Hokejisti Košíc zdolali v šlágri 8. kola extraligy Michalovce hladko 3:0.

01.10.2019 18:35
Košice - Michalovce Foto: ,
Momentka zo zápasu Košice - Michalovce. Domáci nedali nováčikovi šancu.

Prvé ligové derby dvoch najvýchodnejších tímov Tipsport ligy znamenalo aj priamy súboj o priebežnú prvú priečku. V nadpriemernému zaplneniu Steel arény výrazne prispela aj početná skupina fanúšikov hostí.

Prvá tretina priniesla atraktívny hokej a aj miernu prevahu hostí. Tí si v jej polovici vytvorili tlak, takmer na tri minúty zovreli Košičanov v ich pásme. Obliehanie Košarišťanovej bránky s viacerými streleckými pokusmi Lineta však gól neprinieslo.

Postupne sa k ofenzíve dostali aj Košičania, ale aj brankár hostí Trenčan bol pozorný. Na bezgólovej prvej tretine nič nezmenila ani sľubná príležitosť Tomu v závere.

Košičania začali druhú časť presilovkou, obrana hostí však napriek tlaku odolala. V 23. minúte domáci Bezúch napádal Kolbu v rozohrávke, puk za bránkou získal Skokan a po jeho efektnej prihrávke Klhůfek zblízka otvoril skóre – 1:0.

Hostia pokračovali v aktívnej hre, viackrát sa dostali pred Košarišťana, no ten neinkasoval ani po šanci Mašlonku v 27. minúte. Aj druhá tretina priniesla zaujímavé dianie, skóre sa však nezmenilo ani po šanciach Milého či Lalancetteho.

Od 43. min bolo 2:0, keď presilovkovú kombináciu domácich zakončil Haščák. Skokan, ktorý finálnymi prihrávkami pripravil oba góly domácich, mohol krátko na to zvýšiť na 3:0, no po blafáku na Trenčana netrafil bránku. Čo nevyšlo Skokanovi, podarilo sa v 47. minúte Jokeľovi, ktorý brankára hostí prestrelil zo strednej vzdialenosti.

Zápas Košice – Michalovce sme sledovali ONLINE.

Domáci mali v 3. tretine hru pod kontrolou, nepribrzdilo ich ani oslabenie v 50. minúte, po ktorom sa dostali do viacerých príležitostí.

Domáci sa v závere sústredili na udržanie čistého konta brankára Košarišťana, hostia sa napriek snahe nedostali k súvislejšiemu tlaku. Košičania si ziskom troch bodov upevnili priebežnú 1. priečku v tabuľke.

Košice – Michalovce 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly:23. Klhůfek (Skokan, Bezúch), 43. Haščák (Skokan, Chovan). 47. Jokeľ (Suja, Koch).
Rozhodovali: Stano, Štefik – Stanzel, Beniač, vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 6736 divákov.
HC Košice: Košarišťan – Slovák, Koch, Bučko, Repe, Čížek, Růžička, Cibák – Majdan, Chovan, Haščák – Klhůfek, Skokan, Bezúch – Rapáč, Bortňák, Belluš – Milý, Suja, Jokeľ
HK Dukla Ingema Michalovce: Surák – Mesikämmen, Dalhuisen, Ventelä, Vorobjov, Kolba, Bdžoch, Zekucia – Mašlonka, Lalancette, Juusela – Hvila, Galamboš, Hričina – Safaralejev, Linet, Giľák – Chalupa, Toma, Hamráček – Borov

Peter Draisaitl, tréner HC Košice:
„Prvá tretina nebola podľa našich predstáv, brankár Košarišťan bol v tom čase jediný, kto nás držal v zápase. Chytil v nej niekoľko tutoviek spred bránkového priestoru. V druhej tretine sme sa zlepšili a tretia bola z našej strany najlepšia.“
Miroslav Chudý, tréner HK Dukla Ingema Michalovce:
„Napriek prehre sme neodohrali zlé stretnutie. Košice sme chceli zdolať, no v takom prípade musí veľa vecí zapadnúť do seba. Prvá tretina bola z našej strany najlepšia, vytvorili sme si šance, no nebolo nám súdené streliť gól. V druhej tretine sme inkasovali gól, začali sme strácať pôdu pod nohami. Postupne sme znovu vyrovnali hru, no nedali sme góly. Haščákov gól na 2:0 bol dôležitý, po ňom sme už viac otvárali hru. Košičania zvíťazili zaslúžene. Ďakujem fanúšikom, ktorí prišli a vytvorili fantastické prostredie. Verím, že časť potlesku patrila aj nášmu mužstvu.“

Brust si udržal nulu proti Budapešti

Od úvodu sa hral svižný hokej, arbitri po prvý raz prerušili hru až po troch minútach. Do prvej sľubnej šance sa dostal navrátilec po zranení Viedenský, no Halásza neprekonal. Domáci boli strelecky aktívnejší, pomer striel zvýšili aj v prvej presilovke zápasu, ale obrana maďarského mužstva fungovala dobre.

