Zvolen zvládol derby, Slovanu stačil jediný gól. Skvelý obrat v Mikuláši

Hokejisti Zvolena zvíťazili v stredajšom derby zápase 28. kola Tipos extraligy nad Banskou Bystricou 3:1. "Barani", ktorí boli vo Zvolene na papieri domácim tímom utrpeli piatu prehru za sebou.

06.01.2021 18:33 , aktualizované: 20:24
Marek Viedenský, Václav Stupka Foto: ,
Momentka zo zápasu Zvolen - Banská Bystrica.

Banskobystričania posilnení o obrancu Cardwella nastúpili vo Zvolene oficiálne v pozícii domáceho tímu, no iba s necelými štyrmi formáciami sa pomaly rozbiehali. V štvrtej minúte čelili šanci McPhersona po rýchlej útočnej akcii, zaskvel a Belányi.

Potom sa viac bojovalo, oba tímy málo strieľali, chýbali šance. Až v trinástej minúte Mistele dobre preveril z ľavého kruhu gólmana HKM Trenčana. Hokejisti spod Urpína nevyužili ani presilovku, v nej bol veľmi nebezpečný teč Tamášiho i strela Vybírala spomedzi kruhov. Stav sa však nemenil.

HC'05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly: 43. Mistele (Faško-Rudáš, Tamáši) – 22. McPherson (z trest. strieľania), 47. M. Halama (Nuutinen, Zuzin), 59. Zuzin (Puliš, R. Bondra). Rozhodovali: J. Tvrdoň, M. Valach – Kacej, Vyšný, vylúčení: 3:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, zmeny: 50. bez Mareka Slobodu – 25. Kolenič za McPhersona, bez divákov.
Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Žiak, Ďatelinka, Demo, Petrinec, Ganz – Faško-Rudáš, Tamáši, Mistele – Marek Sloboda, D'Aoust, J. Sukeľ – Kriška, Výhonský, Kabáč – Vybíral, Melcher
Zvolen: Trenčan – Kotvan, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Meliško – Puliš, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Zuzin, McPherson – Kelemen, M. Halama, Stupka – Marcinek, Tibenský, Chlepčok

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „Zápas sme si poctivo odrobili. Rozhodla presilová hra súpera piatich proti trom. Chýbali nám dve sekundy, aby sme to udržali. To podľa mňa rozhodlo. Inak sme hrali dobre, poctivo, najmä v defenzíve a čakali sme, čo nám súper ponúkne. Ten nám napokon ponúkol niekoľko šancí, no úspešne sme zrealizovali iba jednu. Tretiu tretinu sme hrali už na tri lajny, hráči siahli na dno svojich síl, hrali poctivý hokej, no kvalita bola na strane Zvolena.“

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Potešila ma agresivita môjho mužstva, boli sme dostatočne aktívni i korčuliarsky na tom lepšie. Banská Bystrica však odohrala výborný zápas. Bol to kvalitný derby duel. Súper bol taktiež agresívny. Víťazstvo ma i preto teší. Posúva nás dopredu. Bol to môj 600-tý zápas na lavičke, takže som rád, že ma hráči týmto víťazstvom takto potešili. Verím, že zranenie McPhersona nebude vážne a príde z nemocnice v poriadku.“

Úvod stredného dejstva vyšiel Zvolenčanom, pretože McPherson prešiel veľmi rýchlo po strane za obranu súpera, Demo zatiahol záchrannú brzdu a nasledovalo trestné strieľanie. Sám faulovaný hráč, hoci nepríjemne narazil do mantinelu, sa po malom ošetrení postavil na exekúciu tejto situácie a využil ju, na Belányiho platil bekhendový blafák – 0:1.

Po tomto góle zdravotne indisponovaný McPherson už do hry nezasiahol a nahradil ho Kolenič. Bystričania sa snažili v ďalších minútach vyrovnať, ale mali iba jednu výraznú možnosť z prečíslenia po strele Faška-Rudáša z pravej strany a dorýžke Misteleho, proti bol Trenčan. Viac šancí mali ‚rytieri‘ spod Pustého hradu.

Konkrétne M. Halama z medzikružia, voľný Jedlička z dvoch metrov, Stupka v nájazde a Tibenský v oslabení sám pred Belányim, ten fantasticky podržal tím, hoci mu pomohla i horná žŕdka. Banskobystrickí hokejisti nevyužili počas dvoch tretín až tri presilovky, nezahrali ich dobre.

