Majster rozhodol šláger v úvode. Nitra vyhrala v Budapešti

Hokejová Tipsport Liga mala v piatok na programe päť zápasov 6. kola.

28.09.2018 19:53
SR Hokej TL 6.kolo Bystrica Košice BBX Foto: ,
Andrej Šťastný (Banská Bystrica) a Patrik Koch (Košice) v súboji o puk.

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
Góly: 6. Zigo (Faille, Marshall), 14. Tamáši (Zigo, Faille), 15. T. Törok (Kabáč, K. Sloboda) – 53. Brophey (Šoltés, L. Nagy). Rozhodovali: Štefik, Tscherrig (Švaj.) – Výleta, Tvrdoň, vylúčení: 4:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 2509 divákov
Banská Bystrica: Williams – Marshall, Ďatelinka, Kubka, Miller, K. Sloboda, Mihálik, Biro – J. Sýkora, Faille, A. Šťastný – Asselin, Zigo, Buc – R. Varga, T. Surový, Tamáši – Kabáč, Češík, T. Törok
Košice: Habal – Pretnar, Dudáš, McDowell, Pulli, Čížek, Šedivý, Krajňák, Koch – Haščák, Brophey, L. Nagy – Netík, Suja, Kafka – Spilar, Galamboš, Šoltés – Hričina, T. Klíma, Žitný

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že budeme hrať proti silnému tímu, ktorý mal dobrý štart do sezóny. Naše nasadenie bolo v úvode vysoké, vravel som mojim zverencom, aby zachytili najmä štart do stretnutia, to sa nám podarilo. Mali sme veľa striel. Vrátili sme aj k fyzickej hre, ktorá Bystricu vždy zdobila, predovšetkým v obrannom pásme to bolo z našej strany dobré. Odohrali sme solídny zápas, dostávali sme sa aj do šancí a teší ma najmä, že chlapci dodržali takmer všetko, na čom sme sa dohodli. Verím, že v tom budú pokračovať.“

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Mne sa to veľmi ťažko hodnotí. Prišli sme sem odviesť parádny výkon, ale prvá tretina bola strašná a zaslúžene sme inkasovali tri góly, no koledovali sme si aj o ďalšie. Banská Bystrica veľmi dobre korčuľovala, dala nám dva góly v presilovkách, na ktoré sme sa pripravovali, ale padlo im to tam. Od polovice druhej tretiny sme sa stali rovnocenným partnerom, ale máme problém s premieňaním šancí. Keď sa k nim už dostaneme, tak ich nevyužijeme. To je náš hlavný problém, Banská Bystrica vyhrala zaslúžene.“

Bystričania už aj s novou posilou Bucom sa od úvodu zahryzli do súpera. Často strieľali a Habala mohli prekonať najprv Faille, Buc, Zigo a Varga. Podarilo sa to až v početnej výhode v šiestej minúte Zigovi. Na dvakrát dorazil puk za Habala po predchádzajúcej koncovke Failleho.

Hostia mohli vyrovnať, ak by Netík trafil puk pred odkrytou bránkou, no nestalo sa. Následne jeho spoluhráči nevyužili presilovku a pykali v oslabení. Tentoraz operoval v predbránkovom priestore Tamáši a poradil si s pukom tesne nad ľadom. Uplynula iba minúta a pol a bolo 3:0. Habal prišiel o hokejku, z čoho ťažil zblízka pohotový Törok.

Košičania aj v druhej tretine pokračovali v nevýraznom výkone. Dostali sa iba do jedinej vážnejšej možnosti, keď Netík z ľavého kruhu tvrdo vystrelil, ale Williams skvele vytiahol betón. Banskobystričania už nemali toľko šancí ako pred prestávkou, no sólo Kabáča volalo po góle, keď na hosťujúcej bránke zvonila žrď.

„Barani“ hrali potom perfektnú presilovku. Celé dve minúty zvierali „oceliarov“ v pásme, veľké príležitosti však nevyužili dvakrát Šťastný, Sýkora a Zigo. Aj preto sa stav v strednom dejstve nezmenil.