Päť minút pred koncom hrali hostia skrátenú presilovú hru 5 na 3, ale ani po nej sa skóre nezmenilo. Brankár Brust sa vytiahol najmä po strele Bodóa z bezprostrednej blízkosti.

Na začiatku druhého dejstva hral Slovan v početnej výhode, Štajnoch počas nej poslal puk do siete, ale Abdulovi predtým spadla prilba a gól nielen neplatil, ale útočník Slovana išiel aj na trestnú lavicu.

Na snímke vľavo Chris Bodó (Újbuda) a vpravo... Foto: TASR, Pavel Neubauer
Slovan Na snímke vľavo Chris Bodó (Újbuda) a vpravo brankár Barry Brust (Slovan).

Následne však ušiel Bačik, naservíroval puk Zigovi a kanonier „belasých“ nezaváhal – 1:0. Hostia potom mali príležitosti na vyrovnanie v presilovke, ale Brust svoj tím podržal. Rovnako sa niekoľkokrát vyznamenal aj Halász a Slovan si držal jednogólový náskok.

V tretej tretine sa hostia snažili o vyrovnanie, ale Slovan sa tak isto pokúšal zlomiť húževnatého súpera. To sa mu podarilo v 47. minúte, keď Kytnár vložil hokejku do strely Meszároša a zvýšil na 2:0.

Deväť minút pred koncom zvýšil Puliš už na 3:0 a definitívne zlomil odpor hostí. Slovan si tak pripísal piate víťazstvo v sezóne a poskočil na druhé miesto v tabuľke.

Slovan Bratislava – MAC Budapešť 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 23. Zigo (Bačik), 47. Kytnár (Meszároš, Štajnoch), 49. Puliš (Viedenský, Sersen).
Rozhodovali: Baluška, D. Konc st. – Jurčiak, D. Konc ml., vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Macaulay (MAC) 10 min za vrazenie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3420 divákov.
Slovan Bratislava: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Podlipnik, Hudec – Vandas, Zigo, Abdul – Puliš, Viedenský, Kukumberg – Miklík, Kytnár, Bondra – Žitný, Urbánek, Matoušek – Jendek
Budapešť: Halász – Macaulay, Reiter, Carlisle, McNally, Bl. Orbán, Garát – Bodó, Langkow, Br. Orbán – Sofron, Pitt, Terbócs – Nagy, Stretch, Klempa – Szigeti, Majoross, Kreisz

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana:
„Bol to pre nás ťažký zápas. Rozhodlo oslabenie 3 na 5, keď nás podržal brankár Brust. Chalanom chcem poďakovať za prístup.“
Gergely Majoross, tréner MAC:
„Videli sme dobrý zápas. Slovan má dobrú ofenzívu, my sme dnes v niektorých činnostiach zaostávali. Gratulujem súperovi k víťazstvu.“
Michal Sersen, kapitán Slovana: „Súper bol veľmi húževnatý, ale bolo dôležité, že sme strelili prvý gól. V tretej tretine sme našťastie dali aj druhý a potom aj tretí a rozhodli sme. Vedeli sme, že súper nebude ľahký, ale zvládli sme to.“

Hunovci odrovnali Poprad

Liptáci si pripísali iba druhé víťazstvo v aktuálnej sezóne. Po úvodnej dvadsaťminútovke síce prehrávali 0:2, v prostrednej časti hry však zrovnali skóre a v tretej tretine strhli víťazstvo na svoju stranu.

Fanúšik Popradu. Foto: TASR, Oliver Ondráš
Poprad Fanúšik Popradu.

Vo všetkých góloch domáceho tímu „mal prsty“ aspoň jeden z bratského tria Hunovcov – Rudolf, Richard alebo Róbert.

