Zvolen vrátil Nitre požičané a vyrovnal. Hraško: Nič iné ako výhru sme nebrali

Hokejisti HKM Zvolen triumfovali v sobotu vo štvrtom semifinálovom stretnutí Kaufland play off Tipsport Ligy 2018/2019 na ľade HK Nitra 2:1 a vyrovnali stav série na 2:2.

30.03.2019 20:44 , aktualizované: 22:57
Miroslav Hanuliak, Miloš Kelemen Foto: ,
Zvolenčan Miroslav Hanuliak za brankárou Miloša Kelemena z Nitry.

O výhre Zvolena rozhodli dve využité presilové hry, v ktorých sa presadili Milan Kytnár a Peter Hraško. Za domácich skóroval Samuel Buček.

Piaty duel je na programe v pondelok 1. apríla o 18.00 h vo Zvolene.

Štvrtý zápas semifinále:

HK Nitra – HKM Zvolen 1:2 (0:0, 1:1, 0:1) – stav série: 2:2
Góly: 27. Buček (Rapáč) – 23. Kytnár (Drgoň, Chovan), 56. Hraško (Chovan). Rozhodovali: Stano, Štefik Výleta, Orolin, vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 3600 divákov.
Nitra: Hanuljak McCormack, Mezei, Korím, Pupák, Versteeg, Rais, Fominych, Sloboda Lantoši, Slovák, Blackwater Kerbashian, Šiška, Scheidl Rapáč, Bortňák, Buček Hrušík, Čaládi, Pätoprstý
Zvolen: Skapski Pöyhönen, Fraser, Vandane, Ulrych, Růžička, Hraško, Drgoň, Pufahl Vandas, Kytnár, Handlovský Zuzin, Chovan, Obdržálek Mitchell, Petráš, Kelemen Šišovský, Holovič, Andrisík

Tréner Zvolena Andrej Podkonický urobil pred zápasom niekoľko zmien oproti piatkovému duelu a jeho zverenci mali od úvodu viac z hry. Zvolen mal aj prvú šancu duelu, brankár Nitry Hanuljak však svoje mužstvo podržal. Nitra mohla otvoriť skóre v 11. minúte, keď hrala prvú presilovku v zápase, ale napriek tlaku si počas nej gólovú šancu nevypracovala. Veľmi svižná prvá tretina napokon gól nepriniesla, v jej závere sa opäť vytiahol dobrým zákrokom Hanuljak.

Na začiatku druhej časti dohrávali hostia presilovú hru a vzápätí po faule na Vandasa mali možnosť ďalšej. V jej závere sa presadil Kytnár a poslal „bryndziarov“ do vedenia. Ich radosť však netrvala dlho, pretože o štyri minúty neskôr dostal do jazdy puk Buček a strelou spoza obrancu prekvapil Skapského – 1:1. „Corgoňov“ to nakoplo, ďalšiu šancu mal z protiútoku Slovák, ale v dobrej príležitosti prestrelil. V závere druhého dejstva mali veľké šance oba tímy, ale stav sa nezmenil.

Aj v úvode tretej tretiny mal Zvolen možnosť početnej výhody. Hostia si počas nej vytvorili veľký tlak, ale na Hanuljaka išlo málo striel a Nitra sa ubránila. V ďalšej fáze sa hral otvorený hokej, hra sa priostrila a prišli aj šance. Gól mal najskôr na hokejke Buček, ale sám pred brankárom prestrelil, Zvolen odpovedal rýchlym protiútokom s nepresným zakončením Zuzina. V 55. minúte prišiel kľúčový moment duelu. Po faule Mezeia hral Zvolen presilovku a Hraško v nej rozhodol strelou od modrej čiary o triumfe svojho mužstva.

