Bystričan Faille zostrelil Nitru, Zvolen zdolal Miškovec, Trenčín padol v Budapešti

Duel popredných tímov hokejovej Tipsport ligy priniesol deväťgólovú prestrelku a víťazstvo Banskej Bystrice na ľade Nitry 6:3 v nedeľňajšom stretnutí 37. kola.

30.12.2018 19:00
Nitra, Banská Bystrica Foto: ,
Roztržžka medzi hráčmi HK Nitra a HC '05 iClinic Banská Bystrica.

Domáci viedli v zápase iba raz, keď Marek Slovák upravil v 19. min na 3:2. Inak mali súboj pod kontrolou hosťujúci „barani“. O všetky zásahy hostí sa zaslúžili kanadskí legionári – Éric Faille dosiahol hetrik a víťazný zásah stretlil v 30. min Eric Selleck. Nitra prehrala tri z ostatných štyroch duelov.

Hokej – Tipsport liga 2018/2019 – 37. kolo – nedeľa:

HK Nitra – HC '05 iClinic Banská Bystrica 3:6 (3:2, 0:2, 0:1)
Góly: 14. Buček, 17. Kerbashian (Majdan, Lantoši), 19. Marek Slovák (Blackwater) – 4. É. Faille (Asselin, Southorn), 15. Asselin (Selleck, É. Faille), 26. Higgs (M. Bartánus, Koper), 30. Selleck (Gabor), 47. É. Faille (Selleck), 59. É. Faille (Selleck)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lokšík, Novák – Gegáň, Valo, 3496 divákov
Nitra: Foltán – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, M. Versteeg, Miroslav Pupák, A. Sloboda – Blackwater, Marek Slovák, Lantoši – Majdan, Kerbashian, Scheidl – Hrušík, Bortňák, Buček – Minárik, Čaládi, Pätoprstý – A. Hvizdoš
Banská Bystrica: S. Williams – Southorn, Biro, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Košecký – Asselin, É. Faille, Selleck – Koper, Higgs, M. Bartánus – Gabor, Češík, Kabáč – Sarvaš, L. Lunter, T. Török

Hlasy

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Do zápasu sme išli s tým, že chceme nadviazať na víťazný duel v Poprade. Žiaľ, obraz našej hry tomu vôbec nezodpovedal. Hostia nás nepustili do presilovkových situácií, ako to bolo v Poprade. Bolo tam veľa situácií v strednom pásme, keď sme puk iba nahodili do útočného pásma, a to našej kombinačnej hre nesedí. V momente, keď sme za vedenia 3:2 ponúkli hosťom dva góly, sa skóre otočilo a hostia boli na koni. V závere sme stavili na skúsených hráčov, bez štvrtej formácie. Gól sa nám však už nepodarilo streliť.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to naozaj výborný zápas vo vynikajúcej atmosfére. Zo začiatku sa hralo hore-dolu. Náš plán bol spomaliť hru, pretože sme vedeli, že hráči Nitry sú rýchli. To sa nám v prvej tretine nepodarilo. V druhej a tretej časti sa nám tento zámer podarilo napĺňať viac. Tretia tretina bola z našej strany perfektná. Podarilo sa nám prehusťovať stredné pásmo a Nitra sa nevedela poriadne dostať do útočneho pásma. Som hrdý na svojich hráčov, ktorí hrali všetci veľmi dobre.“

Košice doma otočili duel so Zámkami

Líder hokejovej Tipsport ligy z Košíc zvíťazil nad Novými Zámkami 3:1 v nedeľňajšom stretnutí 37. kola. Hostia po prvej tretine viedli zásluhou gólu Richarda Nejezchleba, no 41 sekúnd po začiatku druhej časti hry vyrovnal Jakub Suja. Aj začiatok tretej tretiny patril domácim, Gabriel Spilar v 43. min strelil víťazný gól. V závere pri power-play sa presadil Evan Brophey. Nové Zámky prišli o štvorzápasovú víťaznú šnúru. Košice si udržali vedúcu priečku o bod pred Banskou Bystricou.

HC Košice – MHC Mikron Nové Zámky 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 21. Suja (L. Nagy, McDowell), 43. Spilar (Hričina, Koch), 60. Brophey – 13. Nejezchleb (Pospíšil, B. Fábry)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: Koch (Košice) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín (SR), Juhász (Maď.) – Smrek (SR), Pálkövi (Maď.), 4541 divákov
Košice: Habal – Dudáš, McDowell, Pulli, Čížek, Koch, Pretnar, Michalčin – L. Nagy, Suja, Marcel Haščák – Kafka, Brophey, Netík – Hričina, Galamboš, Spilar – P. Lušňák, Klíma, Žitný – Š. Petráš
Nové Zámky: Košarišťan – Andersons, Kudla, Dundáček, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, A. Hatala – Rogoň, R. Hruška, Štrauch – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Bajtek, Šimun, Nejezchleb – Jalúbek, B. Fábry, Pospíšil – M. Henderson

Hlasy

Peter Bartoš, asistent trénera HC Košice: „Prvá tretina nám nevyšla podľa predstáv. Povedali sme si, že ju chceme hrať tak, ako sme dohrávali zápas v Miškovci – v nasadení, dostať súpera pod tlak a využiť, že súper bol dlhú cestu v autobuse. Hostia nás však zaskočili pohybom v obrannom i útočnom pásme. Dôležitý bol vyrovnávajúci gól na začiatku druhej tretiny. Odvtedy naši hráči lepšie korčuľovali. V nedávnych zápasoch sme dali veľa tzv. škaredých gólov, čo sa stalo aj dnes. Sme radi za víťazstvo v poslednom zápase kalendárneho roka.“

Jerguš Bača, asistent trénera HC Nové Zámky: „Zápas sme rozohrali veľmi dobre, po prvej tretine sme vyhrávali 1:0. Vyrovnávajúci gól sme však inkasovali prirýchlo, už v úvodnom striedaní druhej tretiny. To ovplyvnilo ďalší priebeh zápasu. Prestali sme byť dôrazní v osobných súbojoch, najmä pred vlastnou bránkou. Dva inkasované góly boli po dorážkach. Od polovice zápasu bol výrazný rozdiel medzi hrou Košíc a našou.“

Poprad zvíťazil v Žiline

Hokejisti Popradu zvíťazili na ľade Žiliny 3:2 a stále sa držia v popredí tabuľky súťaže. Žilina je na dne tipsportligového hodnotenia tímov. „Kamzíkov“ poslal v nedeľu do vedenia v 12. min Ján Ťavoda a poistku pridal Samuel Takáč v 35. min. „Vlkom“ sa podarilo zásahmi Petra Beránka a Martina Podešvu vyrovnať na 2:2, ale triumf hostí zariadil v 56. min Samuel Takáč.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Góly: 43. Beránek (Dubeň), 47. Podešva (Beránek, Barta) – 12. Ťavoda (D. Bondra), 35. Takáč (Zagrapan), 56. Takáč
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner (SR), Soós (Maď.) – Durmis (SR), Soltész (Maď.), 708 divákov
Žilina: Mikoláš – M. Hudec, Kučný, Žilin, Piegl, Mendrej, Dubeň, Surán – Rudolf Huna, Jenčík, Hvila – J. Milý, D. Rehák, Síkela – Beránek, Podešva, Barta – Valášek, Hrazdíra, N. Gálik
Poprad: Nechvátal – Ťavoda, Petran, Erving, K. Karalahti, Brincko, Š. Fabian, Česánek,– P. Svitana, Mlynarovič, D. Bondra – Takáč, Zagrapan, Abdul – Lichanec, L. Paukovček, Belluš – R. Svitana, Heizer, P. Koyš

Hlasy

Stanislav Škorvánek st., tréner Žiliny: "Ťažko sa mi hodnotí zápas, v ktorom sme prišli minimálne o bod. Do zápasu sme išli zdecimovaní zraneniami a chorobami, ale nechcem sa na to vyhovárať. Pre mladých hráčov, ktorí za nás nastúpili, to bola veľká škola, najmä proti súperovi, akým je Poprad. Podali výkony na hranici svojich možností. Bojovnosťou a obetavosťou sme v tretej tretine dokázali vyrovnať a išli sme si po body. Tri naše chyby v zápase rozhodli o troch bodoch pre súpera. My sme tie jeho nedokázali potrestať a prehrali sme. Ďakujem tímu za bojovnosť a obetavosť. Toto je cesta, ktorou musíme ísť a verím tomu, že sa nám to oplatí.