Hneď na začiatku tretej tretiny išiel do samostatného úniku Sýkora, ale finta na Habala mu nevyšla. Východniari sa potom snažili o zníženie, ale slabá koncovku Klímu, nepresná zadovka Kafku a najmä jalová presilovka nemohli priniesť želaný efekt. Ten sa dostavil až v druhej početnej výhode, pretože Bystričania zariskovali, v oslabení zaútočili a pykali za to. Z rýchleho protiútoku sa presadil Brophey.

Majster mohol pridať štvrtý gól, no prienik Tamášiho hosťujúca defenzíva eliminovala, Surový nenamieril do odkrytej bránky a Faille nepremenil trestné strieľanie. V závere sa Košice nedostali ani k hre bez brankára a pod Urpínom prehrali.

Pod Tatrami rozhodli nájazdy

HK Poprad – HKM Zvolen 3:2 pp a sn (0:1, 2:1, 0:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 22. Bondra (Petran, Zagrapan), 33. Mlynarovič (Svitana, Erving), rozhodujúci nájazd Bondra – 7. Lušňák (Vandane), 29. Kytnár (Zuzin, Drgoň). Rozhodovali: Kalina, Haszonits (Maď.)– Bogdaň, Árkovics (Maď.), vylúčení: 6:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1589 divákov
Poprad: Vošvrda – Kozák, Salija, Brejčák, Petran, Erving, Ťavoda, Fabian – Svitana, Mlynarovič, Koyš – Zagrapan, Paukovček, Bondra – Takáč, Heizer, Abdul – Paločko, Bjalončík, Macík – Václav
Zvolen: Tomek – Drgoň, Roman, Vandane, Pöyhönen, Zeleňák, Růžička, Charnaok, Halama – Obdržálek, Kytnár, Chovan – Vandas, Špirko, Handlovský – Šišovský, Holovič, Zuzin – Lušňák, Petráš, Andrisík

Roman Stantien, tréner Popradu: „Do zápasu sme vstúpili s veľkým rešpektom, prvých desať minúť bol Zvolen lepší, potom sme zlepšili pohyb a hra sa vyrovnala. Pod tlak nás dostávali iba pri našich oslabeniach. Hrali sme dobre kolektívne a kompaktne, remíza po riadnom čase je zaslúžená, aj keď sme mali šance, efektivita je slabá.“

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „My sme začali hrať hokej až v tretej tretine. Môžeme ďakovať brankárovi Tomekovi, že sme neprehrávali o tri, štyri góly. Poprad nás držal v zápase iba vďaka presilovkám. V hre 5 na 5 sme boli jasne horší. Vieme, na čom musíme do ďalších zápasov popracovať.“

Ako prví pohrozili domáci. Už v 4. minúte po Petranovom nahodení zvonila konštrukcia Tomekovej bránky. V Poprade však platilo pravidlo „nedáš – dostaneš“. Puk sa po Vandaneovej strele šťastne odrazil od zadného mantinelu k osamotenému Lušňákovi, ktorý ho bez problémov upratal do šibenice Vošvrdovej bránky – 0:1.

Šťastie mali Popradčania ma začiatku 11. minúty, keď Vandaneovu delovku od modrej tečoval do žrde hosťujúci Vandas. V závere tretiny domáci zatlačili Zvolen pred vlastnú bránku, ale z obliehania Tomeka vyrovnanie do šatní nevyťažili. Prostrednú časť hry začali lepšie domáci. Už v 22. minúte zariadil vyrovnanie navrátilec do zostavy „kamzíkov“ Bondra, keď šikovne tečoval puk z hokejky Petrana. Hostia spod Pustého hradu však mali viac z hry vďaka presilovým hrám.