Liptovský Mikuláš – Poprad 4:3 (0:2, 2:0, 2:1)
Góly: 21. Kriška (Róbert Huna, Kurali), 38. Richard Huna (Róbert Huna, Kriška), 51. Petran (Cebák, Rudolf Huna), 56. Uhrík (Rudolf Huna, J. Sukeľ) – 3. S. Takáč (Paločko, Zagrapan), 10. S. Takáč, 60. Leclerc (Zagrapan, P. Svitana)
Rozhodovali: Kalina, Kókai – Bogdaň, Kis-Király, vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1021 divákov.
MHK 32 Liptovský Mikuláš: Zalivin – Stehlík, Kurali, Smutný, Cebák, Petran, Droppa, Mezovský, Nemec – Ri. Huna, Ro. Huna, Kriška – J. Sukeľ, Uhrík, Ru. Huna – Michalík, Ozolins, Macík – Oško, Piatka, Nechaj
HK Poprad: Halo – Ťavoda, Kozák, Ulrych, Erving, Magovac, Brejčák, Česánek – P. Svitana, Mlynarovič, Štrauch – Matis, Paukovček, Karterud – Leclerc, Zagrapan, Takáč – Kundrik, Matej Paločko, Matúš Paločko

Drámu v Banskej Bystrici rozhodol Fín

Úradujúci slovenský hokejový majster Banská Bystrica zdolal v utorkovom domácom zápase 8. kola Tipsport ligy Trenčín 2:1 po predĺžení. Hostia pritom prišli o vedenie v tretine. Trenčín prehral druhýkrát za sebou.

Pred zápasom sa banskobystrický štadión oficiálne rozlúčil s Tomášom Surovým, ktorý ukončil hráčsku kariéru a vhodil slávnostné buly tohto duelu. Rezký úvod mali ‚barani‘. Už v 22. sekunde vyskúšal Lamper z kruhu pozornosť brankára Tomeka. Bystričania potom nevyužili presilovku, šancu v nej mal Jääskeläinen.

Na opačnej strane mal možnosť už v hre piatich proti piatim Mikyska, ale sám pred Beskorowanym neuspel. Početnú výhodu si zahrali aj hostia, no počas nej mohli inkasovať, pretože domáci sa dostali do prečíslenia, Gabor však zakončil do brankára Dukly. V 15. minúte mohli ísť Trenčania do vedenia, ak by voľný Sádecký zamieril o niečo presnejšie. V závere prvej tretiny hral úradujúci majster ďalšiu presilovku, šancu si však nevypracoval.

V súboji o puk domáci Andrej Šťastný (vľavo) a... Foto: SITA, Peter Rusko
Andrej Šťastný, Jozef Mikyska V súboji o puk domáci Andrej Šťastný (vľavo) a Jozef Mikyska.

V druhej tretine mali Banskobystričania prevahu, ale nevyužívali šance, konkrétne Šoltés, Jääskeläinen, Kabáč a Lunter. Prišiel trest. Hosťom vyšiel rýchly prechod do útoku, v 26. minúte prihrávku McCormacka pohotovo zakončil Mikyska a poslal Trenčín do vedenia. Hokejisti spod Urpína mohli hneď odpovedať, Lunter však opečiatkoval hornú žŕdku.

Domáci v ďalšom priebehu nevyužili dve presilovky, mali tlak, ale málo strieľali. Veľkú šancu mal v hre piatich proti piatim voľný Hickmott v kruhu, no Tomek vytiahol perfektný zákrok lapačkou.

Na začiatku tretej tretiny nevyužili početnú výhodu Trenčania a mohlo ich to mrzieť, pretože ‚barani‘ v pätici vyrovnali. Po výbornej práci Nemčíka za bránkou a jeho prihrávke sa presadil zblízka Wahl – 1:1.

Hostia mohli aj na tento zásah odpovedať, ale Sojčík z metra nepokoril Beskorowanyho po šikovnej prihrávke Mikysku korčuľou. Viac z hry mali potom Banskobystričania, ale Dukla hrozila z kontier. Zaujímavý bol prienik Aldersona, hoci sa strelecky nepresadil. Na opačnej strane neuspel pri pravej žrdi voľný Bartánus a neskôr v identickej situácii Mihálik. V presilovke mal možnosť Hickmott, no puk si cestu medzi žrde nenašiel.

Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom sa majster ubránil v oslabení a napokon v hre štyroch proti štyrom rozhodol Jääskeläinenon po peknej individuálnej práci a efektnej koncovke.

