Dukla skolila oslabený Slovan, Zvolen uspel pod Tatrami

Vedúci tím hokejovej Tipsport ligy z Banskej Bystrice uspel v súboji prvého s tretím na ľade Košíc 3:2 v piatkovom zápase 3. kola nadstavbovej časti.

28.02.2020 13:58 , aktualizované: 20:35
Trenčín Slovan Foto: ,
Brankár Slovana Vladislav Habal inkasuje gól z hokejky Rastislava Špirka.

Z tímov v skupine o 1.-6. miesto má majster aktuálne najlepšiu formu a vyhral už vo štvrtom stretnutí v sérii.

Naopak, druhý Slovan prehral už v druhom zápase za sebou, tentokrát doma s Trenčínom 1:4. V súboji tabuľkových susedov uspel Zvolen v Poprade a predstihol ho o skóre, je už štvrtý.

V skupine o 7.-12. miesto prehrali Michalovce dôležitý duel s Miškovcom 1:2 po nájazdoch. Detva prehrala hladko 1:5 v Nitre a nemá už ani matematickú šancu postúpiť do play off

Tipsport Liga – A-skupina skupina o 1.-6. miesto

HC Košice – HC '05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
Góly: 20. Bortňák (Klhůfek, Chovan), 53. Klhůfek (Michalčin, Chovan) – 16. Šoltés (Mlynarovič, Stupka), 26. Cardwell (Mlynarovič, Stupka), 34. Mlynarovič (Hickmott, Jääskeläinen). Rozhodovali: Orolin, Rencz – Soltész (obaja Maď.), Kacej, vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 4473 divákov.
HC Košice: Košarišťan – Pavlin, Koch, Čížek, Růžička, Michalčin, Zeleňák, Bučko – Paršin, Klhůfek, Sukeľ – Rapáč, Skokan, Chovan – Milý, Bortňák, Faith – Suja, Vrábeľ, Jokeľ – Eliáš
HC '05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany – Mihálik, Southorn, Cardwell, Ďatelinka, Maier, Owens, Nemčík – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Stupka, Mlynarovič, Šoltés – Hričina, Bartánus, Kriška – Kabáč, Gabor, Fafrák

Peter Draisaitl, tréner HC Košice: „Tri inkasované góly boli brániteľné. Bolo to tesné a o detailoch, preto je škoda, že padli z takých situácií. My môžeme byť spokojní s treťou tretinou, pred ktorou sme strácali dva góly. Dotiahli sme sa na rozdiel jedného a pokojne mohol padnúť aj ďalší. Hráči tvrdo pracovali do posledného momentu. Proti nám stál súper, ktorý hral veľa finále za sebou a v ťažkých zápasoch si vie zachovať pokoj. My sme v niektorých situáciách trochu naivní. Na detailoch ešte musíme zapracovať.“

Dan Ceman, tréner HC '05 iClinic Banská Bystrica: „V prvých 10 minútach sme mali asi nohy ešte v autobuse, na strely sme prehrávali 0:6. Mali sme šťastie, že prvá tretina skončila iba 1:1. Potom sme sa rozhýbali, lepšie sme forčekovali. V druhej sme zahrali výrazne lepšie. Celkovo som rád za výsledok, ktorý sme dosiahli.“

Od úvodu sa hral rýchly hokej a na domácich bola viditeľná snaha o úvodný gól. Viackrát sa dostali do pásma súpera, ale defenzíva „baranov“ vytláčala Košičanov mimo výhodných streleckých pozícií. Nádejná situácia domácich prišla v 14. minúte v prečíslení dvoch proti jednému, Bortňák však namiesto strely zvolil prihrávku na obsadeného Faitha.

Do vedenia išli hostia, keď v 16. minúte Mlynarovič so zakončujúcim Šoltésom využili nepozornosť košickej obrany po buly pred vlastným brankárom – 0:1. „Oceliari“ však vyrovnali ešte v 1. tretine, keď Bortňák zblízka zakončil presilovkovú kombináciu – 1:1.

Strelecky aktívny center tretej košickej formácie mohol pridať aj druhý gól domácich, sľubnú šancu v oslabení v 22. minúte však nevyužil. V pokračujúcej početnej výhode hostia vytvorili tlak na Košarišťanovu bránku, ten však zmaril pokusy Šoltésa i Hričinu. V 26. minúte bol však prikrátky na pohotovú strelu Cardwella, ktorý strelil svoj prvý gól v sezóne – 1:2.

