Slovan vo vypredanom šlágri bez bodu. Košice sú v trháku

Hokejisti HC Košice zvíťazili vo štvrtkovom šlágri 34. kola Tipsport ligy na domácom ľade nad HC Slovan Bratislava 2:1. Bolo to pre nich už 11-te víťazstvo za sebou a na čele tabuľky majú pred druhým Slovanom už 7-bodový náskok. O víťazný gól sa v 46. minúte postaral Jakub Suja.

26.12.2019 18:35 , aktualizované: 22:11
Vrábeľ Foto: ,
Košičan Filip Vrabeľ (v tmavom) strieľa gól proti Slovanu Bratislava.
debata (2)

Vypredanú Steel arénu mohol už po 15 sekundách schladiť Abdul, strelou po krátkom úniku však netrafil bránku. V 3. minúte išli do vedenia „oceliari,“ keď obrana hostí nevzala puk Vrábeľovi, ktorý si vychutnal brankára Habala – 1:0.

Takmer okamžite mohol vyrovnať Zigo, v brejku dvoch proti jednému však nebol úspešný. Domáci mali následne niekoľko zaujímavých príležitostí, gól však padol na opačnej strane. V neprehľadnej situácii skóroval Petráš, ktorému k premiérovému zásahu v sezóne výdatne dopomohol košický obranca Repe – 1:1.

V druhej časti si tímy dávali pozor na defenzívu, predovšetkým na dorážky pred vlastnou bránkou, no napriek tomu nebola núdza o zaujímavé situácie. Slovanisti si počas dvoch presiloviek vytvorili tlak, pred Košarišťanom bolo viackrát rušno, no obrana Košíc odolala.

V 29. minúte si Abdul efektne poradil s obrancom Kochom, ale brankára domácich neprekonal. Gólom sa neskončili ani sľubné pokusy Haščáka či Meszároša.

Na zemi obranca Slovana Bratislava Andrej... Foto: SITA, Ivan Fleischer
Oliver Jokeľ Na zemi obranca Slovana Bratislava Andrej Meszároš a brankár Vladislav Habal a Košičan Oliver Jokeľ.

V 41. minúte Sersen ideálne vysunul Petráša, ale jeho únik sa gólom neskončil. Zeleňákovu strelu v 46. minúte brankár Habal neskrotil a nekrytý Suja zblízka pohodlne upravil na 2:1.

Hostia sa vrhli do ofenzívy, hralo sa najmä okolo bránky Košičanov a brankár Košarišťan musel byť neustále v strehu. Hostia v závere skúsili aj hru bez brankára, skóre sa však už nezmenilo.

HC Košice – HC Slovan Bratislava 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 3. Vrábeľ (Jokeľ, Zeleňák), 46. Suja (Majdan, Zeleňák) – 8. Petráš (Žitný). Rozhodovali: D. Konc, Štefik – J. Konc ml., D. Konc ml., vylúčení: 3:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 8347 divákov (vypredané).

HC Košice: Košarišťan – Čížek, Koch, Slovák, Zeleňák, Růžička, Repe – Majdan, Skokan, Haščák – Květoň, Suja, Klhůfek – Rapáč, Bortňák, Belluš – Milý, Vrábeľ, Jokeľ
HC Slovan Bratislava: Habal – Bačík, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Hudec, Demo – Puliš, Zigo, Abdul – Žitný, Viedenský, Petráš – Kukumberg, Kytnár, Kormúth – Bondra, Urbánek, Sloboda

Hlasy po zápase

Peter Draisaitl, tréner HC Košice: „Náš najväčší problém bol prechod stredným pásmom. Mali sme veľké problémy tvoriť ofenzívu, veľa pukov sa otáčalo proti nám, a aj preto sme museli brániť viac než sme zvyknutí. Slovan má svoju kvalitu, aj dnes ju ukázal. Náš brankár Košarišťan dnes pochytal mnoho veľkých šancí Slovana. Je to výhra vôle a charakteru, pretože sme museli veľa pracovať najmä v defenzíve.“

Roman Stantien, tréner HC Slovan Bratislava: „Ja to nemienim hodnotiť. Je to zápas čo zápas čo sa nám toto stáva. Nebudem komentovať to, čo som videl v závere zápasu.“

Tajfún Bystrice v I. tretine

Hokejisti Banskej Bystrice si pohodlne poradili s tímom MAC Újbuda 5:2 na jeho ľade. Hráči z Budapešti tak nebodovali už v treťom stretnutí za sebou.

Hráči Banskej Bystrice sa rýchlo dostali na koňa, keď sa im darilo pri nerovnovážnom stave hráčov na ľadovej ploche. Obranca Joona Jääskeläinen skóroval v presilovej hre a Gilbert Gabor po chybe domácich dokonca v oslabení a „barani“ viedli 2:0, hoci neubehlo ani päť minút.