Banská Bystrica – Dukla Trenčín 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)
Góly: 46. Wahl (Nemčík), 64. Jääskeläinen (Mihálik) – 26. Mikyska (McCormack).
Rozhodovali: Snášel ml., T. Orolin – Ordzovenský, Smrek, vylúčení: 5:6, presilovky a oslabenia: 0:0, 2312 divákov
Banská Bystrica: Beskorowany – Ďatelinka, J. Brejčák, Southorn, Mihálik, Biro, Nemčík, Petrinec – Jääskeläinen, Hickmott, Šoltés – Lamper, A. Šťastný, M. Lunter – Bartánus, Wahl, Fafrák – Róth, Gabor, Kabáč
Trenčín: M. Tomek – McCormack, Starosta, Rajnoha, Štach, Sládok, Kajínek, Stacha – Alderson, Mikyska, Sojčík – Bartovič, Sádecký, Coughler – M. Hlinka, Radjenovič, Lapšanský – Ďurina, J. Švec, Luhový

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice:
„Bol to klasický zápas medzi týmito tímami, veľa súbojov, či už v rohoch alebo pred bránkou. Keď sme spravili chyby v defenzíve, podržal nás brankár Beskorowany. Mali sme viac striel i puk na palici, takže si myslím, že sme si zaslúžili ten extra bod navyše. Trenčín hral veľmi dobre, výborne chytal hlavne ich mladý brankár Tomek. Veľmi excelentná bola naša hra v oslabení. Trošku nám nevyšli presilovky, ale súper sa na ne dobre pripravil.“
Ján Pardavý, tréner Trenčína:
„Prišli sme do Bystrice s cieľom bodovať, hoci sme vedeli, že domáci sú silní, majú veľkých chlapov. Prvá tretina bola solídna, dodržiavali sme pokyny až na pár momentov. V druhej tretine sme išli do vedenia, hralo sa hore – dole, trošku lepšia bola Banská Bystrica. V tretej tretine sme zostali trošku defenzívni, aj keď sme si povedali, že chceme byť aktívni, no začali sme nejako brániť a prišlo vyrovnanie. V predĺžení sme mali blízko k rozhodnutiu, ale neboli sme presní. Musím chlapcov pochváliť ako zvládli oslabenia a skvelý bol dnes i brankár Tomek. Spokojný som s bojovným výkonom mužstva.“
Joona Jääskeläinen, autor víťazného gólu Banskej Bystrice:
„Čo sa týka môjho gólu, videl som možnosť ísť k bránke, tak som išiel a vyšlo to. Je to skvelé, získali sme dva body. Bol to ťažký zápas, ale dominovali sme v ňom viac než súper. Museli sme tvrdo bojovať. Nakoniec sa nám podarilo dať dva góly a vyhrať, čo je super.“

Detva si poradila s Miškovcom

Hokejisti Detvy zvíťazili v utorňajšom súboji 8. kola Tipsport Ligy na domácom ľade nad Miškovcom 3:1.

Prvá tretina priniesla rozháraný hokej, lepším tímom boli hostia. Tí v 6. minúte využili presilovku, keď sa presadil Reszegh, ktorý dorazil strelu Vandaneho. Miškovec sa dostal ešte do dvoch nádejných šancí, ale skóre sa nezmenilo.

V druhej tretine domáci zvýšili dôraz a prišli šance Valenta aj Žilku, no z nich sa ešte „medveďom“ vyrovnať nepodarilo. No v 26. minúte prišla domáca presilovka, ktorú už po niekoľkých sekundách využil Golian, keď sa presadil dôrazom v predbránkovom priestore.

Aj v ďalšom priebehu tvrdila muziku Detva, Sýkora však trafil iba žrď a Šišovského strela neprešla do siete. Hostia tiež niekoľkokrát nebezpečne pohrozili.

V tretej tretine dostal domácich do vedenia v 51. minúte v ďalšej presilovke Šišovský, ktorý chladnokrvne využil peknú krížnu prihrávku Sýkoru. O pár okamihov mohol Miškovec doraziť Zuzin, ale Rajnu neprestrelil.

Detva mohla pykať v 56. minúte, ale Vas vo veľkej šanci puk ponad Petríkov betón do siete neposlal. V závere hostia skúsili powerplay, ale inkasovali z hokejky Zuzina, pričom Detva hrala v oslabení.

Detva – Miškovec 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 26. Golian (Surový, Gašpar), 51. Šišovský (Sýkora, F. Fekiač), 60. Zuzin (Gašpar, Chovan) – 6. Reszegh (Vandane, Vas).
Rozhodovali: Adamec, Novák – J. Konc ml., Rojík, vylúčení: 6:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 393 divákov.
Detva: Petrík – Chovan, Andersons, Kuklev, Golian, Jendroľ, F. Fekiač, Král, Gachulinec – Šišovský, Zuzin, Sýkora – Gašpar, Valent, Surový -Žilka, Podešva, Čacho – Fekiač, Török, V. Fekiač, Čenka
Miškovec: Rajna – Göz, Vandane, Ross, Dudás, Szirányi, D. Kiss – Beach, Galanisz, Magosi – Rodman, Vas, Beauviller – P. Kiss, Reszegh, Miskolczi – Vojtkó, Láda, Lövei

Zvolen uspel v Nových Zámkoch

Po výhrach nad Banskou Bystricou a Budapešťou privítali Novozámčania na domácom ľade Zvolen. Prvú vážnejšiu šancu mal na hokejke Bonis, ale puk poslal len do Kristína. V 6. minúte putoval na trestnú lavicu za hákovanie Pospíšil a hosťom stačilo na otvorenie skóre len niekoľko sekúnd, keď švihom poslal puk do horného rohu obranca Corrin.