Hostia mali hru vo svojej réžii, Košičanov držali na dištanc a Beskorowany riešil v 2. tretine iba minimum zložitých situácií. Hostia v 34. minúte potvrdili, že presilovky sú ich veľkou zbraňou a vylúčenie Skokana potrestal už po 13 sekundách Mlynarovič – 1:3.

Tretia tretina bola najmä o snahe Košičanov o kontaktný gól. Hostia hrozili najmä z brejkov, pozornou defenzívou v obrannom pásme dlho držali dvojgólový náskok. Ten sa nezmenil ani po 50. minúte, keď Milý v nádejnej pozícii neprekvapil Beskorowanyho. To sa však domácim podarilo v presilovke v 53. minúte, keď strelu Michalčina tečoval Klhůfek – 2:3.

Krátko na to mohli domáci vyrovnať, keď v oslabení unikla dvojica Rapáč – Bortňák, ale druhý menovaný neuspel. V záverečnej päťminútovke sa hral atraktívny hokej. Pri ofenzívnych snahách domácich sa do prečíslení dostávali aj hostia, hra sa prelievala z jednej strany na druhú. Vyrovnať mohol Skokan v 57. minúte, ale Beskorowany rýchlo zasoahol ľavým betónom. Košičania v závere skúsili aj hru bez brankára, ale gól už diváci nevideli.

Slovanu chýbalo sedem hráčov

Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
Góly: 42. Abdul (Bačik, Petráš) – 9. Špirko (Švec), 12. Bokroš (Hlinka, Brodeur), 13. Hecl (Sádecký, Špirko), 59. Sládok (Švec). Rozhodovali: Müllner, Valach – J. Konc, D. Konc, vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4602 divákov.
Slovan: Habal – Bačik, Sersen, Parobek, Carson, Kučný, Šedivý – Žitný, Urbánek, Abdul – Pance, St. Pierre, Bondra – Kukumberg, Kytnár, Š. Petráš – Sloboda, R. Petráš, Matoušek
Dukla: Tomek – McCormack, Brodeur, Štach, Rajnoha, Bokroš, Sládok, Stacha – Valach, Mikyska, Sojčík – Sádecký, Paukovček, Hecl – Švec, Špirko, Hlinka – Bartovič, Ferényi, Krajč

Roman Stantien, tréner Slovana: „Hráči Trenčína boli v prvej tretine všade skôr, boli hladnejší po góloch. Chalani potom ukázali srdce, ale nevyužili sme presilovky. V tretej tretine sme dali len jeden gól, bohužiaľ, potom sa nám nepodarilo skórovať a Trenčín skúsene zápas ubránil. Dukla vyhrala zaslúžene.“

Ján Pardavý, tréner Trenčína: „Pre nás dobré a dôležité víťazstvo. Rozhodla prvá tretina, mali sme v nej dobrý pohyb. V druhej tretine sme nehrali tak dobre, zbytočne sme hrali v oslabení. Tretia tretina bola o snahe Slovana, ale inkasovali sme len raz a umnou hrou sme zápas dotiahli do konca. Podržal nás brankár Tomek.“

Slovan nastúpil bez niekoľkých opôr, chýbali mu brankár Barry Brust, obrancovia Martin Štajnoch, Andrej Meszároš, či produktívni útočníci Tomáš Zigo, Joe Basaraba a Marek Viedenský. Príležitosť v zostave dostal aj 17-ročný dorastenec Richard Petráš v obrane, či junior Miroslav Matúš Parobek v útoku. Oslabení domáci napriek tomu začali lepšie, mali aj prvé strelecké príležitosti.

Oba tímy potom hrali presilovú hru, Trenčín tú svoju dokázal využiť. Špirko napriahol od modrej čiary a prestrelil Habala – 0:1. Trenčania dostali po tomto góle krídla, do ofenzívy sa púšťali s väčším odhodlaním a v 12. minúte Bokroš zvýšil na 2:0. Ubehlo len 103 sekúnd, keď sa po strele Sádeckého dostal k dorážke Hecl a ten poslal Duklu do trojgólového vedenia.

Po prestávke hral Slovan presilovú hru, ale náskok hostí sa mu nepodarilo znížiť. Trenčania potom opäť prebrali streleckú iniciatívu, ale ani oni puk do siete nedostali. Nepodarilo sa to ani Špirkovi, ktorý sa skvelej individuálnej akcii dostal k zakončeniu spomedzi kruhov. V druhej tretine napokon gól nepadol, vo výbornej šanci vychytal Sojčíka v závere Habal.

V úvode tretej tretiny mal prvú šancu Kukumberg, keď mu prihral Šimon Petráš, ale útočníka Slovana zablokovala obrana Dukly. O pár sekúnd neskôr však Abdul poslal puk za Tomeka a Slovan znížil na rozdiel dvoch gólov. Potom pridržal Slovan v hre Habal pri šanciach „vojakov“.

