Poprad uťal sériu Nitry, Miškovec si zgustol aj na Trenčíne

Hokejisti HK Nitra si až vo ôsmom dueli v novej sezóne Tipos extraligy pripísali prvú prehru. V piatkovom dueli 12. kola prehrali doma s HK Poprad 2:4.

13.11.2020 20:34
Lukáš Handlovský Foto: ,
Popradčan Lukáš Handlovský strieľa gól Nitre.

HK Nitra – HK Poprad 2:4 (1:1, 0:3, 1:0)
Góly: 4. Tvrdoň (Slovák, Holešinský), 41. Tvrdoň (Slovák, Cardwell) – 19. Handlovský, 29. Dalhuisen (Preisinger, Handlovský), 30. Bjalončík (Haščák), 32. Zagrapan (Svitana) Rozhodovali: Baluška, Výleta – Synek, Durmis, vylúčení: 4:2, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Nitra: Cowley – Mezei, Cardwell, Švarný, Vitáloš, Š. Nemec, Pupák, Knižka – Tvrdoň, Slovák, Hrnka – Kollár, Šťastný, Lantoši – Holešinský, Dauda, Žitný – Minárik, Šiška, Škvarek – O. Stümpel
Poprad: Rychlík – D. Brejčák, Dalhuisen, Ulrych, Drgoň, Repe, M. Hudec, Kramár – Vandas, Preisinger, Handlovský – Mešár, Skokan, Haščák – Svitana, Zagrapan, Livingston – Matúš Paločko, Bjalončík, Matej Paločko – Hájnik

V úvode a po väčsinu prvej tretiny boli aktívnejší Nitrania. Do vedenia poslal svoj tím v 4. minúte presilovkovým gólom najproduktívnejší hráč Nitry Marek Tvrdoň – 1:0. Nitrania mali viacero príležitostí na odskočenie súperovi o dva góly, ale dobré šance Žitného či Šťastného za chrbátom Rychlíka neskončili.

Naopak, Popradčanom sa podarilo vyrovnať 90 sekúnd pred koncom úvodného dejstva, keď za bránou chyboval Cowley a Handlovskému už nič nebránilo zasunúť puk do prázdnej brány.

V druhej tretine sa obraz hry diametrálne zmenil. “Corgoni” robili množstvo individuálnych chýb a skúsené mužstvo z Popradu ich dokázalo nekompromisne trestať. Tlak hostí v priebehu trojminútovky vyústil do troch gólov v sieti Cowleyho. Do vedenia poslal Poprad obranca Dalhuisen, po ňom sa presadil Bjalončík a defenzívu Nitry vyšachovala dvojica Svitana a zakončujúci Zagrapan.

Späť do hry dokázal vrátiť domácich už po 31 sekundách druhým gólom v zápase Tvrdoň. Nitrania boli živší ako v druhej tretine a na rozdiel gólu mohol znížiť v 49. minúte opäť Tvrdoň, ale tentokrát jeho pokus zneškodnil Rychlík. Nitranom sa už v závere nepodarilo dostať na kontakt a prvýkrát v sezóne okúsili prehru.

Hlasy

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Mali sme dobrý vstup a solídny záver. V druhej tretine sme mali vo všetkých prípadoch puk na hokejke a skončilo sa to gólom v našej sieti. Jediné z čoho mám radosť je ten záver, v ktorom sme sa dokázali znížiť a hráči sa presvedčili, že je to o hlavách. Keď dajú do toho emócie, sú schopní sa do zápasu vrátiť.“

Peter Mikula, tréner Popradu: "Vedeli sme dobre čo nás čaká a čo neminie. Myslím, že sme sa veľmi dobre pripravili. Nám slúžili lepšie hlava a mali sme lepšie nohy ako domáci. Zápas sa rozhodol v druhej tretine, keď sme si vytvorili tlak a zúžitkovali ho na góly. V závere sme už zápas kontrolovali.“

Zvolenčania sa vrátili prehrou

Hokejisti HC Košice zvíťazili nad HKM Zvolen 4:1. Pre Zvolenčanov to bol prvý zápas od 20. októbra.

HC Košice – HKM Zvolen 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Góly: 20. Klhůfek (Pavlin, Mráz), 23. Klhůfek (Růžička), 37. Jenyš (Mráz, Pavlin), 45. Jenyš (Pospíšil, Chovan) – 58. Stupka (Mikúš, Hraško). Rozhodovali: Hronský, D. Konc st. – L. Beniač, Ordzovenský, vylúčení: 2:5 na 2 min., navyše Havrila (Koš.) 5 min. + DKZ za napadn. hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, bez divákov.
HC Košice: Sedláček – Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, Slovák, Deyl, Cibák – Chovan, Pospíšil, Jenyš – Milý, Mráz, Klhůfek – Belluš, Havrilla, Jokeľ – Krasničan, Frič, Nagy
HKM Zvolen: Rahm – Betker, Hatala, Ivan, Melancon, Hraško, Kubka, Meliško – Bondra, J. Mikúš, Puliš – McPherson, Zuzin, Nuutinen – Stupka, Helewka, Kelemen – Tibenský, Jedlička, Kolenič – Marcinek

Hostia nastúpili do súťažného zápasu po viac než troch týždňoch. V úvode sa prezentovali aktívnym pohybom, ktorý robil Košičanom problémy. V 3. minúte hrali „oceliari“ presilovku, no v nej bol najbližšie ku gólu zvolenský útočník Bondra, ale Sedláčeka neprekonal.

