Šatan dostal varovný list. Primátori vravia, že ak im nepomôže, bude zle

04.06.2020 18:06
Miroslav Šatan
Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. Autor: ,

Primátori miest, v ktorých sa hrá najvyššia hokejová súťaž, vyzvali Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), aby v náročnej situácii spôsobenej koronakrízou našiel spôsob, ako dofinancovať chod tipsportligových klubov.

V otvorenom liste adresovanom prezidentovi SZĽH Miroslavovi Šatanovi žiadajú o priamu podporu klubov formou mimoriadnej dotačnej schémy, respektíve o prerozdelenie časti príjmov z domácich MS 2019. TASR zverejňuje list v plnom znení a bez redakčných úprav:

OTVORENÝ LIST PREZIDENTOVI SZĽH MIROSLAVOVI ŠATANOVI

Vážený pán prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja,

dovoľte, aby sme Vás oslovili ako primátori miest, v ktorých sa hrá najvyššia hokejová súťaž. Pre každé z našich miest je prestížou, že môže byť dejiskom extraligových zápasov, pričom tento fakt nevnímame len ako dôležitú spoločenskú udalosť a významný mestotvorný prvok, ale aj ako dôležitý aspekt pre výchovu novej hokejovej generácie.

224. Jaroslav Halák
		(Slovensko), kariéra v
		NHL:...
213. Andrej Sekera
		(Slovensko), kariéra v
		NHL:...
+7180. Ľubomír
		Višňovský (Slovensko), kariéra
		v...

Citlivo vnímame situáciu hokejových klubov na Slovensku súvisiacu so zásadným znížením ich príjmov, ktorá nastala v dôsledku skrátenia hokejovej sezóny v tomto roku. V súčasnosti samosprávy vynakladajú významné finančné prostriedky na podporu hokeja, a to vo forme úhrady prevádzkových nákladov zimných štadiónov, resp. priamych dotácií pre hokejovú mládež a seniorské tímy.

Sme pripravení urobiť všetko preto, aby bol hokej v našich mestách naďalej zachovaný. Čelíme obrovským výpadkom príjmov a z vlastných zdrojov už v tejto mimoriadnej situácii nedokážeme vygenerovať ďalšie prostriedky potrebné na záchranu extraligových hokejových klubov.

Rozhodli sme sa preto požiadať Slovenský zväz ľadového hokeja, aby našiel spôsob, ako dofinancovať chod hokejových klubov. Žiadame Vás, aby ste zvážili priamu podporu formou mimoriadnej dotačnej schémy, resp. za úvahu stojí aj prerozdelenie časti príjmov z ostatných majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji organizovaných na Slovensku pre extraligové hokejové kluby.

10. Jevgenij
		Malkin
9. Mats
		Sundin
+78. Sergej
		Fjodorov

Vážený pán prezident,

obávame sa, že prípadný zánik profesionálnych hokejových klubov na území našich miest by výrazným spôsobom ohrozil aj mládež. Stalo by sa tak nielen z dôvodu, že vo svojich mestách nebudú mať mladí športovci nasledovaniahodné hokejové vzory, ktoré ich motivujú. Ďalším rizikom je aj to, že prídu o prirodzené prostredie, v rámci ktorého môžu hokejovo napredovať, čo im doteraz otváralo obrovské možnosti pre následné uplatnenie v ich športovej kariére.

Sme presvedčení, že spoločným úsilím sa nám podarí zachrániť extraligové fungovanie v našich mestách, a prispejeme tak k rozvoju športového a hokejového hnutia na Slovensku.

S úctou

 • Ján Nosko, Mesto Banská Bystrica
 • Matúš Vallo, Mesto Bratislava
 • Ján Šufliarský, Mesto Detva
 • Jaroslav Polaček, Mesto Košice
 • Ján Blcháč, Mesto Liptovský Mikuláš
 • Viliam Zahorčák, Mesto Michalovce
 • Marek Hattas, Mesto Nitra
 • Otokar Klein, Mesto Nové Zámky
 • Anton Danko, Mesto Poprad
 • Richard Rybníček, Mesto Trenčín
 • Lenka Balkovičová, Mesto Zvolen

SZĽH zareagoval na otvorený list stanoviskom: „Môžeme ubezpečiť primátorov, že s klubmi vedieme diskusiu na tému pomoci a finančnej podpory. Definitívne rozhodnutie bude v rukách najvyššieho orgánu SZĽH – Kongresu, v ktorom majú zastúpenie všetky slovenské kluby.“

#Miroslav Šatan #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku