapšanskému ani Klhůfekovi, ktorých vychytal pohotový Parks. Košičania sa dostali aj k hre bez brankára, v ktorej Baránek trafil do hornej žrde Parksovej bránky.

Hlasy

Jan Šťastný, tréner HC Košice: „Bol to zápas na vysokej úrovni, v ktorom sa stretli odvekí rivali. Veľmi sme chceli uspieť a spraviť radosť fanúšikom. Zápas sme odohrali dobre, rovnako ako súper, no rozhodla jedna štandardná situácia v presilovke súpera. Môjmu mužstvu nemám čo vytknúť, držali sme sa herného plánu. Mali sme veľa šancí na to, aby sme zápas vyhrali. Nezostáva nám nič iné, iba sa z toho otriasť a pripraviť sa na zápas vo Zvolene s Banskou Bystricou.“

Róbert Döme, tréner HC Slovan Bratislava: „Zápas sa mohol skončiť aj vyšším skóre, ale na oboch stranách chytali výborne brankári. Bol to dosť dobrý hokej. Veľký rešpekt patrí Košiciam, ktorých hráči podali dobrý výkon, a aj naši chlapci odviedli dobrú robotu. Sme s tímom zatiaľ iba krátko, no je vidieť radosť z hry a veľké chcenie.“

Miškovec si neťukol

DVTK Miškovec – HK Dukla Ingema Michalovce 0:4 (0:3, 0:0, 0:1)

Góly: 13. Bartánus (Regenda), 14. Lalancette (Korhonen, Kolusz), 17. Korhonen (Louis, Lalancette), 43. Regenda (Mihálik, Mudrák). Rozhodovali: Fridrich, Goga – Crman, Jurčiak, vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov
Miškovec: B. Kiss – Szirányi, Wehrs, D. Kiss, Láda, Fazakas, Vojtkó, Hadobás – Osterberg, J. Vas, Rokaly – Magosi, Galanisz, Miskolczi – Anderson, Flick, Csányi – Farkas, Galajda, Révész
Michalovce: Škorvánek – Mudrák, Mihálik, McCormack, Kolusz, Louis, Ťavoda, Zekucia – Korhonen, Lalancette, Erkinjuntti – Takáč, Suja, Šoltés – Regenda, Hickmott, Bartánus – Török, Galamboš, Mašlonka – Chalupa

Domáci začali aktívne a v úvodných minútach trikrát preverili Škorvánka v michalovskej bránke. Prvú veľkú šancu však mali hostia, keď sa v 6. minúte ocitol Galamboš sám pred B. Kissom, ale gól nedal.

Na druhej strane sa to nepodarilo ani Galaniszovi, ktorý si obkorčuľoval bránku a snažil sa puk zasunúť za Škorvánka. V druhej desaťminútovke prebrali taktovku Michalovčania a odmenou im boli tri góly. Najprv sa v 13. minúte presadil strelou z uhla Bartánus, o minútu neskôr bol na konci rýchleho brejku Lalancette a v 17. minúte zvýšil už na 3:0 Korhonen, ktorý dorazil do siete nahodený puk od Louisa.

Oba tímy hrali čisto a prvé vylúčenie prišlo až v 24. minúte na strane Miškovca. Hostia zavreli súpera v pásme, ale nedokázali si vypracovať dobré strelecké príležitosti. V ďalšom priebehu tempo upadlo a na jednej či druhej strane chýbali vyložené gólové šance. Domáci sa snažili niečo vymyslieť, no ich kombinácie viazli a v ich hre bolo aj veľa nepresností.

Michalovčania nemali problém udržať si náskok a v 43. minúte ho ešte zvýšili. Mudrák prihral na modrú Mihálikovi, ktorého strelu tečoval za Kissov chrbát Regenda – 0:4. Domáci si v ďalšom priebehu zahrali tri presilovky, minútu hrali piati proti trom, ale ani to ich nenakoplo a duel už nezdramatizovali.

Derby vyhrala Bystrica

HC 07 Detva – HC'05 Banská Bystrica 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 36. Rymsha (Ščurko, V. Fekiač) – 32. Faško-Rudáš (Dvorský, Ďatelinka), 62. Sukeľ (Tamáši). Rozhdovali: Žák, Šefčík – J. Konc ml, Beniač, vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov
Detva: Lietava – Korím, F. Fekiač, Jendroľ, Gachulinec, Ľalík, Rymsha, Bača, Masasrik – Cox, Čacho, Charbonneau – Sýkora, Valent, Downing – Ľupták, V. Fekiač, Ščurko – Žilka, Klíma, Askarov
Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Demo – Faško-Rudáš, Ihnačák, Sukeľ – Lamper, Mlynarovič, Vašaš – D'Aoust, Dvorský, Kriška – Vyhonský, Tamáši, Kabáč – Sloboda

Domáci boli od úvodu o čosi aktívnejší, prvú šancu Belányi zmaril Askarovovi. Hostia mali blízko ku gólu v 14. minúte, no Dvorský trafil iba žrď. Detvania mali potom blízko ku gólu, ale presilovú hru nevyužili a v závere sa nepresadil ani Sýkora.

