Slovan odklial domáci ľad a je na čele, majster padol. Debakel Košíc v Budapešti

Hokejisti Banskej Bystrice momentálne nemajú majstrovskú sezónu. Po prehrách s Košicami a Miškovcom do tretice podľahli na domácom ľade aj Novým Zámkom.

27.09.2019 20:30 , aktualizované: 21:52
Joona Jääskeläinen, Juraj Jurík Foto: ,
Joona Jääskeläinen z Banskej Bystrice leží na ľade po súboji s Novozámčanom Jurajom Juríkom.
debata (3)

A dokonca im nestrelili ani gól. Piatkový prvý súboj 6. kola Tipsport ligy sa pod Urpínom skončil 0:2. Hráči Nových Zámkov sa po druhom trojbodovom zásahu v sezóne posunuli z jedenásteho na desiate miesto tabuľky. Banská Bystrica je v priebežnej tabuľke šiesta.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HC Mikron Nové Zámky 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Góly: 17. R. Hruška (Bečka), 33. T. Urban (Stupka, Bajtek). Rozhodovali: Rencz (Maď.), T. Orolin – Šoltés, Stanzel, vylúčení: 5:5, presilovky a oslabenia: 0:0, 2271 divákov.
Banská Bystrica: Beskorowany – J. Brejčák, Southorn, Biro, Mihálik, Ďatelinka, Nemčík, Petrinec – Hickmott, A. Šťastný, Jääskeläinen – Lamper, Wahl, Šoltés – Bartánus, Gabor, M. Lunter – Fafrák, Tamáši, Kabáč
Nové Zámky: Kristín – Hain, Drtina, P. Mikuš, Pavúk, Ordzovenský, Hatala, Dlugoš – Pospíšil, R. Hruška, J. Jurík – Bajtek, T. Urban, Stupka – D. Mikula, Fábry, Rogoň – Bečka, K. Kováčik, Andrisík

Novozámčania v 1. tretine nevyužili tri presilovky, keď išiel vždy na trestnú lavicu Ďatelinka, gól dali napokon v hre piatich proti piatim. Ťažili z chybnej domácej rozohrávky, Bečka nahodil puk od modrej a úspešne ho tečoval R. Hruška – 0:1.

Až v polovici stretnutia mal úradujúci majster tlak a Jääskeläinen z medzikružia bekhendom poslal puk do žŕdky. O minútu prišla odpoveď súpera. Od modrej si nakorčuľoval na bránku Urban a prestrelil Beskorowanyho – 0:2.

S pribúdajúcim záverom sa snaha Bystričanov smerom dopredu stupňovala, na konci domáci hrali v presilovke bez brankára v šestici proti štyrom, ale znížiť nepriaznivý stav a zdramatizovať duel sa im nepodarilo.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: Nepodali sme dobrý výkon. Všetci od každého hráča až po nás trénerov musíme byť lepší. Problémom bolo, že sme nedokázali vyjsť z tretiny s pukom pod kontrolou. Nahodíme puk na mantinel a z forčekingu nedokážeme dať toľko gólov ako z obvyklého prechodu do útoku. Dokážeme dať góly našou tvrdou prácou v útočnej tretine, ale dnes sa nám to nepodarilo. Keď nedáme gól, nemôžeme vyhrať. Musíme prekonať tento neúspech a všetci niečo spraviť pre to, aby sme začali hrať lepšie.

Jerguš Bača, asistent trénera Nových Zámkov: Chceli sme hrať aktívne, v pohybe, čo sa nám viac menej darilo celých 60 minút. Boli sme silní na puku, nedovolili sme Banskej Bystrici toho veľa. Kľúčový moment zápasu nastal v tretej tretine, kedy sme ubránili oslabenie v troch proti piatim, podržal nás aj brankár Kristín. Určite nás toto víťazstvo povzbudilo do ďalšej práce.