Ďalšie dva góly pridali Banskobystričania v úvode záverečnej päťminútovky prvej tretiny. Tretí gól pripísali Samuelovi Mlynarovičovi, hoci si puk kuriózne zrazili domáci hráči sami. Štvrtý zásah pridal po rýchlom protiútoku Cason Hohmann.

Tesne pred prvou sirénou znížil po individuálnej akcii István Terbócs, no veľký obrat neodštartoval. Vo zvyšných dvoch tretinách padol ešte jeden gól na každej strane, Banská Bystrica si náskok postrážila.

MAC Újbuda – HC ‘05 iClinic Banská Bystrica 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)
Góly: 19. Terbócs (K. Nagy, Fejes), 58. Fejes (Bodó, Terbócs) – 4. Jääskeläinen (Hohmann, Southorn), 5. Gabor, 16. Mlynarovič (Šille, Nemčík), 17. Hohmann (Jääskeläinen, Mihálik), 25. Jääskeläinen (Hohmann, Hickmott). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Šoltés, Rojík, vylúčení: 4:4 na 2 min., navyše Bl. Orbán (MAC) 10 min., presilovky a oslabenia: 0:1, 530 divákov.

MAC Újbuda: Halász – Pozsgai, McNally, Bl. Orbán, Carlisle, Fejes, Garát, Bugár – Sofron, Stretch, Klempa – Bodó, Langkow, Br. Orbán – Terbócs, Pitt, K. Nagy – Szigeti, Majoross, Kreisz – Pápa
Banská Bystrica: Beskorowany – Mihálik, Southorn, Cardwell, Ďatelinka, J. Brejčák, Nemčík, Petrinec – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Bubela, Bartánus – Fafrák, Mlynarovič, Šille – Mesaroš, Gabor, Kabáč – Sojka

Triumf po 7 prehrách

Hokejisti Zvolena sa dočkali víťazstva v Tipsport Lige po siedmich prehrách v rade. Nové Zámky zdolali vysoko 6:0. Domáci prvýkrát pohrozili už v úvodnej minúte, keď Fábryho vyzval k strele Pospíšil a krátko na to Bajtek preveril Tomeka vo zvolenskej bráne. Novozámčania pokračovali v nasadenom tempe, vynútili si presilovú hru, v nej však udreli hostia.

Ordzovenský nezastavil puk na útočnej modrej, dostal sa k nemu McPherson a svoj nájazd zakončil gólovým blafákom. Postupom času sa osmelili aj Zvolenčania, pribrzdilo ich však Maierovo vylúčenie po zákroku na Stupku.

Sľubnú príležitosť mali hostia aj keď Kelemen hľadal pred bránou Trottera, no Pavlas si bránkovisko postrážil. V 14. minúte predviedla rýchly protiútok domáca dvojica Andrisík – Jašša, prvý menovaný volil strelu, ktorú však Tomek výborne zneškodnil.

V druhom dejstve nahradil v prvej domácej formácii Stupku Andrisík. Po minúte hry mohlo vyrovnať duo Jurík – Bajtek ale Juríkov strelecký pokus bol neúspešný. Úspešnejší vstup do tretiny však mali hostia. Novozámčania zaváhali pri rozohrávke vo vlastnom pásme, puku sa zmocnil Mráz a spomedzi kruhov zvýšil na 2:0.

V nasledujúcich minútach sa Zvolenčania zahryzli do domácich, z čoho vyústil ich tretí gól. Po obkorčuľovaní brány sa presadil Parks a o ďalšie dve minúty pridal Štrauch zblízka štvrtý gól.

To zo strany hostí nebolo všetko. Parks dostal od Trottera dobrý puk pred bránu, mal dostatok času namieriť a tak vymietol horný roh Pavlasovej brány. Toho následne vystriedal Kristín. Ani ten však neudržal čisté konto a ešte do konca tretiny ho prekonal Špirko.

V úvode tretej tretiny sa dostal do sľubnej príležitosti, Pavúk ale spoľahlivo chytajúceho Tomeka v bráne Zvolena neprekonal a o niekoľko minút stroskotal so svojím pokusom aj Drtina.

Aj naďalej hrali oba celky útočný hokej. Efektivita v zápase však bola jednoznačne na strane hostí a tí si tak pod Pustý hrad odviezli všetky tri body.

HC Mikron Nové Zámky – HKM Zvolen 0:6 (0:1, 0:5, 0:0)
Góly: 3. McPherson (Švarný), 23. Mráz (Marcinek), 26. Parks (Trotter), 28. Štrauch (Parks, Betker), 32. Parks (Trotter), 39. Špirko (McPherson). Rozhodovali: Goga, Krajčík – Tvrdoň, Valo, vylúčení: 4:5, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, 1532 divákov.

