Detva je v laufe, tri a pol tisíc Košičanov sa v Steel aréne nestačilo diviť

Hokejisti HC 07 WPC Koliba Detva zvíťazili v piatkovom zápase 11. kola Tipsport Ligy na ľade HC Košice 4:1. Najväčšou mierou sa na úspechu hostí podieľal autor hetriku Ján Sýkora.

11.10.2019 20:18
Ján Sýkora Foto: ,
Ján Sýkora z Detvy dáva jeden z gólov na ľade Košíc.
debata (4)

HC Košice – HC 07 WPC Koliba Detva 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Góly: 27. Haščák (Chovan) – 31. Sýkora (Zuzin, Šišovský), 31. Sýkora (z tr. strieľ.), 53. Sýkora (Zuzin), 57. Zuzin (Chovan, Šišovský). Rozhodovali: Valach, Juhász – Kis-Király (obaja Maď.), Šoltés, vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 3377 divákov
HC Košice: Škorvánek – Koch, Slovák, Repe, Bučko, Cibák, Čížek, Růžička – Majdan, Chovan, Haščák – Klhůfek, Skokan, Bezúch – Rapáč, Bortňák, Milý – Vrábeľ, Suja, Jokeľ
HC Koliba Detva: Petrík – Andersons, Mart. Chovan, Golian, Kuklev, F. Fekiač, Jendroľ, Gachulinec – Šišovský, Zuzin, Sýkora – Surový, Valent, Gapšar – Král, Podešva, Žilka – Čenka, Čacho, Török

Detvania hrali bez prehnaného rešpektu a v druhej tretine im to prinieslo zaslúženú odmenu. V 27. minúte síce išli domáci do vedenia 1:0, keď Chovanovu spätnú prihrávku ideálne zužitkoval Haščák, no o tri minúty sa zaskvel útočník hostí Sýkora.

Ten najskôr v 31. minúte využil presilovku, keď dorazil strelu Zuzina a o 25 sekúnd prekonal Škorvánka aj z trestného strieľania po faule Majdana na Valenta – 1:2. Hra v nasledujúcich momentoch ožila, pribudlo aj viacero ostrých zákrokov, no v druhej tretine sa už skóre nezmenilo.

Poistiť náskok hostí mohol v 44. minúte Čacho, v úniku dvoch proti jednému však neprestrelil Škorvánka. Košičania mali v tretej tretine problémy s defenzívou Detvy a hoci sa často dostali do útočného pásma, ich strelecké pokusy boli zväčša z nie príliš výhodných pozícií. Ako jednoducho sa dávajú góly ukázali hostia v 53. minúte.

Sýkora v oslabení napádal rozohrávajúceho brankára Škorvánka, puk získal Zuzin, ktorého strelu tečoval práve Sýkora a spečatil hetrik – 1:3. Hostia mali hru pod kontrolou a Zuzin v 57. minúte zužitkoval únik za obranu domácich na ich štvrtý gól – 1:4.

Hlasy

Peter Draisaitl, tréner HC Košice: „Najväčší rozdiel bol v tom, že Detva čistila svoj predbránkový priestor a my sme neboli schopní presadiť sa v ňom. Tým vzniklo veľké manko na našej strane. Teraz sme narazili na menšiu stenu. Doteraz sa nám darilo, všetko bolo v poriadku, ale v sezóne to príde na každého. Teraz si musíme pár dní oddýchnuť. Chce to pokoru a sebareflexiu.“

Josef Turek, tréner HC 07 WPC Koliba Detva: „Rozhodujúce bolo to, že sme ustáli prvú tretinu. V nej mali domáci veľký tlak, podržal nás brankár Roman Petrík. Od druhej tretiny sme napriek tomu, že sme prehrávali, rýchlo otočili skóre a tým sme získali na sile. V záverečnej časti to bolo vyrovnané, no vďaka nasadeniu sme to dokázali udržať a ešte zvýšiť náš náskok.“

Michalovce padli v predĺžení

HC'05 Banská Bystrica – HK Michalovce 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 21. Bubela, 62. Hickmott – 42. Dalhuisen (Toma, Chalupa). Rozhodovali: Goga (SR), A. Nagy (Maď.) – Kacej (SR), Soltész (Maď.), vylúčení na 2 min: 3:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 2357 divákov
Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihálik, J. Brejčák, Ďatelinka, Biro, Nemčík, Petrinec – Jääskelainen, Hickmott, M. Lunter – Lamper, Bubela, Šoltés – Bartánus, A. Šťastný, Fafrák – Róth, Gabor, Kabáč
Michalovce: Surák – Kolba, Dalhuisen, Ventelä, Vorobyev, Novický, Hančák, Zekucia – Mašlonka, Lalancette, Juusela – Giľák, Linet, Safaraleyev – Borov, Galamboš, Hričina – Hamráček, Toma, Chalupa – Hvila (od 41. min)