Prvú početnú výhodu v stretnutí na rozhraní druhej a tretej tretiny nevyužil ani Zvolen a pykal za to, pretože na papieri domácemu tímu vyšla rýchla akcia s pohotovou koncovkou Misteleho, keď Trenčanovi napokon prepadol puk do bránky – 1:1.

Peter Zuzin zo Zvolena. Foto: SITA, Jakub Julény
Peter Zuzin Peter Zuzin zo Zvolena.

HKM potom hralo 80 sekúnd v pätici proti trom a sprvu sa hráči spod Urpína dobre bránili, no po oddychovom čase svojho trénera Chudého kapitulovali. Puk sa od žŕdky dostal k Halamovi a ten zblízka nezaváhal – 1:2.

Vyrovnávajúci zásah mal následne na hokejke J. Sukeľ, ocitol sa znenazdajky zoči – voči brankárovi po chybe súpera, no touto príležitosťou pohrdol. V závere Banskobystričania prehrali súboj za vlastnou bránkou na zadnom mantineli a v 59. minúte sa presadil ešte úplne voľný Zuzin pred odkrytou bránkou Belányiho.

Po góle v každej tretine

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili v stredajšom zápase 28. kola Tipos extraligy na domácom ľade nad DVTK Miškovec 3:0. Súperovi uštedrili štvrtú prehru za sebou.

HK Dukla Ingema Michalovce – DVTK Jegesmedvék Miškovec 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 12. Mihálik (Galamboš, Mašlonka), 21. Hickmott (Takáč, Southorn), 60. Southorn (Erkinjuntti, Lalancette). Rozhodovali: Kalina, Snášel – Bogdaň, Ordzovenský, vylúčení: 6:1, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, bez divákov.
Michalovce: Tomek – Southorn, Mihalik, Ťavoda, McCormack, Kolusz, Zekucia – Korhonen, Lalancette, Erkinjuntti – Šoltés, Suja, Takáč – Bartánus, Hickmott, Regenda – Mašlonka, Galamboš, Chalupa – Török, Ragan
DVTK: Kiss – Wehrs, Rauhauser, Szirányi, Kiss, Rokaly, Murphy, Láda, Vojtkó – Egle, Vas, Flick – Anderson, Osterberg, Rokaly – Magosi, Galanisz, Csányi – Ritó, Lövei, Miskolczi

Tomek Valtonen, tréner Michaloviec: „Veľmi nám pomohli góly Mihálika a Hickmotta. Potom sme to už kontrolovali a poctivou defenzívou sme súpera nepúšťali do šancí. Štvrté víťazstvo z piateho zápasu ma teší, teraz nás však čaká ďalší silný súper – Slovan Bratislava.“

David Allison, tréner DVTK: „Vôbec sa nám nedarilo v koncovke. Na gól sme nepremenili ani šesť presiloviek, domáci využili jednu možnosť z jedinej. To nás stálo body.“

Michalovčania od úvodu kráčali k natiahnutiu svojej bodovacej série na päť duelov. V samom úvode mieril Hickmott do žŕdky a brankár DVTK Kiss si poradil aj s pokusmi Southorna so Šoltésom.

V dvanástej minúte bola ale prikrátky na strelu domáceho kapitána Vladimíra Mihálika. Hostia kontrovali Flickom, ktorý v brejku dvoch na jedného mieril iba do Tomeka a vyrovnať sa im nepodarilo ani v minútovej presilovke o dvoch hráčov.

Ako sa využívajú presilovky im ukázali Michalovčania v úvode druhej tretiny, keď putoval na trestnú lavicu Kevin Wehrs. Jeho faul po dvadsiatich sekundách potrestal druhým gólom Jordan Hickmott.

Radosť hokejistov Michaloviec na archívnej snímke. Foto: SITA, Marek Lukáč
Michalovce, radosť Radosť hokejistov Michaloviec na archívnej snímke.

Znížiť mohli Galanisz s Andersonom, prvý ale v dobrej pozícii minul bránu a druhý mieril do Tomekovho betónu. V 38. minúte zvonila žŕdka po strele Osterberga aj na michalovskej bránke, hostia nedokázali skórovať ani pri následne presilovke po faule Takáča.

Aj v tretej časti sa hralo podľa nôt domácich, ktorí naďalej kontrolovali priebeh hry. V 47. minúte získali hostia po faule Regendu možnosť štvrtej presilovej hry, paradoxne však mohli inkasovať, v brejku dvoch na jedného ale Takáč nemieril presne.

