Bystričania natiahli víťaznú šnúru na 9 stretnutí, Košice vyhrali v Budapešti

Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili na domácom ľade nad lokálnym rivalom z Detvy 5:2 v piatkovom stretnutí 30. kola Tipsport ligy.

07.12.2018 20:00
SR Banslká Bystrica hokej LM 2. H Lugano BBX Foto: ,
Ilustračné foto

„Barani“ pritom po polhodine hry prehrávali už 0:2, keď sa za hosťujúce mužstvo presadili Radoslav Gašpar a Jozef Sládok. Cestu červeno-bielych za veľkým obratom naštartoval Ján Sýkora, keď sa v 38. min. presadil počas početnej výhody.

Kanonádu spustili zverenci Dana Cemana v poslednej časti hry. V 47. min vyrovnal Andrej Šťastný a o minútu neskôr už Banskobystričania vyhrávali prvý raz v stretnutí po góle Érica Failleho. Do konca zápasu naňho presnými zásahmi ešte nadviazali ďalší dvaja zámorskí hráči – Ben Marshall a Guillaume Asselin.

Domáci celok aj vďaka tomu zdolal Detvanov presvedčivo 5:2 a predĺžil šnúru víťazstiev na deväť stretnutí bez prehry. Detva tak ostáva v tabuľke na 11. mieste. „Barani“ sa s istotou udržia po piatkových súbojoch v top 3.

Hokej – Tipsport liga 2018/2019 – 30. kolo – piatok:

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Detva 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
Góly: 38. J. Sýkora (É. Faille, B. Marshall), 47. A. Šťastný (É. Faille), 48. É. Faille (Asselin), 51. B. Marshall, 54. Asselin (B. Marshall) – 8. R. Gašpar, 30. J. Sládok (V. Fekiač)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin, Rencz (Maď.) – Šoltés, Kis-Király (Maď.), 2303 divákov
Banská Bystrica: S. Williams – B. Marshall, Nemčík, K. Sloboda, Biro, Kubka, Ďatelinka, Petrinec – Asselin, É. Faille, Selleck – J. Sýkora, A. Šťastný, R. Varga – Kabáč, Češík, Gabor – Török, D. Sojka, Lichanec
Detva: Petrík – Kuklev, Martin Chovan, P. Hraško, J. Sládok, Gachulinec, F. Fekiač, M. Surový, M. Šimon – Puliš, Murček, Ščurko – J. Žilka, V. Fekiač, M. Ďaloga – Z. Král, R. Gašpar, Tibenský – Giľák, P. Valent, Matúš Chovan

Hlasy

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: „Polovicu zápasu sme nehrali tak, ako sme chceli. Proti Detve sa nám hrá ťažko, no potom sme sa zlepšili. Dali sme dôležitý gól v presilovke a v tretej tretine sa presadili hráči, od ktorých góly očakávame. Sme radi, že frustrácia z prvej polovice zápasu sa neprejavila a hrali sme to, čo sme potrebovali.“

Josef Turek, tréner Detvy: „My sme necelých 50 minút hrali dobre, držali krok so súperom, no oslabeniami sme dostali súpera do hry. Rozhodlo sa v záverečných 10 minútach, urobili sme dve hrubé chyby, čo spôsobilo, že si nevezieme žiaden bod. Hráčov by som pochválil za 50 minút, no na to sa nehrá, musíme sa vyvarovať hrubých chýb od skúsených hráčov.“

L. Mikuláš podľahol Novým Zámkom

Hokejisti z Nových Zámkov dokázali na žilinskom ľade zvíť
aziť nad hráčmi Liptovského Mikuláša najtesnejším rozdielom 2:1.

Prvý gól stretnutia zaznamenal po ôsmich sekundách druhej tretiny hosťujúci Tomáš Urban. V tretej časti hry naňho nadviazal Richard Nejezchleb. Hostia si čisté konto neudržali, v 54. min sa totiž v presilovej hre presadil Róbert Huna. Hoci sa Liptáci dostali znovu na koňa, vyrovnávajúci presný zásah už z ich hokejok nepadol a zrodila sa pre nich už piata prehra v sérii.

