Nové Zámky sú v konkurze a hrozí, že prídu o licenciu. Klub reagoval

, 10.10.2019 10:41, aktualizované: 17:16

Mesiac po začiatku novej sezóny slovenskej najvyššej hokejovej súťaže sa ocitol klub z Nových Zámkov v konkurznom konaní.

Novým Zámkom hrozí, že prídu o tipsportligovú...
Novým Zámkom hrozí, že prídu o tipsportligovú licenciu. Na snímke ich hráč Patrik Števuliak v súboji s Patrikom Bačíkom zo Slovana. Autor: TASR, Pavel Neubauer

Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I na základe podnetu pätice hráčov Miroslava Zaťka, Henricha Ručkaya, Richarda Nejezchleba, Filipa Dundáčka a Janisa Andersonsa. Podľa súdu totiž Novozámčania stále nemajú vyrovnané záväzky voči týmto bývalým hráčom.

Situáciu pozorne sleduje aj Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), ktorého výkonný výbor môže tímu z juhu Slovenska odňať licenciu potrebnú na účinkovanie v Tipsport lige. Generálny sekretár zväzu Miroslav Valíček však verí, že sa spor vyrieši bez toho, aby novozámocký klub opustil najvyššiu súťaž.

„Situácia pokračuje od licenčného konania v lete, spor bol vtedy prezentovaný aj na výkonnom výbore. Informácia o konkurznom konaní sa objavila v obchodnom vestníku, mali sme preto niekoľko telefonátov s predstaviteľmi Nových Zámkov, Ligovou radou aj Richardom Lintnerom. Ligová rada bude túto tému detailnejšie skúmať. Treba povedať, že je začaté konkurzné konanie, ale klub nie je v konkurze. Budeme sledovať ako rozhodne súd a budúci štvrtok sa tým budeme zaoberať na výkonnom výbore,“ objasnil Valíček.

Hráčsky agent Tomáš Krejčí kritizoval postup VV SZĽH, ktorý pred začiatkom sezóny situáciu detailne neriešil a akceptoval čestné prehlásenie majiteľa klubu HC Mikron Nové Zámky Františka Suchardu. Pätica hráčov sa situáciu rozhodla riešiť súdnou cestou.

Henrich Ručkay strieľa gól v drese Nových Zámkov.
Henrich Ručkay strieľa gól v drese Nových Zámkov. Autor: SITA, Martin Havran

„Pokiaľ zväz dodrží svoje stanovisko, tak musí rešpektovať rozhodnutie súdu v súlade s príslušnou smernicou a klubu odoberie extraligovú licenciu,“ uviedol v tlačovom vyhlásení Krejčí a napísal tiež: „Našťastie sudkyňa Okresného súdu Bratislava I nebola členkou Pro-hokeja a na celú situáciu sa pozrela z hľadiska právnych predpisov a dospela k názoru, že voči dlžníkovi je nutné začať konkurzné konanie.“

Licenčná smernica nehovorí o tom, že VV SZĽH musí v tomto prípade klubu odobrať licenciu. Má však na to právo.

„Dúfam, že do takého štádia to nedôjde. Už v lete sme mali informácie, že Nové Zámky nemajú finančné problémy a pohľadávky voči hráčom mohli vyplatiť. Vyhodnotili sme to ako sporovú vec medzi hráčmi a klubom. Z nášho pohľadu preto nebol dôvod neudeliť licenciu. Skupina hráčov chce využiť inštitút konkurzného konania na to, aby klub rýchlejšie uznal ich nároky. Čakám, že sa to vyrieši a súťaž nebude ohrozená. Podľa mojich informácií má pán Sucharda dostatok financií na to, aby to doplatil,“ uzavrel Valíček.

Mráz: Chod klubu to neovplyvní

Ekonomický riaditeľ a konateľ spoločnosti HC Nové Zámky s.r.o. Marek Mráz vo vyhlásení na oficiálnej stránke tímu uviedol, že to nemá vplyv na existenciu a fungovanie spoločnosti a zároveň hokejového klubu.

Stanovisko zverejňujeme v plnom znení a bez redakčných úprav:

"Vyhlásenie HC Nové Zámky s.r.o. ku konkurznému konaniu začatému Uznesením Okresného súdu Bratislava I. zo dňa 8.10.2019.

Vzhľadom na medializáciu začatia konkurzného konania voči našej spoločnosti dávame na vedomie, že uvedená skutočnosť nijakým spôsobom nemá vplyv na existenciu a fungovanie HC Nové Zámky s.r.o. t.j. zároveň hokejového klubu. Vyhlásením konkurzného konania nie je ohrozená naša športová ani ekonomická činnosť. Náš klub pracuje v štandardnom režime a máme za to, že podľa platnej legislatívy, právneho poriadku SR a na základe komunikácie s renomovanými konkurznými právnikmi nie je predpoklad, že by mohol byť na nás reálne vyhlásený konkurz.

Posudzované ekonomické ukazovatele na základe, ktorých by sa eventuálny konkurz mohol vyhlásiť sú dlhodobo pozitívne a hospodárenie HC Nové Zámky s.r.o. je v primeranej ekonomickej kondícii.

Rešpektovanie právneho poriadku SR znamená aj fakt ovládať právnickú terminológiu a rozlíšiť dva zásadné a odlišné pojmy a to začatie konkurzného konania a vyhlásenie konkurzu. Začatie konkurzného konania nasvedčuje len tomu, že návrh na vyhlásenie konkurzu spĺňa formálne náležitosti, pričom v tomto štádiu sa ani len neskúma, či je daný dôvod na vyhlásenie konkurzu, tieto skutočnosti sú predmetom posudzovania v ďalších štádiách konania.

Uvedené je potrebné brať na vedomie a selektovať skutočnosť, že na našu spoločnosť konkurz vyhlásený nie je. Rovnako je potrebné si uvedomiť, že ak súd konkurzné konanie začaté na základe návrhu veriteľa na vyhlásenie konkurzu zastaví z dôvodu osvedčenia našej platobnej schopnosti, veriteľ môže byť za splnenia zákonných podmienok zaviazaný na náhradu škody, ktorá nám v súvislosti s účinkami začatia konkurzného konania vznikne.

Ing. Marek Mráz, ekonomický riaditeľ, konateľ HC Nové Zámky s.r.o."


Tabuľka hokejovej Tipsport Ligy

    Z V VP VN PN PP P S B
1. Banská Bystrica 14 9 2 0 2 1 0 44:24 32
2. Zvolen 14 10 0 0 4 0 0 52:35 30
3. Slovan 14 7 2 1 3 0 1 43:29 28
4. Košice 14 7 0 2 3 2 0 40:29 27
5. Michalovce 14 6 0 1 5 2 0 34:35 22
6. Trenčín 13 6 0 1 5 1 0 35:35 21
7. Miškovec 14 5 1 0 6 0 2 37:36 19
8. Nitra 14 5 0 1 7 1 0 40:41 18
9. Poprad 14 3 2 0 5 2 2 37:39 17
10. Detva 14 5 1 0 8 0 0 40:45 17
11. Újbuda 14 5 0 0 8 1 0 38:51 16
12. Nové Zámky 13 4 1 0 8 0 0 33:39 14
13. L. Mikuláš 14 2 1 0 10 0 1 22:57 9
#HC Mikron Nové Zámky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku