Košice zdolali v šlágri Nitru, rozhodol Nagy. Miškovec uťal sériu majstra

Hokejisti Košíc zvíťazili v nedeľňajšom šlágri 42. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy na ľade Nitry tesne 4:3.

13.01.2019 17:46 , aktualizované: 19:42
Patrik Lušňák Foto: ,
Patrik Lušňák (vpravo) dáva druhý gól Košíc, obranný zákrok Graema McCormacka prišiel neskoro.
debata (3)

Ako prví pohrozili hostia, ale strelu košického kapitána Nagya zastavila pravá žŕdka. V 6. minúte predviedol peknú súhru elitný útok Nitry, ale zakončujúci Lantoši prestrelil. O minútu neskôr sa už menilo skóre, keď Jokeľ využil nedôraznú hru Morrisona a poslal hostí do vedenia. Vyrovnanie prišlo v 13. minúte z hokejky Scheidla, ktorý si našliapol po pravej strane v oslabení a prekonal Škorvánka. Nitra mala ešte dve veľké šance, ale po úniku Lantošiho a Bučeka sa už skóre nemenilo.

V druhej tretine padol iba jeden gól a dali ho Košice, paradoxne po ofenzívnom tlaku domácich. Nitrania dokázali súpera viackrát zatvoriť v obrannom pásme, ale neboli efektívni. Vyrovnať mohol Lantoši, ale neprekonal výborne chytajúceho Škorvánka. Domáci urobili dva zbytočné fauly za sebou a jednu z presiloviek dokázal využiť Lušňák v 32. minúte a Košice viedli 2:1.

V 47. minúte pridal Spilar tretí gól Košíc. Domáci hráči boli aktívnejší a znížiť sa im podarilo v 50. minúte, keď druhýkrát v zápase skóroval Scheidl. V 55. minúte vyrovnal Buček. Všetky body však napokon získali hostia, keď minútu pred koncom pozabudla defenzíva Nitry na Nagya a ten rozhodol o víťazstve Košíc v Nire 4:3.

Košičania tak ukončili sériu troch prehier a vďaka cennej výhre sa dostali v tabuľke pred Nitru na druhé miesto.

HK Nitra – HC Košice 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)
Góly: 13. Scheidl, 50. Scheidl (Majdan, McCormack), 54. S. Buček (Bortňák, B. Rapáč) – 7. Jokeľ (Žitný, Brophey), 32. P. Lušňák (Pulli, Brophey), 47. Spilar (Hričina, Ignatuškin), 59. L. Nagy (Suja)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Stano, M. Novák – M. Kollár, Rojík, 2895 divákov
Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, M. Versteeg, Miroslav Pupák, Rais – Blackwater, Marek Slovák, Lantoši – Majdan, Kerbashian, Scheidl – B. Rapáč, Bortňák, S. Buček – Čaládi, A. Kollár, Hrušík – Fominych
Košice: Škorvánek – Šedivý, McDowell, Pulli, Koch, Dudáš, Michalčin, J. Cibák – L. Nagy, Suja, Spilar – Hričina, Galamboš, P. Lušňák – Š. Petráš, Ignatuškin, Klíma – Jokeľ, Brophey, Žitný – Kafka

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „My sme v priebehu zápasu pohrdli veľa šancami a od toho sa zápas odvíjal. Hostia boli vysoko efektívni. Momentálne som rozladený. V čase, keď sme vyrovnali a dostali hostí pod tlak, urobili chybu skúsení hráči svojou nedisciplinova­nosťou. Hráči trénujú nejaké veci, a keď si v závere každý začne robiť čo chce, tak to ani inak nemohlo skončiť. Stratili sme bod, či dva, je to škoda. Hokej bol výborný a obojstranne bojovný.“