Novozámčania si vďaka zisku troch bodov udržali priebežné šieste miesto v tabuľke. Liptáci priebežne figurujú na 10. pozícii.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – MHC Mikron Nové Zámky 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 54. Róbert Huna (Kurali, Kriška) – 21. T. Urban (P. Kudla), 45. Nejezchleb (Jakúbek)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, Lokšík – Bogdaň, Smrek, Kontšek, 54 divákov
Liptovský Mikuláš: Kislitsyn – Mezovský, Kurali, M. Bača, Nádašdi, R. Suchý, J. Nemec, Fereta, Lenďák – Richard Huna, Róbert Huna, Kriška – Sukeľ, Oško, Uram – A. Lištiak, M. Piatka, P. Števuliak – V. Vibíral, Uhrík, Žiak
Nové Zámky: Košarišťan – Andersons, Dundáček, Hain, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, M. Henderson, A. Hatala – P. Kudla, T. Urban, Štrauch – Rogoň, Zbořil, J. Jurík – Jakúbek, B. Fábry, Nejezchleb – Ľ. Buc, Ondrušek, Slávik

Hlasy

Anton Tomko, tréner Liptovského Mikuláša: „V komornej atmosfére to bol aj komorný hokej. Prvá tretina bola vyrovnaná, šancí nebolo veľa, a tak to aj skončilo. V druhej časti sme chceli hrať lepšie, odstrániť chyby, ale hneď v prvom striedaní sme dostali gól a nevedeli sme sa z toho spamätať. Chýbala nám agresivita smerom do brány, nehrali sme priamočiaro. V záverečnej tretine sme si chceli vytvoriť tlak, ale dostali sme ďalší gól. Kontaktný gól sme síce strelili, mali sme aj šance, ale s jedným gólom sa ťažko vyhráva. Kým nebudeme viac pred bránou a nebudeme efektívnejší v streľbe, nebudú naše zápasy končiť inak.“

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: „Na katastrofálnom ľade a v komornej atmosfére sme nakoniec zvíťazili. Boli v našej hre aj svetlé momenty a dobré úseky hry, ale boli aj horšie. Body sa však počítajú a tešíme sa z nich.“

Nitra uštedrila Žiline debakel

Hokejisti Nitry zvíťazili nad Žilinou vysoko 9:3. Mužstvo spod Zobora naštartoval za vysokým triumfom už v šiestej minúte stretnutia Juraj Śiška, ktorý strelil aj posledný gól v meraní síl, a to 34 sekúnd pred záverečným klaksónom.

Hostia sa darmo snažili udržať si krok s domácim tímom a vo vzájomnej konfrontácii využili iba jednu z piatich presilových hier. Dvakrát v nich pritom paradoxne inkasovali gól. Nitranom naďalej patrí piate miesto v tabuľke, Žilina je stále na poslednej 12. priečke.

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 9:3 (2:1, 4:2, 3:0)
Góly: 6. J. Šiška (Hrušík), 19. B. Rapáč, 21. Blackwater (Marek Slovák, Lantoši), 24. Blackwater (Marek Slovák, Lantoši), 24. Morrison (Scheidl, Kerbashian), 31. Lantoši (Blackwater), 50. S. Buček (Mezei, J. Šiška), 55. Kerbashian, 60. J. Šiška (B. Rapáč) – 11. Jenčík (Húževka), 21. Húževka (Piegl), 29. Hvila (Kučný)
Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Müllner, Juhász (Maď.) – Šefčík, Pálkövi (Maď.), 1972 divákov
Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, K. Morrison, Rais, M. Versteeg, Miroslav Pupák, Pätoprstý, Korím – Blackwater, Marek Slovák, Lantoši – Majdan, Kerbashian, Scheidl – B. Rapáč, Bortňák, S. Buček – Hrušík, J. Šiška. E. Čaládi
Žilina: Mikoláš (24. Fučík) – Dubeň, Kučný, M. Hudec, Jankovič, Bagin, Piegl, Rehák, Žilin – Balej, Podešva, Hvila – Rudolf Huna, Húževka, Jenčík – Beránek, J. Ručkay, Barta – J. Milý, Surovka, Síkela

