Liga má nového lídra. Michalovce zostrelil štvorgólový obranca

Hokejisti HC'05 Banská Bystrica zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí 13. kola Tipos extraligy na štadióne HK Dukla Ingema Michalovce 6:4.

15.11.2020 18:42 , aktualizované: 20:48
Banská Bystrica - Michalovce Foto: ,
Momentka zo zápasu Banská Bystrica - Michalovce.

„Barani“ tak ukončili trojzápasovú sériu prehier a dosiahli len druhý triumf v riadnom hracom čase v prebiehajúcej sezóne. Štyrmi gólmi a jednou asistenciou sa blysol dvadsaťdvaročný kanadský obranca Hunter Drew.

V úvode prvej tretiny boli aktívnejší hostia a vypracovali si niekoľko menších šancí, s ktorými si poradil Tomek. Vo 8. minúte išiel na trestnú Török a Bystričania využili hneď prvú presilovku v zápase. Odrazený puk sa dostal na Drewovu hokejku a ten rozvlnil sieť.

Následne si zahrali v početnej výhode aj domáci, ale do gólových šancí sa nedostali. Podarilo sa im to až v 15. minúte pri hre štyroch na štyroch, keď sa Hickmott obtočil okolo bránky a Rabčan sa nestihol presunúť – 1:1. Nerozhodný stav však vydržal len 37 sekúnd a po góle Kabáča viedla opäť Bystrica.

Hostia v úvode druhej tretiny potvrdili, že im idú presilovky a po ďalších dvoch viedli už 4:1. Najprv v 22. minúte strelil Drew po prihrávke Winquista svoj druhý gól a v 27. min sa presadil aj Šimun. Po polovici zápasu bol blízko k zníženiu Southorn, ale jeho strela švihom skončila len na žŕdke Rabčanovej bránky.

Štadióny klubov Tipos extraligy Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Štadión Ondreja Nepelu.

Michalovce skorigovali stav o tri minúty neskôr, keď využil početnú výhodu Takáč. Posledné slovo v tretine však mali opäť Bystričania, keď v 36. minúte skompletizoval hetrik obranca Hunter Drew.

Michalovčania odštartovali tretie dejstvo náporom, súpera zatlačili do obrany a vypracovali si viacero šancí. Bystričania však hrali veľmi obetavo, hádzali sa do striel a tak sa veľa z nich ani nedostalo k Rabčanovi. V 46. minúte sa však ocitol v dobrej pozícii bývalý hráč „baranov“ Southorn a svojím prvým gólom v sezóne znížil na 3:5.

Pri chuti však bol Drew, ktorý v 51. minúte potiahol puk do útočného pásma, vypálil spoza dvoch obrancov a trafil pravý horný roh Tomekovej bránky. V závere ešte znížil Török, ale na výhre Bystričanov to už nič nezmenilo.

Dukla Michalovce – HC'05 Banská Bystrica 4:6 (1:2, 1:3, 2:1)
Góly: 15. Hickmott (Mihálik), 33. Takáč (McCormack, Southorn), 46. Southorn (Hickmott), 59. Török (Lalancette, Korhonen) – 9. Drew (Breton), 15. Kabáč (Tamáši, Žiak), 22. Drew (Winquist, Breton), 27. Šimun (Winquist, Drew), 36. Drew (Sloboda), 51. Drew (Breton). Rozhodovali: Fridrich, Goga – Stanzel, Janiga, vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Michalovce: Tomek – Ventelä, McCormack, Mihálik, Southorn, Louis, Ťavoda, Bždoch, Zekucia – Majdan, Lalancette, Regenda – Bartánus, Hickmott, Takáč – Mašlonka, Galamboš, Korhonen – Török, Češík, Ragan
Banská Bystrica: Rabčan – Drew, Breton, Žiak, Ďatelinka, Biro, Petrinec, Lopejský – Faško-Rudáš, Winquist, Sloboda – Vašaš, Tamáši, Kabáč – Vybíral, Šimun, Výhonský – Lunter, Giertl, Sojka

Detva rozhodla na začiatku

Hokejisti HC 07 Detva zvíťazili v nedeľňajšom zápase 13. kola Tipos extraligy na domácom ľade nad HK Dukla Trenčín 4:1. Domáci mali výborný vstup do zápasu a už po 52 sekundách viedli. Čacho potiahol puk v útočnej tretine, prihral Coxovi a ten rozvlnil sieť. O minútu neskôr sa po prihrávke Downinga ocitol vo výbornej pozícii Ščurko, ale nepretlačil puk za M. Valenta.

