Košice odčinili Budapešť, Nitru rozdrvili 9:0. Michalovce zdolali a preskočili Slovan

Hokejisti Košíc si napravili chuť po piatkovom zaváhaní v Budapešti a v zápase nedeľňajšieho 7. kola slovenskej najvyššej súťaže zvíťazili v Nitre jednoznačne 9:0.

29.09.2019 18:56
Branislav Rapáč, Martin Belluš Foto: ,
Košičania Branislav Rapáč a Martin Belluš sa tešia z gólu v zápase na ľade Nitry.
debata (2)

„Oceliari“ ako prví v aktuálnom ročníku Tipsport ligy nastrieľali v jednom stretnutí deväť gólov a zároveň dosiahli najvyššie víťazstvo v tejto edícii súťaže.

HK Nitra – HC Košice 0:9 (0:5, 0:1, 0:3)
Góly: 1. Chovan (Majdan, Koch), 5. Rapáč (Bortňák, Koch), 8. Haščák (Belluš, Chovan), 13. Haščák (Belluš, Chovan), 15. Skokan (Bezúch, Čížek), 28. Haščák (Chovan, Skokan), 46. Skokan (Haščák, Chovan), 50. Majdan (Koch, Skokan), 60. Haščák (Skokan, Chovan). Rozhodovali: Goga, Valach – Gegáň, M. Orolin, vylúčení: 9:7, navyše: Kerbashian 10 minút za nešportové správanie sa, Blackwater 5+DKZ za napadnutie – Zeleňák 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:6, oslabenia: 0:0, 2288 divákov
Nitra: Hanuliak (13. Šimboch) – Mezei, Rais, Pupák, Š. Nemec, A. Sloboda, M. Versteeg, Hlinka – Blackwater, Kollár, Csányi – Scheidl, Kerbashian, Minárik – Rác, Lušňák, Fominych – Pätoprstý, Čaládi, Hrušík – Fetkovič
Košice: Košarišťan – T. Slovák, Koch, Čižek, Zeleňák, Bučko, Repe, Růžička – Majdan, Chovan, Haščák – Klhúfek, Skokan, Bezúch – Rapáč, Bortňák, Belluš – Milý, Suja, Jokeľ

V úvodnej tretine bolo na ľade iba jedno mužstvo. Košice jasne prevalcovali Nitru. Už v 30. sekunde otvoril skóre strelou švihom Chovan. V 5. minúte zafungovala súhra exnitranov a Bortňák naservíroval puk priamo na hokejku Rapáča – 0:2. O tri minúty využil dvojnásobnú početnú výhodu Haščák a ten istý hráč v 13. minúte strelil aj štvrtý gól Košíc. Do bránky Nitry sa postavil Šimboch, no ani ten si dlho nulu neudržal. V 15. minúte ho prekonal Skokan a Nitra prehrávala už zahanbujúco 0:5.

Druhá tretina priniesla zlepšenie zo strany Nitry, aspoň v počte inkasovaných gólov. Košice dokázali skórovať iba raz. V 28. minúte ponúkol Chovan hetrik Haščákovi a ten jeho výzvu neodmietol – 0:6. Brankár Košarišťan bol prakticky bez práce. Nitrania sa trápili aj v presilovej hre o dvoch hráčov. Gólom neskončil ani sporadický závar pred bránou „oceliarov“, o ktorý sa postarali Kollár s Lušňákom.

V 44. minúte mal na hokejke čestný gól Nitry Scheidl, ale prestrelil bránku. Na opačnej strane neudržal puk v lapačke Šimboch a Skokan dorazil do odkrytej bránky – 0:7. Ôsmy gól Košíc strelil úspešným tečom Majdan. Fanúšikovia Nitry sympaticky nič nevzdali a aj napriek hrozivému skóre začali ešte viac povzbudzovať svoje mužstvo. Nitrania sa snažili zaznamenať aspoň jeden gól, ale ich snaha vyšla naprázdno. Skóre zápasu sa zastavilo na 0:9, v záverečných sekundách o tom rozhodol štvorgólový Haščák.