Kým vylúčenie Mlynaroviča Popradčania prežili bez inkasovaného gólu, počas pobytu Macíka na trestnej lavici inkasovali druhý gól po dotyku Kytnára – 1:2. O pár minút však Poprad dokázal odpovedať. Najazd dvoch na nikoho najprv Tomek ustál, ale pri pokračujúcej kombinácii domácich pohotovej dorážke Mlynaroviča neodolal a pod Tatrami sa začínalo od znova.

V tretej tretine sa hral otvorený hokej. Na vyložené šance však diváci čakali márne. Jednu z nich mal domáci Paukovček, ale hosťujúci brankár bol na svojom mieste. Zápas plynule prešiel do predĺženia. Najväčšiu šancu rozhodnúť zahodil popradský obranca Erving, ktorý sa sa osamotený rútil na Tomeka.

Ervingovo zakončenie smerovalo vedľa bránky a definitívne rozhodnutie muselo prísť až v samostatných nájazdoch. V nich si lepšie počínali domáci strelci. Rozhodujúci gól zaznamenal Bondra.

Dukla vygumovala vlkov

HK Dukla Trenčín – MsHK DOXXbet Žilina 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 24. Bartovič (Cebák), 43. Radivojevič (Frühauf, Ölvecký), 49. Bartovič (Hecl, Rýgl). Rozhodovali: Jonák, Müllner – Synek, Šefčík, vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2983 divákov
Trenčín: Valent – Rýgl, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Bokroš – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bartovič, Sádecký, M. Hecl – T. Varga, Bližňák, O. Mikula – D. Hudec, J. Pardavý, J. Švec – Jakubec
Žilina: Mikoláš – Jankovič, Žilin, Kučný, Bagin, Piegl, Matejka, Mendrej, Pastor – Bárta, J. Ručkay, Balej – Jenčík, Surovka, Rudolf Huna – Beránek, D. Rehák, Hvíla – Sikela, Hrazdíra, Ondruš

Ján Pardavý st., asistent trénera Trenčína: „V tejto lige nemôžeme podceniť žiadny tím. Chceli sme sa zamerať na začiatok. Žilina bola v prvej tretine lepšia a vďaka Valentovi sme neinkasovali. V kabíne padli tvrdšie slová a začali sme byť aktívni. Dosiahli sme iba gól v druhej tretine, no bol víťazný. Zlomový moment bola presilovka o dvoch hráčov a na naše hokejky prišiel pokoj. V závere nám chýbala presnosť. Tri body berieme. Musíme sa pozrieť na naše chyby a zlepšovať sa každým zápasom.“

Pavel Paukovček, tréner Žiliny: „Veľmi ma mrzí, že sme nebodovali, lebo zápas sme začali dobre. V prvej tretine sme si utvorili šance. Bez gólu sa však nedá víťaziť. Rozhodujúcou sa stala ‚oslabovka‘ 3 na 5. Za stavu 0:2 sme mali čistú gólovú šancu, no gól neuznali po konzultácii s videorozhodcom. Chalanom nemôžeme vyčítať, že neukázali snahu.“

Stretnutie tímov zo spodnej časti tabuľky v úvodných minútach prinieslo rozháraný hokej. Oba kolektívy mali šancu otvoriť skóre v presilových hrách, lenže Trenčín ani Žilina sa nedokázali na dlhšiu dobu usadiť v útočnom pásme. Gólová bola príležitosť Pardavého, ktorý však nevyužil zlé striedanie „vlkov“ a osamotený Mikoláša neprekonal.

Na opačnej strane klziska nevyšla spolupráca medzi Rudolfom Hunom a J. Ručkayom, keď druhý menovaný trafil iba do hrude Valenta. V 14. minúty už nemal D. Hudec dostatok priestoru na presné zakončenie. Najväčšiu šancu úvodnej dvadsaťminútovky spálil Rudolf Huna, keď sa sám rútil na Valenta, no jeho zakončenie blafákom v sieti neskončilo. Hostia nevyužili závar v závere tretiny a tímy šli do šatní za bezgólového stavu.

