Maďarské tornádo. Budapešť naložila Zvolenu, Miškovec zdolal majstra

Hokejisti Nitry zvíťazili v nedeľňajšom zápase 31. kola najvyššej slovenskej súťaže nad Košicami 5:3.

09.12.2018 18:15
zvolen budapešť hokej Foto: ,
Jesse Dudás z MAC Újbuda a Peter Šišovský z HKM Zvolen v súboji o puk.
debata (9)

„Oceliari“ pod Zoborom trikrát viedli, ale svoju víťaznú sériu nedokázali predĺžiť. Za hrdinu stretnutia možno označiť kanadského legionára Kala Kerbashiana. V druhej tretine asistoval pri oboch góloch svojho tímu a v 50. minúte rozhodol o triumfe Nitry po vydarenom teči strely Graema McCormacka od modrej čiary.

Hostia v samom závere duelu ešte skúsili hru bez brankára, no definitívnu bodku za stretnutím dal presnou strelou cez celé klzisko Kenney Morrison. Nitra vyhrala desiaty z ostatných jedenástich zápasov a na Košice stráca už len štyri body.

HK Nitra – HC Košice 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)
Góly: 19. E. Čaládi, 23. Bortňák (Majdan, Kerbashian), 28. Majdan (Kerbashian), 50. Kerbashian (McCormack, Lantoši), 59. Morrison – 15. Hričina (M. Haščák, Ignatuškin), 27. Koch (L. Nagy), 30. Ignatuškin (Koch). Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, A. Nagy (Maď.) – J. Tvrdoň, Soltész (Maď.), 3107 divákov
Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, K. Morrison, Rais, M. Versteeg, Miroslav Pupák, A. Sloboda, Korím – Blackwater, Marek Slovák, Lantoši – Majdan, Kerbashian, Scheidl – Hrušík, Bortňák, S. Buček – Pätoprstý, J. Šiška. E. Čaládi
Košice: Habal – M. Dudáš, McDowell, Šedivý, Čížek, Koch, Pretnar, Pulli, Šoltés – L. Nagy, Brophey, Kafka – P. Lušňák, Ignatuškin, M. Haščák – Hričina, Suja, Spilar – Š. Petráš, Galamboš, Klíma

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Bol to výborný, hokejový zápas, kde bolo veľa šancí. Myslím si, že my sme ich mali viac. Pred skvelými divákmi sme sa odrazili k úspechu najmä výbornými oslabeniami. V prvej tretine sme ustáli tri, to určilo smer zápasu. V hre 5 na 5 sme si vytvárali šance, niektoré z nich sme aj premenili. Pred skvelou kulisou, ktorú nám fanúšikovia vytvorili sa ani nedalo hrať zle.“

Peter Bartoš, tréner Košíc: „Myslím si, že diváci videli kvalitný hokej. Dve tretiny sa bojovalo hore-dole na oboch stranách. V tretej tretine to bolo o jednom góle, kto ho dá, vyhrá. Rozhodujúce boli presilové hry. Domáci využili dve a my sme nedali ani jednu. Naši chlapci podali dobrý výkon, samozrejme, boli tam nejaké chyby. Keď budeme naďalej takto pokračovať, pôjdeme iba hore. Mrzí nás, že sme nevybojovali aspoň bod.“

Dukla vydrela výhru

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili na ľade Detvy 3:2 po samostatných nájazdoch. Po bezgólovej prvej tretine sa dostali do vedenia domáci, chybnú rozohrávku súpera potrestal Michal Murček. Náskok hokejistov spod Poľany ale vydržal len 98 sekúnd.

V presilovej hre z tesnej blízkosti vyrovnal Branko Radivojevič. V 39. minúte skóroval Ondrej Mikula a zdalo sa, že jeho gól zaistí hosťom tri body. Detve však vyšla záverečná hra bez brankára a Michal Murček svojim druhým gólom poslal zápas do predĺženia.

Diváci napokon boli svedkami dramatických samostatných nájazdov, v ktorých ako jediný uspel v ôsmej sérii spomenutý Ondrej Mikula.