Hokejisti Detvy oslavujú gól. Foto: TASR, Branislav Račko
Detva, gól Hokejisti Detvy oslavujú gól.

Detva však pokračovala vo veľkom tlaku a v tretej minúte viedla už 2:0 po góle V. Fekiača. Zaskočení hostia ohrozili Sholla v domácej bránke až v 6. minúte, keď sa po Bezúchovej strele dostal k zakončeniu ešte Kettunen. Hralo sa vo vysokom tempe s množstvo osobných súbojov a aj šancí. Jednu z nich premenil v 13. minúte po samostatnej akcii Downing a Detva viedla už 3:0. V 17. minúte sa predviedol M. Valent pri dorážke Rymshu.

Do druhej tretiny vstúpili lepšie Trenčania, ktorí si zahrali od 23. minúty presilovku a využili ju už po 25 sekundách, keď za Shollovým chrbtom skončila tečovaná strela Ackereda – 3:1. V 26. minúte sa ocitol v dobrej pozícii Chromiak, ale tesne minul.

Trenčín si vypracoval veľký tlak pri presilovke 4 na 3, Ackered vyslal dve tvrdé strely, no hráči Detvy obe zblokovali. V 35. minúte išiel sám na brankára Cox, ale veľkú príležitosť nevyužil. Chvíľu po ňom spálil tutovku aj Askarov a v závere sa nepresadil ani Charbonneau.

V 44. minúte mohol rozhodnúť zápas domáci kapitán Ščurko, no trafil len do brankára. O päť minút neskôr to nevyšlo ani Coxovi, ktorý namieril iba do hornej žŕdky, ale v 54. minúte sa domáci už tešili zo štvrtého gólu.

Po akcii Coxa so Charbonneauom sa dostal k puku Downing a pridal druhý presný zásah v stretnutí. Hostia už duel nedokázali zdramatizovať, naopak domáci si vypracovali ešte niekoľko šancí a zaslúžene zvíťazili.

HC 07 Detva – HK Dukla Trenčín 4:1 (3:0, 0:1, 1:0) Góly: 1. Cox (Čacho, Charbonneau), 3. V. Fekiač (Halama, Žilka), 13. Downing (Jendroľ, Ščurko), 54. Downing (Charbonneau) – 23. Ackered (Hecl). Rozhodovali: Konc st., P. Šefčík – Konc ml., J. Šefčík, vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše: Downing 10 min za nešportové správanie – Hlinka 5+10+DKZ za hrubosť, Valach 10 min za nešporotvé správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC 07 Detva: Sholl – Turan, Korím, Rymsha, Lalík, Gachulinec, Jendroľ, Rais, F. Fekiač – Halama, V. Fekiač, Žilka – Charbonneau, Čacho, Cox – Ščurko, Downing, Ľupták – Askarov, P. Valent, J. Sýkora
HK Dukla Trenčín: M. Valent – Rajnoha, Starosta, Bokroš, Ackered, Mesikämmen, E. Švec, Stacha – Kukučka, Kettunen, Bezúch – Chromiak, Valach, Hecl – Väyrynen, J. Švec, Sojčík – Hlinka, Ferényi, Krajč – Ďurina

Zvolen ukončil sériu Nových Zámkov

Hokejisti HKM Zvolen sa po dvoch prehrách v Tipos extralige radovali v nedeľu z víťazstva, v dueli 13. kola triumfovali nad HC Mikron Nové Zámky jednoznačne 5:1.

Zvolenčania naplno bodovali aj vo štvrtom domácom zápase sezóny, naopak Nové Zámky prvýkrát v tomto ročníku si neodviezli z ľadu súpera ani bod.