Hostia svoju nemohúcnosť ukázali aj pri ďalšej presilovke po vylúčení Southorna, v ktorej si nevypracovali ani jednu gólovú šancu. Domáci sa už dopredu príliš nehrnuli.

Uspokojili sa s tesným dvojgólovým náskokom, ktorý ubránili aj počas dvojminútovej power-play Miškovca. Definitívnu bodku za duelom dal v posledných sekundách gólom do prázdnej bránky Jordon Southorn.

Zámky prišli o výhru v závere

Hokejisti Nitry triumfovali v stredajšom zápase 28. kola hokejovej Tipos extraligy v Nových Zámkoch 3:2 po nájazdoch. Domáci bodovali po troch predchádzajúcich prehrách, Nitra zaknihovala štvrtý triumf za sebou.

HC Mikron Nové Zámky – HK Nitra 2:3 pp a sn (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 5. Fereta (Seppänen), 24. Hain (Doggett, Majdan) – 13. Hřebíček (Slovák), 59. Múčka (Holešinský, Zech), rozh. nájazd Hřebíček. Rozhodovali: Goga, Fridrich – Tvrdoň, Jurčiak, vylúčení: 8:8, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
N.Zámky: Kiviaho – Hain, Holenda, B. Clarke, Västilä, Fereta, Ordzovenský, Šeliga, Mikuš – G. Clarke, Seppänen, Majdan – Števuliak, Doggett, Bajtek – Rogoň, Holovič, Okoličány – Rehák, Ondrušek, Zahradník
Nitra: Cowley – Mezei, Hřebíček, Švarný, Bodák, Vitaloš, Zech, Pupák – Tvrdoň, Slovák, Holešinský – Kollár, Šťastný, Žitný – Pätoprstý, Gubo, Sýkora – Minárik, Šiška, Múčka

Nitra hrala hneď v úvode zápasu presilovú hru, ale v oslabení mohol poslať domácich do vedenia Seppänen. Útočník Zámkov však chybu Švarného nepotrestal. Hneď po návrate na ľad sa však vylúčený Fereta dostal k puku a prestrelil Cowleyho – 1:0.

Po šanci Šeligu mohli viesť Zámčania už o dva góly, ale zvonila len žŕdka nitrianskej bránky. Ďalšiu šancu nevyužil Holovič a potom prišiel rad na hostí. Od modrej čiary vystrelil obranca Hřebíček a stanovil skóre prvej tretiny na 1:1.

Po prestávke sa tešili z gólu opäť Zámčania, ale zásah Holoviča neplatil pre vysokú hokejku. V 24. minúte však Hain v presilovej hre mieril presne – 2:1. Vyrovnať mohol Žitný, ale Kiviaho sa blysol famóznym zákrokom. V ďalšom priebehu hrali oba tímy presilovú hru, ale stav sa nezmenil.

V úvode tretej tretiny najskôr domáci nevyužili ďalšiu početnú výhodu, chlieb sa však lámal v závere. Najskôr mal definitívu na hokejke Holovič, ale opečiatkoval len žŕdku a gól Nitranom zmaril výborným zákrokom Kiviaho po prečíslení troch proti jednému. Hostia sa však vyrovnania dočkali 101 sekúnd pred koncom 3. tretiny, keď Kiviaha prekonal Múčka.

Marek Slovák v drese HK Nitra. Foto: TASR, Dušan Hein
SR Zvolen Hokej TL 43. Nitra BBX Slovák Marek Slovák v drese HK Nitra.

Predĺženie rozhodnutie neprinieslo, o víťazstve Nitry v krajskom derby rozhodli premenené nájazdy Hřebíčka, Žitného a Slováka.

Rozhodol Šišovský

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v stredu v 28. kole Tipos extraligy v Trenčíne 1:0, rozhodol o tom presný zásah Petra Šišovského v prvej tretine.

HK Dukla Trenčín – HC Slovan Bratislava 0:1 (0:1, 0:0, 0:0) Gól: 17. Šišovský (Studenič, Meszároš). Rozhodovali: Stano, Mullner – Herzog, Junek, vylúčení: 4:5 na 2 min., navyše: Lačný (Slovan) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.
Trenčín: LaCouvee – Jalasvaara, Ackered, Rehuš, E. Švec, Ilenčík, Rajnoha, Urban – Berisha, Kettunen, Okuliar – Bezúch, Reddick, Hecl – M. Valach, Paukovček, Chromiak – Krajč, J. Švec, Sádecký – Kukuča
Slovan: Parks – Bačík, Sersen, Štajnoch, Mészároš, J. Valach, Ališauskas, Beňo, Maier – O'Donnell, Urbánek, Gašpar – Studenič, Kytnár, Šišovský – Rapáč, Bortňák, Ožvald – Jendek, Lačný, Kundrík

Dukla začala proti rozbehnutému Slovanu aktívne. V 5. minúte navrátilec zo svetového šampionátu juniorov Chromiak neprestrelil Parksa z pravého kruhu. Pri vylúčení Kundríka dostal puk z vlastného pásma na modrú čiaru Okuliar.