František Štolc, asistent trénera Popradu: „Prišli sme do Žiliny s úmyslom hrať hokej zo zabezpečenej obrany, pretože v posledných zápasoch sme inkasovali veľa gólov a veľmi nám nevyšli. Prvé dve tretiny sa nám to darilo, získali sme dvojgólový náskok, ale potom prišli naše hluché chvíle a domáci využili naše zaváhanie a vyrovnali. Štyri minúty pred koncom sme šťastným gólom rozhodli o našom víťazstve, potom sme už ubránili power play hostí.“

Zvolen zdolal Miškovec

Hokejisti Zvolena zvíťazili 2:0 nad Miškovcom. Hráči spod Pustého hradu sa ujali vedenia už v 3. min zásluhou Adama Drgoňa. Na ďalší zásah si diváci museli počkať až do úplného záveru súboja, Michael Vandas v predposlednej minúte skóroval do opustenej bránky hostí. Miškovec sa v predchádzajúcom zápase zaskvel triumfom nad lídrom z Košíc, no vo Zvolene nedal gól možno aj preto, že nastúpil iba so 17 korčuliarmi.

HKM Zvolen – DVTK Jegesmedvék Miškovec (Maď.) 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 3. Drgoň (Mitchell, Špirko), 59. Vandas (Handlovský)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Štefik – Výleta, Rojík, 1893 divákov
Zvolen: Skapski – Fraser, Pöyhönen, Michal Roman, Drgoň, Ulrych, Zeleňák, D. Růžička, Pufahl – Handlovský, Kytnár, Vandas – Obdržálek, Michal Chovan, P. Zuzin – Šišovský, Špirko, Mitchell – Andrisík, S. Petráš, P. Halama
Miškovec: Adorján – D. Kiss, N. Crawford, T. Slovák, Szirányi, J. Milam, Göz – Kulmala, Vas, Pance – Magosi, Loiseau, Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Hajós, Ritó

Hlasy

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Mali sme veľmi dobrú prvú tretinu. Vytvorili sme si tlak i veľa šancí, z ktorých sme dali, bohužiaľ, iba jeden gól. V druhej tretine sa hra trochu otočila, začali sme hrať útočne a strácať puky v strednom pásme i na modrých čiarach. Naše krídla prehrávali súboje v obrannom pásme, kde sme sa dostávali zbytočne pod tlak a dostali sme Miškovec do hry. V tretej tretine sme znovu začali hrať svoju hru. Dnes sme výborne odohrali oslabenia, ktoré rozhodli o našej výhre. Ďakujem hráčom za výborný výkon.“

Glen Hanlon, tréner Miškovca: „V prvej tretine bol Zvolen jasne lepší tím, mal 24 striel, my iba štyri. Dokázali sme sa však udržať v hre o víťazstvo a bojovať o body počas celého zápasu. Škoda, že sme nevyrovnali, najbližšie sme k tomu boli v druhej tretine. Som na hráčov dnes hrdý. Gratulujem Zvolenu a prajem mu ďalej veľa šťastia.“

Detva bodovala naplno

Hráči Detvy doma uspeli v druhom stretnutí po sebe, v nedeľňajšom stretnutí zdolali Liptovský Mikuláš 4:2. Liptáci po prvej tretine viedli, keď sa 4. min odrazil puk k Róbertovi Hunovi a úplne voľný útočník hostí pred brankárom Alexandrom Zalivinom nezaváhal. Už 53 sekúnd po začiatku druhej časti hry vyrovnal v presilovke Ben Betker a v 30. min poslal Zdeněk Král domácich do vedenia.

V tretej tretine Tomáš Nádašdi rýchlo odpovedal na druhý zásah v zápase Betkera, no Podpoľanci si už víťazstvo nenechali ujsť. Ladislav Šcurko uzavrel skóre v power-play.

HC 07 Detva – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Góly: 21. Betker (Martin Chovan, Puliš), 30. Z. Král (Hodgson, F. Fekiač), 44. Betker (Z. Král, R. Gašpar), 60. Ščurko (Puliš) – 4. Róbert Huna, 45. Nádašdi (Kriška)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valach, Snášel – Gajan, Stanzel, 635 divákov
Detva: Zalivin – Betker, Martin Chovan, P. Hraško, J. Sládok, Gachulinec, F. Fekiač, M. Šimon – Puliš, Murček, Ščurko – J. Žilka, V. Fekiač, Hodgson – Z. Král, R. Gašpar, J. Tibenský – Matúš Chovan, P. Valent, M. Surový
Liptovský Mikuláš: Kislicyn – Fereta, Kurali, M. Bača, Nádašdi, Mezovský, Lenďák, J. Nemec – Richard Huna, Róbert Huna, Kriška – Oško, Uhrík, P. Števuliak – A. Lištiak, M. Piatka, J. Sukeľ – Nechaj, A. Tamáši, L. Žiak – Vybiral