Zvolen mal dobrý vstup do stretnutia, bol aktívnejší. McPherson ešte šancu z ľavej strany nevyužil, avšak prvé striedanie štvrtej formácie slávilo úspech. Po akcii Meliška sa presadil z troch metrov voľný Marcinek – 1:0. O pár sekúnd neskôr mohli hostia odpovedať Ondruškom z kruhu, proti bol Rahm.

Domáci boli dôraznejší, Kelemen mal dobrú príležitosť z dorážky a hoci ju nevyužil, následne prihral Stupkovi a ten spoza hráča prestrelil Kiviaha – 2:0. Zámčania mohli korigovať z presilovky, v nej mal dobrú možnosť v predbránkovom priestore Holovič, avšak bol tiesnený.

Na opačnej strane nevyužil tutovku pred bránkou Meliško. V 15. minúte Ivan nabil puk pred Kiviaha a Nuutinen neskóroval vo vyloženej šanci. V závere prvého dejstva to skúšal ešte Kelemen tečom i z dorážky, no ani on neuspel.

V prostrednej časti pokračoval Zvolen v aktívnej hre. McPherson to dobre skúšal z ľavej strany, na opačnej strane z protiútoku v podobnej situácii nedokázal znížiť Obdržálek. V 25. minúte po vydarenej akcii domácich sa nepresadil zoči – voči brankárovi hostí Ivan. Tlak hokejistov spod Pustého hradu pokračoval a vygradoval v 31. minúte.

Kubka vystrelil od modrej, puk sa odrazil od zadného mantinelu pred McPhersona a ten bez prípravy z ľavej strany namieril do odkrytej časti bránky Kiviaha – 3:0. Nové Zámky potom nevyužili dve presilovky, krátko hrali v piatich proti trom.

Po ich skončení však mali dve šance, konkrétne Iso-Mustajärvi a Holenda. Nezužitkovali ich a pykali za to. Nechali totiž voľného Kelemena,, ktorý zakončil z dolnej časti kruhu a vyrazený puk nešťastne od korčule Juríka putoval späť za brankára hostí – 4:0.

V tretej tretine začal taktiež Zvolen aktívne, no líder extraligy využil hneď prvú príležitosť na skórovanie. V 42. minúte vyhral súboj na zadnom mantineli Záhradník, poslal prihrávku pred bránku Embrichovi a ten sa nemýlil – 4:1.

Tento moment domácich nerozhodil, často strieľali a vyplatilo sa. Najprv Stupka pálil do žŕdky, avšak mrzieť ho to nemuselo, pretože v 49. minúte spoza kruhov trafil presne Melancon a keďže mal Kiviaho zakrytý výhľad, nestačil reagovať – 5:1. Šiesty gól mohli ešte pridať Nuutinen a dvakrát Bondra, avšak šťastie týmto hráčom neprialo.

Na snímke gólová radosť Zvolena. Foto: TASR, Ján Krošlák
Zvolen - Trenčín Na snímke gólová radosť Zvolena.

HKM Zvolen – HC Mikron Nové Zámky 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Góly: 2. Marcinek (Meliško, Jedlička), 7. Stupka (Kelemen, Helewka), 31. McPherson (Kubka), 40. Kelemen, 49. Melancon (Zuzin) – 42. Embrich (Záhradník). Rozhodovali: Tvrdoň, M. Valach – Crman, Vyšný, vylúčení: 8:5 na 2 min, navyše R. Bondra (Zvolen) 5 min + DKZ za napadnutie, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Zvolen: Rahm – Hatala, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Meliško – Puliš, Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Zuzin, McPherson – Kelemen, Helewka, Stupka – Tibenský, Jedlička, Marcinek
Nové Zámky: Kiviaho – P. Mikuš, Holenda,Västilä, Ligas, Martin Šeliga, Fereta, Fatul – Obdržálek, Seppänen, Iso-Mustajärvi – J. Jurík, Ondrušek, Bajtek – Rogoň, Emrich, Záhradník – Rehák, Barto, Okoličány – Holovič