Hlasy (zdroj: RTVS):

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Dali sme jeden gól, súper dal dva, nad tým sa nedá nič vymyslieť. Kto dá viac gólov, vyhrá. Myslím si, že sme nemohli z hráčov vyžmýkať viac. Mali sme tam nejaké sľubné šance, ale nepremenili sme ich, nevyšli nám ani presilovky. Séria je vyrovnaná, dôležité bude mať zdravých hráčov a udržať si pevné nervy. Všetko je o góloch.“

Andrej Podkonický (tréner Zvolena): „Podali sme veľmi dobrý výkon, najmä v prvej tretine. Vytvorili sme si tlak, škoda, že sme nestrelili gól. Nitra ukázala svoju silu, bol to vynikajúci zápas so všetkým, som rád, že sme ho zvládli. Včera sme boli slabí na puku, odhadzovali sme ho. Dnes sme hrali viac s pukom na hokejkách a tým sme dostávali súpera pod tlak. Bolo to pre nás veľmi dôležité stretnutie, diváci videli vynikajúci hokej z oboch strán.“

Hraško: Nič iné ako výhru sme nebrali

Hokejisti HKM Zvolen splnili cieľ, ktorý si dali po piatkovej prehre na ľade Nitry. Od úvodu štvrté semifinále chceli dostať súpera pod tlak, čo sa im podarilo. O triumfe zverencov Andreja Podkonického však napokon rozhodla až využitá presilovka v 56. minúte.

Zvolenčania vstúpili do zápasu lepšie, od prvých minút mali viac z hry, ale gól v prvej tretine napriek tomu nedali. Tie padali až neskôr. „Dnes sme nastúpili tak, ako sme chceli. Nedali sme Nitre ani centimeter priestoru, od začiatku sme chceli hrať play off hokej. Teda vyletieť na nich, dohrávať ich a korčuľovať. My sme sa na prvý gól nadreli, oni vyrovnali, ale dali sme našťastie gól na 2:1,“ povedal po zápase obranca Zvolena Peter Hraško.

Peter Hraško a Peter Zuzin zo Zvolena sa snažia... Foto: SITA, Martin Havran
Peter Hraško, Peter Zuzin, Kale Kerbashian Peter Hraško a Peter Zuzin zo Zvolena sa snažia zastaviť Kala Kerbashiana z Nitry.

Práve z jeho hokejky padol rozhodujúci gól. V početnej výhode prebral puk na modrej čiare, pozrel sa na bránku a vystrelil. Puk napokon zapadol do siete. „Išiel som na ľad asi po 10 minútach, pretože som predtým dlhšie nehral. Tréner mi povedal, aby som strieľal. Chcel som hlavne obstreliť hráča, čo sa mi podarilo,“ opísal Hraško svoj rozhodujúci zásah.

Zvolenský obranca mal predtým podiel aj na vyrovnávajúcom góle Bučeka. Ako sám priznal, puk sa po strele domáceho útočníka obtrel o jeho korčuľu. „Cítil som, že ma to obtrelo o korčuľu. Takže dnes mám na konte dva góly.“

Hraško sa však napokon za túto nechcenú pomoc revanšoval. Pri svojom góle na 2:1 totiž obstrelil práve strelca nitrianskeho gólu: „Som rád, že som obstrelil práve Bučeka, lebo on pri prvom góle obstrelil mňa a takto som mu to vrátil.“

Séria sa teraz sťahuje do Zvolena, piaty zápas bude nesmierne dôležitý. „Nič iné ako výhru sme nebrali. Je to 2:2 a ideme domov. Chceme po ďalšom zápase vyhrávať 3:2,“ zaželal si Hraško.

Tréneri Nitry i Zvolena označili sériu za mimoriadne vyrovnanú, toto konštatovanie potvrdil aj strelec víťazného gólu vo štvrtom dueli: „Je to vyrovnané. Nitra má, tak ako aj my, technických hráčov, na oboch stranách sú kvalitní brankári. My sme však dnes začali hrať od prvej chvíle, čo bol rozdiel.“

TV Pravda: Šéf slovenského hokeja Martin Kohút pochvaľuje pripravenosť Bratislavy a Košíc pred blížiacimi sa MS na Slovensku