Dusno v Poprade. Turan odmieta obvinenia a reaguje: Bielizeň sa má prať doma

20.09.2018 11:15
Tibor Turan
Tibor Turan na archívnej snímke. Autor: ,

Bývalý hráč a funkcionár popradského hokejového klubu Tibor Turan reagoval na vyjadrenia súčasného vedenia HK Poprad, ktoré odzneli na nedávnej tlačovej konferencii.

Práve na nej podľa Turana pretiekol pomyselný pohár a preto chce očistiť svoje meno. Okrem iných obvinení odmietol aj spájanie svojho mena s uložením odpočúvacieho prístroja v kancelárskych priestoroch klubu.

Bývalý čelný predstaviteľ popradského klubu zvolal mimoriadnu tlačovku, aby pred médiami vyjadril svoj postoj k viacerým informáciám, najmä z úst Herolda Neklana.

„Slovné útoky zo strany HK Poprad na moju adresu, na adresu mojich spolupracovníkov a moju rodinu prekročili únosnú mieru. Pomyselnou poslednou kvapkou bola nedávna tlačová konferencia klubu. V očiach verejnosti bolo poškodené nielen moje meno, ale aj mojich spolupracovníkov a rodiny,“ uviedol Tibor Turan, ktorý obhajobu pred médiami podporil aj zmluvami či ďalšími dokumentami.

Jednou z citlivých tém bolo udelenie extraligovej licencie pre HK Poprad na sezónu 2015/2016, keď bol vo vedení klubu práve Turan.

„Licenčné podmienky bolo treba splniť do konca augusta 2015. Klub poslal 31. júla 2015 na vedenie súťaže dokumenty s tým, že svoje záväzky má vysporiadané, nie však vyplatené. To je rozdiel. Preto sa pýtam, prečo som potom 10. decembra 2015 čelil otázkam, odkiaľ sme získali licenciu? Členovia Správnej rady sa vtedy tvárili, že nevedeli ako sme ju získali. Následne dňa 20. januára 2016 Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) potvrdil oprávnenosť licencie pre HK Poprad a bublina v kauze Licencia spľasla,“ vysvetlil Turan.

V ďalšej časti reagoval na vyjadrenie Herolda Neklana o tom, že 2,5 roka nechodil do práce a požaduje za to mzdu.

„Boli mi vystavené výplatné pásky za mesiace marec, apríl 2016 a boli za mňa riadne odvedené odvody, dane, dôchodkové i starobné poistenie a pod. Do dnešného dňa som však nemal vyplatenú mzdu za tieto mesiace. Pritom pán Žifčák vo svojom liste z dňa 22. februára 2016 doslova píše: ‚Vzhľadom na zánik uvedenej funkcie nemá naša spoločnosť možnosť prideľovať vám až do skončenia pracovného pomeru akúkoľvek prácu. Preto vám oznamujeme, že až do skončenia pracovného pomeru sa nemusíte počas pracovnej doby zdržiavať na pracovisku. Zároveň máte za to obdobie nárok na náhradu mzdy v sume vášho priemerného zárobku.‘ To, že mňa odvolali z funkcie konateľa neznamenalo, že môj pracovný pomer bol ukončený. Bol iba zmenený na riaditeľa spoločnosti.“

Krátko pred štartom sezóny 2018/2019 zaujala informácia vedenia HK Poprad o náleze odpočúvacích zariadení v klubových kanceláriách.

Tibor Turan na archívnej snímke.
Tibor Turan na archívnej snímke. Autor: SITA, Diana Černáková

„Je to tiež mína, nastražená bývalým vedením hokejového klubu pod vedením Tibora Turana, poznamenal súčasný šéf klubu Neklan Herold. Spomínaný Turan rozčarovane reagoval na toto obvinenie: "To je už ťažký kaliber. Rok a pol niekto o tom vie a potom to vytiahne a neváhajú ani náhodou obviniť bývalé vedenie, hlavne mňa. Tam som však nesedel iba ja, ale aj iní ľudia. A kto koho vlastne odpočúval? O žiadnom takom zariadení som nevedel, pritom sme tie priestory prerábali a maľovali sami. Čestne môžem povedať, že niečo také tam nebolo.“

Najmä v posledných rokoch Turanovho pôsobenia vo vedení Popradu sa klub trápil s finančnými problémami a nezriedka mal preto problém s udelením licencie. Viacero hráčov evidovalo dlhodobé pohľadávky, klub mal nemalé dlžoby.

"Keď som ostal po sezóne 2008/2009 v klube, tak nám jedna anglická firma nevyplatila sľúbených 12 miliónov korún, čiže približne 400-tisíc eur. Odvtedy sme boli v dlhoch. Ako sa to malo riešiť, keď bola s partnerom podpísaná zmluva, no neprišli peniaze? Dáte toho partnera na súd? Každý má na to svoju odpoveď, ja som sa však snažil nájsť ďalšie financie, aby hokej v Poprade fungoval.

Podobná situácia nastala aj po sezóne 2010/2011, keď Lev Poprad sľúbil približne 500-tisíc eur a zároveň sa zaviazal postaviť tréningovú halu. Z toho sme chceli použiť 50-tisíc na mládež a s tými financiami sme počítali, zvlášť keď boli podpísané zmluvy. Potom to musíte riešiť všelijako inak, len aby hráči hrali a fanúšikovia chodili na hokej.

Zľava výkonný riaditeľ HK Poprad Ľudovít...
Zľava výkonný riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi, čestný prezident HK Poprad Jan Telensky a konateľ HK Poprad Neklan Herold predstavujú nové dresy klubu. Autor: Radoslav Maťaš

Tak siahnete po pôžičke. Aj preto bola zriadená pôžička, podotýkam bezúročná, od spoločnosti Autofinance v hodnote 150-tisíc eur. Bola riadne zrealizovaná a to je aj zdokumentované. Keď nám niektorý z partnerov sľúbil, že peniaze pošle v novembri a napokon dorazili až v júni, tak sme to museli nejako riešiť.

A riešili sme to pôžičkou, ale to už fanúšikov ani hráčov nezaujíma, tým išlo iba o to, aby sa hralo a aby boli výplaty načas. Išlo najmä o bezúročné pôžičky, ktoré sa vyplácali z peňazí od sponzorov. Pritom ľudia, ktorí neskôr nastúpili do klubu, ako napríklad pán Švagerko a členovia Správnej rady, o nich vedeli," uviedol Tibor Turan, ktorý sa vyjadril aj k obvineniu Neklana o neplatení DPH:

„Nemali sme toľko peňazí, aby sme platili celú DPH, no s Daňovým úradom v Poprade sme mali dohodnutý splátkový kalendár. Keď nabiehali financie, tak sme ho dodržiavali. Myslím si, že v našej lige nie je klub, ktorý by s DPH nemal problém. V slušnej spoločnosti však platí, že špinavá bielizeň sa perie doma, nie na verejnosti.“

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#HK Poprad #Tibor Turan #Herold Neklan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku