Haščák hetrikom zostrelil Duklu. Lídrom sú Nové Zámky

Hokejisti Dukly Michalovce prišli o prvé miesto v tabuľke, keď prehrali doma s Popradom 3:5. Hetrikom sa blysol hosťujúci Marcel Haščák.

06.11.2020 20:03
SR Nitra šport hokej TEL dohrávka 4. kolo... Foto: ,
Na snímke zľava Róbert Lantoši (Nitra) a Martin Belluš (Košice) v dohrávanom zápase 4. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Nitra - HC Košice 6. novembra 2020 v Nitre. FOTO TASR - Henrich Mišovič

V ďalších stretnutiach Bystrica vyhrala v Detve 3:1 a Nitra zdolala Košice 5:2

Na čelo tabuľky sa dostali Nové Zámky, ktoré triumfovali nad Liptákmi suverénne 6:2.

Tipos extraliga – dohrávky

HK Dukla Ingema Michalovce – HK Poprad 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
Góly: 4. Takáč (Galamboš, Bartánus), 29. McCormack (Mašlonka, Galamboš), 53. Hickmott (McCormack, Ventelä) – 1. Haščák (Drgoň), 29. Livingston (Matúš Paločko, Zagrapan), 32. Preisinger (Skokan, Haščák), 43. Haščák (Drgoň, Svitana), 60. Haščák (Vošvrda). Rozhodovali: Müllner, P. Šefčík – J. Šefčík, L. Beniač, vylúčení: 8:6 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, bez divákov. Zmeny: 60. Škorvánek namiesto Tomeka (Mich.)
Dukla Ingema Michalovce: Tomek (60. Škorvánek) – McCormack, Ventelä, Southorn, Mihálik, Zeleňák, Louis, Ťavoda, Bdžoch – Hickmott, Lalancette, Regenda – Takáč, Galamboš, Bartánus – Mašlonka, Češík, Török – Chalupa, Farkaš, Ragan
HK Poprad: Vošvrda – Drgoň, Hudec, D. Brejčák, Dalhuisen, Ulrych, Erving, Hájnik, Kramár – Svitana, Skokan, Haščák – Vandas, Preisinger, Handlovský – Matúš Paločko, Zagrapan, Livingston – Mešár, Bjalončík, Matej Paločko

Miroslav Chudý, tréner HK Dukla Ingema Michalovce: "Chceli sme nadviazať na výkon z nedávneho zápasu. Chceli sme hrať aktívne, no už v prvom striedaní sme spravili indiviuálnu chybu a inkasovali gól. Skóre sme otočili, no v presilovke sme ešte mohli pridať ďalší gól. Po našich fauloch sme inkasovali ďalšie góly, celkovo sme mali veľa vylúčených.

Proti takým rozdielovým hráčom, akých má Poprad, nemôžeme mať toľko vylúčených. Sily nám ubúdali, súper nás trestal, má svoju kvalitu a postrážil si to. Mali sme snahu, ale celkovo to nebolo to, čo sme chceli hrať."

Peter Mikula, tréner HK Poprad: "V priebehu pár dní sme druhýkrát narazili na silného súpera. Boli sme úspešní už v utorok a podarilo sa nám to aj dnes, za čo som rád. Domáci nám v prvej tretine robili problémy, boli sme málo aktívni. Po mojom dohovore v prestávke sa to zlepšilo a zápas sme dostali pod kontrolu. Nezlomili sme sa ani za stavu 2:1, naopak, po našich dvoch góloch sa zlomil skôr domáci tím.

Otočili sme na 2:3 a získali sme prevahu, ktorú sme potvrdili štvrtým gólom. V závere nás súper zatlačil do defenzívy, pre nás bolo šťastie, že sme to ustáli."

Michalovčania chceli Popradu vrátiť nedávnu prehru z prvého semifinálového zápasu Tipsport Kaufand Cupu, ale začali zle. Haščák už po 32 sekundách prestrelil domáceho brankára Tomeka – 0:1.

V 4. minúte mohol vyrovnať Hickmott, ale Vošvrdu v úniku neprekonal. Krátko na to však uspel Takáč – 1:1. V zaujímavej prvej tretine už gól nepadol a nič na tom nezmenili ani viaceré vylúčenia či šance Svitanu a Skokana.