Rútil sa sám na gólmana, ale ani on neuspel. Trenčania z následnej aktivity nič nedokázali vyťažiť. Na opačnej strane klziska sa strela z ťažkého uhla odrazila pred Šišovského, ktorý už nemal problémy poslať puk do odkrytej časti bránky.

Domáci mohli vyrovnať na začiatku druhej tretiny, ale trenčiansky hráč zblízka nedokázal prekonať rozhodného Parksa, ktorý vysotil bránku z miesta, za čo dostal dvojminútový trest. Zápasu síce nechýbalo tempo, ale šance sa rodili iba sporadicky aj z dôvodu, že si tímy darovali minimum priestoru.

Štadióny klubov Tipos extraligy Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Štadión Ondreja Nepelu.

Zverenci trénera Pardavého sa síce snažili dostať do gólového zakončenia, no hostia z Bratislavy ich takmer do ničoho nepúšťali a sami vyrážali do náznakov nebezpečných kontier.

V úvode tretej tretiny Valach poslal puk na Chromiaka. Ten bol v dobrej pozícii bránený a Parks zasiahol betónom. V 48. minúte Paukovček ešte prihral Enrikovi Švecovi, no ten nedokázal prehodiť chránič brankára a puk do siete nedopravil.

O chvíľku neskôr zostal v predbránkovom priestore voľný Chromiak, ale ani na dvakrát nedokázal vyrovnať. V záverečných minútach si už slovanisti postrážili vedenie. Prikrášliť skóre ešte mohol Urbánek. Jeho strela sa tri minúty pred koncom odrazila od žrde.

Z 0:4 na 5:4

Hokejisti Detvy zvíťazili v stredajšom zápase 28. kola hokejovej Tipos extraligy na ľade MHk 32 Liptovský Mikuláš 5:4, pričom po dvoch tretinách prehrávali 0:4. Detva vďaka triumfu natiahla sériu zápasov v ktorých bodovala už na dvanásť.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC 07 Detva 4:5 (2:0, 2:0, 0:5) Góly: 6. Portokalis (Jesus, Tullio), 7. Bača (Uhrík), 27. Štrauch (Robertson, Huna), 36. Hamráček (Lištiak, Michalík) – 41. Žilka (Gachulinec, Charbonneau), 41. Čacho (Downing), 53. Charbonneau (Lyle), 55. Ščurko (Ľupták), 57. Charbonneau (Cox, Rymsha). Rozhodovali: Korba, Orolin – Šoltés, Stanzel, vylúčení: 7:5 na 2 min., navyše Kaarlehto (LM) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
L. Mikuláš: Kaarlehto – Robertson, Nemec, Valtola, Mezovský, Jesus, Rusina, Pavúk – Štrauch, Oško, Huna – Hamráček, Lištiak, Michalík – Tullio, McShane, Portokalis – Haluška, Uhrík, Bača
HC 07 Detva: Petrík (36. Lietava) – Lalík, Lyle, Korím, F. Fekiač, Rymsha, Gachulinec, Bakala, Jendroľ – Ľupták, V. Fekiač, Ščurko – Cox, Čacho, Charbonneau – Curry, Valent, Downing – Žilka, Klíma, Askarov

Po opatrnom úvode išli domáci do vedenia po strele Portokalisa, ktorý využil zaváhanie v obrane hostí. Už o deväť sekúnd neskôr viedli Liptáci o dva góly, presne mieril Bača. Tento náskok si udržali až do konca úvodnej dvadsaťminútovky, Detvanci sa nepresadili ani v dvoch za sebou idúcich presilových hrách.

Ako sa využíva početná výhoda ukázal najskôr v 26. minúte Štrauch, ktorý dorazil do siete strelu Robertsona a o deväť minút neskôr v ďalšej presilovke poslal Hamráček domácich už do štvorgólového vedenia. Brankára hostí Petríka po tomto góle vystriedal Lietava.