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Výsledok je katastrofálny. Momentálne nespĺňame parametre, aby sme boli konkurencieschopným tímom ako Košice. Zároveň im gratulujem k výsledku, aj za pekný hokej. Myslím si, že zodpovednosť je momentálne na mne a plne ju beriem.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Viem, že sme neboli lepší o deväť gólov. Niekedy má tím vývoj zápasu na svojej strane a ten bol jednoznačne dnes na našej strane. Dali sme rýchle góly, potom sme pridali ďalšie v presilovkách a už to bolo náročné pre domácich. Košarišťan si zaslúžil nulu. Konečne sme dali nejaké góly z presiloviek. V nich sme sa doteraz trápili. Vieme, že Nitra mala dosť šancí a naši hráči na oslabenia odviedli solídnu prácu.“

Nové Zámky zdolali Budapešť

Hráči MAC Budapešť nenadviazali na trojbodový zisk spred dvoch dní a Novým Zámkom podľahli na ich klzisku 4:7. Domáci uspeli v druhom stretnutí za sebou a pripísali si tretie víťazstvo v sezóne. Po dva góly vo farbách slovenského tímu strelili Václav Stupka s Tomášom Urbanom.

HC Mikron Nové Zámky – MAC Újbuda 7:4 (1:0, 3:1, 3:3)
Góly: 8. Stupka (Urban), 24. Stupka (Pavúk, Mikuš), 25. Dlugoš (Bečka), 27. Urban (Bajtek, Pavúk), 42. Urban (Stupka, Ordzovenský), 43. Pospíšil (Jurík, Hruška), 59. Ordzovenský – 29. Klempa (Strech, McNally), 43. Strech (Klempa), 43. Szigeti, 45. Macaulay (Klempa). Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich – Krajčík, J. Konc ml., vylúčení: 3:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0
Nové Zámky: Kristín – Hain, Drtina, Mikuš, Pavúk, Ordzovenský, Hatala, Dlugoš, Ondrušek – Jurík, Hruška, Pospíšil – Stupka, Urban, Bajtek – Mikula, Fábry, Rogoň – Andrisík, Kováčik, Bečka
Újbuda: Bálizs – Pozsgai, Macaulay, McNally, Carlisle, Garát, Orbán, Schlekmann – Orban, Langkow, Bodó – Terbócs, Pitt, Sorfon – Klempa, Strech, Nagy – Kreisz, Majoross, Szigeti

V úvode mali mierne navrch hostia, gólovo sa však nepresadili. Naopak, v 8. min. otvorili skóre domáci, keď prečíslenie 2 na 1 vyriešili dokonale Urban so skórujúcim Stupkom. Gól Novým Zámkom pomohol a postupne sa dostali do správneho herného rytmu.

V druhej tretine v priebehu troch minút dali domáci tri góly. Najprv sa v 23. min. presadil z dorážky Stupka, následne skóroval dôrazný Dlugoš a na 4:0 zvýšil v presilovke Urban. Hráči MAC zostali na chvíľu priebehom zápasu otrasení, v 29. minúte však dokázali znížiť zásluhou Klempu. Napriek trojgólovému manku stále hrýzli, dve veľké šance zahodil Pitt.

V treťom dejstve si už Zámčania víťazstvo kontrolovali. Na 5:1 zvýšil v 42. minúte Urban. Strech a Szigeti síce vzápätí znížili, no potom Pospíšil zakončil vydarenú kombináciu do prázdnej bránky a domáci viedli 6:3. Na rozdiel dvoch gólov opäť znížil Macaulay, záverečné slovo mal však Ordzovenský, ktorý gólom do prázdnej bránky spečatil výsledok na konečných 7:4 pre Nové Zámky.

Michalovce majú skalp Slovana

Hráči Slovana Bratislava prišli o líderskú pozíciu, keď prehrali v Michalovciach 3:4.