V úvode druhej časti domáci zvýšili aktivitu, nastrelili aj konštrukciu popradskej bránky a vyrovnania sa dočkali v 28. minúte. McCormack prudkou strelou prekvapil Vošvrdu – 2:1.

Tento stav však vydržal iba 23 sekúnd a po premiérovom góle Popradčana Livingstona v slovenskej extralige bolo 2:2. V 33. minúte hrali hostia presilovku a Preisinger potvrdil silu „kamzíkov“ v tejto disciplíne – 2:3.

Michalovčania chceli vyrovnať, ale vietor z plachiet im vzal v 43. minúte Haščák. Popradský strelec využil ďalšiu presilovku, zvýšil na 2:4 a hostia boli na koni. Sústredili sa na aktívnu defenzívu, ale v 53. minúte Hickmott vrátil domácich do hry – 3:4.

V dramatickom závere tretej tretiny sa domáci pokúsili o hru so šiestimi hráčmi, no tú využil Haščák na dokonanie hetriku – 3:5.

Derby pre baranov

Hokejisti HC'05 Banská Bystrica sa vrátili víťazne do kolotoča Tipos extraligy po takmer mesačnej pauze.

Barani nastúpili po pauze spôsobenej koronavírusom a karanténou na ľade HC 07 Detva a po triumfe 3:1 si odniesli tri body.

HC 07 Detva – HC'05 Banská Bystrica 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Góly: 26. V. Fekiač (Nauš) – 9. Ďatelinka (Tamáši), 55. Faško-Rudáš (Sojka, Biro), 58. Breton. Rozhodovali: Konc st., Hronský – Jurčiak, Durmis, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov
HC 07 Detva: Sholl – Turan, Golian, Rais, Ľalík, Jendroľ, Gachulinec, Rymsha, F. Fekiač – Nauš, V. Fekiač, Žilka – Charbonneau, Čacho, Cox – Ščurko, Downing, Ľupták – Askarov, Valent, J. Sýkora
HC'05 Banská Bystrica: Vay – Drew, J. Brejčák, Žiak, Ďatelinka, Welsh, Breton, Biro, Demo – Lamper, Winquist, M. Sloboda – Šimun, Tamáši, Kabáč – Vašaš, Fafrák, Faško-Rudáš – Lunter, Sojka, Výhonský

Malé stredoslovenské derby malo od začiatku vyrovnaný priebeh. Domáci mohli ísť do vedenia už v 2. minúte, keď sa dostal do nájazdu Downing, ale Vaya neprekonal. Následne si tímy vyskúšali hru 4 na 4, počas ktorej predviedli peknú akciu Breton s Welshom, dobrý zákrok si pripísal Sholl.

Bystričanom sa podarilo skórovať pri druhej takejto situácii po vzájomnom vylúčení Jendroľa a Winquista. Tamáši prihral Ďatelinkovi a ten prudkou strelou poslal v 9. minúte svoj tím do vedenia. O chvíľu mohlo byť 2:0, no Winquist nepochodil pri nájazde a vzápätí vychytal Sholl aj Slobodu. Detva mohla vyrovnať v 15. minúte po rýchlej akcii, no Valent nedostal puk za Vaya.

Detva odštartovala druhú tretinu takmer minútovou presilovkou o dvoch hráčov, no nedokázala ju premeniť na gól. Vyrovnať sa jej však podarilo o pár minút neskôr, tesne po vlastnom oslabení. Po chybe bystrickej obrany sa dostal do šance V. Fekiač a bekhendom rozvlnil sieť – 1:1.

Domáci mohli ísť aj do vedenia, ale vôbec im nevyšla ďalšia presilovka. V závere druhého dejstva si vypracovali oba tímy dobré šance, no Cox ani Winquist neuspeli.

Do tretej tretiny vstúpili lepšie hostia, ktorí si vypracovali niekoľko šancí, no Sholla neprekonali Sojka, Lunter a ani Výhonský. Na druhej strane pohrozil Ščurko. V 54. minúte mohlo zlomiť remízový stav domáci Downing, no len tesne minul bránku a vzápätí zahrmelo na druhej strane.

