Nitra zdolala aj Michalovce a vedie extraligu, Slovan potupil Bystricu

Hokejisti HK Nitra si aj po siedmom zápase v novej extraligovej sezóne udržali stopercentnú bilanciu. V dueli 11. kola zdolali v utorok doma tím HK Dukla Ingema Michalovce 5:3.

10.11.2020 20:46
Andrej Makarov, Patrik Bačík, Patrik Lamper Foto: ,
Brankár Slovana Andrej Makarov so spoluhráčom Patrikom Bačíkom a Banskobystričan Patrik Lamper.

HK Nitra – HK Dukla Ingema Michalovce 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Góly: 7. Mezei (Tvrdoň, Cardwell), 10. Nemec (Lantoši, Šťastný), 24. Hrnka (Tvrdoň, Slovák), 27. Žitný (Šťastný, Lantoši), 60. Hrnka (Slovák, Tvrdoň) – 13. Ventelä (McCormack, Hickmott), 36. Lalancette (Ventelä, Regenda), 49. Ventelä (Regenda) Rozhodovali: Fridrich, P. Šefčík – J. Šefčík, Hercog, vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov
Nitra: Cowley – Mezei, Cardwell, Vitáloš, Švarný, Š. Nemec, Pupák, Knižka – Tvrdoň, Slovák, Hrnka – Kollár, Šťastný, Lantoši – Holešinský, Dauda, Žitný – Minárik, Šiška, Škvarek – O. Stümpel
Michalovce: Tomek (10. Škorvánek) – Ventelä, McCormack, Southorn, Mihalik, Zeleňák, Louis, Bdžoch, Ťavoda – Hickmott, Lalancette, Regenda – Takáč, Galamboš, Bartánus – Mašlonka, Češík, Török – Chalupa, Farkaš, Ragan

Zaujímavá prvá tretina priniesla vylúčenia i góly. V 3. minúte mohol otvoriť skóre hosťujúci Lalancette, ale jeho strela iba obtrela ľavú žŕdku nitrianskej brány. Do vedenia sa dostali ako prví domáci, keď v 7. minúte prepadol Tomekovi pomedzi betóny nie príliš razantný pokus Mezeia – 1:0.

Nitrania následne dokázali potrestať Törökovu nedisciplinovanosť, ktorú preukázal pri vhadzovaní, keď bol dvakrát napomenutý čiarovým rozhodcom. Následnú presilovku zahrali “Corgoni” veľmi dobre a z prvého gólu v „áčku“ sa tešil 16-ročný bek Šimon Nemec, ktorý vystrelil Tomekovi fľašu a “vyhnal” ho z bránky.

Michalovciam sa podarilo znížiť v 13. minúte po úspešnej dorážke Venteläho. Vyrovnanie mal na hokejke dve minúty pred koncom tretiny McCormack, ale pri jeho sóle pomohla Cowleymu opäť žrď.

V 24. minúte poslal Nitru do dvojgólového vedenia Hrnka, väčšinový podiel na góle však mal Tvrdoň, ktorý hokejku spoluhráča našiel milimetrovou prihrávkou. O tri minúty, keď strelil štvrtý gól Nitry aktívny Žitný to s Duklou už začalo vyzerať veľmi zle.

“Líšky” však od druhej polovice tretiny výrazne zlepšili svoj výkon. Nitrania boli neraz zatlačení hlboko do obranného pásma a na ich šťastie inkasovali iba raz. V 36. minúte dorazil Lalancette puk za Cowleyho – 4:2.

Hostia boli aj strelecky aktívnejší a v 49. minúte už zaostávali iba o gól, keď druhým gólom v zápase znížil fínsky obranca Ventelä. Nitrania sa okrem bránenia spoliehali na rýchle brejky. V 54. minúte mohol ukľudniť domácich Lantoši, no jeho strela švihom mierila nad.

Michalovce skúsili dve a pol minúty hru bez brankára. Tlak, ktorý si vytvorili nebol dostatočný a gólom do prázdnej bránky spečatil siedmu výhru Nitry útočník Hrnka.