Slovan nedokázal otočiť skóre ani napriek ďalším početným výhodám i trestnému strieľaniu, ktoré nevyužil St. Pierre. „Belasí“ napokon prehrali s Trenčínom po prvý raz v tejto sezóne, triumf zverencov Jána Pardavého pečatil do prázdnej bránky obranca Sládok.

Zvolen ukončil čiernu sériu

HK Poprad – HKm Zvolen 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Góly: 47. Lapšanský (Kozák, Mercier), 55. Svitana (Brejčák) – 1. Parks (Kubát, Zuzin), 26. Thompson (Zuzin, Corrin), 30. Trotter (Corrin, Zuzin), 43. Betker (Trotter). Rozhodovali: Novák, Juhász – Durmis, Stanzel, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 2461 divákov
Poprad: Vošvrda – D. Brejčák, Kozák, Larkin, Dalhuisen, M. Chovan, Kramár, Dzivjak, Semaňák – Svitana, Zagrapan, Takáč – Mercier, Jacobs, Handlovský – Réway, Bjalončík, Lapšanský – Matúš Paločko, Ró. Huna, Ri. Huna
Zvolen: Petrík – Betker, Corrin, Drgoň, Švarný, Petran, Kurali, Kubát, Meliško – McPherson, Trotter, Parks – Zuzin, Thompson, Kelemen – Tibenský, Mikuš, Žilka – Marcinek, Petráš, Kolenič

Ján Šimko, asistent trénera Popradu: „Po prehre v Trenčíne každý očakával, že naša reakciu bude úplne iná. Od prvého gólu hostí hneď na začiatku sme ťahali za kratší koniec. Nám chýbal impluz v strelení gólu, čo sa v podstate stalo až pár minút pred koncom zápasu. Chýbala nám iskra. Zvolen dobre korčuľoval a bojoval. Nie je čas na vyplakávanie, potrebujeme sa zmobilizovať.“

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: „Nám sa podarilo dať gól už v tridsiatej sekunde. Poprad si v prvej tretine vytvoril tri-štyri gólové šance, ale podržal nás brankár Petrík. V druhej tretine sme pridali góly my. Dnes sme spravili opäť veľa faulov, ale oslabenia nám išli. Záver sme si skomplikovali sami. Chlapcov musím pochváliť. Po tých troch prehrách sa pozbierali a podali bojovný výkon. Vyhrali zaslúžene.“

Šesť bodový zápas medzi Popradom a Zvolenom, ktorý medzi sa medzi sebou bijú o štvrtý priečku, začali lepšie hostia. Tí šli do vedenia už po 25 sekundách hry. Kubát vystrelil od modrej. Vošvrda puk vyrazil pred seba nikým nepokrytému Parksovi, ktorý blafákom poslal puk do siete – 0:1. Na ľade sa viac bojovalo ako hralo.

Domáci sa ťažko dostávali do tempa. Najväčšiu šancu „kamzíkov“ v prvej tretine spálil Mercier. Jeho zakončenie, ktoré volalo po góle, skončilo tesne vedľa bránky. Hostia mohli ujsť do dvojgólového trháku. Ich nájazd 3 na 1 vyriešil Vošvrda dvomi pohotovými zákrokmi.

V druhom dejstve dominovali hostia. Kadencia ich gólových šancí sa zvyšovala priamo úmerne postupujúcemu času. Napokon sa ujala až presilovková trefa Thompsona k ľavej žrdi popradskej bránky. Počas vylúčenia domáceho Zagrapana vrazil Thompsona nešetrne na mantinel Handlovský, ža čo si vyslúžil okrem dvoch minút aj osobný trest. Thompson pre zranenie v zápase predčasne skončil.

„Rytieri“ tak dostali 46-sekundovú presilovku 5 na 3. Sekundu po tom, čo Zagrapan naskočil na ľad, sa z ostrého uhla ukážkovo trafil Trotter – 0:3. „Kamzíci“ boli zrelí na uterák. Do hry mohol Poprad z dorážky vrátiť Richard Huna, proti bol excelentný Petrík. V presilovke domácich odmietol do prázdnej bránky skórovať nedôrazný Zagrapan. Puk na bránkovej čiare zachytil jeden z obrancov Zvolena.

Z popradských tribún sa čoraz častejšie ozýval hlasitý piskot. V samom závere tretiny hrali domáci presilovku, počas ktorej hostia viackrát nebezpečne pohrozili. Gólom sa však neskončil ani únik Zuzina.