Radim Hruška, autor víťazného gólu Nových Zámkov: Sme radi za tieto tri body, sú cenné pre nás. Dodržali sme taktiku a priniesla svoje ovocie. Neprišli sme sem brániť, ale vyhrať, hoci to znie príliš sebavedomo. Rozhodol o výsledku aj náš prvý gól a to, že sme domácich predčili v prvých dvoch tretinách. Tretiu tretinu sme viac -menej bránili a vyšlo to.

Zaslúžené víťazstvo Popradu

Popradčania dosiahli prvé víťazstvo v sezóne na súperovom ľade a hneď u lídra. Na ľade Miškovca zvíťazili 3:2.

DVTK Jégesmedvék Miškovec – HK Poprad 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Góly: 18. Reszegh (Beauviller, Vas), 49. Magosi (Harrison) – 4. Magovac (Štrauch, P. Svitana), 24. Paukovček (Magovac, Kozák), 59. P. Svitana (Bjalončík, Paločko). Rozhodovali: D. Konc st., Korba – Jurčiak, Durmis, vylúčení: 5:3, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0, 1204 divákov.
Miškovec: Adorján – Dudás, Ross, Vandane, Göz, D. Kiss, Szirányi, Farkas, Láda – Rodman, Vas, Reszegh – Magosi, Galanisz, Beach – Beauviller, Harrison, Ritó – P. Kiss, Lövei, Vojtkó
Poprad: Vošvrda – Ťavoda, Kozák, Kramár, Erving, Magovac, Ulrych, Fabian, Česánek – P. Svitana, Paukovček, Karterud – Leclerc, Zagrapan, Takáč – Matis, Mlynarovič, Štrauch – R. Svitana, Bjalončík, Paločko

Poprad sa gólovo prezentoval hneď v úvode. V 4. minúte sa počas presilovky ukážkovo z prvej trafil Magovac – 1:0. Aj v ďalšom priebehu mali „kamzíci“ navrch. Štyri minúty pred odchodom na prvú prestávku sa však hostia nezmyselným faulom Mlynaroviča v strednom pásme do trojice. Domácim sa najprv 101 sekúnd trvajúca presilová hra 5 na 3 nedarila. V jej samom závere ale pohotovo dorazil Beauvillerovu strelu Reszegh – 1:1.

Prostredná časť hry mala podobný priebeh ako prvá. Hostia spod Tatier udreli znova v početnej výhode. V 24. minúte dorazil Magovacovu strelu popod ležiaceho brankára Miškovca Paukovček a Poprad šiel znova do tesného vedenia.

O všetkom tak rozhodla tretia tretina. Hostia si z vlastnej výhody vyrobili nevýhodu. Počas vylúčenia Galanisza sa v oslabení presadil elegantným blafákom Bálint Magosi – 2:2. Poprad bol naďalej lepším tímom. Jeho zaslúžený víťazný gól prišiel minútu a pol pred koncom riadnej hracej doby. Paločko si vymenil puk za bránkou so spoluhráčmi a naservíroval ho do ideálnej palebnej pozície Patrikovi Svitanovi a hostia tak pripravili „ľadovým medveďom“ prvú domácu prehru v sezóne.

Marcel Rodman, tréner DVTK: „Prvých desať minút bolo z našej strany dobrých. Súper ale dal gól hneď z prvej presilovej hry. V ďalšom priebehu sme spravili veľké množstvo chýb. Posledných sedem minút sme úplne prestali hrať. Popradu gratulujem k trom bodom.“

František Štolc, tréner Popradu: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper. Chceli sme preto domácich prekvapiť kvalitnou hrou, čo sa nám podarilo. Sme radi za víťazstvo a tri body.“

Desať gólov v Trenčíne

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili nad Liptovským Mikulášom 6:4. Liptákom nestačil ani hetrik Jakuba Sukeľa, Dukla uspela aj vďaka trom bodom českého útočníka Josefa Mikysku (1+2) a dvom gólom Petra Sojčíka.