Hokejisti HC 07 Orin Detva. Foto: SITA, Martin Havran
HOKEJ-TL: Nitra - Detva Hokejisti HC 07 Orin Detva.

Stíhaciu jazdu v tretej tretine spustili hostia už po 52 sekundách, keď znížil Žilka a už o 7 sekúnd neskôr prekonal Kaarlehta Čacho. Brankár Liptákov potom dostal menší trest a hostia mali dobrú možnosť dostať sa na rozdiel gólu. Presilovku však nevyužili.

V 53. minúte však Charbonneau znížil na rozdiel gólu a o dve minúty neskôr vyrovnal Ščurko. Veľkú prevahu zverencov trénera Ernesta Bokroša v tretej dvadsaťminútvke napokon gólovo vyjadril opäť Charbonneau, ktorý dokonal skvelý obrat hostí.

Košice rozobrali lídra

Hokejisti HC Košice zvíťazili v 28. kole Tipos extraligy nad HK Poprad 4:0. Brankár domácich Dominik Riečický si pripísal druhé čisté konto v sezóne. Poprad je v tabuľke naďalej na 1. mieste, ale už iba o skóre pred Slovanom Bratislava. Košičania sú na 6. mieste.

HC Košice – HK Poprad 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 11. Klhůfek (Pospíšil, Réway), 38. Belluš (Pavlin, Růžička), 48. Růžička (Riečický), 55. Klhůfek (Baránek). Rozhodovali: D. Konc st., Hronský – M. Orolin, D. Konc ml., vylúčení: 6:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC Košice: Riečický – Pavlin, Baránek, Nemčík, Růžička, Slovák, Deyl, Cibák – Réway, Pospíšil, Klhůfek – Jenyš, Mráz, Demek – Belluš, Vrábeľ, Jokeľ – Milý, Havrila, Nagy – Vaculík
HK Poprad: Vošvrda – Drgoň, Brejčák, Erving, Ulrych, Dalhuisen, Seigo, Kramár – Svitana, Skokan, Haščák – Vandas, Preisiger, Handlovský – Tavi, Bjalončík, Livingston – Matúš Paločko, Jevoš, Hájnik – Valigura

Jan Šťastný, tréner HC Košice: „Mali sme emócie, bojovnosť a systém. Od prvej minúty sme išli za víťazstvom. Oceňujem výkon celého tímu podporený brankárom Dominikom Riečickým. Dnes to bol náš najlepší výkon v sezóne. Zaslúžene berieme dôležité tri body.“

Peter Mikula, tréner HK Poprad: „Výsledok hovorí jasnou rečou o tom, že sme dnes hrali bez emócií, nasadenia, dôrazu i efektivity. Víťazstvo súpera je zaslúžené.“

V úvode zápasu mal viac práce domáci brankár Riečický, ale Popradčania ho neprekvapili. Košičania sa do prvej vážnejšej šance dostali v 8. minúte, no osamotený Réway zblízka neprekonal Vošvrdu.

To sa podarilo v 11. minúte Klhůfekovi, keď ťažil z prihrávky Pospíšila – 1:0. V 17. minúte predviedol Vrábeľ efektnú individuálnu akciu, ale gólovú radosť mu nedoprial pohotový Vošvrda, ktorý zmaril aj príležitosť Klhůfeka v 19. minúte.

Popradčania boli v prvej polovici druhej tretiny ofenzívne aktívni a aj vďaka vzdialenejšej striedačke viackrát nadlho zovreli súpera v obrannom pásme. Riečický si však poradil a v 25. minúte zmaril aj príležitosť obrancu Brejčáka.

Pavel Klhůfek. Foto: TASR, Milan Kapusta
Pavel Klhůfek. Pavel Klhůfek.

Košičania sa postupne osmelili, pomohli im aj presilovky. Vošvrdu najskôr v sľubných šanciach neprekonali Belluš, Jenyš ani Mráz, ale od 38. minúty už bolo 2:0. V závere presilovky Košíc vystrelil Pavlin a Belluš skóroval dorážkou z ostrého uhla.

Popradčania sa v úvode tretej časti snažili o kontaktný gól, no ten im Košičania nedopriali. Naopak, košický brankár Riečický v presilovke vysunul Růžičku, ktorého strela z väčšej vzdialenosti prekvapila Vošvrdu – 3:0. V 55. minúte Klhůfek uzavrel na 4:0, keď v presilovke zužitkoval strieľanú prihrávku Baráneka.