Majster premárnil v Miškovci náskok, hanbu však odvrátil. Košice padli v šlágri

Hokejisti HK Nitra zvíťazili nad hráčmi HC Košice 4:3 v stretnutí 53. kola najvyššej Tipsport ligy. Nitra vďaka triumfu predbehla Košice v tabuľke Tipsport ligy. "Corgoni" majú na konte 104 bodov, Košice o bod menej.

22.02.2019 20:37
Košičan Petr Kafka naráža na mantinel Karol... Foto: SITA, Ivan Fleischer
Petr Kafka, Karol Korím Košičan Petr Kafka naráža na mantinel Karol Koríma z Nitry.

HC Košice – HK Nitra 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
Góly: 11. Suja (Kafka, T. Slovák), 32. Š. Petráš (Suja, J. Sýkora), 44. Brophey (Dudáš, Š. Petráš) – 9. Lantoši (z tr. strieľania), 25. Buček (Bortňák), 30. Buček (Majdan, Morrison), 40. Scheidl (Lantoši, Kerbashian)
Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Brophey (Košice) 10 min za nešportové správanie – M. Slovák (Nitra) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin, Novák – Kollár, Stanzel, 4743 divákov
Košice: Škorvánek – T. Slovák, Koch, Derľuk, Šedivý, Dudáš, Pretnar, Pulli – Š. Petráš, Brophey, Spilar – Kafka, Suja, J. Sýkora – Lušňák, Ignatuškin, Ščerbatov – Žitný, Galamboš, Hričina – Jokeľ
Nitra: Hanuljak – McCormack, Mezei, Morrison, Miroslav Pupák, M. Versteeg, Rais, Korím – Lantoši, M. Slovák, Blackwater – Majdan, Kerbashian, Scheidl – B. Rapáč, Bortňák, Buček – Hrušík, Čaládi, Minárik – Pätoprstý

Úvod zápasu bol o nevýrazných presilovkách, v ktorých si ani jeden z tímov nevypracoval vážnejšiu šancu. Až tretie vylúčenie v zápase prinieslo zmenu skóre. V 7. minúte unikol obrane domácich Lantoši, ktorého v ideálnej pozícii fauloval Derljuk a nitriansky útočník z trestného strieľania otvoril skóre – 0:1. Náskok Nitry však nemal dlhé trvanie, keďže v 11. minúte sa v predbránkovom priestore najlepšie zorientoval Suja a po Slovákovej strele prekonal Hanuljaka – 1:1. Buček mohol vrátiť hosťom náskok, ale šancu nepremenil.

V druhej tretine poslal v 24. minúte hostí do vedenia Buček, domácim následne robila problémy disciplína. Nitra najskôr nevyužila štvorminútovú presilovku po faule Bropheya, no tú ďalšiu v 30. minúte už využil Buček – 1:3. Následne fauloval aj Slovák, za narazenie Ignatuškina ho dokonca arbitri poslali predčasne pod sprchy. Petráš početnú výhodu zužitkoval na kontaktný gól. V 35. minúte mohlo byť vyrovnané, ale Kafka nepremenil trestné strieľanie. Presilová hra vyšla ešte raz hosťom v závere druhej tretiny, Scheidl vrátil „corgoňom“ dvojgólové vedenie.

Do tretej tretiny nastúpil v košickej bránke Ján Laco a už po troch minútach sa mohol tešiť z gólu Bropheyho na 3:4. Domácich to nakoplo k väčšej snahe, mali v tretej tretine viac z hry, no veľké šance Lušňáka, Suju a Šerbatova zostali nevyužité a Nitra si odniesla všetky body.

Zvolen proti Budapešti nezaváhal

Hokejisti HKM Zvolen zvíťazili nad hráčmi MAC Budapešť 3:0. Vďaka triumfu si udržal druhú priečku tipsportligovej tabuľky, Budapešť zostala desiata.