Úvod druhej tretiny priniesol rušný hokej. Na Mikoláša nevyzreli Holenda, Varga ani Pardavý. Beránkov nájazd z pravého krídla do siete neusmernil Herák. Trenčín sa do vedenia dostal v 24. minúte. Cebákov nahodený puk tečoval Bartovič za chrbát bezmocného Mikoláša. Aktivita na domácich hokejkách pokračovala aj naďalej. V dorážke neuspel Hecl a následne Starosta namieril príliš vysoko.

Vyrovnať mohol v presilovej hre Hvila, lenže jeho tečovaný puk letel nad bránku. Možnosť na vyrovnanie mal po chybe brániaceho hráča Balej. Sám pred Valentom strelou zápästím neuspel. Pri následnom náznaku šance ho fauloval Bartovič.

Dukla sa na začiatku tretej tretiny ubránila oslabeniu a následne udrela. Presilovú hru o dvoch hráčov využila už po piatich sekundách, keď strela kapitána Radivojeviča od modrej čiary skončila v sieti. V 45. minúte sa od modrej čiary rútil Hvíla sám na Valenta. Jeho pokus sa odrazil od konštrukcie bránky, čo si hlavný rozhodca overil konzultáciou s videorozhodcom. V 49. minúte pridali Trenčania tretí gól.

Po obliehaní brány „vlkov“ si spoza bránky nakorčuľoval Bartovič a prestrelil Mikoláša, ktorému bránil vo výhľade Hecl. Trenčín si pripísal druhé víťazstvo v riadnom hracom čase.

Shutout Košarišťana

MHC Mikron Nové Zámky – HC 07 Detva 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 2. H. Ručkay (Zbořil), 36. Bajtek (Zbořil, H. Ručkay). Rozhodovali: D. Konc st., Juhász – Gegáň, Muzsik, vylúčení: 2:6, presilovky a oslabenia: 0:0, 1325 divákov
Nové Zámky: Košarišťan – Andersons, Kudla, Hain, Zaťko, Ordzovenský, Novák, König, Hatala – Nejezchleb, Hruška, Štrauch – H. Ručkay, Zbořil, Jurík – Bajtek, Videlka, Rogoň – Jakúbek, Fábry, Ondrušek
Detva: Riečický – Martin Chovan, Kuklev, Matúš Chovan, Hraško, Sládok, Gachulinec, Šimon, F. Fekiač – Puliš, Murček, Ščurko – Žilka, Magogin, Ďaloga – Milý, Gašpar, Tibenský – Surový, Valent, V. Fekiač

Jerguš Bača, asistent trénera Nových Zámkov: „Povedal by som, že to bol ťažký pôrod. Na jednej strane sme mali neskutočné množstvo šancí, najmä v presilovkách. V kritických momentoch nás ‚Košo‘ podržal a zápas sme vybojovali. Bol to veľmi bojovný zápas z obidvoch strán. Rozhodlo premieňanie šancí a to, že nás v kritických momentoch podržal brankár.“

Josef Turek, tréner Detvy: „V piatok sme mali počas celého zápasu dobrý pohyb, vypracovali sme si mnoho streleckých príležitostí, no vždy to stroskotalo na výbornom výkone domáceho brankára. To rozhodlo.“

Novozámčania mali do zápasu raketový štart, keď sa už v druhej minúte ujali vedenia vďaka Ručkayovi. Jeho zakončenie z úniku po ľavom krídle prepadlo cez Riečického až za bránkovú čiaru a domáci viedli 1:0.

Vzápätí mohol v dobrej pozícii zvýšiť ich vedenie Videlka, na druhej strane nedokázal Gašpar zasunúť puk za ležiaceho Košarišťana. V úvodnom dejstve sledovali diváci rýchly hokej, napriek tomu však už gól nepadol, i keď možností bolo na to viacero.

V druhej tretine mali na dosah gól ako prví domáci hokejisti, no Videlka nedokázal usmerniť Bajtekovu prihrávku pred bránku. Zoči-voči Riečickému neuspel ani Fábry, rovnako ako hosťujúci Žilka nevyzrel v presilovke na Košarišťana.