HK Dukla Trenčín – MHK 32 Liptovský Mikuláš 6:4 (2:1, 4:1, 0:2)
Góly: 4. Mikyska (Lapšanský), 13. Coughler (Alderson, Mikyska), 25. Alderson (Mikyska, Sládok), 30. Sádecký (Chromiak, Štach), 32. Sojčík (Starosta, Chromiak), 40. Sojčík (Starosta, Bartovič) – 10. Jakub Sukeľ (Oško), 34. Jakub Sukeľ (Kriška, Ró. Huna), 46. Jakub Sukeľ, 53. Ru. Huna (Ri. Huna, Ró Huna)
Rozhodovali: Goga, Kókai – Vyšný, Kis-Király, vylúčení 7:5, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:1, 2185 divákov. Trenčín: Valent – McCormack, Starosta, Rajnoha, Štach, Sládok, Kajínek, Stacha – Alderson, Mikyska, Lapšanský – Bartovič, Sádecký, Coughler – Chromiak, Radjenovic, Sojčík – Ďurina, J.Švec, Mich.Hlinka – Luhový
Liptovský Mikuláš: Zalivin (30. Bátory) – Mezovský, Petran, Smutný, Cebák, S.Droppa, Kurali, Burzík, J.Nemec – Rich.Huna, Rob.Huna, Rud.Huna – J.Sukeľ, Oško, Macík – Michalík, Ozolins, Kriška – Piatka, Uhrík, Nechaj

Domáci vstúpili do zápasu aktívne. Po náznakoch šancí sa v 4. minúte uvoľnil pri zadnom mantineli Lapšanský. Prihral pred bránku Mikyskovi, ktorý otvoril skóre stretnutia. Hostia prakticky neohrozili Valenta a napriek tomu sa im podarilo vyrovnať. V oslabení z úrovne bránkovej čiary nahadzoval puk na bránku Jakub Sukeľ a prekvapil gólmana Dukly.

V 13. min si pred bránkovisko nakorčuľoval Coughler, ktorý ťažil z prihrávky Aldersona spoza brány a strelou k žŕdke nedal gólmanovi šancu.

Úvod druhej tretiny sa niesol v znamení obojstranne útočného hokeja. Trenčanom vyšla kontra v 25. minúte. Po kombinácii Mikysku s Aldersonom druhý menovaný poslal puk za bezmocného Zalivina.

V polovici stretnutia dohrávala Dukla presilovú hru za príliš veľa hráčov Liptovského Mikuláša. Po nastrelení puku od modrej čiary Zalivin neudržal puk a Sádecký už nemal problém doklepnúť puk do prázdnej bránky. Tréner Tomko vystriedal gólmanov, no Bátory si na puk ešte ani nesiahol a už ho vyťahoval zo siete. Strelou z ľavého kruhu sa presadil Sojčík.

Silné minúty domácich prerušil v 34. minúte Jakub Sukeľ, ktorý využil odrazený puk od zadného mantinelu a prepasíroval puk za presúvajúceho sa Valenta. V závere prostrednej tretiny sa Dukla presadila šiestykrát. Sojčíkov nahodený puk od modrej čiary sa zatrepotal v Bátoryho sieti.

Na začiatku tretej tretiny nevyužili Liptáci dvojminútovú presilovú hru o dvoch hráčov. Následne mali hostia rovnakú výhodu v trvaní bez mála jeden a pol minúty. Až po jej skončení dopravil puk za rozhodeného Valenta Jakub Sukeľ a skompletizoval hetrik. V 53. minúte počas skrátenej presilovej hry hostia vyšachovali obranu Trenčína a puk za Valenta zasunul Rudolf Huna a vykresal pre svoj tím iskierku nádeje.

Vo zvyšných minútach v na góly bohatom stretnutí sa už nikto nepresadil, a tak si Trenčania pripísali na svoje konto prvé víťazstvo na vlastnom ľade.