HKM Zvolen – MAC Budapešť 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) Góly: 29. Michal Chovan (Kelemen), 39. Kytnár (Handlovský, Fraser), 60. Kytnár Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Stano – Šefčík, Frimmel, 1798 divákov
Zvolen: Skapski – Fraser, Pöyhönen, Zeleňák, Hraško, Ulrych, Drgoň, Michal Roman, Vandane – Handlovský, Kytnár, Vandas – Obdržálek, Michal Chovan, Marcinek – Kelemen, Mitchell, Zuzin – Andrisík, S. Petráš
Budapešť: Bálisz – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Negrin, Burt, Garát, Vokla – Bodó, Langkow, Orban – Dansereau, J. Brown, Klempa – Terbócs, K. Nagy, Odnoga – Szigeti, B. Majoross, Pápa – Kreisz

V prvej tretine mal navrch Zvolen, no nevyužil úvodnú presilovku a po nej ani naskytnuté šance. Michal Chovan pohorel zočivoči Báliszovi, neplatili na neho ani bekhend Handlovského a dve či tri dorážky Kytnára.

Na začiatku druhej tretiny boli aktívni hostia. Skapski v bránke sa rozhodne nenudil, najvážnejšie ho zamestnali Danserau, Nagy a najmä Majoross, ktorý sám pred ním neuspel. To akoby Zvolen prebralo a postupne začal hroziť. Slušné možnosti mali Mitchell a Kelemen, Bálisz bol proti. V 28. minúte sa pred domácu bránku pekne predral Terbócs, no ani on nenašiel recept na Skapskiho. Budapešť za to pykala.

O pár sekúnd hral Langkow bez hokejky, Chovan mal tak veľa priestoru v medzikruží a individuálne sa presadil, puk zavesil pod hornú žrď. Maďarský tím sa potom snažil vyrovnať, nepodarilo sa to v brejku Danserauovi a neujala sa ani strela Orbána z medzikružia. A tak znovu udreli „bryndziari“. V závare pred bránkou sa tesne pred druhou prestávkou presadil dôrazný Kytnár – 2:0.

Záver duelu si domáci postrážili, ubránili tlak súpera v šestici bez brankára a poistili ešte výsledok tretím gólom do opustenej budapeštianskej bránky v podaní Kytnára.

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Som veľmi rád, že sme zvládli toto ťažké stretnutie a konečne sme vyhrali po tých troch prehrách. Vytvorili sme si veľa šancí, ale hostia sú dobrí v protiútokoch, čo aj potvrdzovali celý zápas, vytvorili si tiež nebezpečné možnosti. Tie pochytal výborný Skapski. Som rád, že sme si v tretej tretine udržali vedenie 2:0 a pridali sme gól v závere do prázdnej bránky. Chalanom chcem poďakovať za výborný výkon a víťazstvo. Šišovský pred zápasom ochorel, no zvládli sme to aj bez neho.“

Gergely Majoross, tréner Budapešti: „Myslím si, že sme hrali dobre, ale nie až natoľko, aby sme Zvolen zdolali. Ak sme chceli pomýšľať na víťazstvo, tak by sme museli podať výborný výkon a to sa nestalo. V defenzíve to bolo dobré, držal nás aj brankár. V útoku sme si tiež vytvorili niekoľko šancí, ale žiaľ nepodarilo sa nám skórovať. Mohli sme byť radi, že to bolo len o dva góly. Ak chceme vyhrať, musíme dať aj my nejaký gól a to sa nepodarilo. Sme však radi, že si môžeme v Tipsport Lige zahrať aspoň kvalifikáciu o play off.“

Hetrik Rudolfa Hunu pri triumfe Žiliny

Hokejisti MsHK Doxxbet Žilina zvíťazili nad hráčmi MHk 32 Liptovský Mikuláš jednoznačne 6:1. Žilina vďaka triumfu znížila náskok na Liptovský Mikuláš na 3 body. Oba tímy spolu súperia o jedenástu priečku v tipsportligovej tabuľke, ktorá zaručuje zotrvanie v najvyššej súťaži.

MsHK Doxxbet Žilina – MHk 32 Liptovský Mikuláš 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Góly: 8. Rudolf Huna (Jenčík, Marek Hudec), 11. Jenčík (Matejka), 24. Surovka (Dominik Rehák), 35. Rudolf Huna (Bárta), 42. Podešva (Hvila), 48. Rudolf Huna (Jenčík) – 37. Piatka (Uhrík, Nádašdi)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: Marek Hudec (Žilina) – Matej Bača (Liptovský Mikuláš) obaja 5+10+DKZ za pästný súboj, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valach, Soós (Maď.) – M. Orolin, Árkovics (Maď.), 842 divákov
Žilina: Fučík – Matejka, Kučný, Dubeň, Jankovič, Bagin, Piegl, Dlugoš, Marek Hudec – Rudolf Huna, Húževka, Jenčík – Milý, J. Ručkay, Bárta – Beránek, Podešva, Hvila – Síkela, Surovka, Dominik Rehák
Liptovský Mikuláš: Kislicyn – Suchý, Kurali, J. Nemec, Nádašdi, Matej Bača, Mezovský, S. Droppa – Richard Huna, Róbert Huna, Nechaj – Uram, Oško, J. Sukeľ – R. Varga, Tamáši, L. Žiak – Uhrík, Piatka, Števuliak – Vybiral

V pre Žilinu existenčnom šesťbodovom súboji sa hral v úvodnej časti svižný hokej bez zbytočného prerušovania. „Vlci“ boli o čosi lepším tímom a aktivitu z úvodných minút premenili na prvý gól v 8. min, keď Jenčík poslal do jazdy puk Rudolfovi Hunovi a ten strelou po ľade prekonal Šimka. O tri minúty už bolo 2:0, keď z obrany podporil útok Matejka, z pravej strany prihral nabiehajúcemu Jenčíkovi, ktorý bez prípravy po druhý raz rozvlnil sieť Liptákov.

Rýchlo sa hralo aj v druhej tretine a na ďalší gól diváci nemuseli čakať dlho. V 24. min vystrelil spomedzi kruhov domáci Rehák, Šimko jeho pokus zblokoval iba vľavo k Surovkovi, ktorý puk poslal po tretí raz do bránky. Liptáci potom v polovici duelu nevyužili presilovku a v 35. min ich po štvrtý raz gólovo potrestal strelou od modrej Bárta, ktorý sa po zranení znovu objavil v zostave Žilinčanov. Gól musel odobriť videorozhodca. Až potom sa z presného zásahu radovali aj hostia, Fučíka v 37. min prekonal Piatka.

Skrátenú presilovku hostia na začiatku tretej časti nevyužili a o chvíľu za to pykali. „Vlci“ sa dostali do prečíslenia a po peknej prihrávke Hvilu skóroval do odkrytej bránky Podešva. V 48. min sa Rudolf Huna presadil opäť, keď Jenčíkov pokus Šimko vyrazil, domáci kapitán sa rýchlo zorientoval a puk poslal do siete.

Stanislav Škorvánek st., tréner Žiliny: „Zápas bol pre nás vydarený. V úvode sa nám podarilo streliť dva góly, a hoci sa hostia dostávali do zápasu a hrozili šancami, my sme vždy dokázali odpovedať gólom, ktorý utlmil elán súpera. Duel sme zvládli, teší ma aj návrat hráčov po zranení do zostavy, zastali si svoje miesto a v útoku nám vzrástla konkurencia. Ďakujem aj divákom, ktorí nás prišli podporiť. Sme spokojní a ideme ďalej.“