Na začiatku tretej časti hry dostal pukom do tváre hosťujúci útočník Petráš a putoval na ošetrovňu. Vzápätí hostia navýšili vedenie na rozdiel štyroch gólov. Odrazený puk putoval na hokejku Betkera, ktorý ho upratal do odkrytej časti bránky Popradu. Popradská lavička na rozháranú hru reagovala oddychovým časom a potom prišli chvíle domácich. V 47. tečoval Kozákovu strelu Lapšanký a Poprad znížil na 1:4.

Počas vylúčenia Švarného sa s prispením konštrukcie bránky trafil v 55. minúte Svitana a v Poprade sa rodila záverečná dráma. Dve minúty pred koncom riadnej hracej doby to „kamzíci“ skúsili s hrou bez brankára, ale tá už zvrat skóre nepriniesla.

Tipsport Liga – B-skupina skupina o 7.-12. miesto

HK Nitra – HC 07 WPC Detva 5:1 (3:0, 2:1, 0:0)
Góly: 1. Buček (Šiška), 6. Versteeg (Lušňák, Kollár), 9. Tábi (Lušňák, Pupák), 23. Lušňák (Tábi, Kollár), 26. Scheidl (Yellow Horn, Fominych) – 30. Klíma (F. Fekiač, Gašpar). Rozhodovali: Fridrich, Lokšík – Valo, Gegáň, vylúčení: 4:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2072 divákov
Nitra: Burgart – McNally, Kubka, Morrison, Mezei, Pupák, M. Versteeg, A. Sloboda – Buček, Šiška, Csányi – Fominych, Yellow Horn, Scheidl – Lušňák, Kollár, Tábi – Čaládi, Minárik, Hrušík – Mrázik
Detva: Zalivin (26. Mosný) – Lalík, Andersons, Gachulinec, Golian, F. Fekiač, Jendroľ, Turan – Ščurko, Podešva, Král – Gašpar, Valent, Klíma – Surový, V. Fekiač, Ľupták – Čenka, Čacho

Miroslav Kováčik, tréner Nitry: „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu. Podarilo sa nám streliť v prvom striedaní gól, čo si osobne už ani nepamätám, kedy sa nám naposledy podarilo. Pridali sme ďalšie dva góly a hrali aktívne. Druhá tretina sa tiež niesla v tomto duchu, aj keď tam už menšie poľavenie nastalo. Mali sme šance, ktoré sme, žiaľ, nepremenili. K tretej tretine sa nechcem ani vyjadrovať, pretože sme získali tri body. Myslím si, že hráči by si mali zachovať nejakú úroveň, pod ktorú by nemali výkonmi ísť. Práve kvôli tomu sme zobrali aj oddychový čas, pretože sa nám hra nepáčila. Záver vyzeral lepšie. Prvé dve tretiny boli od nás dobré. Ukázali sme pekné akcie aj góly. Ďakujem ľudom, ktorí prišli a verím, že v nedeľu prídu v ešte hojnejšom počte nás podporiť za našim cieľom, ktorý je jasný – postúpiť do play off.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Mali sme zlý začiatok. Hneď v prvom striedaní sme dostali gól. Potom ďalšie dva a to bol zlom zápasu. Prehrávať v Nitre o tri góly je nedostihnuteľné. Súper následne trochu poľavil. Po výmene brankára sme sa dostali do sľubných šancí, ktoré sme nepremenili. Výborný zápas odchytal brankár Mosný, ktorý odchytal prvý Tipsportligový zápas. Hra vyzerala úplne inak, keď nás podržal. Bojovali sme, ale súper bol nad naše sily.“

Rolu favorita potvrdzovala Nitra už od úvodných minút. Po tridsiatich sekundách sa ako prvý presadil Buček. Neskôr ho v 6. minúte napodobnil peknou strelou švihom Mitch Versteeg a trojgólový náskok domácim zabezpečil Tábi.

Aj v druhej tretine pokračovali Nitrania v strieľaní gólov. V 23. minúte sa pohral s obranou Detvy Lušňák a presnou strelou zvýšil na 4:0. Piaty gól z hokejky Scheidla vyhnal z brány Zalivina, ktorého nahradil debutant Mosný. Detve sa podarilo v polovici zápasu znížiť na 5:1 zásluhou Klímu.

Rovnaký hráč mohol streliť aj druhý gól na začiatku tretej tretiny. Voľný puk však pred ním stihol odpáliť brankár Burgart. Domáci brankár už tak presvedčivý nebol pri strele Goliana v 49. minúte, ktorú podcenil a pred gólom ho zachránila horná žŕdka. V závere mohla Nitra pridať ďalšie góly, ale vo výbornom svetle sa ukázal brankár Mosný, ktorý pri svojej premiére v najvyššej súťaži ani raz neinkasoval.

