Revanš za debakel. Majster ďalšie zaváhanie proti Budapešti nedopustil

Hokejisti Banskej Bystrice sa revanšovali Budapešti za minulotýždňovú prehru v 3. kole Tipsport ligy 2018/2019 a v utorňajšej predohrávke 14. kola zvíťazili na domácom ľade nad MAC 2:0.

25.09.2018 20:15 , aktualizované: 20:58
Ivan Ďatelinka, Mátyás Odnog Foto: ,
Ivan Ďatelinka z Banskej Bystrice v súboji s Mátyásom Odnogom z MAC Budapešť.

Banskobystričania sa pomaly rozbiehali. V prvej tretine síce prestrieľali súpera, ale gól nedokázali streliť. Najbližšie mal k nemu už v tridsiatej sekunde po dobrom teči Zigo a po ňom strelou z ľavej strany Češík, ale Rajna sa mal medzi žrďami na pozore. Hrozili aj hostia, najprv Klempom a v presilovke si vytvorili tlak, no Williams nemusel riešiť v bránke nebezpečnú situáciu.

Góly vsietili domáci v druhej tretine. Paradoxne však v nej mali vyloženejšie možnosti hostia. V presilovke vystrelil Brown a bystrický brankár vyrazil puk do žŕdky. V prečíslení Klempa ideálne prihral Pozsgaiovi, ten mieril do vinkla, no zaúradovala lapačka Williamsa. V 25. minúte ťažila Banská Bystrica z početnej výhody. Asselin sa pekne preštrikoval stredom útočného pásma, priťukol puk Tamášimu, ktorý pohotovo namieril k žrdi – 1:0.

Maďarský tím mohol odpovedať Klempom, taktiež totiž mieril do ľavého horného rohu Williamsovej svätyne, ale opäť bola proti skvelá lapačka brankára HC '05. Skóre sa teda menilo na opačnej strane. Najprv Asselin neposlal puk do odkrytej bránky, ale mrzieť ho to príliš nemuselo, pretože v 38. minúte predviedol perfektný slalom Sýkora, z ktorého ťažil pred Rajnom Andrej Šťastný 2:0.

Na začiatku tretej tretiny mali v tlaku dobré príležitosti domáci Varga, Zigo a Marshall. Maďarský gólman si s pukmi poradil a držal svoj tím v hre o prípadne zníženie stavu a zdramatizovanie duelu. V 55. minúte hrali hostia presilovku a zaujal najmä prienik Browna, ktorý pred Williamsom pohorel. Na opačnej strane mohli pridať tretí gól najmä Zigo a Faille, nestalo sa, takže v samom závere Budapešť odvolala brankára, skúsila to v šestici, ale zníženie stavu neprivodila.

HC '05 iClinic Banská Bystrica MAC Budapešť 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

• Góly: 25. Tamáši (Asselin, Marshall), 38. A. Šťastný (J. Sýkora, K. Sloboda). Rozhodcovia: Baluška (SR), A. Nagy (Maď.) M. Orolín (SR), Kis-Király (Maď.), vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2289 divákov.
  • Banská Bystrica: Williams Kubka, Miller, Marshall, Ďatelinka, K. Sloboda, Mihálik, Biro – Asselin, Zigo, R. Varga J. Sýkora, Faille, A. Šťastný Belluš, T. Surový, Tamáši – Kabáč, Češík, T. Török
  • Budapešť: Rajna – Macaulay, Pozsgai, J. R. Dudás, Burt, Fejes, Garát, G. Bugár Odnoga, J. Brown, T. Klempa – Terbócs, K. Nagy, Szabad Bodó, Langkow, B. Orbán – Szigeti, Kreisz, Pápa

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Odohrali sme dobrý zápas, dodržiavali sme herný systém a mali sme aj dobrý prechod do ofenzívy. Maďarský brankár predviedol taktiež dobrý výkon, ťažko ho bolo prekonať. V defenzíve sme však hrali podľa predstáv. V druhej tretine sme nerobili rýchle rozhodnutia s pukom, čo sa vyplatilo. Tretia tretina bola z našej strany veľmi dobrá, držali sme puk v nebezpečných pozíciách. Sme radi za víťazstvo, najmä po prehre v Žiline, kde sme mali veľa striel, ale nedokázali sme vyhrať. Sústredili sme sa dnes najmä na defenzívu, ale i napriek tomu sme mali dosť striel, škoda len, že sme dali len dva góly.“