HC 07 Detva – HK Dukla Trenčín 2:3 po samostatných nájazdoch (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 24. Murček (Puliš), 60. Murček (Sládok, Puliš) – 26. Radivojevič (Krejči, Sojčík), 39. O. Mikula (Bartovič), rozhodujúci sam. nájazd O. Mikula. Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Adamec, Juhász (Maď.) – Kollár, Vincze (Maď.), 361 divákov
Detva: Zalivin – Kuklev, Martin Chovan, P. Hraško, J. Sládok, Gachulinec, F. Fekiač, M. Surový, M. Šimon – Puliš, Murček, Ščurko – J. Žilka, V. Fekiač, Martin Ďaloga – Z. Král, R. Gašpar, Tibenský – Giľák, P. Valent, Matúš Chovan
Trenčín: M. Valent – D. Krejči, L. Bohunický, Holenda, Rýgl, Frühauf, Luža, Špankovič, P. Husár – M. Hecl, Sojčík, Radivojevič – Bartovič, Sádecký, T. Varga – J. Pardavý ml., R. Dlouhý, D. Hudec – O. Mikula, J. Švec, Luhový

Josef Turek, tréner Detvy: „Odohrali sme výborný zápas so silným súperom. Som rád, že sme v úplnom závere vydolovali aspoň bod. Predĺženie sme ustáli oslabení, čo bolo dôležité, ale bohužiaľ sme nestrelili rozhodujúci gól, ktorý sme mali na hokejke pri penaltách. Myslím, že sme podali výborný výkon s kvalitným súperom.“

Peter Oremus, tréner Dukly Trenčín: „Do zápasu sme išli s tým, že chceme byť úspešní herne, výsledkovo, ale aj bodovo. Podarilo sa nám to, vyhrali sme posledný zápas pred prestávkou, čiže sme radi a cieľ, ktorý sme mali, sme splnili.“

Skvelý finiš hostí

V súboji tabuľkových susedov nestačili Novozámčania na Popradčanov 5:6 po predĺžení. Nové Zámky sa priblížili k víťazstvu v závere druhej tretiny. Najprv Tomáš Urban premenil v 35. min trestné strieľanie a o minútu a 14 sekúnd pridal ďalší Patrik Rogoň a zvýšil na 3:1.

Lenže Podtatranci sa nezlomili a dve a pol minúty pred koncom Arturs Salija vyrovnal na 4:4. V dramatickom závere riadnej hracej doby padol ešte jeden gól na každej strane, no duel dospel do predĺženia. V ňom rozhodol svojim druhým zásahom v stretnutí Lukáš Paukovček.

MHC Mikron Nové Zámky – HK Poprad 5:6 po predĺžení (1:0, 2:1, 2:4 – 0:1)
Góly: 20. T. Urban (Kudla), 35. Urban (tr. strieľanie), 36. Rogoň (Dundáček), 53. B. Fábry (Jakúbek), 59. T. Urban – 24. Macík (Belluš), 52. Macík, 57. Belluš (Mlynarovič, Salija), 58. Salija (P. Svitana, L. Paukovček), 60. L. Paukovček (P. Svitana, D. Bondra), 62. L. Paukovček (Erving). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška, Kova – Synek, D. Konc ml., 859 divákov
Nové Zámky: Košarišťan – Andersons, Kudla, Dundáček, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, Hain, A. Hatala – M. Sloboda, T. Urban, Štrauch – Rogoň, Zbořil, J. Jurík – Jakúbek, B. Fábry, Nejezchleb – M. Henderson, Ondrušek, Slávik
Poprad: Vošvrda – Salija, Petran, Ťavoda, Fabian, K. Karalahti, Erving, Česánek – P. Svitana, Mlynarovič, D. Bondra – S. Takáč, Zagrapan, Abdul – R. Macík, L. Paukovček, Belluš – R. Václav, Heizer, Kundrik

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: „Z našej strany to bol vynikajúci zápas. Boli sme lepší a zaslúžene sme viedli 3:1. Neskôr sme po hrubej chybe inkasovali. A veci, ktoré sa následne udiali, sú z ríše rozprávok. Som strašne naštvaný, strašným spôsobom, že sa také dačo vôbec môže udiať. V zápase, v ktorom sme boli jasne lepší, nám ušli tri body pomedzi prsty.“

František Štolc, asistent trénera Popradu: „Prvú tretinu sme začali, no nedali sme v presilovke gól a vzápätí sme inkasovali. V druhej tretine sme sa snažili hrať aktívne, no dali sme len jeden gól a po našich chybách sme dostali ďalšie dva góly. Do tretej tretiny sme išli s cieľom otočiť to, hru sme stiahli na tri formácie. Za stavu 2:4 sme to riskli a štyri minúty pred koncom sme odvolali brankára. Ani vo sne by nás nenapadlo, že sa nám to podarí otočiť hneď niekoľkokrát. Pre trénerské lavičky to bol infarktový zápas ale divákom sa to asi takto páči.“