Nové Zámky: Pavlas (32. Kristín) – Hatala, Ordzovenský, Drtina, Fereta, Pavúk, Mikuš – Pospíšil, Fábry, Stupka – Bajtek, Holovič, Jurík – Števuliak, Hruška, Rogoň – Andrisík, Jaša, Jurák
Zvolen: Tomek – Švarný, Corrin, Maier, Betker, Tomko, Drgoň, Meliško -Parks, Trotter, Tibenský – Kelemen, Špirko, McPherson – Štrauch, Mráz, Marcinek – Chlepčok, Halama, Petráš

Hlasy trénerov

Miroslav Mosnár, tréner Nových Zámkov: „Ťažko sa mi to hodnotí, aj keď si myslím, že herne sme neboli horším tímom. Hostia nám dali lekciu z efektivity a z premieňania šancí. Dnes sme nemali ani šťastie. Vážim si, že mužstvo chcelo s výsledkom ešte v tretej tretine niečo urobiť, aj pre fanúšikov. Tí nás skutočne povzbudzovali.“

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Som rád, že sme tento zápas zvládli a že sme vyhrali. Mužstvo podalo výborný výkon podporený výborným brankárom. Nové Zámky mali v prvej tretine veľké šance, tam nás brankár dobre podržal. Hokej je o góloch a dnes sme ich dali viac my. Nové Zámky boli v prvej tretine lepšie, my sme potom dali v oslabení gól, to zlomilo súperov tlak. V druhej tretine nám to tam napadalo, konečne nám fungovala presilovka. V tretej tretine sme opäť trochu poľavili, náš brankár musel chytiť niekoľko vyložených šancí a som rád, že sme to dnes zvládli. Ďakujem celému tímu za výborný výkon.“

Senzačný pád Trenčanov

Liptovský Mikuláš zdolal doma Trenčín 4:2. Hostia sa dostali do vedenia v 5. minúte, keď v presilovke Štachovo nahodenie na bránu šikovne tečoval Valach. Liptáci mohli inkasovať aj v 8. minúte, ale brankár Zalivin spoluhráčov pri nájazde podržal. Domáci v 12. minúte využili rýchlo presilovú hru vďaka teču Krišku – 1:1.

Trenčín mohol opäť skórovať v 14. minúte, ale nájazd Mikysku zlikvidoval Zalivin. Dukle to už vyšlo v 26. minúte, keď Bezúch v presilovke dorazil puk do siete. Domácim sa podarilo využiť stratu puku Trenčanov v 34. minúte a Piatka predviedol presné zakončenie – 2:2.

V tretej tretine v 50. minúte trafil hosťujúci Alderson tyčku. Dukla pykala v 54. minúte, keď Richard Huna pred bránkou tečoval nahodený puk a ten zapadol za Tomekov chrbát. V závere Trenčín odvolal brankára, ale faul Aldersona mu zmaril nádej na vyrovnanie.

Domáci ešte využili presilovku a upravili na konečných 4:2. Tri body tak získal posledný tím tabuľky.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – Dukla Trenčín 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Góly: 12. Kriška (Kurali, Kramár), 34. Piatka, 54. Ri. Huna (Mezovský, Droppa), 60. Petran (Piatka, Sukeľ) – 5. Valach (Štach, Bartovič), 26. Bezúch. Rozhodovali: Snášel, Juhász – Durmis, Soltész, vylúčení: 8:7, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 1850 divákov.

Liptovský Mikuláš: Zalivin – Kramár, Kurali, Petran, Nemec, Mezovský, Roman, Smutný, Droppa – Sukeľ, Piatka, Kriška – Vybíral, Oško, Ru. Huna – Ri. Huna, Ró. Huna, Surový – Lištiak, Uhrík, Haluška
Trenčín: Tomek – Starosta, McCormack, Štach, Bokroš, Kajínek, Sládok, Dúžek, Maniaček – Bezúch, Mikyska, Alderson – Hecl, Valach, Bartovič – Lapšanský, Balán, Sojčík – Deneš, Hlinka, Chromiak

Miškovec sa dotiahol na Poprad

Miškovec zdolal doma Poprad 3:2 a piatemu tímu tabuľky pripravil druhú prehru za sebou. V súboji tímov bojujúcich o prvú šestku išli domáci rýchlo do vedenia, keď Kyle Beach v 6. minúte obral Jána Ťavodu a skóroval. V polovici prvej dvadsaťminútovky viedol Miškovec už 2:0, keď strelu Szirányiho tečoval Francis Beauviller.