Domáci mali prvú veľkú šancu aj po začiatku druhej tretiny, ale Rymsha ich do vedenia neposlal. „Barani“ potom tiež nevyužili presilovku, ale v 31. minúte ich poslal do vedenia Faško-Rudáš. Asistoval mu Dalibor Dvorský, čím sa vo veku 15 rokov, 7 mesiacov a 7 dní stal druhým najmladším bodujúcim hráčom v histórii extraligy.

Hostia mohli potom zvýšiť náskok, ale svoje šance nevyužili. Mrzelo ich to o pár minút neskôr, pretože Rymsha svoju akciu zakončil presne a vyrovnal.

V tretej tretine mal ďalšiu šancu Lamper, ale Lietava zachránil domáci tím. Obe mužstvá potom pozorne bránili, žiadne z nich nechcelo urobiť chybu. Zápas dospel do predĺženia, v ktorom Sukeľ po 113 sekundách rozhodol o triumfe Bystričanov.

Zvolen zničil Nitru

HKM Zvolen – HK Nitra 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)

Góly: 11. Kolenič (Kubka, Hraško), 29. J. Mikúš (Zuzin, Meliško), 39. Tibenský (Kelemen, Stupka), 46. Kelemen (Betker), 58. R. Bondra (Kelemen, Kubka), 60. McPherson (Melancon) – 25. Marek Slovák (Finlay, Tvrdoň). Rozhodovali: J. Tvrdoň, Výleta – M. Orolin, Gegáň, vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Zvolen: Rahm (54.-55. Trenčan) – Kotvan, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Meliško – Kelemen, Jedlička, R. Bondra – Zuzin, J. Mikúš, McPherson – Nuutinen, M. Halama, Stupka – Kolenič, Tibenský, Marcinek
Nitra: Marinov – Š. Nemec, Mezei, Bodák, Švarný, Vitáloš, Ege, Hřebíček – Finlay, Marek Slovák, M. Tvrdoň – Hrnka, A. Kollár, Žitný – Holešinský (21. Fominych), Foget, Dauda – Múčka, J. Šiška, Minárik

Zvolenčania mohli ísť do vedenia už v 45. sekunde, Kelemen išiel z medzikružia sám na iba sedemnásťročného Marinova, ktorý mal seniorskú premiéru v bránke Nitry, ale neprekonal ho ani na dvakrát. Hostia potom nevyužili presilovku, v nej sa Finlay ocitol zoči–voči Rahmovi, no ani on nezmenil skóre.

Podarilo sa to Koleničovi, obišiel bránku a z uhla prekvapil brankára Nitry, keď od jeho ramena putoval puk medzi žrde – 1:0. Nitrania v prvej tretine nevyužili ani druhú početnú výhodu a hoci sa snažili do prestávky o vyrovnanie, vyloženú šancu si nevypracovali. Navyše sa im zranil Holešinský.

Druhú tretinu začali lepšie hostia. Finlay zblízka Rahma neprekonal, no z vyrovnania sa po jeho prihrávke tešil Marek Slovák, ktorý v presilovke nezaváhal pred odkrytou bránkou. Po tomto góle Zvolenčania ožili. Už o pár sekúnd bol v šanci Kelemen a neskôr sa ani na trikrát pred Marinovom nepresadil Halama.

Na opačnej strane v brejku neuspel Žitný. Stav sa zmenil v 29. minúte po peknej akcii „rytierov“, keď Zuzin spoza bránky našiel pred ňou voľného a najmä pohotového Mikúša – 2:1.

Následne už hýrili aktivitou domáci hokejisti, dobré príležitosti nevyužili McPherson, Zuzin a Jedlička. Presadil sa Tibenský z medzikružia, keď ho tam našiel Kelemen z rohu ihriska po boji o puk. Na prestávku sa išlo za stavu 3:1.

Aj tretiu dvadsaťminútovku začali „corgoni“ aktivitou, dobrú možnosť mal Hrnka, Rahm bol pozorný. Skóre sa zmenilo znovu v prospech Zvolena, pretože v 46. minúte sa z pravej strany pretlačil cez Slováka až pred bránku Kelemen a jeho dôraz platil na Marinova – 4:1.

Domáci potom nevyužili presilovku a veľkú šancu spálil po nej McPherson. Mrzieť ho to nemuselo, v 58. minúte po rýchlej akcii zvýšil na 5:1 z dorážky Bondra a 49 sekúnd pred klaksónom trafil pod hornú žrď McPherson – 6:1.