Anton Tomko, tréner Liptovského Mikuláša: „Absolútne nie som spokojný s naším výkonom. Od začiatku sme nastúpili do zápasu ustráchane, produkovali sme chyby v obrane i v útoku, hrali sme málo agresívne a Žilina dávala gól za gólom. Pripomenulo mi to náš posledný vzájomný zápas ešte v Spišskej Novej Vsi, keď my sme dali pekné góly a Žiline sa nedarilo nič. Dnes to bolo v opačnom garde a Žilina zaslúžene zvíťazila.“

Trenčín s jednoznačným triumfom v Detve

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili nad hráčmi HC 07 Detva 6:2. Detva prehrala piate meranie síl po sebe, Trenčín triumfoval druhýkrát v sérii.

HC 07 Detva – HK Dukla Trenčín 2:6 (2:2, 0:3, 0:1)
Góly: 12. Hodgson (McLean), 17. Martin Chovan (Puliš) – 1. Sojčík (Starosta), 14. T. Varga (Radjenovic, T. Bokroš), 25. Sádecký (Bartovič, Daniel Krejčí), 27. T. Varga (Sojčík, Ölvecký), 39. J. Švec (T. Varga, Radjenovic), 52. M. Hecl (Bartovič)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Betker (Detva) – Dlouhý (Trenčín) obaja 10 min za bitku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga, Rencz (Maď.) – Tvrdoň, Kis-Király (Maď.), 537 divákov
Detva: Zalivin (27. R. Petrík) – Kuklev, Martin Chovan, Sládok, Golian, Betker, F. Fekiač, D. Jendroľ, Gachulinec – Puliš, Murček, Ščurko – J. Žilka, McLean, Hodgson – R. Gašpar, Matúš Chovan, Král – Martin Ďaloga, P. Valent, T. Török
Trenčín: M. Valent – Starosta, Rýgl, Daniel Krejčí, T. Bokroš, Gula, Husár, Dúžek – Sojčík, Ölvecký, Radivojevič – M. Hecl, Sádecký, Bartovič – J. Švec, Radjenovic, T. Varga – D. Hudec, Dlouhý, O. Mikula – M. Hlinka

Úvodná tretina priniesla bojovný hokej, plný šancí na oboch stranách. Do zápasu lepšie vstúpili Trenčania, ktorí hneď v 1. minúte získali početnú výhodu po faule Sládoka a skóre otvoril Sojčík. V 12. minúte Hodgson pohotovou dorážkou v páde prekonal Valenta a vyrovnal na 1:1.

Trenčanom netrvalo dlho a v 14. minúte sa Vargovi podarilo dať ďalší gól. Strelou z ľavej strany prekvapil Zalivina a upravil na 2:1 v prospech Trenčína. V 16. minúte si opäť Detvania vybojovali dvojnásobnú presilovú hru, keď sa k Husárovi na trestnej lavici pridal Starosta. Tentoraz domáci nezaváhali a po prihrávke Puliša Martin Chovan bombou z úrovne kruhov vyrovnal na 2:2.

V 24. minúte sa dopustili domáci taktickej chyby pri striedaní a darovali Trenčanom početnú výhodu. Tí ponúknuté využili a pretavili na gól v 25. minúte, keď Bartovič poslal krížnu prihrávku na Sádeckého a ten puk usmernil za chrbát Zalivina, čím poslal svoj tím do vedenia 3:2.

O minútu neskôr sa Trenčania opäť dostali k puku, Sojčík presnou prihrávkou našiel Vargu, ten vymietol ľavý horný roh domácej bránky a vyhnal Zalivina na striedačku – 2:4. V 39. minúte využili Trenčania chybu v rozohrávke druhej detvianskej formácie, k puku sa dostal Varga a svojím druhým gólom v zápase zvýšil na 5:2 pre Duklu.

V 52. minúte si nakorčuľoval z ľavej strany Hecl a zblízka strelou ponad ľavý betón rozvlnil sieť za brankárom Petríkom. Záverečné minúty ešte spestrila pästná výmena medzi Betkerom a Dlouhým, ale ani tento moment nedodal Detve potrebný impulz.

Josef Turek, tréner Detvy: „Prvá tretina z našej strany nebola zlá, síce sme rýchlo inkasovali gól z presilovej hry, ale dobre sme sa vrátili do zápasu, mali sme šance, po ktorých sme mohli tretinu vyhrať, trafili sme v závere aj žrď. O výsledku rozhodla druhá tretina, ktorú sme nezvládli, prehrali sme ju 0:3 a to rozhodlo. Tretia tretina nebola zlá, hrali sme na tri päťky, ale žiaľ s takýmto silným súperom prehrať o štyri góly je veľa. Robili sme veľa chýb, zbytočne sme si komplikovali situácie v obrannom pásme a na útočnej modrej čiare. Narazili sme na silnejšieho súpera, ktorý nás herne prevýšil a zaslúžene zvíťazil.“

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Myslím si, že sme sa na stretnutie veľmi dobre pripravili, víťazstvo je zaslúžené, lebo pohyb, agresivita a gólové príležitosti boli na našej strane a to rozhodlo o výsledku. Takýmto spôsobom musíme pristúpiť k zápasu v nedeľu a ešte k zápasu, ktorý nás čaká v utorok.“

Bystrica zlomila Miškovec v predĺžení

Hokejisti HC '05 Banská Bystrica zvíťazili nad hráčmi DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:4.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HC '05 Banská Bystrica 4:5 po predĺžení (1:3, 3:0, 0:1 – 0:1)
Góly: 10. Milam (N. Crawford, Vas), 21. Pance (Kulmala, Szirányi), 22. Kulmala (Magosi), 28. Loiseau (Vas, Szirányi) – 2. Lamper (Šoltés), 3. Mihálik (Selleck, Asselin), 16. Higgs (Faille), 47. T. Surový (Nemčík, Kubka), 63. Asselin (Faille)
Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: Hajós (DVTK) – Marshall, Southorn (obaja Banská Bystrica) všetci 10 min za nešportové správanie, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Snášel, Štefik – Bogdaň, Výleta, 1205 divákov
Miškovec: Vay – D. Kiss, N. Crawford, Láda, Szirányi, Milam, Göz – Kulmala, Vas, Pance – Magosi, Loiseau, Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Ritó, Hajós, Vojtkó – Albert
Banská Bystrica: S. Williams – Marshall, Mihálik, Southorn, Glenn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Asselin, Faille, Selleck – M. Bartánus, Higgs, A. Šťastný – Lamper, T. Surový, Šoltés – Gabor, Zigo, Koper – Češík

Majster vstúpil do zápasu ako z partesu. Už po troch minútach viedol o dva góly, keď sa najskôr presadil Lamper a po ňom Mihálik. Potom mali hostia aj ďalšie šance, ale v 10. minúte ich schladil v presilovke Milam. Početnú výhodu však v 16. minúte využiil aj Higgs a „barani“ opäť viedli o dva góly.

Ako vyšla hosťom prvá tretina, takisto sa darilo domácim v úvode druhej. Po 44 sekundách znížil na 2:3 Pance a už o 36 sekúnd neskôr dokonca Kulmala vyrovnal. Hostia sa nepoučili a v 28. minúte Loiseau gólom na 4:3 otočil stav.

V tretej tretine hostia zvýšili aktivitu, no vyťažili z nej iba vyrovnanie po góle Surového. Ďalšie šance Higgsa a Asselina totiž zostali nevyužité a duel dospel do predĺženia. V ňom domáci faulovali a v presilovke rozhodol o výhre „baranov“ Asselin.

Aktualizujeme…

Viac na túto tému: #HC Košice #HK Nitra #HC 05 Banská Bystrica #DVTK Jegesmedvék Miškovec