V 32. minúte putoval na tresnú lavicu Ščurko, no Novozámčania nevyužili ani štvrtú presilovú hru za sebou. Podarilo sa im to krátko po jej skončení, keď sa presadil Bajtek.

Hráči spod Poľany sa snažili počas záverečného dejstva o kontaktný gól, no zakaždým im v tom stále domáca obrana na čele s brankárom Košarišťanom. Hra sa prelievala zo strany na stranu, no bez gólového výsledku. Zmeniť skóre sa nepodarilo Zbořilovi ani Gašparovi, ktorého skvele rozkľakom vychytal Košarišťan.

Nitra uspela v nájazdoch

MAC Budapešť – HK Nitra 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 46. Rapáč (Versteeg) – 58. Burt (Klempa), rozh. nájazd Hrušík. Rozhodcovia: Stano, M. Novák – Frimmel, Kacej (všetci SR), vylúčení: 4:4, presilovky a oslabenia: 0:0
MAC Budapešť: Rajna – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Burt, Fejes, Garát – Dansereau, Brown, Klempa – Terbócs, K. Nagy, Szabad – Bodó, Langkow, Odnoga – Szigeti, Kreisz, Pápa
HK Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Rácz, Versteeg, Pupák – Lantoši, Slovák, Blackwater – Buček, Richard, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Čaládi – Hrušík, Šiška, Pätoprstý – Fominych

Zápas mal od úvodu vysoké tempo, v 1. tretine sa hral vyrovnaný hokej, domáci sa snažili o postupný útok a častejšie strieľali, Nitrania však vedeli rýchlejšie zakombinovať a vypracovali si aj väčšie šance.

Prvú veľkú nevyužil obranca Rais, potom sa v 12. minúte rútil Marek Slovák sám na Rajnu, brankár MAC však predviedol výborný zákrok. Na domácej strane hýril aktivitou najmä prvý útok, dvakrát neuspel v sľubnej pozícii jediný slovenský legionár v domácom drese Klempa.

Druhé dejstvo sa začalo ďalšou tutovkou Slováka, ktorého v nájazde zastavil Macaulay iba hákovaním. Nasledovalo trestné strieľanie, útočník Nitry však pri svojom pokuse minul bránku. Domáci odpovedali akciou, pri ktorej zostali na útočnej modrej dvaja voľní hráči, po Klempovej prihrávke Dansereau trafil iba pripraveného Šimbocha.

V 39. minúte sa uvoľnil pri mantineli Scheidl, puk ako na podnose pripravil Hrušíkovi, ktorý však v stopercentnej pozícii namieril Rajnovi presne do lapačky.

V úvode tretej časti putovali na trestnú lavicu v rýchlom slede Pupák aj Versteeg, ale Nitrania 94-sekundové oslabenie o dvoch hráčov ustáli aj vďaka tomu, že Nagy netrafil prázdnu bránku. V 46. minúte hostia gólovo udreli, individuálnu akciu stredom klziska predviedol Rapáč, jeho prvú strelu ešte Rajna vyrazil, ale na dorážku už nedokázal reagovať – 0:1. Náskok mohol poistiť Slovák, neuspel však ani vo svojom treťom nájazde.

To ho mohlo mrzieť, v 58. minúte totiž po akcii Dansereaua stratil Šimboch prehľad o puku a ten doťukol do siete Burt – 1:1. Pre amerického zadáka to bol prvý bod v sezóne. Nitrania v samom závere riadneho hracieho času prežili oslabenie a dostali zápas do predĺženia.

V ňom boli bližšie k víťaznému gólu domáci, Šimboch aj s prispením žrde nedovolil skórovať Dansereauovi. V nájazdoch mali lepšiu mušku hostia, za ktorých skórovali Rapáč a Hrušík, v drese MAC sa presadil len Langkow. Nitrania si odviezli z hlavného mesta Maďarska dva body.

Viac na túto tému: #HC Košice #HC 05 Banská Bystrica #Tipsport Liga