Liptáci rabovali v Žiline

Hokejisti Liptovského Mikuláša uspeli na ľade Žiliny, ktorú zdolali tesne 2:1. Gólom Rudolfa Hunu viedli po dvoch tretinách domáci najtesnejším rozdielom, ale záverečné dejstvo im nevyšlo. V 46. min vyrovnal Mário Kurali a o tri minúty neskôr strhol vedenie na stranu Liptákov Richard Huna.

Dobrý úsek hostí mohol podčiarknuť Jakub Sukeľ, ale nájazd na Maroša Mikoláša nezužitkoval. V závere si „vlci“ nevypracovali žiaden výrazný tlak a nepomohla im ani približne minútová hra bez brankára.

Zverenci Antona Tomka prerušili sériu piatich prehier a pred reprezentačnou prestávkou sa udržali na desiatom mieste tabuľky.

MsHK DOXXbet Žilina – MHk 32 Liptovský Mikuláš 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Góly: 31. Rudolf Huna (Húževka, Hvila) – 46. Kurali (Uram, M. Piatka), 49. Richard Huna (Róbert Huna). Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Müllner – Vyšný, Šefčík, 553 divákov
Žilina: Mikoláš – Žilin, Dubeň, M. Hudec, Piegl, Bagin, Jankovič, Kučný, Mendrej – Rudolf Huna, Húževka, Hvila – Balej, Surovka, Barta – J. Milý, D. Rehák, Jenčík – Beránek, Hrazdíra, F. Ondruš
Liptovský Mikuláš: Kislicyn – R. Suchý, Kurali, M. Bača, Nádašdi, Mezovský, Lenďák, Fereta, J. Nemec – Róbert Huna, Richard Huna, Kriška – J. Sukeľ, A. Tamáši, Uram – Oško, M. Piatka, P. Števuliak – A. Lištiak, Uhrík

Aleš Bachánek, asistent trénera Žiliny: „Zápas sme nezvládli, súpera sme síce prestrieľali, mali sme šance, ale nedokázali sme ich využiť. Za stavu 1:0 sme mali pridať druhý gól, zápas by sa inak vyvíjal. Nevyužili sme však ďalšie šance a ani presilovku o dvoch hráčov, ktorou by sme aspoň vyrovnali.“

Anton Tomko, tréner Liptovského Mikuláša: „Naše dôležité víťazstvo v šesťbodovom zápase sa nerodilo ľahko. Myslím si, že sme mali hneď v prvej tretine šance, ktoré sme mali využiť. Domáci išli do vedenia, ale nezložili sme zbrane a do tretej tretiny sme išli s tým, že sa pokúsime zápas otočiť. Podarilo sa nám to dvoma gólmi. Zlomovou situáciou bol nájazd Sukeľa v oslabení, po ktorom sme mohli zvýšiť a následne sme prežili oslabenie o dvoch hráčov, a preto sme si zaslúžili v zápase zvíťaziť.“

Zvolen schytal debakel

Hokejisti Zvolena prehĺbili svoju krízu, s tímom MAC Budapešť prehrali na vlastnom ľade vysoko 1:6.

Domáci sa ujali vedenia, keď v 7. min skóroval Michal Chovan, no potom už mierili presne iba hráči z hlavného maďarského mesta. Tri sekundy pred prvou sirénou vyrovnal Chris Bodó. Rozdielový zásah dal v 35. min Jared Brown a Zvolenčanov úplne zlomila trojminútovka medzi 48. a 51. min, keď hráči Budapešti skórovali trikrát.

Najlepší bodový zápis v jej drese zaznamenal Chris Bodó s dvoma gólmi a doma asistenciami. Ešte nedávny líder súťaže tak prehral v ostatných deviatich dueloch sedemkrát. Zvolenu priebežne patrí druhá priečka o 2 body za Košicami.