Domácich podržal Kristín, ktorý výborne zasiahol proti dvojici Bonis – McPherson. Novozámčania prežívali krušné chvíle hlavne pri vylúčení Fábryho, Zvolenčanom však nedovolili zvýšiť jednogólové vedenie. V závere tretiny pohrozili aj domáci, ale Urbanovi sa gól streliť nepodarilo.

Do druhého dejstva vstúpili Novozámčania presilovkou 5 na 3, početnú výhodu však nevyužili aj napriek príležitostiam Haina a Pospíšila. Na druhej strane mohol v presilovke udrieť Mráz, ale jeho teč smeroval mimo brány.

Podobne neuspel domáci Pospíšil. V 25. minúte vystrelil od modrej Zvolenčan Fatul a puk sa po Preisingerovom teči zastavil až za Kristínovým chrbtom. Hostia sa z dvojgólového vedenia tešili len niekoľko sekúnd, keď znížil z pravého kruhu Mikula.

Domácim dodal jeho zásah potrebnú energiu, čo vyústilo do viacero dobrých príležitostí. Do šatní však odchádzali s gólovým náskokom hráči Zvolena.

V úvode tretej tretiny pohrozili príklepmi Pavúk i Drtina, zmena skóre však nenastala. Prišla až 47. minúte, keď si Pospíšil z pravej strany nakorčuľoval do útočného pásma a z elegantnej otočky poslal puk do súperovej siete.

Na vyrovnanie domácich našiel odpoveď Thompson, ktorý využil, že Zámčania nevyhodili puk z obrannej tretiny a bekhendom ho poslal do ich brány. Blízko gólu bol aj Špirko ale spoza brány nestihol zasunúť puk za Kristína.

Druhým gólom v zápase mohol vyrovnať Mikula ale z ostrého uhla Hollého neprekonal. Zvolenčania v závere zápasu umne kontrolovali hru a dve a pol minúty pred koncom poistil ich vedenie z uhla Švarný.

Nové Zámky – HKM Zvolen 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Góly: 26. Mikula, 47. Pospíšil (Hruška) – 6. Corrin (McPherson), 25. Preisinger (Fatul, Švarný), 49. Thompson (Drgoň), 58. Švarný (Lowney, Mráz).
Rozhodovali: Lokšík, Nagy – Krajčík, Soltész, vylúčení: 7:10, navyše: Handlovský (Zvolen) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0
Nové Zámky: Kristín – Drtina, Hain, Pavúk, Mikuš, Hatala, Ordzovenský, Ondrušek, Dlugoš – Pospíšil, Hruška, Jurík – Bajtek, Urban, Stupka – Rogoň, Fábry, Mikula – Bečka, Kováčik, Andrisík
Zvolen: Hollý – Švarný, Lowney, Corrin, Betker, Maier, Drgoň, Fatul, Marcinek – Kelemen, Špirko, Mráz – Bonis, Trotter, McPherson – Thompson, M. Preisinger, Handlovský – Petráš, M. Halama, Kolenič

Jerguš Bača, asistent trénera Nových Zámkov:
„Chceli sme nadviazať nielen na dobré výsledky ale aj na hru proti Bystrici a Budapešti. Veľmi sa nám to nedarilo, za súperom sme zaostávali v obrannom i útočnom pásme. Boli sme vo viacerých situáciách splašení, aj v šanciach, ktoré sme mali. Naše riešenia neboli ideálne, myslím si, že súper bol ďaleko aktívnejší než my. Zápas sme si prehrali po individuálnej chybe. Mohli sme z nie dobrej hry nakoniec bodovať, no nepodarilo sa. Musíme si to zanalyzovať a ideme ďalej.“
Michal Kobezda, asistent trénera Zvolena:
„Zápas sme začali dobre, dostali sme sa do vedenia. Od začiatku súťaže nás trápia oslabenia, máme veľa vylúčených hráčov, čo sa ukázalo aj dnes. Súper nás tým dostával pod tlak, urobili sme individuálne chyby. Súperovi sa podarilo vyrovnať ale nakoniec sme to zase zlomili na našu stranu.“