V Nitre padlo desať gólov, Poprad zostal lídrom

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v pondelkovom zápase 25. kola Tipos extraligy nad HC Mikron Nové Zámky 6:4.

28.12.2020 19:29
SR hokej extraliga 25. kolo Poprad Košice POX Foto: ,
Košický brankár Dominik Riečický a Marcel Haščák (HK Poprad) v akcii.

Hrajú sa ďalšie zápasy, duel Slovan – Trenčín sledujeme naživo.

Tipos extraliga

HK Nitra – HC Mikron Nové Zámky 6:4 (3:2, 1:2, 2:0)
Góly: 12. Vitáloš (Zech, Tvrdoň), 16. Minárik (Kollár, Slovák), 17. Holešinský (Pätoprstý), 35. Pätoprstý (Fominych, Holešinský), 57. Minárik (Šiška), 60. Holešinský (Šťastný, Švarný) – 13. Hain (Doggett, G. Clarke), 17. Bajtek (Roman, Rogoň), 30. Seppänen (Majdan, Holenda), 34. Majdan (Okoličány, Holenda) Rozhodovali: Tvrdoň, Goga – Kacej, Synek, vylúčení: 9:7 na 2 min, navyše: Slovák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, Rogoň (Nové Zámky) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Nitra: A. Nagy – Cardwell, Mezei, Bodák, Švarný, Zech, Vitaloš, Mir. Pupák – Hrnka, M. Slovák, Tvrdoň – Žitný, A. Šťastný, A. Kollár – Pätoprstý, Holešinský, Fominykh – Múčka, Šiška, J. Minárik – O. Molnár
Nové Zámky: Kiviaho – Holenda, Hain, King, Brandt Clarke, P. Mikuš, M. Roman, Šeliga – Okoličány, Seppänen, Majdan – Zahradník, Doggett, Graeme Clarke – Rogoň, Bajtek, Števuliak – F. Tóth, Ondrušek, Fereta

Úvodná dvadsaťminútovka krajského derby priniesla gólovo plodný hokej. V polovici tretiny vybojoval presilovú hru o dvoch hráčov pre domácich aktívnym pohybom Zech. Ten istý hráč ju aj dokázal úspešne zrežírovať, keď naservíroval puk Vitálošovi a ten otvoril skóre.

Peknú súhru preukázali v 15. minúte aj hostia a po presnej krížnej prihrávke Doggetta sa z vyrovnávajúceho gólu tešil kapitán Hain. Vedenie prinavrátil “corgoňom” o 85 sekúnd Minárik.

Zámčania vyrovnali zásluhou Bajteka, no tento stav vydržal iba 12 sekúnd, po ktorých sa gólovo presadil domáci Holešinský – 3:2.

Prostredná časť hry sa niesla v nedisciplino­vanosti Nitranov, ktorí ponúkli Novým Zámkom až štyri presilovky. Tým sa síce nepodarilo využiť ani početnú výhodu o dvoch hráčov, no aj tak dokázali dvakrát skórovať.

V 30. minúte presne mieril Seppänen a o štyri minúty otočil stav Majdan. Aj v tomto prípade však prišla promptná reakcia súpera a na 4:4 vyrovnal Pätoprstý.

Veľkú príležitosť mal v 45. minúte Števuliak, no svoj samostatný únik zakončil nepresne. O pár sekúnd ušiel na opačnej strane Hrnka, ktorý bol faulovaný, ale nariadené trestné strieľanie nepremenil Tvrdoň.

Všetko smerovalo k tomu, že rozhodnúť môže jeden gól. V 57. minúte sa ho podarilo streliť domácim zásluhou Minárika. Nitrania už v závere odolali hre bez brankára a na konečných 6:4 uzavrel dve sekundy pred koncom Holešinský.

Shutout Vošvrdu

Hokejisti HK Poprad zvíťazili v pondelňajšom domácom zápase 25. kola Tipos extraligy nad HC Košice 3:0.

Plného bodového zisku sa dočkali po štyroch stretnutiach, na čele tabuľky sú so ziskom 49 bodov.