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Mne sa zápas hodnotí dobre. Sme radi, že sme vyhrali. V tomto zápase nás ctila obrovská bojovnosť. Už keď sme cestovali, tak sme vedeli, že nás čaká veľmi kvalitný súper, ktorý má výborný pohyb. Jediná šanca na úspech viedla práve cez bojovnosť. Chceli sme dať do toho všetko, či sa to podarí, alebo nie. Zápas bol z našej strany dobrý, nemyslím hokejovými vecami, ale odhodlanosťou a bojovnosťou. Aj keď by sa tento zápas nepodaril víťazne, tak by sme asi boli s ním spokojní. Dlho som nevidel náš tím tak odhodlane bojovať jeden za druhého. Samozrejme, hráčom pomohol aj výborný výkon brankára Škorvánka, ktorý nás podržal.“

Liptáci rozhodli už v 1. tretine

Hokejisti Liptovského Mikuláša zvíťazili v Spišskej Novej Vsi nad Žilinou presvedčivo 4:0.

Prvá tretina patrila domácim, ktorí sa dostali do trojgólového vedenia. Postupne sa presadili Kriška, Uhrík a Sukeľ. Po treťom góle v 17. minúte vystriedal v bránke hostí Mikoláša náhradník Fučík. Žilinčania sa prezentovali niekoľkými náznakmi šancí, ktoré však nedotiahli do gólového konca.

Po prestávke sa oba tímy dostávali do príležitostí len sporadicky, tempo hry upadlo. Hostia si svojou zvýšenou aktivitou vybojovali tri presilové hry, no prakticky sa vôbec nedostali pred domáceho brankára a nepodarilo sa im skorigovať priebežný stav duelu.

V 42. minúte mohol dať Sukeľ štvrtý gól Liptákov, no Fučík svoj tím podržal. Žilinčania mali v tretej tretine štyroch vylúčených hráčov, domáci ich potrestali raz, keď necelé štyri minúty pred koncom skóroval Róbert Huna a stanovil konečný výsledok stretnutia na 4:0.

Liptovský Mikuláš napriek výhre ostal na predposlednej 11. pozícii v priebežnej tabuľke súťaže so ziskom 39 bodov. Žilinčania sú naďalej poslední (37 bodov).

MHk 32 Liptovský Mikuláš – MsHK Doxxbet Žilina 4:0 (3:0, 0:0, 1:0) – hralo sa v Spišskej Novej Vsi Góly: 2. Kriška (Róbert Huna), 11. Uhrík (Richard Huna, Piatka), 17. J. Sukeľ (A. Tamáši, Uram), 57. Róbert Huna (Richard Huna, J. Nemec) Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, Kalina – Stanzel, Gajan, 212 divákov
Liptovský Mikuláš: Hollý – J. Nemec, Kurali, M. Bača, Nádašdi, Mezovský, Lenďák, Fereta – Róbert Huna, Richard Huna, Kriška – R. Varga, A. Tamáši, Uram – J. Sukeľ, M. Piatka, P. Števuliak – Uhrík, A. Žiak
Žilina: Mikoláš (17. Fučík) – Turian, Kučný, Matejka, Piegl, Bagin, Dubeň, Marek Hudec – Rudolf Huna, Jenčík, Hvila – J. Milý, Surovka, Dominik Rehák – Beránek, Podešva, Barta – Ondruš, Hrazdíra, Mendrej

Veľký obrat Trenčína v závere

Hokejisti Trenčína zvíťazili doma nad Detvou 5:4.

V prestrelke videli diváci od začiatku veľkú drámu. Hoci hostia ešte v 34. min vyhrávali 3:1, domáca Dukla do druhej prestávky stihla v stretnutí vyrovnať zásluhou Tibora Vargu a Borisa Sádeckého. Hoci Podpoľancov poslal do opätovného vedenia na začiatku tretej časti hry Zdeněk Král, Dukle sa v závere podarilo priam nemožné. Najprv v 59. min vyrovnal Branko Radivojevič a 60 sekúnd pred koncom dokonal veľký obrat domácich Milan Bartovič. Pod Čákovým hradom tak ostali všetky body.