Hlasy

Josef Turek, tréner Detvy: „Do zápasu sme nevstúpili dobre, súper dobre bránil stredné pásmo, hral jednoducho, ale musím povedať, že od druhej tretiny sme sa výrazne zlepšili, boli sme dve tretiny lepší tím a zaslúžene sme vyhrali. V závere sme to zdramatizovali, keď mal súper plno šancí, ale ustáli sme veľa oslabení. Boli tam dva samostatné nájazdy v našej presilovke, kde nás podržal Zalivin a rozhodli sme to pri power play. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene a chcel by som všetkých hráčov pochváliť nielen za dnešný výkon, ale aj za výborné výkony v uplynulých zápasoch. Dnes nás opäť podporovalo veľké množstvo fanúšikov, a to sa potom hrá úplne inak. Chcel by som im poďakovať.“

Anton Tomko, tréner Liptovského Mikuláša: „Z našej strany trošku nešťastný zápas, v prvej tretine sme mali viac z hry, lepšie sme korčulovali, boli sme v lepšom pohybe, dostali sme sa do vedenia. Škoda tých zbytočných faulov, ktorými sme umožnili Detve vyrovnať po jednej z mála chýb, ktoré sa stali v strednom pásme, kde Detva využila naše ďalšie zaváhanie na 2:1. Aj keď sme druhú tretinu prehrali 2:0, myslím si, že sme boli aktívnejšie mužstvo, vytvárali sme si veľa šancí. Dnes nám tá koncovka zlyhala. Myslím si, že Detva práve v tomto zápase vyťažila z minima maximum. V druhej tretine sme mali dva samostatné nájazdy, keď Robo Huna išiel aj so Sukeľom sami na bránu, nepremenili sme to, no aj napriek tomu sme do tretej tretiny chceli otočiť zápas v náš prospech. Znovu sme si vytvárali tlak, Detva začala brániť stredné pásmo, ale my sme si ďalej vytvárali šance, no prišiel tretí gól a nám sa podarilo dať kontaktný gól. V závere to bolo o šťastí, hrali sme power play a nedali sme gól do prázdnej bránky, keď ten puk prešiel cez bránkovisko, pozdĺž celej bránky. Nedali sme gól a Detva v závere poistila Ščurkom štvrtým gólom víťazstvo. Musím povedať, že dnes nevyhralo lepšie, ale šťastnejšie mužstvo.“

Budapešť získala všetky body

Hokejisti maďarského tímu MAC Budapešť ťahali v Tipsport lige päťzápasovú šnúru prehier, ktorú ukončili s Trenčínom triumfom 3:1. Na prvý gól Tamása Pozsgaiho v úvode druhej tretiny ešte odpovedal Ondrej Mikula, ale v 42. min nechala obrana „vojakov“ úplne voľného Keegana Danseraua pred brankárom Michalom Valentom a reakcia zo strany žlto-červených už neprišla. Naopak, gólovú poistku pridal v 55. min Brance Orban.

MAC Budapešť (Maď.) – HK Dukla Trenčín 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 22. Pozsgai (Macaulay), 42. Danserau (J. Brown, Pozsgai), 55. B. Orban (C. Langkow, Burt) – 25. O. Mikula (Bartovič, Ölvecký)
Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, D. Konc st. – Synek, Tvrdoň, 1010 divákov
Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, J. Dudás, Negrin, Burt, Vokla, Garát, Kreisz – Bodó, C. Langkow, B. Orban – Dansereau, J. Brown, T. Klempa – Terbócs, K. Nagy, Pápa – Szabad, B. Majoross, Odnoga
Trenčín: M. Valent – Krejči, T. Bokroš, Holenda, Rýgl, Frühauf, Gula, Luža – M. Hecl, Sojčík, Radivojevič – O. Mikula, Ölvecký, Bartovič – J. Švec, Dlouhý, T. Varga – Luhový, J. Pardavý ml, D. Hudec – Špankovič

Viac na túto tému: #HK Nitra #HC 05 Banská Bystrica