HK Dukla Ingema Michalovce – HC Slovan Bratislava 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Góly: 14. Galamboš, 31. Giľak (Vorobjov), 47. Lalancette, 53. Linet (Safaralejev, Giľak) – 10. Zigo (Vandas), 28. Puliš (Abdul), 55. Zigo (tr. strieľ.). Rozhodovali: Kalina, Orolin – Stanzel, Jobbágy, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3800 divákov (vypredané).
HK Dukla Ingema Michalovce: Trenčan – Mesikämmen, Dalhuisen, Ventelä, Vorobjov, Kolba, Hančák – Mašlonka, Lalancette, Juusela – Mesároš, Galamboš, Hričina – Giľak, Linet, Safaralejev – Hamráček, Toma, Chalupa – Borov
HC Slovan Bratislava: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Podlipnik, Jendek, Hudec – Vandas, Zigo, Bondra – Puliš, Kukumberg, Abdul – Miklík, Kytnár, Matoušek – Žitný, Urbánek, Sloboda

Pred búrlivou kulisou sa hral od úvodných minút rýchly hokej a prvá tretina priniesla hru hore-dole. Safaralejev s Giľakom pohrozili brankárovi Brustovi, no prvý gól zápasu padol do bránky domácich. Domáceho brankára Trenčana prestrelil v 10. minúte Zigo a hostia viedli – 0:1. Ich náskok však nemal dlhé trvanie, pretože vylúčenie Kukumberga potrestal Galamboš, ktorý s výdatným prispením brankára hostí Brusta strelil svoj prvý gól v sezóne – 1:1.

Aj v 2. tretine išli do vedenia hostia, keď v 28. minúte Abdul v úniku ideálne načasoval prihrávku na Puliša, ktorý pred odkrytou bránkou nezaváhal. Domácich však nezlomil ani tento zásah. Krátko na to mali hostia presilovku, no Michalovčania sa nielenže ubránili oslabeniu, ale krátko po ňom sa do úniku dostal Giľak a z brejku prekonal Brusta – 2:2. V závere druhej časti sa viackrát „iskrilo“, zápas dostal väčšie emócie, no napriek šanciam Lineta či Vandasa sa už v nej skóre nezmenilo.

Domáci mali ideálnu možnosť ísť prvýkrát v zápase do vedenia v 43. minúte, keď mali až 95-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. V nej síce neskórovali, no o štyri minúty sa Lalancette uvoľnil za bránkou hostí a lišiacky prekonal Brusta – 3:2. Hostia sa z vyrovnávajúceho gólu radovali v 52. minúte, ale predčasne.

Abdul s Pulišom síce prepasírovali puk za ležiaceho Trenčana, konzultácia arbitrov s videorozhodcom potvrdila postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Hostia nielenže nevyrovnali, ale v 53. minúte sa po zmätkoch v ich pásme dostal k puku Linet, ktorý pred odkrytou bránkou nezaváhal a upravil na 4:2.

Zaujímavé dianie v tretej tretine podčiarkla situácia z 55. minúty, keď domáci obranca Ventelä fauloval Ziga, ktorý následne z trestného strieľania skorigoval na 4:3. Hostia v závere skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, ďalší gól však už nepadol.

Roman Stantien, tréner HC Slovan Bratislava: „Gratulujem Michalovciam k výhre. Za svoju bojovnosť a nasadenie si ju zaslúžili viac ako my.“

Peter Bartoš, asistent trénera HK Dukla Ingema Michalovce: „Diváci videli kvalitné stretnutie. My sme sa naň dobre pripravili. Vedeli sme, že Slovan hrá vonku veľmi dobre. Dôležité bolo srdiečko a nasadenie, naši hráči išli až do konca. Ďakujem fanúšikom, ktorí chalanov hnali vpred.“