Ján Pardavý, tréner Trenčína: Mali sme dobrý vstup do zápasu, na čo sme sa koncentrovali. Dnes sme dali dva góly v presilových hrách. Do konca druhej tretiny sme hrali dobre. Od chalanov sme chceli aby odohrali najlepšiu tretiu tretinu, no vypadli sme z koncentrácie pre hlúpe fauly. Nemôže sa nám stať, že budeme tak často vylučovaní ako v tretej časti hry. V oslabeniach sme dostali góly, ktoré zo zápasu troška urobili drámu. Víťazstvo si ceníme, no tretia tretina mala trpkú príchuť.

Anton Tomko, tréner Liptovského Mikuláša: Nemali sme do zápasu dobrý vstup. Vedeli sme, čo od Dukly môžeme očakávať. Ani nie, že by sme nechceli, ale všetko sme hrali príliš pomaly. Domáci hráči nám nedali priestor a strelili nám tri góly z priestoru pred bránkou. Prišiel štvrtý gól a z našej strany bolo po zápase. My sme vystriedali brankára a prvá strela na Bátoryho skončila v sieti. Troška sme zabrali v poslednej tretine, Dukla troška poľavila. Potrestali sme jej vylúčenia. V závere sa nám už kontaktný gól nepodarilo streliť.

Nitra nečakane nestačila na Detvu

Šokom je víťazstvo dosiaľ nevýraznej Detvy u vicemajstra v Nitre 5:3. O prvé tri body Detvancov v tejto sezóne sa zaslúžil najmä Ján Sýkora, autor dvoch gólov a jednej asistencie.

HK Nitra – HC 07 ORIN Detva 3:5 (1:3, 2:2, 0:0)
Góly: 9. Čaládi (Hlinka), 30. Kollár (Pupák, Š. Nemec), 32. Scheidl (Sloboda, Blackwater) – 7. Törok (V. Fekiač), 16. Andersons (J. Sýkora, Chovan), 18. J. Sýkora (Šišovský), 25. F. Fekiač (Žilka, Čacho), 38. J. Sýkora (Šišovský, Zuzin)
Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Synek, Kacej, vylúčení: 3:5 na 2 min., navyše: Blackwater (Nitra) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1873 divákov.
Nitra: Šimboch (25. Hanuljak) – Mezei, Rais, Pupák, Š. Nemec, A. Sloboda, M. Versteeg, Hlinka – Blackwater, Kollár, Rác – Scheidl, Kerbashian, Lušňák – Šimun, Fetkovič, Fominych – Čaládi, Minárik, Csányi – Hrušík
Detva: Petrík – Andersons, Martin Chovan, Golian, Kuklev, F. Fekiač, Jendroľ, Gachulinec, Král – J. Sýkora, Zuzin, Šišovský – Surový, Valent, Gašpar – Čacho, Podešva, Žilka – Čenka, V. Fekiač, Török

Skóre otvoril v 7. minúte Törok po chybnej rozohrávke – 0:1. Vyrovnať sa podarilo Nitre o dve minúty zásluhou Čaládiho. V 16. minúte prepadla defenzíva Nitry, čo využil Andersons – 1:2. Veľmi zlú tretinu pre Corgoňov uzavrel tretím gólom Sýkora.

V prvej polovici druhej tretiny sa Nitrania ešte nepoučili a dávali Detve priveľa priestoru. Gól z hokejky Fekiača na 1:4 už vyhnal Šimbocha z brány. Od druhej polovici domáci zlepšili a hlavne zjednodušili hru. Chodili pred brankára Petríka a dvakrát sa im to vyplatilo. V 30. minúte úspešne tečoval strelu Kollár a o dve minúty ho napodobnil Scheidl.

V predposlednej minúte odskočila Detva na rozdiel dvoch gólov. Zároveň s gólom bol atakovaný jeho strelec Sýkora a Blackwater putoval pod sprchy. Útočník Detvy odišiel zjavne otrasený za pomoci lekára do šatne.

Na prekvapenie všetkých Sýkora od tretej tretiny v hre pokračoval. V poslednej dvadsaťminútovke sa ukázalo, že to nie je deň Nitry. Detva sa snažila ubrániť vedenie a všetky puky jednoducho vyhadzovala. Hostia si dokázali ustrážiť dvojgólový náskok a z Nitry si odviezli tri body.