Trenčania aj po výhre ostávajú v priebežnej tabuľke na 7. mieste so ziskom 70 bodov. Detva doposiaľ nazbierala 53 bodov a sídli na 10. priečke.

HK Dukla Trenčín – HC 07 Detva 5:4 (0:2, 3:1, 2:1)
Góly: 22. Sojčík (Radivojevič, O. Mikula), 39. T. Varga (Sádecký, Cebák), 40. Sádecký (Bartovič), 59. Radivojevič (T. Bokroš, Bartovič), 60. Bartovič (Frühauf) – 8. Murček (Ščurko, Puliš), 11. Murček (Puliš), 34. Hodgson (Sládok), 43. Z. Král (J. Tibenský) Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše Jozef Sládok (Detva) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Soós (Maď.) – Synek, Pálkövi (Maď.), 2269 divákov:
Trenčín: Šimko – Frühauf, Rýgl, T. Bokroš, Cebák, L. Bohunický, Gula, Husár – M. Hecl, Sojčík, Radivojevič – Obuchov, Ölvecký, Bartovič – Sádecký, Dlouhý, T. Varga – O. Mikula, J. Švec, D. Hudec – J. Pardavý ml.
Detva: Zalivin – Golian, Martin Chovan, P. Hraško, Sládok, Gachulinec, F. Fekiač, M. Šimon, Jendroľ – Puliš, Murček, Ščurko – J. Žilka, V. Fekiač, Hodgson – Z. Král, R. Gašpar, J. Tibenský – Matúš Chovan, P. Valent, M. Surový

Ján Pardavý st., asistent trénera Trenčína: „Asi by sme boli spokojní aj s dvoma bodmi. Podarilo sa nám veľkou vôľou zápas zvládnuť. Nehrali sme zle. Mali sme šance, ale dostali sme po chybách góly. Na hráčoch bolo vidieť, že chcením a bojovnosťou môžu zápas zvrátiť. Striedačka napriek vývoju verila. Charakterom a bojovnosťou sme zápas zvládli. Za víťazstvo sme veľmi radi.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Zápas sme začali výborne. V prvej tretine sme boli lepší. V druhej sme dokázali znova súperovi odskočiť, no rozhodli dva zlepené góly Dukly. V poslednej tretine sme sa vrátili k hre z prvej. Držali sme vedenie až do záveru. Nezvládli sme powerplay súpera. Už sme mali zápas dotiahnuť do predĺženia. Zápas sme stratili behom minúty, čo sa nám nesmie stávať.“

Miškovec zdolal lídra tabuľky po nájazdoch

Hokejisti Banskej Bystrice prehrali s Miškovcom 2:3 po samostatných nájazdoch.

Domáci mali vynikajúci vstup do zápasu, keď už v 49. sekunde duelu otvoril skóre Marek Bartánus. Napriek streleckej prevahe druhý gól favorita neprichádzal, a tak udreli hostia zásluhou Rasmusa Kulmalu. „Baranov“ poslal do opätovného vedenia v 38. min Kanaďan Eric Selleck, ale už o necelé dve minúty bolo znovu vyrovnané, skóroval Ryan Harrison.

V tretej tretine i následnom predĺžení gól nepadol, a tak boli diváci svedkami dramatických samostatných nájazdoch. Rozhodlo sa až v šiestej sérii, keď na rozdiel od Érica Failleho prekonal súperovho brankára János Vas.