HK Poprad – HC Košice 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)
Góly: 26. Matúš Paločko (Dalhuisen, Brejčák), 29. Skokan (Haščák), 30. Vandas (Livingston, Brejčák). Rozhodovali: Müllner, Hronský – Šoltés, Ordzovenský, vylúčení: 7:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, bez divákov
Poprad: Vošvrda – Drgoň, Brejčák, Ulrych, Dalhuisen, Kramár, Erving, Hudec, Jevoš – Haščák, Skokan, Svitana – Vandas, Preisinger, Handlovský – Tavi, Bjalončík, Livingston – Matúš Paločko, Matej Paločko, Hajnik
Košice: Riečický – Pavlin, Baránek, Nemčík, Růžička, Slovák, Deyl, Michalčin, Demek – Belluš, Réway, Chovan – Milý, Mráz, Klhůfek – Frič, Vrábeľ, Jokeľ – Krasničan, Havrila, Nagy

Prvú vážnejšiu príležitosť zápasu mali hostia, Nagy sa dostal do zakončenia v bezprostrednej blízkosti domácej bránky, no nenamieril presne.

Ďalšiu nádejnú akciu Košíc zmaril obranným zákrokom Skokan a v závere úvodnej tretiny sa už k slovu prihlásil aj Poprad. Riečický zneškodnil pokus Preisingera a nepresadil sa ani Livingston.

Domáci otvorili skóre v 26. minúte, strelu Dalhuisena tečoval do siete Matúš Paločko – 1:0. O tri minúty neskôr zdvojnásobili „kamzíci“ vedenie v oslabení, Svitana vyslal do samostatného úniku Skokana a ten skóroval s prispením žrde.

V prostrednom dejstve to z popradskej strany nebolo všetko, v polovici zápasu naskočil z trestnej lavice Livingston, našiel Vandasa, ktorý z prvej prestrelil Riečického.

V tretej tretine si už Popradčania strážili náskok a dlho nepúšťali Košičanov do vyloženejších šancí. Až v 53. minúte Mráz prihral Chovanovi, jeho strelu z prvej zlikvidoval Vošvrda a čisté konto si udržal až do záverečnej sirény.

Vydretá výhra Dukly

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili na ľade tímu DVTK Miškovec 2:1 v pondelkovom zápase 25. kola Tipos extraligy.

DVTK Miškovec – HK Dukla Ingema Michalovce 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 60. Vas (Magosi, Egle) – 24. Korhonen (Lalancette, Southorn), 44. Galamboš (Southorn, Török). Rozhodovali: Kalina, Korba – Janiga, Bogdaň, vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
Miškovec: Adorján – Szirányi, Wehrs, D. Kiss, Láda, Vojtkó, Rauhauser, Fazakas – Egle, Vas, Flick – Révész, Lövei, Csányi – Magosi, Galanisz, Rokaly – Miskolczi, Ritó
Michalovce: Tomek – Louis, Ventelä, Mihálik, Southorn, McCormack, Ťavoda, Češík, Zekucia – Korhonen, Lalancette, Erkinjuntti – Šoltés, Suja, Regenda – Mašlonka, Bartánus, Takáč – Török, Galamboš, Chalupa

V prvej tretine puk za chrbtom žiadneho brankára neskončil, hoci domáci boli ku gólu blízko. V 9. minúte musel kvalitný zákrok lapačkou predviesť brankár Tomek proti Flickovi a v 16. min Magosi trafil hornú žŕdku. Hostí posadila na koňa využitá presilovka. V 24. minúte otvoril skóre po ideálnej prihrávke Lalancettea Ville Korhonen.

Ešte pred druhou sirénou mohol zvýšiť Chalupa, no jeho dorážka skončila v poslednej minúte druhej tretiny na žrdi. V 44. minúte dodal pokoj do radov Zemplínčanov gól Petra Galamboša, ktorý skóroval zblízka po dorážke.

Miškovec sa nevzdal, no kontaktný gól z hokejky Jánosa Vasa prišiel neskoro, až 24 sekúnd pred koncom. Michalovce bodovali naplno v treťom z posledných štyroch stretnutí a patrí im 7. priečka.

Derby pre Zvolen

V pondelkovom zápase 25. kola Tipos extraligy zvíťazili hokejisti Zvolena nad Banskou Bystricou 5:4 po predĺžení.

HKM Zvolen – HC '05 Banská Bystrica 5:4 pp (3:0, 1:4, 0:0 – 1:0)
Góly: 4. J. Mikúš (Puliš, R. Bondra), 15. Kelemen (Kubka, Stupka), 20. Nuutinen (Melancon, Zuzin), 30. Kelemen (Puliš. J. Mikúš), 61. Betker (Kelemen, Nuutinen) – 26. J. Sukeľ, 29. Faško-Rudáš (Lamper, Žiak), 32. Kabáč (Breton), 39. Faško-Rudáš (Tamáši, Lamper). Rozhodovali: Baluška, Žák – J. Konc ml., D. Konc ml., vylúčení na 2 min: 4:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Zvolen: Rahm – Hraško, Betker, Melancon, Ivan, Kotvan, Kubka, Meliško – Puliš, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Helewka, Zuzin – Stupka, Tibenský, Kelemen – Chlepčok, Gubančok, Marcinek
Banská Bystrica: Belányi – Žiak, Ďatelinka, Breton, Crevier-Morin, Petrinec, Demo – Lamper, D'Aoust, J. Sukeľ – Faško-Rudáš, Winquist, Mistele – Marek Sloboda, Tamáši, Kabáč – Vybíral, O. Giertl, Vyhonský

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Prvá tretina bola dobrá, mali sme v nej tlak, nechýbala agresivita. V tej druhej sa dostavil výpadok a súper sa na nás dotiahol. Je to ponaučenie pre mužstvo. Zápas musí odmakať celých 60 minút, ak chce byť úspešné za tri body. Aj dva nás však tešia, bolo to derby, dali sme napokon víťazný gól v predĺžení, za čo sme radi. Dvadsaťminútový výpadok si už do budúcna nemôžeme dovoliť, ten nás mrzí."

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „S bodom sme spokojní. V prvej tretine sme predviedli naivný hokej, súper nás za to vytrestal. V druhej tretine sme sa viac zorganizovali, niečo sme si pred ňou povedali v šatni a odzrkadlilo sa to. Vyrovnali sme na 4:4. V tretej už žiadne mužstvo predovšetkým nechcelo inkasovať, hralo sa tak o víťazný gól. V predĺžení sme ho inkasovali napokon my po taktickom nezvládnutí. Myslím si, že Zvolen bol o ten jeden bod lepší.“

Zvolenčania posilnení o obrancu Kotvana s reprezentačnými skúsenosťami lepšie zvládli prvú tretinu.

No úvodnú šancu mali Bystričania, Winguist neuspel pred Rahmom v prvej minúte, v druhej rovnakú situáciu nezvládol na opačnej strane Tibenský. Stav sa napokon menil v štvrtej minúte po prieniku Bondru, keď sa z dorážky presadil Mikúš – 1:0.

Po nevyužitej presilovke hostí mohlo byť v desiatej minúte 2:0, avšak Stupka strieľal zblízka do žŕdky. Domáci taktiež nevyužili presilovku, no mrzieť ich to príliš nemuselo, pretože v 15. minúte Kubka pálil od modrej a ujal sa teč Kelemena.

Mikúš potom mohol z prečíslenia pridať ďalší presný zásah, ak by nemieril vedľa bránky. Zvolen však do prestávky stihol pridať tretí gól, konkrétne osem sekúnd pred klaksónom po krížnej prihrávke Melancona cez celé pásmo presne mieril voľný Nuutinen – 3:0.

V druhej tretine Banskobystričania zvýšili aktivitu, ale mohli pykať z rýchlych kontier súpera, po jednej takej neuspel pred Belányim Kelemen. Hokejistom spod Urpína to vyšlo v 26. minúte, do útočnej tretiny sa predral Jakub Sukeľ a z medzikružia spoza hráča precízne vystrelil – 3:1.

Zníženie na 3:2 privodil v presilovke Faško-Rudáš z kruhu, keď predtým po strele Žiaka zvonila žŕdka na bránke Rahma. Domáci odpovedali rovnako v presilovke, z dvoch metrov sa presadil pohotový Kelemen – 4:2.

Hostia sa nepoddávali a znovu dokázali znížiť- Po dravom prieniku Bretona a jeho strele zamietol puk pred bránkoviskom Kabáč – 4:3. Zvolenčanov potom mohli mrzieť dve nevyužité presilovky v rade, v nich mali dobré príležitosti najmä Kelemen a Nuutinen. Prišiel trest, v 39. minúte vyrovnal na 4:4 z prečíslenia po prihrávke Tamášiho Faško-Rudáš.

V tretej tretine sa snažili predovšetkým domáci prikloniť misku váh na svoju stranu piatym gólom, no sprvu chýbala vyložená šanca. Strely Puliša a Nuutinena Belányi pokryl, pozorný bol aj pri teči Kelemena. Až v 47. minúte sa ocitol v tutovke Mikúš, no trestuhodne netrafil odkrytú bránku. Neskôr mal podobnú možnosť Bondra, no ani on nemenil skóre.