Andrej Kmeč, tréner Nitry: Zápas sme si predstavovali úplne inak. Opäť, ako v Poprade, sme urobili obrovské individuálne chyby, za ktoré nás súper trestal. Také chyby nás psychicky zrážajú. Potom ani základné veci nezvládame. Dostávame sa pod psychický tlak. S takými hrubými individuálnymi chybami je ťažké zvládať zápasy. Pokiaľ ich neodstránime, tak to budeme mať ťažké.

Josef Turek, tréner Detvy: Odohrali sme výbornú prvú tretinu. Mali sme ďalšie šance a rozdiel mohol byť väčší. V druhej tretine sme pokračovali vo veľmi dobrom výkone, ale ponúkli sme súperovi presilovky. Využili to, vytvorili si obrovský tlak a priblížili sa na rozdiel gólu. Zlomový gól bol na 5:3. Hrali sme srdcom a vzadu sme si to postrážili. Výborne zachytal brankár Petrík. V Nitre sa vždy hrá ťažko, takže si to vážime.

Slovan zdolal Zvolen

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili nad Zvolenom 4:1 a zapísali si na domácom ľade prvé víťazstvo v sezóne. Slovan sa vďaka lepšiemu skóre dostal na čelo tabuľky. Rovnaký počet 12 bodov majú aj Košice a maďarský Miškovec.

Slovan Bratislava – HKM Zvolen 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 1. Zigo (Bondra, Meszároš), 23. Zigo (Miklík, Podlipnik), 30. Kukumberg (Abdul, Puliš), 59. Vandas (Zigo, Bondra) – 30. McPherson. Rozhodovali: Müllner, Štefík – Gegáň, Orolín, vylúčení: 1:6 na 2 min, navyše Trotter /Zvolen/ 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4147 divákov.
Slovan Bratislava: Brust – Bačík, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Podlipnik, Hudec – Vandas, Zigo, Bondra – Puliš, Kukumberg, Abdul – Miklík, Kytnár, Matoušek – Žitný, Urbánek, Sloboda – Jendek
Zvolen: Tomek – Švarný, Lowney, Corrin, Fatul, Maier, Drgoň, Roman, Kolenič – Kelemen, Špirko, Handlovský – Bonis, Trotter, McPherson – Thompson, Halama, Hansen – Petráš, Preisinger, Mráz

Do zostavy Slovana sa po zranení vrátili Radovan Puliš a Milan Kytnár, obaja v minulosti obliekali dres Zvolena. Aj ich zásluhou boli „belasí“ od začiatku aktívnejší, a už po 55 sekundách sa po odrazenom puku dostal k strele Zigo a namieril presne – 1:0. Po piatich minútach rozvlnil sieť aj Miklík, po porade s videorozhodcom však arbitri gól neuznali.

Po 65 sekundách presilovky v 2. tretine si vzal puk Zigo, prekorčuľoval sa pred bránkovisko a zvýšili na 2:0. Tretí gól pridal po peknej kombinácii s Abdulom Kukumberg, no vzápätí po chybe Meszároša znížil McPherson. V závere druhej tretiny mal Slovan ďalšie šance, ale Zvolen podržal Tomek.

V tretej tretine sa Zvolenčania snažili zdramatizovať duel, snažili sa o častejšiu streľbu, ale dobre rozbehnutý Slovan sa im nepodarilo zastaviť. Bratislavčania ešte podčiarkli víťazstvo gólom do prázdnej bránky zásluhou Vandasa a zaknihovali prvý domáci triumf v sezóne.