HKM Zvolen – MAC Budapešť 1:6 (1:1, 0:2, 0:3)
Góly: 7. Michal Chovan (Pöyhönen) – 20. Bodó (C. Langkow), 35. J. Brown (T. Klempa), 38. Negrin (Bodó, K. Nagy), 48. C. Langkow (Bodó, K. Nagy), 51. J. Brown (Dansereau, Burt), 51. Bodó (Odnoga, J. Dudás). Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše Handlovský 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali D. Konc st., T. Orolín – M. Orolín, Rojík, 1612 divákov
Zvolen: Skapski (51. Tomek) – Fraser, Vandane, M. Roman, D. Růžička, Pöyhönen, Pufahl – P. Zuzin, Mitchell, Obdržálek – Michal Chovan, Kytnár, Handlovský – Andrisík, S. Petráš, Šišovský – Holovič, Marcinek
Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, J. Dudás, Vokla, Burt, Negrin, Csollák, Kedves – Bodó, C. Langkow, K. Nagy – Dansereau, J. Brown, T. Klempa – Pápa, Terbócs, Odnoga – Szigeti, Majoross, Szabad

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Prvú tretinu sme hrali celkom dobre až po moment, kedy sme inkasovali gól na 1:1. Potom sme už v ďalšej fáze stretnutia boli slabším tímom v našej tretine, kde sme mali bodrel. Namiesto faulov v obrannej tretine, kde si máme robiť poriadok, sme vyrobili fauly v útočnom pásme. Nešli nám dnes ani oslabenia, hoci tie presilovky zahral súper dobre. Avšak musíme zachytiť ich prihrávky spoza bránky pred tú našu. Inkasovali sme lacný druhý i lacný tretí gól, ktorý prakticky o zápase rozhodol. My sme mali šance, ale nepadlo nám to tam dnes. Musíme cez prestávku popracovať na nejakých veciach, hlavne v obrannom pásme musíme byť agresívnejší.“

Gergely Majoross, tréner Budapešti: „Uplynulé zápasy sme mali slabšie, nebojovali sme dostatočne tvrdo. Tento duel sme chceli vyhrať viac, než náš súper. Bojovali sme o každý puk, podali sme tímový výkon. Myslím, že práve vďaka tomu sme mali šancu uspieť proti takému kvalitnému a rýchlemu zvolenskému mužstvu s množstvom šikovných hráčov. Za výhru som šťastný. Veľmi nás podržal brankár, výborne sme zvládli presilovky a oslabenia. Preto sme boli v zápase úspešní.“

Majstra vychytal Vay

Hokejisti maďarského Miškovca zdolali Banskú Bystricu najtesnejším rozdielom 1:0. Hostia síce mali streleckú prevahu, ale brankár Ádám Vay zneškodnil všetkých 26 striel.

Rozhodujúci moment zápasu sa zrodil v 26. min. Spoluprácu prvého domáceho útoku zakončil Rasmus Kulmala, pre ktorého to bol jubilejný desiaty gól v sezóne. Pri záverečnej power-play hostí mal veľkú šancu Alexis Loiseau, ale trestuhodne minul opustenú bránu.

Každopádne, Miškovec potvrdil výbornú formu, prvýkrát v sezóne zdolal Banskú Bystricu a v tabuľke mu patrí ôsme miesto s iba päťbodovým mankom na siedmy Trenčín. Naopak, „barani“ nevyužili zaváhania svojich hlavných konkurentov a zostávajú naďalej tretí.

DVTK Jegesmedvék Miškovec – HC '05 iClinic Banská Bystrica 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 26. Kulmala (Pance, Vas). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kalina, Štefík – Bogdaň, Jobbágy, 1310 divákov
Miškovec: Vay – Kiss, N. Crawford, T. Slovák, Szirányi, J. Milam, Göz, Láda – Kulmala, J. Vas, Pance – Magosi, Loiseau, R. Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Vojtkó, Hajós, Ritó
Banská Bystrica: S. Williams – B. Marshall, Nemčík, K. Sloboda, Biro, Kubka, Ďatelinka, Petrinec – Asselin, É. Faille, Selleck – J. Sýkora, A. Šťastný, R. Varga – Kabáč, Češík, Gabor – Török, Zigo, Lichanec – D. Sojka

1. Košice 33 21 1 3 8 116:73 68
2. Zvolen 34 18 4 4 8 124:77 66
3. B.Bystrica 33 18 4 4 7 102:70 66
4. Poprad 33 18 5 2 8 102:76 66
5. Nitra 33 18 4 2 9 128:80 64
6. Nové Zámky 33 16 3 3 11 84:75 57