Hokejisti DVTK Jegesmedvék Miškovec vyhrali v Tipsport Lige tretí duel za sebou. V piatkovom stretnutí 3. kola skupiny o 7.-12. miesto zdolali HK Dukla Ingema Michalovce 2:1 po nájazdoch. Rozhodujúci premenil Kyle Beach. Hostia prehrali prvýkrát po piatich zápasoch.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HK Dukla Ingema Michalovce 2:1 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 47. Beauvillier (Vas, Valchař), rozh. nájazd Beach – 56. Chalupa (Šimun, Hvila). Rozhodovali: Štefik, Tvrdoň – Rojík, Crman, vylúčenia 2:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, 1235 divákov
DVTK Jegesmedvék Miškovec: Adorjan – D. Kiss, Ross, Vandane, Láda, Göz, Szirányi, Páterka – Magosi, Galanisz, Rodman – Beach, Vas, Valchař – P. Kiss, Harrison, Beauvillier – Ritó, Miskolczi, Vojtkó
HK Dukla Ingema Michalovce: Surák – Ventelä, Pukka, Kolba, Hančák, Mesikämmen, Vorobjev, Zekucja, Borov – Spilar, Lalancette, Korhonen – Mašlonka, Galamboš, Štrauch – Phillips, Linet, Giľák – Hvila, Šimun, Chalupa

Do prvej šance sa v 5. minúte dostal hosťujúci Štrauch, ale brankár jeho pokus zlikvidoval. Na druhej strane zachránila Michalovce žŕdka po strele Harrisona. V polovici prvej časti sa potom Beauvillier ocitol sám pred Surákom a ten si pomohol aj posunutím bránky. Michalovce preto hrali v oslabení, no diváci napokon v prvej tretine gól nevideli a to ani v 18. minúte po veľkej príležitosti domáceho Rodamana.

Miškovec bol aktívnejší aj po prestávke, zakončenie ale nebolo silnou stránkou ani jedného z tímov. Šanca pre maďarský celok sa naskytla v polovici druhej časti, keď putoval na trestnú lavicu Šimun. V presilovej hre sa v ideálnej pozícii ocitol Beach, no pred Surákom nedokázal skrotiť puk podľa predstáv. Práve on potom oslabil DVTK, čo mohol potrestať Galamboš, ani ten na dvakrát neuspel.

Bezgólový stav sa snažili domáci zmeniť aj na začiatku tretej tretiny, keď na to mali dobré príležitosti Valchař a po ňom aj Magosi, Surák stále odolával. Miškovcu napokon pomohla presilovka po hákovaní Korhonena, v 47. minúte prelomil strelecké trápenie Beauvillier po prihrávke Vasa – 1:0. Až potom pritlačili súpera aj Michalovce a Chalupa necelých päť minút pred koncom zariadil vyrovnávajúcim gólom predĺženie. Rozhodli napokon až nájazdy, v nich sa až dvakrát presadil Beach a extra bod si vďaka nemu pripísali domáci.

MAC Újbuda – HC Mikron Nové Zámky 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Góly: 16. Sofron (Strech, Fejes) – 15. Holovič, 35. Holovič (Ondrušek, Števuliak), 46. Andrisik. Rozhodovali: D. Konc, Kalina – Smrek, Jedlička, vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, divákov.
MAC Újbuda: Bálisz – Macaulay, Busenius, Fejes, Carlisle, Bugár, Garát, Blake Orbán, Loczi – Sofron, Strech, Kreisz – Bodó, Majoross, Klempa – Terbócs, Pitt, Brance Orbán – Szigeti, Nagy, Schlekmann
HC Mikron Nové Zámky: Pavlas – Hatala, Magovac, Drtina, Fereta, Labrecque, Hain, Pavúk – Obdržálek, Bajtek, Rogoň – Števuliak, Šille, Andrisík – Mikula, Fábry, Jurík – Holovič, Ondrušek

Novozámčania sa dostali do vedenia v 15. min, kedy využil chybu domácich obrancov Marcel Holovič. Domáci sa nezlomili a už o 39 sekúnd vyrovnal István Sofron.

Lenže Holovič sa presadil opäť, v 35. minúte strelil útočník zo štvrtej formácie po dorážke svoj šiesty gól v sezóne. Na tento zásah už hráči z Budapešti nedokázali nájsť odpoveď a v 46. minúte ešte inkasovali po individálnej akcii Martina Andrisíka. Novozámčania tak ukončili trojzápasovú sériu bez bodu.