Banská Bystrica po šiestich výhrach našla premožiteľa, avšak naďalej ostáva na čele tabuľky.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – DVTK Jegesmedvék Miškovec 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 1. M. Bartánus (B. Marshall, Higgs), 38. Selleck (É. Faille, B. Marshall) – 15. Kulmala (Vas, Pance), 39. R. Harrison (Láda, Magosi), rozhodujúci sam. nájazd Vas.
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Fridrich – Vyšný, Výleta, 2572 divákov
Banská Bystrica: Williams – B. Marshall, Southorn, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro – Asselin, É. Faille, Selleck – J. Sýkora, Higgs, M. Bartánus – Róth, Koper, Gabor – Kabáč, O. Giertl, T. Török – L. Lunter
Miškovec: Adorján – D. Kiss, N. Crawford, Láda, Szirányi, J. Milam, Göz, T. Slovák – Kulmala, J. Vas, Pance – Magosi, Loiseau, R. Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Vojtkó

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: „Mali sme prevahu v streľbe 39 k 19, no tento pomer nám nepomohol. Súper hral predchádzajúce dva mesiace hral veľmi dobre, my sme rýchlo strelili gól, no nepridali sme ďalší, a to bola chyba. Hrali sme však dostatočne dobre na to, aby sme mali všetky tri body. Trošku nám chýbala presnosť pri zakončení, no s tým ťažko niečo urobíme. Budeme sa snažiť, aby sme nazbierali energiu a opäť vyhrávali, aj keď máme niekoľko zranených hráčov.“

Glen Hanlon, tréner DVTK Miškovec: „Súper hral výborne pri presilovkách a oslabeniach, aj jeho brankár chytal dobre, no rovnako aj náš. V samostatných nájazdoch som veril, že dobre dopadnú a Vas rozhodne. Ukázali sme pracovitý, bojovný výkon, takto chceme hrať v každom zápase a zbierať čo najviac bodov.“

Ján Sýkora, útočník B. Bystrice: „Vždy je ťažké po dlhšej pauze nastúpiť, no zahral som v rámci svojich možností dobre. Prehrali sme, nedali sme góly, nepremieňali šance, sám som trafil žŕdku bekhendom. Šťastie stálo na strane súpera. Bol to zápas, v ktorom ste herne lepším, no dostanete góly, to sa stáva. Súper mal ku koncu navrch, ja som v nájazde chcel pod vyrážačku vystreliť, no puk mi zabalancoval, tak som si ho chcel hodiť na bekhend, no trochu mi ušiel. Pri nájazdoch sa na nevyhľadenom ľade ťažko niečo vymyslí.“

Marek Bartánus, strelec jedného gólu B. Bystrice: „Vedeli sme, že zápas bude ťažký, pripravovali sme sa naň, boli sme lepší, zaslúžili sme si vyhrať. Súper využil všetky príležitosti a bol aj šťastnejší. Ja som zápas mohol rozhodnúť, no na neupravenom ľade sa kľučka neoplatí, treba len riadne vystreliť. To sa nedá, ak zamiešate puk, tak zastane, sami ste to videli. Sú to však výhovorky, aj súper mal rovnaké podmienky. Zápas nás mrzí, boli sme väčší čas v jeho tretine, no bohužiaľ šance sme nedokázali zužitkovať.“

Nové Zámky ukončili sériu prehier

Hokejisti Nových Zámkov zvíťazili na ľade Popradu 5:2. Prerušili tak sériu piatich prehier a udržali sa pred Trenčínom na šiestom mieste tabuľky.

Za hrdinu zápasu možno označiť hosťujúceho Tomáša Pospíšila, ktorý v 23. min skóroval a na ďalších troch góloch sa podieľal asistenciou. Stretnutie prinieslo až sedemnásť vylúčení, z ktorých dve potrestali zverenci Milana Jančušku strelením gólu. Na strane domácich sa dvoma presnými zásahmi zaskvel Patrik Svitana, ale tentoraz to na body nestačilo.

Veľmi dobrý výkon podal novozámocký brankár Matej Kristín, ktorý si pripísal na konto úctyhodných 40 úspešných zákrokov.