Hlasy

Andrej Kmeč, tréner Zvolena: „Po dlhom čase sme hrali doma, chceli sme výsledky z klzísk súperov potvrdiť. Výsledok hovorí jasnou rečou. Po prvej tretine sme viedli, no v druhej sme si to začali trochu komplikovať. Nitra je silná na puku, má dobré presilovky, hrozila šancami. No paradoxne po nich sme dávali góly my. Výsledok teda nezodpovedá úplnému obrazu hry na ľade. S výkonom mojich zverencov však môžem byť od prvého až po posledného hráča spokojný.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Na šance bol zápas vyrovnaný, no ukázal sa rozdiel v brankároch a strelcoch. Chladnokrvnosť domácich rozhodla tento zápas. Nemôžem povedať, že by sme Zvolenu nestačili, ale pred našou a súperovou bránkovou boli domáci hokejisti lepší. Šancu sme dali mladému brankárovi, vyskúšali sme ho v ostrom zápase, potrebuje on i my vedieť, na čom je. V defenzíve sme však spravili veľa individuálnych chýb. Nedokázali sme dobre previesť ani zakončenia, hoci sme možno mali i viac šancí než súper. Preto je skóre tohto zápasu také, aké je.“

Trenčín má tri body

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HK Dukla Trenčín 3:4 (2:0, 1:4, 0:0)

Góly: 1. Rud. Huna (Nemec, Robertson), 18. Portokalis (Tullio, Mezovský), 35. Lištiak (Rud. Huna, Robertson) – 22. Kettunen (Rehuš, E. Švec), 25. Rehuš (Okuliar), 33. Bezúch (Paukovček, Ackered), 38. Kettunen. Rozhodovali: Snášel, Orolin – Janiga, Bogdaň, vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Petran 10 min za nešportové správanie, Tullio 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku a 10 min za hrubosť – Lemcke 10 min za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, bez divákov
Liptovský Mikuláš: Kaarlehto (41. Kozel) – Nemec, Robertson, Petran, Valtola, Jesus, Mezovský, Pavúk, Droppa – Rud. Huna, Lištiak, Štrauch – Michalík, Oško, Hamráček – Portokalis, McShane, Tullio – Toma, Uhrík, Haluška
Trenčín: Valent – Lemcke, Ackered, E. Švec, Starosta, Rajnoha, Ilenčík, Urban – Bezúch, Paukovček, Hecl – Kettunen, Rehuš, Okuliar – Berisha, Reddick, Valach – Chromiak, J. Švec, Sojčík – Haščák

Domáci mali výborný vstup do zápasu a už po štrnástich sekundách sa ujali vedenia. Nemec nahodil puk na bránku, kde ho šikovne tečoval Rud. Huna. Okuliar predviedol vo 4. minúte samostatnú akciu, ale trafil len Kaarlehta.

V 7. minúte bol ešte bližšie ku gólu, no tentoraz namieril do žrde. Na druhej strane sa dostal do šance Toma, Valent pohotovo zasiahol betónom. Trenčianska presilovka od 15. minúty veľké šance nepriniesla a tak patril záver domácim. V 18. minúte sa Portokalis šikovne natlačil cez obrancu pred Valenta a puk zdvihol nad jeho ľavé rameno – 2:0.

Dukla odštartovala druhú časť početnou výhodou, už po minúte o ňu prišla, ale pri hre 4 na 4 dokázala streliť kontaktný gól. Kaarlehto neudržal Rehušovu delovku, k puku sa dostal Kettunen a zastrčil ho za brankárov chrbát. Trenčania vyrovnali v 25. minúte po chybe Robertsona, ktorý sa šmykol vo vlastnom pásme, stratil puk, ktorý Okuliar posunul Rehušovi a ten spomedzi kruhov prestrelil Kaarlehta.

Dukla dokonala obrat v 33. minúte vďaka presilovkovému gólu Bezúcha, no z vedenia sa tešila ani nie dve minúty. Rud. Huna ako prvý dokorčuľoval puk za bránkou, hneď ho poslal späť pred Valenta a Lištiak ho doklepol do siete – 3:3. Hostia predsa len išli do druhej prestávky s náskokom, keď sa v 38. minúte po veľkej chybe Kaarlehta presadil Kettunen v oslabení – 3:4.

V tretej tretine naskočil do domácej bránky Kozel a v 45. minúte zachránil svojich spoluhráčov, keď zlikvidoval niekoľko dorážok za sebou. Liptákom sa nedarilo dostať do tlaku a vytvoriť si vyložené šance a nevyšlo im to ani počas presilovky. Trenčín mohol definitívne rozhodnúť v 55. minúte, keď sa už zdalo, že puk z hokejky Reddicka doputuje do siete, no Robertson ho vyhodil ešte pred bránkovou čiarou.