Mrzieť potom mohla Puliša strela z prečíslenia päť minút pred koncom tohto dejstva, keď sa opäť predviedol skvelý gólman HC '05. Bystričania hrali dobre v obrane a odmenou im bolo predĺženie, v ňom však rýchlo inkasovali, pretože Kelemen sa predral dopredu, vystrelil a Betker pred odkrytou svätyňou nezaváhal – 5:4.

Pre haváriu sa hralo v Detve

Hokejisti HC 07 Detva zvíťazili nad MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:1 v 25. kole Tipos extraligy.

Duel sa mal pôvodne odohrať v Liptovskom Mikuláši, ale pre haváriu vodovodného potrubia v blízkosti štadióna sa kluby dohodli na presunutí zápasu do Detvy, pričom ako domáci tím bol v zápise uvádzaný L. Mikuláš.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC 07 Detva 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 29. Bača (Nemec, Haluška) – 19. Ľupták (V. Fekiač), 23. Korím (Ľupták), 31. Ščurko (V. Fekiač), 51. Gachulinec (Sýkora, Valent). Rozhodovali: Stano, Orolin – Vyšný, Stanzel, vylúčení: 5:6 na 2 min., navyše Tullio (Lip. Mik.) 10 min. OT za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
MHk 32 Liptovský Mikuláš: Kaarlehto – Pavúk, Robertson, Petran, Valtola, Jesus, Mezovský, Rusina, Droppa – Rud. Huna, Uhrík, Štrauch – Michalík, Lištiak, Hamráček – Portokalis, McShane, Tullio – Matej Bača, Nemec, Haluška
HC 07 Detva: Petrík – F. Fekiač, Korím, Jendroľ, Rymsha, Gachulinec, Lalík, Bakala – Ščurko, V. Fekiač, Ľupták – Charbonneau, Čacho, Cox – Curry, Valent, Sýkora – Žilka, T. Klíma, Askarov – Halama

Prvá tretina priniesla obojstrannú nervozitu a niekoľko šarvátok pred obomi bránkami. Väčšiu ofenzívnu aktivitu ukázali hráči Detvy, ktorí boli za ňu odmenení v závere prvej časti, keď Ľupták pri svojom prvom góle v sezóne zužitkoval prihrávku Viktora Fekiača – 0:1.

Prvý strelecký úspech si v 23. minúte pripísal aj obranca Korím, ktorý z väčšej vzdialenosti prestrelil Kaarlehta a Detva viedla už 2:0. Krátko na to mali Liptáci presilovku, v ktorej si vytvorili viacero šancí, ale Petríka neprekonali.

To sa podarilo až Bačovi v 29. minúte, keď využil nedorozumenie hráčov Detvy a upravil na 1:2. Dvojgólový náskok vrátil Detve už o 83 sekúnd Ščurko, keď prekvapil Kaarlhta strelou zo strednej vzdialenosti – 1:3.

Liptáci mali v druhej časti aj presilovku o dvoch hráčov, ale ani v nej nedosiahli kontaktný gól.

Naopak, v tretej tretine, ktorá bola herne v réžii Detvy, stanovil na konečných 1:4 Gachulinec.

Víťazný obrat Slovana

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v pondelňajšom zápase 25. kola Tipos extraligy doma nad Duklou Trenčín 4:3.

„Belasí“ tak natiahli svoju víťaznú sériu v lige už na sedem stretnutí.

Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 4:3 (2:3, 1:0, 1:0)
Góly: 8. Šišovský (Gašpar, Studenič), 20. Rapáč (Ališauskas), 37. Gašpar (O'Donnell, Meszároš), 53. O'Donnell (Studenič, Meszároš) – 15. Bokroš (Okuliar, Haščák), 18. Okuliar (Sádecký, Kettunen), 20. Haščák (Ferenyi, Krajč). Rozhodovali: Snášel, Valach – Jedlička, Durmis, vylúčení: 7:10 na 2 min, navyše: Rapáč – Okuliar obaja 10 min za hrubosť, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Slovan: Parks – Valach, Maier, Štajnoch, Meszároš, Ališauskas, Sersen, Beňo, Bačik – Rapáč, Bortňák, Buček – O'Donnell, Urbánek, Gašpar – Studenič, Kytnár, Šišovský – Lepskij, Petráš, Kundrík
Dukla: LaCouvee – Lemcke, Ackered, Bokroš, E. Švec, Rajnoha, Zeleňák – Berisha, Kettunen, Okuliar – Bezúch, Paukovček, Hecl – Kukuča, Rehuš, Sádecký – Krajč, J. Švec, Ferenyi – Haščák

