Košice padli aj s Lacom a sú na pokraji vyradenia. Trenčín uspel po dráme

Hokejistov HK Poprad delí už iba jedno víťazstvo od postupu do semifinále play off najvyššej slovenskej súťaže Tipsport Ligy.

15.03.2019 20:45 , aktualizované: 21:30
Eliezer Sherbatov Foto: ,
Košický útočník Eliezer Sherbatov strieľa na popradskú bránku.

V piatkovom treťom stretnutí štvrťfinále zdolali pred vypredaným domácim štadiónom hráčov HC Košice 4:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú mierne prekvapivo už 3:0.

HK Poprad – HC Košice 4:2 (0:0, 1:0, 3:2) – stav série: 3:0
Góly: 36. Ťavoda (Zagrapan), 48. Karalahti (S. Takáč, Zagrapan), 57. Abdul (Belluš), 60. P. Svitana (D. Bondra) – 46. Ščerbatov (Dudáš), 59. Hričina (Ignatuškin, Šedivý)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, D. Konc st. – Výleta, Kacej, 4323 divákov
Poprad: Vošvrda – D. Brejčák, Miner, Petran, K. Karalahti, Salija, Erving, Ťavoda – P. Svitana, Mlynarovič, D. Bondra – Buzzeo, Zagrapan, S. Takáč – Matúš Paločko, Heizer, K. Miller – Belluš, L. Paukovček, Abdul
Košice: J. Laco – Koch, T. Slovák, Šedivý, Derľuk, Dudáš, Čížek, Pulli – L. Nagy, Brophey, J. Sýkora – Š. Petráš, Suja, Spilar – Marcel Haščák, Ignatuškin, Ščerbatov – T. Klíma, Galamboš, Jokeľ – Hričina

Popradčania nastúpili bez svojho kapitána Štefana Fabiana. Už po piatich minútach hry mohli ísť „kamzíci“ do vedenia. Pred Buzzeom sa na červenej čiare otvorila diaľnica a jeho sólo zastavila až pravá žrď Lacovej bránky. Košice sa pred Vošvrdu dostávali iba sporadicky. Aktívny smerom dopredu bol najmä Haščák. V polovici prvej časti hry spravila hosťujúca obrany hrubú chybu v rozohrávke, po ktorej sa do sólo úniku dostal Zagrapan, no neskóroval. Pred Lacom to viackrát horelo, gól do šatne mal na hokejke Takáč.

V 25. minúte opäť zvonila konštrukcia hosťujúcej bránky, keď Petran napriahol od modrej čiary. V polovici stretnutia sa rovnaká situácia opakovala na opačnej strane po Klímovom zakončení. Gólu sa popradské tribúny dočkali v 36. minúte. Zagrapan poslal puk pred bránkovisko, kde sa najlepšie zorientoval Ťavoda a šikovne do poslal do odkrytej časti bránky. Tesne pred druhou sirénou vystihol rozohrávku súpera Heizer, jeho sólo ale brankár Košíc vychytal.

V 46. minúte vyrovnal tečom Šerbatov, ktorým z metrovej vzdialenosti pred bránkovou čiarou preloboval bezmocného Vošvrdu. Odpoveď domácich na seba nenechala dlho čakať. Na konci biliardovej akcie bol Karalahti a Laco inkasoval po druhý raz. Košičania zvýšili obrátky a „kamzíkov“ dostávali pod tlak. Z neho ich vymanil v 57. minúte Abdul – 3:1. Lavička „oceliarov“ reagovala oddychovým časom a hostia to skúsili so šiestimi hráčmi.

V čase 58:46 znížil na rozdiel jediného gólu dôrazný Hričina. Oddychový čas si vzal aj popradský tréner Stantien. Desať sekúnd pred záverečným klaksónom išiel na opustenú košickú bránku osamotený Bondra, no nepochopiteľne neskóroval. Do hosťujúcej bránky sa až vzápätí dostal puk po Svitanovej strele od modrej čiary. Poprad zdolal pred návštevou roka Košice 4:2 a v sérii hranej na štyri víťazné stretnutia vedú 3:0.

Roman Stantien, tréner HK Poprad: „Bol to veľmi náročný zápas, bolo to vyrovnané do konca. V tej powerplay je to aj o šťastí. Chlapci ukázali srdiečko a bojovnosť. Mali sme viac šancí, mohli sme skôr rozhodnúť. Chlapci ukázali svoju morálku a bojovnosť. Keby mi niekto povedal, že budeme viesť 3:0 proti Košiciam, by som sa na daného človeka díval prekvapene.“

Roman Šimíček, asistent trénera HC Košice: „Zápas bol vyrovnaný, bol to kvalitný hokej z oboch strán. My sme v ťažkej situácii a neskladáme zbrane. Stále veríme v obrat, máme nádej a zajtra urobíme všetko preto, aby sme sériu vrátili do Košíc. Nie sme odovzdaný tím. Verím, že táto prehra chlapcov namotivovala.“

Trenčín si poradil s Nitrou

V piatkovom treťom štvrťfinálovom súboji zvíťazili hokejisti domáceho Trenčína nad Nitrou 5:3 a ujali sa vedenia v sérii 2:1. Štvrtý zápas je na programe v sobotu 16. marca v Trenčíne.