Gergely Majoross, tréner Budapešti: „Bol to zápas podľa nášho očakávania. Mali sme však šance aj my na skórovanie rovnako ako i súper. Bystrica ich však dokázala premeniť a preto vyhrala. Stíhali sme hrať hokej s majstrom, ale dobre im zachytal brankár. Nedokázali sme ho prekonať. Snažíme sa dostať na takú úroveň, aby sme mohli konzistentne hrať proti top tímom v slovenskej lige, čo sa nám celkom darí. Avšak proti papierovo slabším súperom to nie je ešte ideálne. Banská Bystrica si dnes zaslúžila vyhrať.“

Alex Tamáši, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Chceli sme vyhrať. Poučili sme sa z chýb, ktoré sme u súpera pred týždňom podcenili. Maďarský tím hrá dobre, nesústredili sme sa však na to, čo bolo v Budapešti. Napokon sme vyhrali tesne, ale aj takéto sú zápasy. Nepadá nám to tam, mali sme veľa šancí, no nedali sme viac gólov. Musíme neustále strieľať a tie góly časom prídu.“

Zvolen si poradil s dvadsiatkou

Hokejisti Zvolena deklasovali hráčov HK Orange 20 jasne 6:1 v zápase 7. kola.

V bránke Zvolena nastúpil prvýkrát v sezóne od začiatku Tomáš Tomek, ktorý v úvodnej tretine neinkasoval ani v jednom z dvoch oslabení. Favorizovaní domáci hokejisti využili hneď svoju prvú početnú výhodu a Handlovský v 17. minúte po úspešnej dorážke otvoril skóre. V poslednej minúte prvej tretiny ešte mali veľké šance Obdržálek a Špirko, ale brankára Sklenára neprekonali.

Na začiatku druhého dejstva nevyužili mladíci takmer minútovú presilovku o dvoch hráčov a neskôr za to pykali. V polovici zápasu totiž Zvolenčania využili aj svoju druhú početnú výhodu, keď Špirko po krížnej prihrávke Handlovského zvýšil v 31. minúte na 2:0. Aj tretí presný zásah dali domáci pri početnej výhode a Handlovský svojim druhým gólom v zápase upravil v 37. minúte na 3:0. Hostia sa v záverečných sekundách ešte postarali o závar pred bránkou Zvolena, ale Tomek si udržal čisté konto.

Zvolenu vyšiel nástup do tretej tretiny a v 43. minúte fínsky obranca Pöyhönen zvýšil už na 4:0. O štyri minúty neskôr potrestal hrúbku hostí Handlovský a zavŕšil hetrik – 5:0. Hosťujúci hokejisti napokon predsa skórovali, keď Kollár v oslabení ideálne našiel Fafráka a ten zoči-voči Tomekovi nezváhal a upravil na 1:5. Skóre zápasu uzavrel v 58. minúte Halama a spečatil zaslužený triumf favorita 6:1.

HKM Zvolen – HK Orange 20 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)

Góly: 17. Handlovský, 31. Špirko (Handlovský, Vandane), 37. Handlovský (Vandane), 44. Pöyhönen (Chovan, Obdržálek), 48. Handlovský, 58. Halama (Zuzin, Lušňák) 50. Fafrák (Kollár). Rozhodovali: Adamec, Novák – M. Kollár, Rojík, vylúčení: 8:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, 682 divákov.
Zvolen: Tomek Drgoň, Roman, Vandane, Pöyhönen, Zeleňák, Ulrych, Andrisík, Černook Obdržálek, Kytnár, Chovan Vandas, Špirko, Handlovský Lušňák, Halama, Zuzin Šišovský, Holovič, Petráš
HK Orange 20: Sklenár Štefanka, Golian, Brincko, Švec, Maňák, Boldižár, Kupec, Nahálka Fafrák, A. Kollár, Giertl Džugan, Köver, Urbánek Svitana, Havrila, Zahradník Lunter, Čenka, Juščák

Viac na túto tému: #HKM Zvolen #HK Orange 20 #HC 05 Banská Bystrica #MAC Budapešť