Majster nezaváhal

Banská Bystrica potvrdila úlohu favorita a triumfovala v Liptovskom Mikuláši hladko 5:1.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)
Góly: 3. Ri. Huna – 13. Southorn (Šoltés, Jääskeläinen), 15. Southorn (Šoltés), 20. Šoltés (Hickmott), 40. Lunter (Štastný), 58. Wahl (Hickmott, Southorn). Rozhodovali: Lokšík, Juhász (Maď.) – Beniač, Soltész (Maď.), vylúčení: 5:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1126 divákov
Liptovský Mikuláš: Zalivin – Kurali, Mezovský, Cebák, Smutný, Petran, Droppa, Nemec, Burzík – Kriška, Ro. Huna, Ri. Huna – Ru. Huna, Oško, J. Sukeľ – Macík, Ozollins, Kalousek – Nechaj, Uhrík, Piatka
Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihálik, Ďatelinka, Brejčák, Nemčík, Biro, Petrinec – Šoltés, Hickmott, Jääskeläinen – Lunter, Štastný, Lamper – Fafrák, Wahl, Bartánus – Kabáč, Gabor, Róth

Domácim vyšiel vstup do stretnutia, už v 3. min. Richard Huna dorazil do siete puk po strele Róberta Hunu – 1:0. Favorizovaní Bystričania však postupne prebrali opraty zápasu do svojich rúk a v druhej desaťminútovke otočili skóre po dvoch gólov Southorna a jednom zásahu Šoltésa.

V úvode druhej časti úradujúci majster prežil oslabenie a potom v pohode kontroloval dianie na ľade. Na rozdiel troch gólov zvýšil Lunter, ktorý si vychutnal domáceho brankára – 1:4.

Tretiu časť rozkúskovali početné vylúčenia. Mikulášania nedokázali využiť ani jednu presilovku, strely z väčšej vzdialenosti zneškodnil pozorný Beskorowany. Hostia zasadili domácim ešte jeden gólový úder. V 58. minúte Hickmott po peknej kombinácii našiel medzi kruhmi Wahla, ktorý strelou z prvej upravil na konečných 5:1 pre „baranov“.

Detva uspela aj v Poprade

Druhýkrát v rade sa z úspechu tešili hokejisti Detvy, ktorí zvíťazili v Poprade 3:2 po predĺžení

HK Poprad – HC 07 WPC Koliba Detva 2:3 po predĺžení (0:0, 2:2, 0:0 – 0:1)
Góly: 27. Zagrapan (Matúš Paločko, Takáč), 31. Leclerc (Takáč, Zagrapan) – 32. Sýkora (Chovan, Gašpar), 37. Žilka (F. Fekiač), 61. Gašpar. Rozhodovali: Korba, Kókai – Bogdaň, Smrek, vylúčení: 4:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1188 divákov.
HK Poprad: Vošvrda – Kozák, Ťavoda, Erving, Fabian, D. Brejčák, Magovac, Česánek – Karterud, Paukovček, P. Svitana – Takáč, Zagrapan, Leclerc – Štrauch, Mlynarovič, Matis – Matúš Paločko, Bjalončík, Matej Paločko HC 07 WPC Koliba Detva: Petrík – Andersons, Chovan, Golian, Kuklev, F. Fekiač, Jendroľ, Gachulinec, Král – Sýkora, Zuzin, Šišovský – M. Surový, Valent, Gašpar – Čacho, Podešva, Žilka – Čenka, V. Fekiač, Török

Prvá tretina gól nepriniesla, no ihneď po prestávke sa zdalo, že Podtatranci smerujú k tretiemu trojbodovému zisku v sérii. Zagrapan otvoril skóre v 27. min a Leclerc pridal druhý zásah v 31. min. Oba góly pritom dosiahli Popradčania v početnej výhode.

Lenže presilovku využili aj Podpoľanci a vrátili sa do zápasu. Ján Sýkora v 32. min prestrelil brankára Vošvrdu a znížil na 1:2. Ešte do druhej sirény Detva vyrovnala, Žilka v 37. min dobiedzal pred bránkou až dovtedy, kým neprepasíroval puk za čiaru.

V tretej časti hry mala bližšie k zisku troch bodov Detva, keď Podešva trafil bránkovú konštrukciu. Detva rozhodla duel už 29 sekúnd po začiatku predĺženia. Gašpar sa ocitol sám v rýchlom protiútoku a nezaváhal. Podpoľanci tak po zlom úvode do sezóny zvíťazili druhýkrát po sebe.

Trenčín podľahol Zvolenu

Tri body získali aj Zvolenčania za víťazstvo 6:3 v Trenčíne.