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Bol to vyrovnaný zápas, v ktorom rozhodli dobre zahrané presilovky. Je pravda, že naša štvrtá formácia sa dostávala veľmi pod tlak. V závere sme to stiahli na tri formácie. Hráči hrali veľmi pozorne a postrážili si nebezpečných hráčov u nás v pásme, kde Michalovce výborne kombinovali. Opäť nám veľmi dobre zachytal brankár Cowley.“

Miroslav Chudý, tréner Michaloviec: „Mne sa ťažko hľadajú slová. Myslím si, že sme prehrali, aj keď sme boli lepším mužstvom. Opäť sme inkasovali, ako v minulom zápase, z prvej strely. Potom prišlo, podľa mňa, prísne vylúčenie a dostali sme druhý gól. Nezložili sme sa ani za stavu 1:4, ukázali sme charakter a hrali sme ďalej. Vytvorili sme si tlak, ale dali sme iba dva góly a nestačilo to na remízu. Mrzí ma to, pretože sme si nejaký bod zaslúžili, keďže sme neodohrali zlé stretnutie. Trpíme na ľahké góly. Hráči si siahli na dno svojich síl, za čo im chcem poďakovať.“

Slovan nadelil Bystrici sedmičku

Hokejisti Slovana Bratislava zaznamenali tretí ligový triumf za sebou. Na domácom ľade zdolali HC 05 Banská Bystrica 7:2.

Slovan Bratislava – HC 05 Banská Bystrica 7:2 (2:2, 3:0, 2:0)
Góly: 19. Zigo (Sersen, Lee), 20. Rapáč (Ranford), 24. Zigo (Harris, Buček), 27. Gašpar (O'Donnell, Štajnoch), 32. O'Donnell (Ranford), 55. Rapáč (Buček), 58. O'Donnell (Studenič) – 5. Sloboda (Tamáši), 10. Brejčák (Drew, Vay). Rozhodovali: Adamec, Novák – Valo, J. Konc ml., vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše Drew (B.Bystrica) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Slovan Bratislava: Durný (10. Makarov) – Sersen, Ališauskas, Bačik, Štajnoch, Lee, Valac, Maier, Beňo – Harris, Zigo, Buček – Studenič, Kytnár, Ranford – O'Donnell, Urbánek, Gašpar – Jendek, Petráš, Rapáč Banská Bystrica: Vay (27. Rabčan) – Drew, Brejčák, Žiak, Ďatelinka, Biro, Breton, Petrinec, Demo – Lamper, Winquist, Faško-Rudáš – Sloboda, Tamáši, Kabáč – Vašaš, Giertl, Vybiral – Šimun, Sojka, Vyhonský

Slovanisti sa naposledy na domácom štadióne predstavili pred mesiacom v zápase s Detvou, v tomto dueli prehrali 6:7. Ani tentokrát to pre nich nevyzeralo zo začiatku dobre, pretože v piatej minúte poslal ľahký puk na Durného Marek Sloboda a brankárovi domácich prepadol cez hokejku do siete – 0:1.

Hostia boli v ďalšom priebehu strelecky aktívnejší a v 10. minúte strelili druhý gól. Opäť išiel na vrub Durného, ktorý pustil za chrbát strelu Jána Brejčáka zo strednej vzdialenosti. Následná zmena na brankárskom poste Slovan prebrala. Bol aktívnejší, zvýšil početnosť streľby a v 19. minúte znížil Tomáš Zigo. Domáci napokon vyrovnali, o 58 sekúnd po ich prvom góle sa presadil Branislav Rapáč.

Slovanista Branislav Rapáč strieľa gól... Foto: TASR, Martin Baumann
Branislav Rapáš, Ádam Vay Slovanista Branislav Rapáč strieľa gól brankárovi Banskej Bystrice Ádamovi Vayovi.

V druhej tretine už Slovan diktoval tempo hry, lepšie korčuľoval a jeho hráči častejšie strieľali. Do vedenia ho poslal svojim druhým gólom Zigo a tréner hostí Javorčík sa vzápätí snažil narušiť tlak domácich oddychovým časom.

Ale ani to nepomohlo, pretože už o pár sekúnd neskôr strelil svoj prvý gól v drese Slovana Rastislav Gašpar. Domáci napokon išli do kabíny s trojgólovým náskokom, postaral sa o to Brendan O'Donnell.

Ani v tretej tretine hostia na svoj dobrý začiatok nenadviazali, hoci podali zlepšený výkon, ako v druhej časti hry. Hrali aj presilovú hru o dvoch hráčov, ale brankár Makarov podržal domácich. Slovan svoju šancu naopak využil, druhý gól v zápase zaznamenal Rapáč.

Zverenci Romana Stantiena napokon zdolali trojnásobného majstra ligy z uplynulých štyroch sezón rozdielom piatich gólov, skóre zápasu uzavrel ďalší dvojgólový strelec duelu O'Donnell. Bystričania prehrali druhý zápas po sebe.