HK Poprad – MHC Mikron Nové Zámky 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Góly: 33. P. Svitana (Mlynarovič, D. Brejčák), 57. P. Svitana (D. Bondra, Mlynarovič) – 19. Šimun (Kudla), 23. T. Pospíšil (M. Jakúbek, R. Hruška), 26. Bajtek (T. Pospíšil, Andersons), 49. H. Ručkay (T. Pospíšil, Zaťko), 53. M. Jakúbek (T. Pospíšil)
Vylúčení: 8:9 na 2 min, presilovky 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Korba, Rencz (Maď.) – M. Smrek, Vincze (Maď.), 1362 divákov
Poprad: Nechvátal – D. Brejčák, Petran, Salija, Š. Fabian, Karalahti, Erving, Brincko – Abdul, Zagrapan, S. Takáč – P. Svitana, Mlynarovič, Olejník – Lichanec, Heizer, D. Bondra – R. Macík, L. Paukovček, Belluš – Kundrik
Nové Zámky: Kristín – Hain, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, Andersons, Kudla, A. Hatala – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Bajtek, Šimun, Rogoň – T. Pospíšil, R. Hruška, M. Jakúbek – M. Henderson, B. Fábry, Ondrušek – Slávik

František Štolc ml., asistent trénera HK Poprad: „My sme do zápasu vstúpili s tým, že budeme tlačiť súpera. Nepremieňame však šance. Potom nám dali góly a opäť to malo rovnaký priebeh ako v predošlých zápasoch. Nové Zámky si to potom už postrážili takticky.“

Milan Jančuška, tréner MHC Mikron Nové Zámky: „Teší nás toto víťazstvo, sme radi za výhru v Poprade. Herne aj takticky sme hrali dobre, zvládli sme aj oslabovky a tiež presilovky. Verím, že toto víťazstvo nám pomôže do ďalších zápasov, a že to nakopne hráčov k lepšej forme.“

Zvolen si z Budapešti vezie víťazstvo

Hokejisti Zvolena zdolali MAC Budapešť 3:2 po predĺžení.

Hráči maďarského mužstva začali stretnutie veľmi dobre a už v ôsmej minúte viedli po góloch Jareda Browna a Rolanda Voklu 2:0. V závere prvej tretiny však doplatili na nedisciplinovanosť a Peter Šišovský využitou presilovkou vrátil „bryndziarov“ do hry.

Navyše, ten istý hráč sa v 46. min strelecky presadil znovu. Z tesnej blízkosti prekonal Benceho Bálizsa a poslal stretnutie do predĺženia. Napriek nevydarenému úvodu si napokon zverenci Andreja Podkonického odniesli z Budapešti víťazstvo.

O rozhodnutie sa postaral po 29 sekundách predĺženia využitým prečíslením dvoch proti jednému Peter Obdržálek.

MAC Budapešť – HKM Zvolen 2:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 0:1 – 0:1)
Góly: 5. J. Brown (Garát), 8. Vokla – 20. Šišovský (Michal Chovan, Vandane), 46. Šišovský (Handlovský, Obdržálek), 61. Obdržálek (Michal Chovan)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše Burt 10 min. osobný trest za nešportové správanie sa – S. Petráš 10 min. osobný trest za nešportové správanie sa, presilovky 0:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Müllner, D. Konc st. – Valo, D. Konc ml., 550 divákov
Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, J. Dudás, Negrin, Burt, Garát, Vokla – C. Bodó, C. Langkow, B. Orban – Dansereau, J. Brown, T. Klempa – Terbócs, K. Nagy, Majoross – Szigeti, Pápa, Odnoga – Szabad
Zvolen: Tomek – Fraser, Michal Roman, Zeleňák, D. Růžička, Pufahl, Vandane – Obdržálek, Michal Chovan, Handlovský – Šišovský, Špirko, Mitchell – Pöyhönen, Holovič, S. Petráš – Andrisík, Marcinek