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Tlačili sme sa dnes do bránky a realizovali sme dobre tieto situácie. Boli sme lepší, premieňali sme šance, často strieľali. Hra bola z našej strany taká, akú si predstavujeme. Sú tam ešte nejaké veci, ktoré musíme odstrániť. Avšak veľa požiadaviek naši zverenci na ľade plnili, za čo som rád. Dôležité bolo aj to, že súpera sme dobre prečítali a do veľkých šancí ho nepúšťali, eliminovali sme ho.“

Martin Hrnčár, tréner Nových Zámkov: „Zvolenčania nás prevýšili vo všetkých činnostiach. Išli za víťazstvom, výborne korčuľovali, boli silní na puku. Domáci majú skúsených hokejistov a to sa odzrkadlilo. Vytvorili si množstvo príležitostí, menili pozície a nám nešli hlavne nohy a robili sme veľmi veľa individuálnych chýb. Zvolen to trestal a zaslúžene tak vyhral. Chýbali nám dnes niektorí hráči, káder sme museli omladiť, ale sezóna je ešte dlhá a náročná, ideme ďalej.“

Miškovec sa rozbieha

Hokejisti DVTK Jegesmedvék Miškovec zvíťazili v nedeľňajšom domácom zápase 13. kola Tipos extraligy nad Nitrou tesne 3:2 a dosiahli druhý triumf v sérii. „Corgoni“ si po siedmich víťazstvách od štartu sezóny pripísali druhú prehru za sebou.

Prvú veľkú šancu si vypracovali hostia v 10. minúte počas presilovky, keď sa po závare pred bránkou Rajnu dostal k strele Slovák, no ani on a ani jeho spoluhráči nedokázali dotlačiť puk do siete.

Domáci si vypracovali veľký tlak počas minútovej presilovky o dvoch hráčov, ale Cowley podržal svojich spoluhráčov. Nerozhodný stav sa zlomil v predposlednej minúte, Nitra hrala v početnej výhode, Bodák prihral na pravý kruh Daudovi a ten strelou z prvej otvoril skóre – 0:1.

Hokejisti Miškovca vyrovnali v úvode druhého dejstva, keď im hostia darovali druhú presilovku o dvoch hráčov, ktorú zužitkoval tvrdou strelou obranca Wehrs. V 30. minúte nevyužili prečíslenie Hrnka so Slovákom a skóre sa nezmenilo ani po samostatnom nájazde Egleho.

Zimný štadión v Miškovci. Foto: TASR, Milan Kapusta
Maďarsko SR hokej TL 2. kolo Miškovec Žilina Zimný štadión v Miškovci.

Do druhej prestávky išli nakoniec s náskokom domáci hráči. V 38. minúte vyhrali buly, Osterberg vytiahol puk spod korčúľ rozhodcu a strelou spoza obrancu prekvapil brankára Cowleyho – 2:1.

Blízko k vyrovnaniu bol v 46. minúte Tvrdoň, ktorý išiel sám na brankára. Rovnakú situáciu si zopakoval o dve minúty neskôr a tentokrát už na Rajnu vyzrel a upravil na 2:2. V ďalších minútach sa hra prelievala z jednej strany na druhú a množili sa osobné súboje.

Ani jedno mužstvo nechcelo spraviť chybu, hralo sa zo zabezpečených obrán a chýbali väčšie šance. Hráči Miškovca dostali možnosť rozhodnúť duel počas presilovky päť minút pred koncom a nepremárnili ju.

Galanisz vyslal prízemnú strelu od modrej, do ktorej vložil hokejku Magosi a Cowley už nestihol zareagovať. Hostia mohli vyrovnať, no Slovák napálil pri záverečnej hre 6 na 4 len do žŕdky.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HK Nitra 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Góly: 25. Wehrs (Rauhauser, J. Vas), 38. Osterberg (J. Vas), 57. Magosi (Galanisz, Szirányi) – 19. Dauda (Bodák, Kollár), 49. Tvrdoň (Slovák, Pupák). Rozhodovali: Adamec, Novák – Valo, Beniač, vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Flick (DVTK) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.
DVTK Miškovec: Rajna – Szirányi, Wehrs, D. Kiss, Wolff, Vojtkó, Láda, Rauhauser – Egle, J. Vas, Flick – Magosi, Galanisz, Csányi – Jordan, Osterberg, Rokaly – Révész, Miskolczi, Ritó – Lövei
HK Nitra: Cowley – Cardwell, Pupák, Bodák, Švarný, Nemec, Vitáloš, Knižka – Hrnka, Slovák, Tvrdoň – Žitný, Šťastný, Kollár – Stümpel, Dauda, Holešinský – Minárik, Šiška, Škvarek – Pätoprstý