Skóre sa zmenilo až na začiatku druhej tretiny. Pri avizovanom vylúčení hráča hostí predviedol pekný prienik Bubela a z medzikružia poslal i so šťastím puk za Suráka – 1:0. Vzápätí mohli Michalovce odpovedať, ale Borov sám pred Beskorowanym neuspel.

Hostia napokon vyrovnali na začiatku tretej tretiny. Po vyhratom buly od modrej vystrelil Dalhuisen a puk sa odrazil od zadného mantinelu nešťastne do ruky Beskorowanyho, odkiaľ putoval do bránky – 1:1.

Duel napokon dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol o víťazstve slovenského majstra v 62. minúte pekným prienikom a strelou do vinkla z ľavého kruhu Hickmott.

Hlasy

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Michalovce nám nedovolili vychádzať z tretiny s pukom na našich hokejkách, veľmi dobre forčekovali. Hrali systém, ktorý na nás platil. My sme veľmi veľa času hrali v našej tretine. Musíme sa v tomto zlepšiť a budeme sa tomu venovať aj na tréningoch. Zápas sa skončil v riadnom hracom čase 1:1, nebolo to podľa našich predstáv. Súper nám však nedovolil hrať našu typickú hru. Musíme sa vrátiť k našej identite.“

Peter Bartoš, asistent trénera Michaloviec: „Myslím si, že diváci videli zaujímavý hokej. My sme radi aj za zisk jedného bodu, ale mrzí nás, že sme nevyužili viac šancí, do ktorých sme sa dostali. Chlapcov sme pochválili, aj keď prehrali v predĺžení, pretože podali dobrý výkon. Dodržali všetky veci, ktoré sme si povedali. Najdôležitejšie bolo nepustiť domácich do nátlakovej hry a dostať sa tak pod tlak, to sa nám podarilo. Mužstvo od brankára až po posledného hráča podalo zodpovedný výkon.“

Budapešť bola bez šance

HKM Zvolen – MAC Budapešť 5:1 (2:1, 3:0, 0:0)
Góly: 5. Bonis (McPherson, Trotter), 16. B. Mráz (Halama), 25. Bonis (McPherson), 30. Preisinger (Lowney), 40. Kolenič (Marcinek) – 2. Bodó (Br. Orban, Langkow). Rozhodovali: Korba, Orolín – Beniač, Jobbágy, vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1690 divákov
Zvolen: T. Tomek – Švarný, Lowney, Corrin, Betker, Maier, Drgoň, Fatul, Chlepčok – Kelemen, Špirko, B. Mráz – Bonis, Trotter, McPherson – Thompson, M. Halama, Handlovský – Marcinek, Preisinger, Kolenič
Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, Carlisle, McNally, Bl. Orbán, Garát, Schlekmann, Fejes – Sorfon, Strech, Klempa – Bodó, Langkow, Br. Orban – Terbócs, Pitt, K. Nagy – Szigeti, Majoross, Kreisz

Úvod patril maďarskému mužstvu a v 81. sekunde zmrazil domácich hráčov i divákov Bodó – 0:1. Zvolenčania vyrovnali v presilovej hre, v 5. minúte zasunul puk do siete spoza bránky Bonis.

V ďalšom priebehu hry mali väčšiu optickú prevahu hráči z hlavného mesta Maďarska, no svoju presilovú hru nevyužili. Naopak, ihneď po jej skončení v 16. minúte naskočil z trestnej lavice na ľad Halama a asistoval Mrázovi pri vedúcom góle na 2:1.

V druhej tretine podal Zvolen oveľa kvalitnejší výkon. Na 3:1 zvýšil svojím druhým gólom v zápase a opäť v početnej výhode Kanaďan Bonis. Zvyšné dva góly dodali ešte do konca druhej tretiny po rýchlych protiútokoch Preisinger a Kolenič.

Domáci išli do tretieho dejstva s pohodlným náskokom a bez komplikácií si ho aj postrážili. V tejto dvadsaťminútovke už nepadol gól ani na jednej strane a Zvolen triumfoval suverénne 5:1.