HK Dukla Trenčín – HK Nitra 5:3 (1:0, 2:0, 2:3)
Góly: 11. Krejči (Sojčík), 23. Hecl, 35. Dlouhý (Mikula), 46. Ölvecký (Sojčík), 58. Krejči – 42. Buček (Pupák, Rapáč), 50. Pätoprstý (Slovák, Pupák), 58. McCormack (Lantoši). Rozhodovali: Müllner, Štefík Šefčík, Gegáň, vylúčení: 5:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 6150 divákov – stav série: 2:1
Trenčín: Valent – Rýgl, Krejčí, Cebák, Frühauf, Bokroš, Gula, Pardavý, Bohunický – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bartovič, Radjenovic, Hecl – Varga, Švec, Mikula – Hlinka, Dlouhý, Hudec
Nitra: Hanuljak Mezei, McCormack, Pupák, Korím, Rais, Versteeg, Sloboda Blackwater, Slovák, Lantoši Scheidl, Kerbashian, Majdan Buček, Bortňák, Rapáč Hrušík, Šiška, Čaládi – Pätoprstý

Dukla mala ideálnu príležitosť otvoriť skóre stretnutia už na začiatku. V 32. sekunde putovala na trestnú lavicu hneď dvojica hráčov Nitry. Dvojminútovú výhodu však domáci hokejisti nevyužili a poriadne ani neohrozili gólmana Hanuljaka. Na opačnej strane neskončilo v početnej výhode v sieti ani nahodenie Lantošiho. Časté vylúčenia na začiatku stretnutia ku gólom neviedli. Paradoxne v oslabení sa rútil od polovice klziska sám na Hanuljaka Hudec, no jeho pokus tesne minul bránku. V 11. minúte sa však Trenčínu podarilo využiť početnú výhodu. Krejčího strela od modrej čiary prešla cez húštinu tiel a skončila v sieti. O päť minút mohol pridať druhý gól vojakov kapitán Radivojevič. Jeho nájazd z rohu klziska však úspešný nebol.

Opatrný úvod druhej tretiny napokon priniesol druhý gól Dukly. Odrazený puk sa dostal pred Hecla, ktorý ho bekhendom poslal pod hornú žŕdku. Hostia následne pridali na obrátkach a v 28. minúte mal kontaktný gól na hokejke Lantoši. Ťažký puk od Kerbashiana dokázal skrotiť, ale na Valenta nevyzrel ani na druhý pokus, keď ho ramenom poslal nad bránku.

Výborný hokej pokračoval naďalej. Hostia sa nedokázali dlho dostať do zápasu, pretože doplácali na časté vylúčenia. Domáci ich však nedokázali využiť. V 32. minúte mohol stav zdramatizovať Buček. Po prihrávke Rapáča spoza brány však dobre netrafil puk. O tri minúty si Mikula počkal na korčuľujúceho Dlouhého a ten strelou z voleja obstrelil Hanuljaka.

Úvod tretej tretiny vyšiel lepšie Nitre. V 42. minúte Buček obkorčuľoval bránu a cez hradbu tie šibalsky poslal puk za chrbát brankára Valenta. O štyri minúty vyrobila Nitra za vlastnou bránkou veľkú chybu. Sojčík sa zmocnil puku, prihral Ölveckému, ktorý ho už nemal problém poslať do poloprázdnej bránky. Hosťujúci tím sa nechcel vzdať. Desať minút pred koncom v neprehľadnej situácií uspel Pätoprstý a zblízka znížil na dvojgólový rozdiel.

Tri minúty pred koncom sa tréner Stavjaňa v presilovej hre odhodlal k odvolaniu brankára a Krejčí strelou cez celé klzisko strelil piaty gól Trenčína. Nitra následne hrala presilovú hru o dvoch hráčov a zároveň odvolala brankára. V 58. minúte McCormackova strela preletela za chrbát Valenta a bolo 5:3. V dramatickom závere sa už skóre nezmenilo a Trenčín si pripísal druhé víťazstvo v sérii.

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Videli sme kvalitný zápas. Oba tímy sú hokejové. Rozdiel troch gólov po dvoch tretinách rozhodol. V poslednej časti hry nám zodpovednosť zväzovala ruky. Víťazstvo si vážime. Získaný bod je dôležitý, ale zajtra je nový deň a nový zápas.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Dukla bola štyridsať minút lepšia. Začali sme hrať až v poslednej tretine, čo bolo málo. Od výkonu v tretej tretine by sme sa mohli odpichnúť. Hráči v závere ukázali, čo by náš výkon mal obsahovať.“

TV Pravda: Šéf slovenského hokeja Martin Kohút pochvaľuje pripravenosť Bratislavy a Košíc pred blížiacimi sa MS na Slovensku