Hlasy

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Ten, kto bol na štadióne celý zápas, tak by povedal, že videl dva rozdielne tímy Nitry. Tím, ktorý zápas začal a ten, ktorý zápas dokončil. Prvú tretinu sme odohrali zle a napriek hrôze sme vyhrávali 2:1. My sme sa „pohli“ akurát v oslabení, ale inak som bol veľmi rozčarovaný z herného prejavu. Hráči nehrajú za prémie, ale za to, aby mali viac voľna. V závere už boli hostia frustrovaní a hráči ako Lantoši si už robili čo chceli.“

Aleš Bachánek, asistent trénera Žiliny: „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Prvú tretinu sme hrali dobre, tak ako sme si to v kabíne povedali. Žiaľ, urobili sme dve veľké chyby, ktoré boli potrestané. Do druhej tretiny sme nastúpili veľmi zle, dostali sme gól a od tej doby sa naša hra zrútila. Nevieme si to vysvetliť.“

Košice zvíťazili v Budapešti

Hokejisti HC Košice uspeli nad domáci hráčmi MAC Budapešť 5:3. Skóre stretnutia otvoril v 9. min hosťujúci útočník Ladislav Nagy. Domáci ešte do konca prvej tretiny vyrovnali zásluhou Mártona Pápu. Druhá tretina patrila hosťom, ktorí zaznamenali tri góly, kým domáci skórovali iba raz.

V záverečnej časti hry sa Budapešť priblížila Košiciam na rozdiel jediného gólu, no vyrovnať sa jej už nepodarilo. Naopak, poistku pre hostí pridal pred koncom stretnutia Šimon Petráš. Košice sa dostali na prvé miesto v tabuľke o dva body pred Zvolen, Budapešť zostáva na 9. priečke.

MAC Budapešť (Maď.) – HC Košice 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
Góly: 20. Pápa (Terbócs), 36. K. Nagy (Bodó), 55. J. Dudás (T. Klempa) – 8. L. Nagy (Kafka), 24. Kafka (Brophey, Šedivý), 34. Brophey (Kafka), 37. L. Nagy (tr. strieľanie), 58. Š. Petráš
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Kova (Maď.) – Synek, Kacej
Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, J. Dudás, Vokla, Burt, Negrin, Csollák, Kedves – Bodó, C. Langkow, K. Nagy – Dansereau, J. Brown, T. Klempa – Pápa, Terbócs, Odnoga – Szigeti, Majoross, Szabad
Košice: Habal – M. Dudáš, McDowell, Šedivý, Čížek, Pulli, Koch, Pretnar, Krajňák – L. Nagy, Brophey, Kafka – Suja, Ignatuškin, Spilar – Šoltés, Klíma, M. Haščák – Š. Petráš, Galamboš, Hričina

Miškovec uspel v Poprade

HK Poprad nestačil na vlastnom ľade na DVTK Jegesmedvék Miškovec, ktorému podľahol 4:5 po predĺžení. Domáci išli v 7. min do vedenia zásluhou Samuela Takáča. Za hostí vyrovnal v 9. min Ryan Harrison.

Miškovec viedol 2:1 po góle Bálinta Magosiho. Za Poprad na 2:2 dorovnával obranca Keni Karalahti, no hostia stihli do druhej prestávky skórovať zásluhou Rasmusa Kulmalu. V úvode tretej tretiny išiel Miškovec po zásahu Zigu Panceho do dvojgólového vedenia.

Poprad zapol na vyššie obrátky a zásluhou presných zásahov Martina Belluša a Patrika Svitanu poslal stretnutie do predĺženia. V ňom stačilo hosťom iba 47 sekúnd, aby rozhodli o svojom dvojbodovom víťazstve. Poprad napriek prehre ostáva na 4. mieste. Miškovec je na 8. priečke.

HK Poprad – DVTK Jegesmedvék Miškovec (Maď.) 4:5 pp (1:1, 1:2, 2:1 – 0:1)
Góly: 7. S. Takáč (L. Paukovček, P. Svitana), 37. K. Karalahti (Zagrapan), 52. Belluš (R. Macík, L. Paukovček), 58. P. Svitana (Mlynarovič) – 9. R. Harrison (Loiseau, Magosi), 35. Magosi (Loiseau), 40. Kulmala, 41. Pance (Kiss), 61. J. Vas (N. Crawford)
Vylúčení: 5:2 na 2 min, navyše Marcel Petran (Poprad) 10 min za napádanie rozhodcov, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Korba, Kalina – Kollár, Rojík, 1324 divákov
Poprad: Nechvátal – Salija, Petran, Ťavoda, Fabian, K. Karalahti, Erving, Česánek – P. Svitana, Mlynarovič, D. Bondra – S. Takáč, Zagrapan, Abdul – R. Macík, L. Paukovček, Belluš – R. Václav, Heizer, Kundrik,
Miškovec: Adorján – Kiss, N. Crawford, T. Slovák, Szirányi, J. Milam, Göz – Kulmala, J. Vas, Pance – Magosi, Loiseau, R. Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Vojtkó, Hajós, Ritó