Slovan sa natrápil

Slovan Bratislava – HK Poprad 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)
Góly: 45. Štajnoch (Meszároš, Viedenský), 62. Žitný (Viedenský) – 33. Leclerc (Zagrapan). Rozhodovali: Lokšík, Stano – Gegáň, D. Konc ml., vylúčení: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4532 divákov
Slovan Bratislava: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Podlipnik, Demo – Kukumberg, Zigo, Abdul – Bondra, Viedenský, Pance – Žitný, Puliš, Matoušek – Miklík, Kytnár, Sloboda – Jendek
HK Poprad: Vošvrda – Ulrych, Brejčák, Magovac, Kozák, Kramár, Erving, Fabian, Česánek – P. Svitana, Mlynarovič, Štrauch – Matis, Paukovček, Kundrík – Leclerc, Zagrapan, Takáč – Matej Paločko, Ťavoda

Na začiatku druhej tretiny stroskotal v prečíslení 2 na 1 Žitný na brankárovi Vošvrdovi, Poprad hral potom presilovku. Šance však neprišli, mal ju až Miklík v polovici zápasu. Spomedzi kruhov však namieril iba do brankára. Popradčania veľmi pozorne bránili stredné pásmo, šancí bolo na oboch stranách málo. Gól napokon padol v ďalšej početnej výhode, ktorú mal Poprad. Zagrapan našiel pred bránkou Leclerca a ten otvoril skóre.

V úvode tretieho dejstva mal veľkú šancu Svitana, ale Brusta v dobrej pozícii neprekonal. Vzápätí hostia faulovali a Štajnoch v presilovej hre namieril od modrej čiary presne – 1:1. Slovan sa po vyrovnávajúcom góle zahryzol do súpera, vytváral si tlak v útočnom pásme, veľkú šancu nepremenil Kukumberg. Neujali sa ani ďalšie šance a zápas išiel do predĺženia.

V ňom mali najskôr šance obe mužstvá, no ujala sa až strela Žitného, ktorá rozhodla o triumfe Slovana.

Hlasy

Roman Stantien, tréner Slovana: „V prvej tretine sme sa pomalšie rozbiehali. Mám pocit, že nám uškodilo viac voľna. Poprad pozorne bránil a bol nebezpečný v protiútokoch. Po vedúcom góle sme vyrovnali, škoda, že sme potom nevyužili šance. V závere nás podržal Brust a napokon sme zápas dotiahli do víťazstva.“

František Štolc, tréner Popradu: „Chýbali nám traja útočníci, sme spokojní s bodom. Som rád, že sme využili presilovú hru, aj keď súper potom vyrovnal. V predĺžení nás Slovan potrestal za chybu, ukázal, že má kvalitných hráčov.“

Trenčín obrátil proti Nitre

HK Dukla Trenčín – HK Nitra 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Góly: 33. Sládok (Švec), 40. Sádecký (Štach, Lapšanský), 54. Lapšanský (Štach, Coughler) – 13. Kerbashian, 20. Kerbashian (Rais). Vylúčení na 2 min: 2:6, navyše: Morrison (Nitra) 10 min OT za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Štefík, Müllner – Rojík, Jedlička, 3150 divákov
Trenčín: Valent (21. Tomek) – Rajnoha, McCormack, Štach, Sládok, Kajínek, Stacha, Dúžek – Sojčík, Mikyska, Alderson – Lapšanský, Sádecký, Coughler – Bartovič, Radjenovic, J. Švec – Džugan, Ferényi, Chromiak – Luhový
Nitra: Šimboch – Morrison, Mezei, Versteeg, Olsen, Rais, Pupák, A. Sloboda – Hrušík, Kerbashian, Blackwater – Rác, Kollár, Scheidl – Csányi, Čaládi, Fominykh – Šimun, Minárik, Lušňák – Pätoprstý

Do vedenia sa dostali hostia z Nitry na začiatku 13. minúty. Dukla v útočnom pásme v presilovke stratila puk, nájazd troch proti jednému využil na úvodný gól Kerbashian. Hrdinom prvej tretiny bol práve Kerbashian. Domáci opäť prepadli a kanadský legionár v úniku nezaváhal – 0:2.

ňDomáci napokon znížili v 33. minúte, Sládkova strela od modrej čiary napla sieť. Po minútach, keď si ani jeden tím nedokázal vypracovať zaujímavejšiu streleckú pozíciu, udreli Trenčania. Nahodený puk tečoval Sádecký tak šikovne, že skončil za Šimbochovým chrbtom.

V závere Nitrania odvolali Šimbocha. Vyrovnanie mal na hokejke Csányi, ale puk z jeho hokejky sa neskončil gólom.

Prestrelka v Nových Zámkoch

HC Nové Zámky – DVTK Jegesmedvék Miškovec 4:6 (2:0, 1:3, 1:3)
Góly: 4. Bajtek (Hruška, Hatala), 16. Stupka (Urban, Pospíšil), 24. Dlugoš (Stupka, Urban), 56. Pospíšil (Mikuš, Stupka) – 26. Galanisz (Ross, Rodman), 32. Beauviller (Rodman, Ross), 34. Magosi (Beach, Dudás), 42. Láda (Beauviller), 59. Ross (Rodman), 60. Beach (Reszeg)- Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich – Krajčík, Jurčiak, vylúčení: 10:5 na 2 min, navyše: Dlugoš (Nové Zámky) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0

Stretnutie v Nových Zámkoch sa začalo v rýchlom tempe. Domáci išli už v 2. minúte do početnej výhody, ktorú využíl dorážkou strely od modrej čiary Bajtek. S pribúdajúcim časom sa na oboch stranách začali kopiť vylúčenia a tempo hry upadlo.

V polovici úvodného dejstva hrali hostia presilovku o dvoch hráčov, no Pavlas podržal Novozámčanov. V ďalšom priebehu domáci niekoľkokrát ohrozili Adorjánovu bránku a necelých päť minút pred koncom sa im podarilo gólovo zakončiť peknú akciu na jeden dotyk. Úspešným strelcom bol Stupka. Hostia mohli znížiť po rozohrávkovom zaváhaní Mikuša, ale neuspeli.

V úvode druhej tretiny sa ocitol v dobrej palebnej pozícii Bajtek, ale najmä hosťujúci Galanisz, ktorý dostal prihrávku na útočnú modrú čiaru. Pavlas však jeho šancu zmaril. Udreli opäť Zámčania. Dlugoš prijal krížnu prihrávku v útočnom pásme od Stupku a švihom poslal puk do bránky Miškovca. Netrvalo dlho a hostia v presilovke znížili. Strelu od modrej tečoval Galanisz pred Pavlasom.

Úvod tretieho dejstva patril Miškovcu, ktorý sa v 42. minúte po prvý raz v zápase ujal vedenia. Opäť to bolo vďaka teču, tentoraz uspel Láda. Hostia aj naďalej dobiedzali do domácej obrany, dobre zasiahol Pavlas, ktorý zneškodnil Rodmanov pokus. Na druhej strane dvakrát neuspel v presilovke Fábry. Domácemu tímu sa nakoniec podarilo vyrovnať vďaka zásahu Pospíšila štyri minúty pred koncom. Do konca riadneho hracieho času zostávalo 63 sekúnd, keď hostia udreli po piaty raz a Ross definitívne strhol víťazstvo na ich stranu.

Šesť sekúnd pred koncom ho pri domácej power play potvrdil gólom do prázdnej bránky Beach.

Hlasy

Ladislav Branikovič, tréner Nových Zámkov: „Z našej strany bol začiatok zápasu dobrý. Myslím si, že sme hrali aktívny hokej, strelecky sme sa presadzovali. Na druhej strane sme mali dosť vylúčených hráčov, čo nám zabránilo pokračovať v dovtedajšej hre. V prvej aj druhej tretine sme mali po osem trestných minút. To nás vyčerpávalo a vyviedlo z konceptu. Vyústilo to do toho, že sme v oslabeniach dostali tri góly. Z tejto strany musím povedať, že to nebolo od nás vydarené. Na druhej strane musím chlapcov pochváliť za aktívnu hru, bojovnosť a snahu pobiť sa o výsledok.“

Marcel Rodman, tréner Miškovca: „Príliš rýchlo sme išli do oslabenia. Mal som pocit, že domáci sa do trojgólového vedenia dostali príliš rýchlo. Nevedeli sme sa dostať do zápasu, až kým sme nestrelili v druhej tretine prvý gól. Mali sme aj takmer dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, no podávali sme len priemerný výkon. Až keď sme dali prvý gól, získali sme naspäť energiu, pohodu a aj trochu šťastia. Nakoniec sme však spokojní s comebackom do zápasu.“