Košičania sa postupne dostali do tempa, viackrát ohrozili zvolenského brankára Rahma, ale ten viackrát podržal svoj tím. V 15. minúte ho v nádejnej pozícii neprekonal ani domáci obranca Cibák, no 17 sekúnd pred prvou prestávkou už išli domáci do vedenia. Dlhodobo slabú úspešnosť presiloviek vylepšil Klhůfek, ktorý zblízka dorazil puk za Rahma.

V 21. minúte nezužitkoval šancu na vyrovnanie Zuzin, ktorému nedoprial radosť Sedláček po efektnom zákroku hokejkou. O dve minúty už Košičania viedli 2:0, keď Klhůfek strelou do brankárovho protipohybu zakončil únik jeden na jedného. V 28. minúte neznížil v sľubnej príležitosti Bondra. Košičania sa prezentovali vysokou efektivitou a v 37. minúte Jenyš zužitkoval Milého prihrávku 3:0.

V úvode tretej časti si streleckú pozíciu vylepšil Betker, ale jeho šancu zmaril rozchytaný Sedláček. V 45. minúte spravili hostia chybu v strednom pásme, Košičania sa dostali do prečíslenia, ktoré Jenyš zakončil aj s prispením zvolenského obrancu Meliška – 4:0. Košický brankár Sedláček napokon nevychytal čisté konto, keďže 134 sekúnd pred koncom ho prestrelil Stupka.

Hlasy

Jan Šťastný, tréner HC Košice: „Dôležité bolo ustáť úvodný tlak. Zvolen mal vtedy veľa šancí. Základom nášho víťazstva bol brankár Jakub Sedláček. Trochu paradoxne sme si pomohli využitou presilovkou, ktoré nám nejdú. V druhej tretine sme dali v oslabení na 2:1 a bolo vidieť, že si chlapci začínajú veriť. V tretej časti sme čakali na brejky, dali sme z toho štvrtý gól. Mrzí nás, že sme neudržali čisté konto pre brankára Sedláčeka. Vážime si, že sme zdolali kvalitného súpera.“

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: „V našej hre bolo veľa dobrých vecí, hoci jeden strelený gól je málo. Dnes nám nešli presilovky, ale treba sa odraziť od dobrých vecí. To som povedal aj chlapcom v kabíne. Košice vyhrali zaslúžene. Nedeľný zápas bude z našej strany určite lepší.“

Bystrica tesne podľahla Novým Zámkom

Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zvíťazili na domácom ľade nad HC'05 Banská Bystrica tesne 3:2 a sú na čele tabuľky.

HC Mikron Nové Zámky – HC'05 Banská Bystrica 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Góly: 38. Mikuš (Seppänen, Bajtek), 47. Seppänen (Iso-Mustajärvi), 57. Obdržálek (Zahradník, Bajtek) – 23. Faško-Rudáš (Šimun, Winquist), 28. Kabáč (Vašaš, Vybiral). Rozhodovali: Kalina, Stano – Jedlička, Gegáň, vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho – Holenda, Hain, Västilä, Ligas, Fereta, Mikuš, Šeliga – Obdržálek, Seppänen, Iso-Mustajärvi – Jurík, Ondrušek, Rogoň – Okoličány, Holovič, Bajtek – Rehák, Embrich, Barto – Zahradník
HC'05 Banská Bystrica: Vay – Drew, Breton, Žiak, Ďatelinka, Biro, Petrinec, Lopejský, Demo – Faško-Rudáš, Winquist, Sloboda – Vašaš, Tamáši, Kabáč – Sojka, Šimun, Výhonský – Lunter, Giertl, Vybíral

V úvode si oba tímy zahrali presilovku, lepšie ju zvládli hosťujúci hráči, keď mal v 5. minúte veľkú šancu Šimun, no z nájazdu Kiviaha neprekonal. Inak nebolo tempo vysoké, hra sa prelievala zo strany na stranu a na ľade sa skôr bojovalo. Výraznejšie šance prišli až v druhej polovici tretiny. V 13. minúte nedal zblízka Breton, na druhej strane sa po Rehákovej strele nedostal k dorážke Bajtek.

Viac vzruchu prinieslo druhé dejstvo, v ktorom prišli aj góly. Už v prvej minúte mal dobrú šancu Winquist, ale do zakončenia sa mu hodil Västilä. Hostia sa dočkali o chvíľu neskôr, keď sa počas presilovky dostal pred bránkou k puku Faško-Rudáš a otvoril skóre.