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana: „Pomohli nám paradoxne dva nešťastné góly. Ukázali sme dnes kvalitu a sme radi, že sme dali viac gólov. Podržal nás aj brankár Makarov, najmä v oslabeniach. Celkovo nám oslabenia išli aj v predchádzajúcom zápase. Hráči dnes ukázali veci, ktoré od nich vyžadujeme.“

Norbert Javorčík, tréner B. Bystrice: „Prvá tretina zniesla prísnejšie kritéria, hoci sme išli do vedenia vďaka šťastným gólom. Od druhej tretiny bolo v našej hre príliš veľa nepresností, gólový náskok domácich narastal, nevedeli sme to zastaviť. Preto nemôžem byť spokojný.“

Košice uspeli po nájazdoch

Hokejisti HC Košice zvíťazili nad HC Mikron Nové Zámky 4:3 po samostatných nájazdoch. Rozhodujúci nájazd premenil Martin Pospíšil.

HC Košice – HC Mikron Nové Zámky 4:3 pp a sn (1:1, 0:1, 2:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 13. Klhůfek (Mráz, Růžička), 41. Pospíšil, 59. Růžička, rozh. sam. nájazd Pospíšil – 17. Bajtek (Holovič, Okoličány), 39. Rogoň (Ondrušek), 58. Hain (Västilä, Jurík). Rozhodovali: D. Konc st., Orolin – Durmis, Šoltés, vylúčení: 8:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 2:0, bez divákov.
HC Košice: Sedláček — Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, Slovák, Deyl, Mudrák — Chovan, Pospíšil, Jenyš — Milý, Mráz, Klhůfek — Belluš, Frič, Jokeľ — Krasničan, Havrila, Džugan
HC Mikron Nové Zámky: Lackovič — Hain, Fereta, Ligas, Västilä, Šeliga, Drtina, Mikuš, Giľák — Jurík, Seppänen, Obdržálek — Bajtek, Holovič, Okoličány — Rogoň, Ondrušek, Andrisík — Barto, Embrich, Rehák

Úvod zápasu priniesol svižný hokej a nechýbali ani gólové príležitosti. Pohybom hýrili najmä domáci, ktorí sa snažili otvoriť skóre. V 2. minúte v úniku dvoch proti jednému neskórovali Belluš a Mrázov backhendový pokus zastavila konštrukcia Lackovičovej bránky. V 13. minúte však Košičania išli do vedenia, keď Klhůfek po úniku aj so šťastím otvoril skóre – 1:1. Hostia sa postupne dostali do tempa a po pohľadnej spolupráci druhého útoku vyrovnal Bajtek – 1:1.

Ani v druhej časti nebola núdza o gólové príležitosti, k čomu prispelo aj viacero vylúčení. V 23. minúte Seppänen zakončil rýchlu akciu hostí iba strelou mimo bránky a o dve minúty nedotiahol domáci Chovan krátky únik do želaného konca.

Brankárovi Lackovičovi pomohla pri šanci Milého žŕdka a sľubnú šancu nepremenil ani Baránek. Domáci sa opäť trápili v presilovkách, v ich kombináciách chýbal moment prekvapenia a najmä istota v zakončení. V 39. minúte hostia využili chybu Košičanov v rozohrávke a Rogoň upravil na 1:2.

Novozámčania hrali v úvode tretej tretiny presilovku, ale v nej nepostrážili Pospíšila, ktorý tiesnený Holovičom upravil na 2:2. Ďalší priebeh priniesol skôr taktickú bitku a tímy si dávali pozor na defenzívu. Hostia mali v 58. minúte 51-sekundovú presilovku o dvoch hráčov a v nej Hain dostal puk do košickej bránky. Hostia však v pokračujúcej presilovke stratili puk a Růžička tvrdou strelou upravil na 3:3.

V predĺžení mali domáci presilovku, v ktorej Mráz netrafil odkrytú bránku. V samostatných nájazdoch skórovali Chovan, Pospíšil a Jurík.

Jan Šťastný, tréner HC Košice: „Už sme sa potrebovali chytiť. Nemyslím si, že sme počas uplynulých zápasoch hrali zle, ale nie všetko sa vždy v hokeji podarí a my sa na gól veľmi nadrieme. Dnes bolo v úvode vidieť, že nám nešli nohy. Mali sme veľa šancí rozhodnúť zápas, no až v závere zápasu sa k nám priklonilo šťastie, keď sme vyrovnali na 3:3. Ten bod navyše je pre nás veľkým povzbudením po psychickej stránke. Dnes hráči prepotili košický dres a to je štýl, akým sa chceme prezentovať.“

Miloš Šeliga, tréner HC Mikron Nové Zámky: „Bol to tretí zápas v priebehu pár dní, chlapci už toho mali dosť. Boli sme blízko k víťazstvu, ale chýbal nám krôčik. Gratulujem Košiciam k tomu, že to v závere preklopili na svoju stranu.“