Roman Stantien, tréner Slovana: „My sme chceli dať rýchlo gól, čo sa nám podarilo. Chceli sme fanúšikom ukázať, že vieme doma vyhrávať. Hrali sme jednoducho a dôležité je, že nás podržal brankár Brust. Bolo to upracované víťazstvo, ale o to viac nás teší.“

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Nehodností sa mi zápas ľahko. Neviem, či si hráči mysleli, že idú hrať proti juniorke Slovana. Dve tretiny sme dnes neboli na ľade. Všade sme boli neskoro. Hokej je dnes rýchla hra, my môžeme byť radi, že sme dostali len štyri góly. Prístup hráčov ma sklamal.“

Tomáš Zigo, autor dvoch gólov a asistencie: „Som rád, že sme sa divákom odvďačili víťazstvom. Mal som blízko k hetriku, ale podstatné je, že sme zvíťazili.“

Košice vybuchli v Budapešti

Košičania sklamali svojich fanúšikov. V hlavnom meste Maďarska prehrali s domácim MAC Budapešť 1:5. Zverenci trénera Petra Draisaitla utrpeli iba druhú prehru v tejto sezóne. Zaujímavosťou tohto zápasu bolo, že prvá tretina sa skončila už po 11:34 min. Na štadióne museli potom opraviť prasknutí plexisklo, preto druhá tretina trvala viac než 28 minút.

MAC Újbuda – HC Košice 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
Góly: 6. Sofron (McNally, Klempa), 11. Sofron (Klempa), 55. Stretch (Klempa, Nagy), 57. Br. Orbán (Langkow), 60. Pitt (Sofron) – 56. Majdan (Hasčák, Skokan). Rozhodovali: Snášel, Adamec – Smrek, Rojík, vylúčení: 7:7, presilovky 2:0, oslabenia 0:0, 790 divákov.
MAC Újbuda: Bálisz – Macaulay, Pozsgai, Carlisle, McNally, Bl. Orbán, Garát, Dóczi, Schlekmann – Bodó, Langkow, Br. Orbán – Sofron, Pitt, Terbócs – K. Nagy, Stretch, Klempa – Szigeti, Majoross, Kreisz
HC Košice: Košarišťan – Slovák, Koch, Čížek, Repe, Růžička, Zeleňák, Bučko – Majdan, Chovan, Haščák – Klhůfek, Skokan, Bezúch – Rapáč, Bortňák, Belluš – Milý, Suja, Jokeľ

Že to budú mať Košičania s maďarským tímom ťažké, naznačil už úvod stretnutia, na začiatku 3. minúty po strele Gregoryho Stretcha pomohla Košarišťanovi ľavá žŕdka. O necelé tri minúty však už bolo 1:0, keď sa István Sofron presadil tečovanou strelou pri presilovej hre, hostia boli vylúčení za príliš veľa hráčov na ľade. Sofron pridal aj druhý gól, na začiatku 11. minúty uspel strelou švihom. Prvú tretinu predčasne v 12. minúte ukončilo prasknuté plexisklo, po náraze Košičana Belluša, ktorý pritvrdil v súboji s obrancom domácich Carlislem.

Druhá tretina tak mala 28. minút, Košičania pridali na aktivite, no viaceré šance, napríklad Klhůfka či Haščáka ostali nevyužité. Skórovať však mohli aj domáci, Mc Nally v 25. minúte nevyužil trestné strieľanie. Do druhej prestávky sa tak skóre nemenilo.

Tretia tretina mohla už po 11 sekundách priniesť zníženie, keď Chovan nastrelil žŕdku domácej bránky. O štyri minúty neskôr sa tak menilo skóre na opačnej strane, po chybe košickej obrany vsietil tretí gól Gregory Strech. V poslednej desaťminútovke sa Košice pokúsili so zápasom ešte niečo urobiť, v 56. minúte, keď skúsili power-play predsa len skorigovali stav, po strele Skokana od modrej tečoval puk za chrbát brankára Bálisza Juraj Majdan.

Košičania pokračovali v hre bez brankára, no risk im nevyšiel, po chybe jedného z obrancov upravil Brance Orbán na 4:1. Úsilie Košičanov, ktorí hrali aj v tých chvíľach bez brankára, definitívne zlomil v poslednej minúte zápasu Josh Pitt.