Bystričania využili druhú početnú výhodu v 28. minúte po akcii Vašaša s Kabáčom. Domáci sa nepoučili a súperom darovali v krátkom slede ďalšie dve presilovky. Tie sa však gólmi neskončili. V 38. minúte sa Zámkom podarilo znížiť, keď sa presadil tvrdou strelou od modrej Mikuš.

V 45. minút mohol vrátiť Bystričanom dvojgólové vedenie Faško-Rudáš, ale sám pred Kiviahom nedal. O dve minúty išiel na trestnú Winquist a domáci vyrovnali, Iso-Mustajärvi prihral z ľavej strany Seppänenovi a ten rozvlnil sieť – 2:2. Novým Zámkom sa napokon podarilo dokonať obrat, keď sa v 57. minúte presadil pri ďalšej početnej výhode Obdržálek. V závere Kiviaho vychytal tutovku Šimuna.

Miškovec po Liptákoch zdolal aj Trenčín

Hokejisti DVTK Miškovec zvíťazili na ľade HK Dukla Trenčín 6:3.

HK Dukla Trenčín – DVTK Miškovec 3:6 (0:1, 1:3, 2:2)
Góly: 29. Krajč (Ferenyi, Ďurina), 48. J. Švec (Bezúch, Starosta), 54. Hecl (Chromiak, Ackered) – 8. Egle, 25. Galanisz (Magosi, Rauhauser), 27. Osterberg (Egle, Szirányi), 39. Egle (Magosi), 41. Flick (Egle, Vas), 56. Osterberg (Szirányi, Rokaly). Rozhodovali: Korba, Snášel – Janiga, Bogdaň, vylúčení: 8:12 na 2 min, navyše Wehrs 10+DKZ za napadnutie rozhodcu, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HK Dukla Trenčín: Kristín (27. Valent) – Rajnoha, Starosta, Bokroš, Ackered, Mesikämmen, E. Švec, Stacha – Väyrynen, Kettunen, Bezúch – Chromiak, Valach, Hecl – Kukuča, J. Švec, Hlinka – Ďurina, Ferényi, Krajč – Maniaček
DVTK Miškovec: B. Kiss – Szirányi, Wehrs, D. Kiss, Wolff, Rauhauser, Láda, Vojtkó – Egle, J. Vas, Flick – Magosi, Galanisz, Csányi – Jordan, Osterberg, Rokaly – Révész, Miskolczi, Ritó – Lövei

Už v prvej minúte sa dostal do šance Chromiak, no faulom ho zastavil D. Kiss a tak si Trenčania zahrali hneď v úvode presilovku. Nevyužili ju a rovnako dopadla aj následná početná výhoda hostí. Tých to však mrzieť nemuselo, v 7. minúte totiž krátko po sebe faulovali J. Švec a Starosta a presilovku o dvoch hráčov využil Egle – 0:1.

I ďalej sa pokračovalo v nerovnovážnej hre, v 9. minúte mal gól na hokejke Hecl, no Miškovec zvládol aj ďalšie oslabenie. Hostia mohli ísť do dvojgólového vedenia v 11. minúte, no Vas ani na dvakrát neprekonal Kristína. V ďalších minútach mali lepšie šance i ďalšie dve presilovky Trenčania, gólu sa ale nedočkali.

Naopak, hráči Miškovca boli v koncovke oveľa presnejší a v 27. minúte viedli už 3:0. Najprv sa presnou strelou spomedzi kruhov presadil Galanisz a krátko po ňom ostal sám pred bránkou Osterberg, ktorý našiel miesto pri Kristínovej žŕdke. Domáci tréner zareagoval striedaním brankárov a Valent mal hneď plné ruky práce, keď sa pred ním ocitol Vas.

Svojich zverencov podržal a tí sa mu v 29. minúte odmenili gólom na 1:3. Z dorážky sa presadil Krajč. Trenčania v ďalších minútach pridali na obrátkach a súpera dostali pod tlak, zahrali si ďalšie dve presilovky, no opäť bez gólovej bodky. V závere znovu darovali súperom presilovku o dvoch hráčov a tí ju potrestali. Na 4:1 zvýšil Egle.

Hostia odštartovali tretiu tretinu v dohrávanej početnej výhode a po kombinácii Vasa s Flickom viedli už o štyri góly. Chvíľu na to spálil veľkú možnosť Hecl a v 47. minúte zastavil prečíslenie dvoch na jedného až faul.

Následnú presilovku Dukly zužitkoval J. Švec. Pri hre 5 proti 3 mohol zdramatizovať zápas Väyrynen, ale jeho strela skončila len na žŕdke. V 54. minúte sa to podarilo Heclovi, ktorý znížil na 3:5, no o dve neskôr stanovil konečné skóre Osterberg.