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana: „Dôležité bolo, že sme znížili stav z 1:3 na 2:3 pred koncom prvej tretiny. Do druhej sme vstúpili s tým, že musíme viac zabezpečiť obranu, ale aj napriek tomu sme sa nevyhli chybám. Mali sme tam aj dosť šťastia, keď bol trenčiansky hráč sám pred bránkou, no ani my sme nevyužili množstvo šancí. Nakoniec sa to podarilo a sme vďační, že sme po peknej akcii dvoch na jedného strelili víťazný gól. Mužstvu patrí vďaka, napriek tomu, že máme zranených hráčov, lídrov, každý bojuje o svoje miesto tak, ako sa patrí.“

Ján Pardavý, tréner Dukly: „Zápas bol vyrovnaný, boli nejaké fázy, keď sme boli lepší my a nejaké, keď bol lepší Slovan. Oba tímy mali možnosť strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Aj v presilových hrách to bolo vyrovnané. My sme urobili z môjho pohľadu jednu stupídnu chybu navyše. Určite sme si nezaslúžili tento zápas prehrať, no nemôžeme sa hrnúť za stavu 3:3 pri hre štyroch na štyroch bezhlavo do útoku. Nechali sme si streliť takýto gól. Bolo tam z našej strany nasadenie, mali sme dostatok šancí, no bohužiaľ odchádzame bez bodu.“

Začiatok zápasu bol opatrný a v úvodných piatich minútach si ani jedno mužstvo nevypracovalo vážnejšie šance. V 8. minúte však išiel na trestnú Rajnoha a Slovan jeho faul potrestal.

Studenič posunul puk na modrú Gašparovi a jeho strelu tečoval do siete Šišovský – 1:0. V 12. minúte hrala Dukla opäť v oslabení a LaCouvee musel byť pozorný najmä pri strelách Šišovského a Meszároša. Trenčania sa však ubránili a v ďalších minútach otočili skóre. Vyrovnali v 15. minúte, keď Bačik stratil puk za vlastnou bránkou, Okuliar našiel Bokroša, ktorý prestrelil Parksa – 1:1.

Potom Dukla využila presilovku, Sádecký po skrumáži pred bránkou posunul puk Okuliarovi a ten poslal hostí do vedenia. V poslednej minúte pridal tretí gól Haščák, premiérový v extralige, no vzápätí znížil z dorážky Rapáč.

Slovan mohol vyrovnať hneď po zmene strán, ale Buček svoju šancu nevyužil a v 25. minúte trafil len do LaCouveeho. Na druhej strane spálili prečíslenie dvoch na jedného Bezúch s Heclom. Trenčania si zahrali od 30. minúty ďalšiu presilovku, ale bez gólového zakončenia. Slovan potom zvýšil aktivitu a tá vyústila vo vyrovnávajúci zásah v 37. minúte.

„Belasí“ dobre napádali rozohrávku súpera v strednom pásme, hráči Dukly stratili puk a tak sa na LaCouveeho vyrútili O'Donnell s Gašparom. Druhý menovaný to zobral na seba a tvrdou strelou upravil na 3:3. Na druhej strane mal veľkú šancu Hecl, ktorý bol pred odkrytou bránkou, no trafil len jej konštrukciu. Vzápätí nepochodil proti LaCouveemu Studenič.

Domáci začali tretie dejstvo tlakom, ktorý zastavil Paukovček faulom a tak si zahrali presilovku. Brankár Dukly však počas nej veľa práce nemal. V 47. minúte predviedol šikovnú individuálnu akciu Bezúch, podarilo sa mu zakončiť, no Sersen ho zahákoval a tak si Dukla zahrala presilovku.

Tá sa však skončila rovnakým faulom Paukovčeka. V nerovnovážnom stave sa pokračovalo aj v ďalších minútach. Hra bola rozkúskovaná a chýbali väčšie šance. V 53. minúte sa pri hre 4 na 4 dostali do prečíslenia domáci, Studenič prihral na pravú stranu O'Donnellovi a ten poslal Slovan do vedenia 4:3.

Domáci mohli potvrdiť triumf v následnej presilovke, čo sa im nepodarilo, no tesný náskok si už postrážili aj vďaka nedisciplinovanosti súperov. Záver duelu okorenil pästný súboj Rapáča s Okuliarom.