Podtataranci sa nezlomili a podarilo sa im vyrovnať. V 36. minúte dostal ideálnu prihrávku pred bránku Michal Králik a osamotený zariadil stav 2:2. Lenže už onedlho išiel Miškovec opäť do vedenia, Nikandrosz Galanisz skóroval na 3:2 52 sekúnd pred druhou sirénou. V záverečnej tretine už gól nepadol.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HK Poprad 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Góly: 6. Beach, 10. Beauviller (Szirányi), 40. Galanisz (Beauviller) – 16. Ulrych (Paukovček), 36. Králik (Ulrych). Rozhodovali: Adamec, Lokšík – Bogdaň, Jurčiak, vylúčení: 11:11, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1705 divákov.

Miškovec: Rajna – Vandane, Láda, Göz, Dudas, Szirányi, Vojtkó, D. Kiss – D. Rodman, St.Pierre, Beach – Miskolczi, Vas, Beauviller – Magosi, Galanisz, Harrison – P. Kiss, Tousignant, Ritó – Farkas
Poprad: Nechvatal – Fabian, Kozák, Ulrych, Erving, Ťavoda, Magovac, Božoň – Vandas, Preisinger, Handlovský – Svitana, Zagrapan, Takáč – Karterud, Paukovček, Jacobs – Kundrik, Bjalončík, Matej Paločko – Králik

Detva s len 8 strelami

Nitra zdolala Detvu doma 5:1. Hostia vystrelili na bránku len osemkrát. Hostia na začiatku prvej tretiny pohrozili Nitranom dvomi strelami, ale to bolo z ich strany všetko. „Corgoni“ mali výraznú hernú prevahu. Množstvo šancí však dokázali pretaviť iba na jeden gól.

Ten padol v 6. minúte, keď krížna prihrávka Yellow Horna našla Morrisona a ten sa nemýlil. V 10. minúte unikol obrane hostí Buček, no bekhendovým blafákom nenachytal Petríka.

Brankár Detvy mal viac práce aj v prostrednej časti. Prevaha Nitry sa už ukázala aj na góloch. Druhý gól Nitry strelil v 30. minúte Buček. Na tento presný zásah ešte dokázal reagovať hosťujúci Král – 2:1.

Domácim vrátil dvojgólové vedenie presnou strelou do vinkľa Kerbashian. V 36. minúte uzavrel tretinu druhým gólom v zápase Morrison a Nitra viedla 4:1.

Definitívnu poistku pridal gólovým tečom na 5:1 Koyš. V 55. minúte mohla Detva znížiť, ale v prečíslení dvoch proti jednému zlikvidoval Hanuljak strelu Gašpara. Zápas sa dohrával pokojne až na zbytočný faul dve sekundy pred koncom zápasu. Hosťujúci Jendroľ pri striedačkách atakoval Fominycha, ktorému museli z ľadu pomáhať spoluhráči.

HK Nitra – HC 07 WPC Detva 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Góly: 6. Morrison (Yellow Horn, Kerbashian), 30. Buček (Versteeg, Fominych), 33. Kerbashian (Yellow Horn, Kubka), 36. Morrison (Yellow Horn, Scheidl), 49. Koyš (Korím, Fominych) – 32. Král (Ščurko, Podešva). Rozhodovali: Müllner, Nagy (Maď.) – Jedlička, Kis-Király (Maď.), vylúčení: 0:4 na 2 min., navyše Jendroľ (Detva) 5+DKZ za napadnutie hlavy, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 3188 divákov.

Nitra: Hanuljak – Morrison, Mezei, M. Versteeg, Pupák, Kubka, S. Rácz, Korím, A. Sloboda – Yellow Horn, Kerbashian, Blackwater – Scheidl, Kollár, Buček – Koyš, Lušňák, Fominych – Hrušík, Hvizdoš, Tábi
Detva: Petrík – Andersons, Chovan, Kuklev, Golian, Jendroľ, F. Fekiač, Gachulinec – J. Sýkora, Zuzin, Žilka – Král, Podešva, Ščurko – Török, Valent, Gašpar – Ľupták, V. Fekiač, Čenka – Čacho

Marián Bažány, tréner Nitry: „Som veľmi spokojný s naším prístupom, keď sme od začiatku dominovali a zaslúžene vyhrali. Prvá tretina sa skončila 1:0, no už v tejto tretine sme mohli zápas rozhodnúť. Bol to veľmi zodpovedný výkon celého mužstva. Detvu sme k ničomu nepúšťali. V tretej tretine si hostia vypracovali nejaké šance, ale myslím si, že z celkového hľadiska sme mali výborný pohyb a Detvu sme prekorčuľovali.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Pohybovo sme to boli my po zlých zápasoch, ktoré sme odohrali. Rozhodli presilové hry, ktoré sme Nitre ponúkli a tá ich využila. Nepremenili sme niekoľko situácií 2 na 1, keď nás brankár Nitry vychytal do prázdnej brány, a preto sme prehrali.“