Biro zachytil puk, Sojka prihral Faškovi-Rudášovi a ten poslal hostí do vedenia. „Barani“ definitívne zlomil zápas na svoju stranu v 58. minúte, keď využil presilovku Breton – 1:3.

Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zvíťazili v piatkovej dohrávke 4. kola Tipos extraligy doma nad MHK 32 L. Mikuláš vysoko 6:2 a figurujú na čele tabuľky. Mikuláš je bez bodu posledný.

Nové Zámky nadeľovali

HC Mikron Nové Zámky – MHK 32 L. Mikuláš 6:2 (1:0, 2:2, 3:0)
Góly: 12. Bajtek (Drtina, Holovič), 25. Seppänen (Obdržálek, Ligas), 34. Okoličány (Mikuš, Bajtek), 52. Okoličány (Västilä, Bajtek), 54. Obdržálek (Seppänen, Jurík), 56. Drtina (Embrich) – 29. Uhrík (Okuliar), 32. Michalík (Hamráček, Okuliar). Rozhodovali: Stano, Adamec – Tvrdoň, Jedlička, vylúčení: 3:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
HC Mikron Nové Zámky: Kiviaho – Västilä, Hain, Drtina, Ligas, Šeliga, Fereta, Mikuš – Obdržálek, Seppänen, Jurík – Okoličány, Holovič, Bajtek – Andrisík, Ondrušek, Rogoň – Giľák, Barto, Embrich
MHK 32 L. Mikuláš: Krasanovský (56. Kozel) – Kurali, Nemec, Petran, Pavúk, Bača, Mezovský, Rusina, Droppa – Ru. Huna, Oško, Štrauch – Michalík, Okuliar, Hamráček – Surový, Lištiak, Uhrík – Haluška, Toma, Matoušek

Prvú väčšiu šancu mali domáci hokejisti, keď sa dostal do nájazdu Obdržálek, ale na Krasanovského nevyzrel. Následne si zahrali dve presilovky po sebe a tá druhá už priniesla gólovú radosť.

Drtina prihral na pravý kruh Bajtekovi a ten v 12. minúte príklepom rozvlnil sieť. Hostia mohli vyrovnať pri vlastnej presilovke, no nedokázali dotlačiť puk do odkrytej časti bránky.

Nové Zámky udreli opäť v 25. minúte. Peknú kombinačnú akciu z vlastného pásma predviedol prvý útok a na jej konci doklepol Seppänen puk za bezmocného Krasanovského. Vedenie však domácim dlho nevydržalo.

Po štyroch minútach potrestal obrovskú chybu Holoviča v rozohrávke spoza bránky Uhrík a o ďalšie tri vyrovnal Michalík, ktorý sa presadil strelou z pravého kruhu spoza niekoľkých hráčov. Zámky však predsa išli do šatní s náskokom, v 34. minúte zvýšil na 3:2 Okoličány.

Do tretej tretiny vstúpili oba tímy veľmi takticky a bez výraznejších ofenzívnych snáh. Domáci mali k dispozícii presilovku, no príliš sa im nevydarila. Hralo sa dlho bez prerušenia a väčších šancí. Druhá časť dejstva však už bola v réžii Zámkov.

V 52. minúte zvýšil na 4:2 Okoličány, ktorý využil, že brankár hostí vykorčuľoval ďaleko z bránky. O minútu a pol pridal piaty gól Obdržálek a na konečných 6:2 upravil v 56. minúte Drtina.

V piatkovej dohrávke 4. kola Tipos extraligy zvíťazili hokejisti HK Nitra nad HC Košice 5:2 a udržali si stopercentnú bilanciu v tejto sezóne. Zverenci Antonína Stavjaňu majú na konte po piatich odohratých zápasoch 15 bodov rovnako ako prvé Nové Zámky, ktoré však hrali už osemkrát.

Nitra ešte neprehrala

V piatkovej dohrávke 4. kola Tipos extraligy zvíťazili hokejisti HK Nitra nad HC Košice 5:2 a udržali si stopercentnú bilanciu v tejto sezóne.