Miškovec deklasoval Liptákov

Hokejisti DVTK Jegesmedvék Miškovec zvíťazili doma nad MHk 32 Liptovský Mikuláš 7:2, dosiahli prvý triumf v sezóne a figurujú na 10. mieste. Liptáci nevyhrali ani v siedmom zápase v prebiehajúcom ročníku a s nulou na konte sú na chvoste tabuľky.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – MHk 32 Liptovský Mikuláš 7:2 (4:1, 3:0, 0:1)
Góly: 2. Magosi (Osterberg, Galanisz), 6. Egle (Wehrs, Vas), 10. Galanisz (Rauhauser), 13. Jordan (Rokály, Szirányi), 31. Rokály (Szirányi), 34. Rauhauser (Láda, Flick), 38. Osterberg (Csányi, D. Kiss) – 16. Surový (Lištiak, Uhrík), 48. Štrauch (Pavúk, Okuliar). Rozhodovali: Snášel, Stano – Bogdaň, Janiga, vylúčení: 11:12 na 2 min, navyše: Láda 10 min za vrazenie na mantinel, 5+DKZ za hrubosť – Bača, Mezovský a Uhrík všetci 10 min za hrubosť, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 460 divákov.
DVTK Jegesmedvék Miškovec: B. Kiss – Szirányi, Wehrs, D. Kiss, Wolff, Rauhauser, Láda, Vojtkó – Egle, Vas, Flick – Magosi, Galanisz, Csányi – Jordan, Osterberg, Rokály – Reszegh, Miskolczi, Ritó – Révesz
MHk 32 Liptovský Mikuláš: Kozel (10. Krasnovský, 41. Kozel) – Kurali, Nemec, Petran, Pavúk, Bača, Mezovský, Droppa, Parobek – Rudolf Huna, Oško, Štrauch – Michalík, Okuliar, Hamráček – Surový, Lištiak, Uhrík – M. Matoušek, Toma, Haluška

Úvodná tretina odštartovala vo vysokom tempe hlavne zo strany domácich, ktorí na súpera vyleteli a za desať minút mu nasádzali tri góly. Výrazne tomu pomohlo vylúčenie Liptákov za príliš veľa hráčov na ľadovej ploche už v prvej minúte.

Hráči Miškovca ho využili už po 27 sekundách, Osterberg tečoval Galaniszovu strelu, Kozel ju vyrazil len pred Magosi a ten dorazil puk do odkrytej bránky.

V 6. minúte našiel Wehrs šikovnou prihrávkou pred bránku voľného Eglea a bolo 2:0 a keď v 10. min premenil Galanisz samostatný nájazd, Kozla vymenil v bránke hostí Krasnovský. Ani on si však neudržal čisté konto dlho. V 13. minúte predviedol parádnu zadovku Rokály a Jordan zvýšil na 4:0. Liptáci aspoň znížili v 16. minúte, keď mal na pravom kruhu veľa času Surový a trafil pod brvno – 4:1.

V druhej tretine bola už hra vyrovnanejšia a viacero dobrých šancí si vypracovali aj hosťujúci hokejisti. Počas úvodnej presilovky sa im to síce veľmi nevydarilo, no potom musel brankár B. Kiss vyriešiť niekoľko nebezpečných situácií. Po góle volali najmä šance Ru. Hunu a Lištiaka v polovici tretiny.

Brankár domácich si však podaril a následne sa potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš. Miškovec zavrel súpera na dlhší čas v pásme a po skrumáži pred bránkou sa v 31. minúte presadil Rokály.

V 34. minúte bolo už 6:1, keď Krasnovský lacno pustil za chrbát strelu od mantinelu z hokejky Rauhausera, ktorý si tak osladil premiéru v Miškovci. V 35. minúte neuznali rozhodcovia gól Tomovi pred hru vysokou hokejkou a krátko pred koncom tretiny zvýšil už na 7:1 Osterberg.

Liptáci poslali na poslednú tretinu do bránky opäť Kozla, ktorý sa hneď musel brániť početnej presile domácich. Veľké šance mali Vas a Galanisz, ale skóre sa nemenilo.

V ďalších minútach sa duel už len dohrával, hokejisti Miškovca sa už nehrnuli dopredu a tempo upadlo. V 48. minúte skorigoval skóre Štrauch, ale aj to bola ojedinelá akcia hostí.

Príliš toho neukázali ani počas dvoch presiloviek. V závere sa ešte strhla väčšia šarvátka s tromi pästnými súbojmi, všetky vyhrali Liptáci, no na výsledku sa už nič nezmenilo a tak si hostia pripísali siedmu prehru v rovnakom počte zápasov. Miškovec ukončil šesťzápasovú sériu prehier a dosiahol prvý triumf v sezóne.