HK Dukla Trenčín – HKM Zvolen 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)
Góly: 11. Alderson (McCormack, Starosta), 29. Bartovič (Štach, Sojčík), 45. Mikyska (McCormack) – 10. Halama (Maier, Handlovský), 21. Bonis (Betker, McPherson), 23. Mráz (Špirko, Corrin), 32. Preisinger (Thompson, Švarný), 46. McPherson (Priesinger), 60. Handlovský (Thompson). Rozhodovali: Baluška, M. Novák – Kacej, Synek, vylúčení: 3:9, navyše: Petráš (Zvolen) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:2, 2242 divákov
Trenčín: Valent – McCormack, Starosta, Rajnoha, Štach, Sládok, Kájínek, Stacha – Alderson, Mikyska, Lapšanský – Bartovič, Sádecký, Coughler – Chromiak, Radjenovic, Sojčík – Ďurina, J. Švec, Michal Hlinka – Luhový
Zvolen: Hollý – Švarný, Lowney, Corrin, Betker, Maier, Drgoň, Fatul, M. Roman – Kelemen, Špirko, Mráz – Bonis, Trotter, McPherson – Thompson, M. Preisinger, Handlovský – Petráš, M. Halama, Kolenič

Po úvodnom „oťukávaní“ ako prví zavelili do útoku domáci hokejisti. Prečíslenie v 7. min Dukla zahrala dobre. Sádecký prihral Bartovičovi, no tomu v poslednej chvíli skočil do strely brániaci protihráč. Úvodný gól padol pri hre štyroch proti štyrom. Valent neudržal nahodený puk z diaľky a Halama trafil ideálne pod hornú žŕdku ponad kľačiaceho brankára. Hostia sa z vedenia neradovali dlho. V presilovej hre si nakorčuľoval pred bránkovisko Alderson a prudkou ranou nedal Hollému šancu.

„Bryndziari“ mali ideálny vstup do prostrednej tretiny. Už v 21. minúte sa usadili v obrannom pásme Dukly. Betkerovu strelu od modrej šikovne tečoval Bonis a bolo 1:2. O dve minúty neskôr vystrelil Mráz spoza brániaceho hráča a Valent nedokázal včas zareagovať – 1:3. Trenčanov „postavila“ na nohy následná presilová hra.

Pred bránou zabojoval Sádecký, ktorý zatienil brankárovi výhľad pri Bartovičovej strele – 2:3. O minútu neskôr hrali domáci ďalšiu presilovku, paradoxne počas nej však inkasovali. V 32. minúte využili Zvolenčania brejk dvoch proti jednému. Thompson prihral Preisingerovi, ktorý puk zasunul do prázdnej bránky – 2:4.

Trenčania vycítili šancu na úspech na začiatku tretej tretiny. V presilovej hre o dvoch hráčov sa McCormackova strela od modrej čiary odrazila pred voľného Mikysku, ktorý ho poslal do odkrytej časti bránky – 3:4. Hostia však odpovedali okamžite a znova v oslabení. Po vyhranom vhadzovaní namieril presne McPherson a prinavrátil hosťom dvojgólové vedenie. Trenčania sa v závere odhodlali odvolať brankára Valenta, ale úspech im to už neprinieslo. Naopak, v záverečnej minúte poslal puk do prázdnej brány Handlovský.

Ján Pardavý, tréner Trenčína: „Odohrali sme solídnu prvú tretinu. O všetkom rozhodla druhá časť zápasu. Zvolen bol vo všetkom lepší. Na nás sa valili ich protiútoky. My sme v druhej tretine hrali veľmi zle. Keď sme sa už v tretej tretine chytali slamky, nemôžeme dostať taký hlúpy gól. V závere sme chytali zajaca za chvost, čo nám nevyšlo. Musíme ísť ďalej.“

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Odohrali sme veľmi dobrý zápas pri hre 5 proti 5. Mrzí nás veľký počet vylúčených. Pri oslabeniach sme trikrát inkasovali, to musíme zlepšiť. Chlapcom ďakujem za bojovný výkon, že sme zápas zvládli.“