Slovan padol pod Tatrami

Hokejisti HK Poprad sú noví lídri najvyššej slovenskej súťaže. V nedeľňajšom zápase 13. kola Tipos extraligy zdolali doma Slovan Bratislava 4:1 a po tretej výhre v rade poskočili na čelo tabuľky.

Popradčania proti Slovanu zopakovali úvod ako vystrihnutý z predošlých domácich stretnutí, keď išli rýchlo do vedenia. Už v 2. minúte Brejčákovu strelu od modrej tesne pred brankárom hostí šikovne tešoval Handlovský a Durný po prvý raz lovil puk zo siete. Domáci pokračovali v útočení a druhého presného zásahu sa po takmer identickej akcii dočkali v 13. minúte.

Top 10 najproduktívnejších hráčov extraligy Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Allan McPherson (Zvolen), 51 zápasov, 59...

Ulrych poslal puk na bránu a jemným tečom jej smer zmenil Skokan – 2:0. Keď už sa zdalo, že si „kamzíci“ vezmú do šatne dvojgólový náskok, udrel aj Slovan. Handlovského vo vlastnej tretine „zbúral“ hráč súpera a hostia predviedli okulahodiacu útočnú akciu. Na jej konci bol legionár Ranford a hosťujúce mužstvo vrátil späť do hry.

V druhej tretine herne dominovali hostia, ale svoje gólové príležitosti zahadzovali jednu po druhej. Proti bol najmä vynikajúco chytajúci brankár Popradu Vošvrda. V 28. minúte sa do úniku predral popradský obranca Hudec, ale jeho zakončenie iba orazítkovalo konštrukciu Durného bránky.

Vzápätí sa na opačnej strane ocitol pred domácou bránou Kytnár. Jeho blafák skončil vo Vošvrdovej lapačke. V ďalšom priebehu hostia stupňovali tlak, v útoku vynikal Studenič. Studená sprcha pre Slovan prišla v 34. minúte. Domáci s vypätím všetkých síl udržali útočné pásmo, k odrazenému puku sa dostal Handlovský, ktorý ho napálil na bránku a po sérii odrazov skončil v sieti – 3:1.

Tretie dejstvo veľa vzruchu na ľade neprinieslo. Poprad umnou hrou nepúšťal hostí do zdrvujúceho tlaku. Slovan štyri minúty pred koncom riadnej hracej doby siahol po hre bez brankára. To po krátkej dobe využil Marcel Haščák, ktorý poslal puk z polovice klziska do opustenej bránky Slovana – 4:1. Domáci v najvyššej súťaži zdolali Slovan už piatykrát za sebou.

HK Poprad – HC Slovan Bratislava 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Góly: 2. Handlovský (Brejčák, Dalhuisen), 13. Skokan (Ulrych), 34. Handlovský (Vandas), 58. Haščák – 20. Ranford (Kytnár, Studenič). Rozhodovali: Müllner, Žák – Junek, Ordzovenský, vylúčení: 3:1 na 2 min, navyše Ališauskas (Slovan) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.
Poprad: Vošvrda – Drgoň, Ulrych, Dalhuisen, Brejčák, Hudec, Repe, Kramár – Haščák, Skokan, Mešár – Handlovský, Preisinger, Vandas – Livingston, Zagrapan, Svitana – Matej Paločko, Bjalončík, Matúš Paločko – Hajnik
Slovan: Durný – Sersen, Ališauskas, Bačik, Štajnoch, Lee, Valach, Beňo – Buček, Ožvald, Rapáč – Ranford, Kytnár, Studenič – Gašpar, Urbánek, O'Donnell – Kundrik, Petráš, Jendek