Zverenci Antonína Stavjaňu majú na konte po piatich odohratých zápasoch 15 bodov rovnako ako prvé Nové Zámky, ktoré však hrali už osemkrát.

HK Nitra – HC Košice 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
Góly: 12. Mezei (Hrnka, Cardwell), 17. Slovák (Tvrdoň), 27. Tvrdoň (Slovák, Cardwell), 44. Holešinský (Švarný, Žitný), 60. Kollár (Lantoši) – 2. Jokeľ (Milý, Deyl), 20. Pospíšil (Michalčin, Belluš) Rozhodovali: Tvrdoň, Fridrich – Valo, Junek, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Nitra: Cowley – Mezei, Cardwell, Švarný, Vitáloš, Pupák, Š. Nemec, Knižka – Tvrdoň, M. Slovák, Hrnka – Kollár, Šťastný, Lantoši – Holešinský, Dauda, Žitný – Pätoprstý, Šiška, Škvarek – Minárik
Košice: Riečický – Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, T. Slovák, Deyl, Havrila, J. Cibák – Vopelka, Chovan, Klhůfek – Belluš, M. Pospíšil, Jenyš – Milý, Eliaš, Jokeľ – Krasničan, Frič, Džugan

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Dnešný zápas rozhodli výkony brankárov. Musím pochváliť Cowleyho, ktorý bol opäť výborný. Na rozdiel od hostí sme zahrali lepšie presilovky a v jednej sme dali rozdielový tretí gól a to rozhodlo o tom, že body zostávajú doma.“

Jan Šťastný, tréner Košíc: "My sme sa poctivo pripravovali na poctivo hrajúceho súpera. Myslím si, že nám veľmi pomohol vstup do zápasu, keď sme hneď dali gól. Namiesto toho, aby sme boli trpezliví sme dvakrát inkasovali. Dobré bolo, že na konci prvej tretiny sme vyrovnali. Pred druhou tretinou sme si povedali, že treba hrať trpezlivo a zodpovedne a počkať si na nejakú šancu. Inkasovali sme z presilovej hry a myslím si, že to je vec, ktorá nás zráža dolu. Nechcem zhadzovať výkony našich hráčov, ale niektorí z nich sa objavujú v presilovke prvýkrát a chvíľu to potrvá, kým budú plniť to, čo od nich vyžadujeme.

Úvodná tretina priniesla až štyri góly. Ako prví sa ujali vedenia hostia zaslúhou Jokeľa. Nitrania dokázali vyrovnať v 12. minúte, keď sa presadil nenápadnou strelou kapitán Mezei.

V 17. minúte si počkal Tvrdoň na rozbehnutého Slováka, ktorý nekompromisne zakončil – 2:1. Košičanom sa ešte do prestávky podarilo vyrovnať po dobrom zorientovaní Pospíšila.

Druhá tretina priniesla fyzickejší hokej s množstvom šancí. V 25. minúte mohol Růžička poslať puk za ležiaceho Cowleyho, no nedokázal ho zdvihnúť. Nitranom sa podarilo v 27. minúte zúžitkovať presilovú hru.

Riečického najskôr pri nahodení Nemca zachránila žŕdka, ale na strelu výborne hrajúceho Tvrdoňa už nestačil – 3:2. Konštrukcia bránky zazvonila ešte na oboch stranách. Najskôr Jenyš netrafil odkrytú bránu a hornú žrď nastrelil nitriansky bek Švarný.

V 42. minúte mohol Nitru poslať do dvojgólového vedenia Tvrdoň, ktorý si našiel odrazený puk, ale ležiaci Riečický dokázal zasiahnuť. Úspešnejší bol o dve minúty Holešinský, ktorý po súhre za bránou s prispením košického obrancu dostal puk za Riečického. Znižiť mohol Chovan, ale jeho strelu schoval do lapačky Cowley.

Nitrania mohli definitívne rozhodnúť zápas, keď sa v brejku ocitol Holešinský najskôr s Daudom a o pár sekúnd aj s Kollárom, avšak v oboch prípadoch zlyhala finálna prihrávka. “Corgoňov” to však mrzieť nemuselo, pretože gólom do prázdnej brány uzavrel skóre zápasu na 5:2 Kollár.