Hlasy

Roman Stantien, tréner Popradu: „Ďakujem za slová chvály od pána Hanlona. Súper hrá výborne a organizovane v obrane s vynikajúco chytajúcim brankárom. Mne sa ten ich hokej naozaj páči. Je vidieť práca trénera a že sú dlhšie pokope. Za stavu 2:4 to bol z nášho pohľadu vabank, hrali sme už iba na tri päťky. Dokázali sme ale vyrovnať, za čo chlapcom patrí vďaka. Do predĺženia sme šli si tým, že to skúsime rozhodnúť. Naša chyba pri striedaní je ale neospravedlni­teľná.“

Glen Hanlon, tréner DVTK: „Posledných 10 minút sme nevedeli, kam skôr skočiť. Rýchlosť hry popradských útočných formácií bola užasná, navyše veľmi dobre bránili v oslabeniach. Sme nakoniec šťastní, že máme dva body. Popradskí fanúšikovia fantasticky povzbudzovali, ale počet divákov sa mi zdá na mužstvo plné talentovaných mladíkov, ktoré produkuje vynikajúci hokej, veľmi málo. Fanúšikov preto vyzývam, nech ich nabudúce príde aspoň dvetisíc.“

Hecl doviedol Trenčín k triumfu

Hokejisti Trenčína zdolali doma Zvolen tesne 2:1. O oba góly Dukly sa postaral Marek Hecl, keď si pripísal presný zásah v 16. a následne aj v 32. min. HKM dokázal gólovo zareagovať až v poslednej časti hry, keď sa presadil Peter Šišovský. Vyrovnávajúci gól nepadol a Zvolenčania stratili priebežné tabuľkové líderstvo, spadli na druhé miesto. Trenčania ostávajú na siedmej pozícii.

HK Dukla Trenčín – HKM Zvolen 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 16. M. Hecl (Radivojevič, Rýgl), 32. M. Hecl (R. Dlouhý) – 42. Šišovský (Vandane, Obdržálek)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Mark Alexander Fraser 10 min za bitku a Garrett Mitchell (obaja Zvolen) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc st., M. Novák – Durmis, Výleta, 2792 divákov
Trenčín: M. Valent – D. Krejči, L. Bohunický, Holenda, Rýgl, Frühauf, Luža, Špankovič, P. Husár – M. Hecl, Sojčík, Radivojevič – Bartovič, Sádecký, T. Varga – J. Pardavý ml., R. Dlouhý, D. Hudec – O. Mikula, J. Švec, Luhový
Zvolen: Skapski – Fraser, Vandane, Zeleňák, D. Růžička, Pöyhönen, Pufahl, Halama, M. Roman – P. Zuzin, Mitchell, Obdržálek – Michal Chovan, Kytnár, Handlovský – Kelemen, S. Petráš, Šišovský – Andrisík, Holovič, Marcinek

Hlasy

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "Gratulujem Trenčínu k výhre. Prvú tretinu sme mali dobrú. Druhú tretinu sme začali prehrávať súboje a dostali sme dva góly. Chceli sme z presilovky znížiť, čo sa nám aj podarilo. Následné fauly nás stáli lepší výsledok.“

Ján Pardavý, asistent trénera Trenčína: "Desať minút patrilo Zvolenu. Pomalšie sme sa dostávali do zápasu. My sme držali systém v obrannom pásme, prehusťovali sme priestor. Postupne sme sa dokázali presadzovať a prišli aj góly. Kontrolovali sme puk vytvárali sme si šance. Druhý gól nám pomohol. Inkasovaný gól nám ciele naštrbil, ale bojovnosťou sme dokráčali k dôležitému víťazstvu.“

Viac na túto tému: #HC Košice #HC 05 Banská Bystrica