Domácim skomplikoval v závere situáciu zbytočným faulom Tullio, ktorý dostal 5+DKZ. Liptáci si síce ešte zahrali bez brankára piati proti štyrom, ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Výborným zákrokom pri tutovke Rud. Hunu sa o to postaral Valent.

HK Poprad – HC Micron Nové Zámky 6:4 (2:2, 2:2, 2:0)

Góly: 6. Mashinter (Mešár, Livingston), 18. Vandas (Handlovský), 28. Erving (Haščák), 34. Mashinter (Dalhuisen), 50. Haščák (Drgoň), 58. Svitana (Drgoň, Haščák) – 2. Mikuš (Seppänen, Holenda), 20. Clarke (Majdan, Holovič), 22. Ondrušek, 22. Andrisík (Zahradník). Rozhodovali: Stano, Valach – Synek, Kacej, vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov
Poprad: Vošvrda (22. Hamerlík) – Drgoň, Ulrych, Seigo, Dalhuisen, Kramár, Erving, Hudec – Svitana, Skokan, Haščák – Mešár, Livingston, Mashinter – Vandas, Bjalončík, Handlovský – Matej Paločko, Zagrapan, Matúš Paločko – Dzivjak
Nové Zámky: Kiviaho – Västilä, Clarke, Fereta, Roman, Holenda, P. Mikuš, Šeliga – Bajtek, Doggett, Števuliak – Okoličány, Seppänen, Jurík – Ondrušek, Holovič, Majdan – Andrisík, Rehák, Zahradník – Embrich

Prvú príležitosť zápasu mala druhá formácia Poprad. Puk z Mashinterovej hokejky poskakoval v bránkovisku, ale v sieti neskončil. Naopak zahrmelo na druhej strane. Vošvrda inkasoval prakticky z prvej strely hostí na domácu bránku. Gólový projektil vyslal obranca Mikuš. Vyrovnanie na seba nenechalo dlho čakať.

Na začiatku 6. minúty vyhral Livingston buly v útočnom pásme, puk sa dostal k nepokrytému Mashinterovi a ten ho napálil za Kiviahov chrbát – 1:1. Do vedenia sa Popradčania dostali v 18. minúte po individuálnej akcii Vandasa. Keď už sa zdalo, že domáci pôjdu do kabín s jednogólovým náskokom, prišli šesť sekúnd pred klaksónom hviezdne chvíle Clarka, ktorý vyrovnal na 2:2.

Gólová hitparáda pokračovala aj v druhej tretine. Najprv udreli dvakrát v rýchlom slede Nové Zámky. Na začiatku 22. minúty vyhral Ondrušek súboj s Dalhuisenom a nechytateľne zavesil. Vzápätí sa dorážkou z uhla do odkrytej časti bránky presadil Andrisík a vyhnal domáceho brankára Vošvrdu z bránky. Medzi tri žrde sa postavil Hamerlík.

V 28. minúte po Haščákovej prihrávke skóroval Erving. Vyrovnania na 4:4 sa Poprad dočkal v 34. minúte. Parádne trafil po druhý raz v zápase Mashinter a stalo sa to krátko po tom, ako „kamzíci“ premárnili dlhú 82 sekúnd trvajúcu presilovku o dvoch hráčov. Mashinterov gól sa konzultoval s videorozhodcom, pretože padol do posunutej bránky.

Tretie dejstvo si lepšie rozohrali hostia. Pred Hamerlíkom to viackrát horelo, ale z gólu sa Nové Zámky netešili. Na rozhodujúci moment si naopak počkali Popradčania v 50. minúte, keď sa z kruhu presadil najlepší strelec ligy Haščák. Gólovú poistku pridal v presilovke dve minúty pred koncom Svitana.

Hlasy

Peter Mikula, tréner Popradu: „Hostia prejavili svoju hernú úroveň, dve tretiny hrali dobre. Až v tretej tretine sme začali do súpera výraznejšie tlačiť. Začali sme až vtedy robiť veci, ktoré mužstvo má robiť od začiatku. Víťazstvo sa rodilo ťažko, ale je zaslúžené.“

Gergely Majoros, tréner Nových Zámkov: „Zápas sme začali veľmi dobre. Hrali sme tak, ako sme si predstavovali a naplánovali. Strávili sme veľa času na puku a v útoku. Dve tretiny sa nám darilo aj výsledkovo. Potom sme začali byť vylučovaní a umožnili sme hráčom súpera skórovať. Záver zápasu sme nezvládli. V nedeľu musíme zahrať rozhodne lepšie.“