Slovenský majster odišiel z Budapešti s debaklom. Košice zdolali Miškovec

Hokejisti HC Košice zostali aj po treťom kole nového ročníka Tipsport ligy stopercentní. Na domácom ľade v utorok Košičania zdolali maďarského súpera DVTK Jegesmedvék Miškovec 6:3 (3:0, 1:3, 2:0).

18.09.2018 20:04
HC Košice Foto: ,
Košická radosť v zápase proti Miškovcu.
debata (3)

V historicky prvom cezhraničnom derby v najvyššej slovenskej súťaži spočiatku dominovali domáci, ale hostia sa v druhej tretine vrátili do hry, keď z 0:4 znížili na 3:4. Zlepšeným výkonom v záverečnej časti Košičania dosiahli predpokladané víťazstvo a v tabuľke majú už 9 bodov.

Po necelých deviatich minútach viedli Košičania vďaka dvom gólom Jakuba Suju 2:0 a bývalý tréner slovenskej reprezentácie Glen Hanlon na striedačke Miškovca bral oddychový čas. Nepomohlo mu to, lebo v 17. min obranca Martin Dudáš v početnej výhode dobre tečoval strelu Petra Kafku a zvýšil na 3:0.

Keď Dávid Šoltés v 27. min v presilovke o dvoch hráčov zvýšil na 4:0, zdalo sa, že hostia rezignovali. Opak bol pravda. Už o dve minúty Balázs Somogyi znížil na 1:4 a na konci druhej tretiny sa hráči DVTK dvoma gólmi za 1:15 min priblížili dokonca na rozdiel gólu.

Skóre sa potom menilo až v polovici tretej časti, keď Peter Galamboš peknou strelou zvýšil vedenie slovenského zástupcu na 5:3. Keď v 54. min Tomáš Netík v dvojnásobnej presilovke strelil šiesty gól Košíc, predčasne bolo o výsledku rozhodnuté.

HC Košice – DVTK Jegesmedvék Miškovec (Maď.) 6:3 (3:0, 1:3, 2:0)
Góly: 3. Suja (McDowell, L. Nagy), 9. Suja (Spilar, Lenďák), 17. Dudáš (Kafka, Pretnar), 27. Šoltés (Marcel Haščák, L.Nagy), 50. Galamboš (Šoltés, Koch), 54. Netík (Kafka, Pretnar) – 29. Somogyi (Kulmala), 38. Loiseau (Magosi, Miskolczi), 40. Láda (Kulmala)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Rusk (Miškovec) 5+ 20 min za napadnutie a pästný súboj, presilovky:3:0, oslabenia: 0:0. 4238 divákov
Košice: Habal – Dudáš, Lenďák, Koch, Pretnar, Pulli, McDowell, Čížek – Kafka, Brophey, Netík – L. Nagy, Suja, Spilar – Šoltés, Galamboš, Marcel Haščák – Klíma, Krajňák, Hričina – Žitný
Miškovec: Duschek – T. Slovák, Szirányi, D. Kiss, Crawford, Milam, Rusk, Vojtkó, Láda – Magosi, Galanisz, Miskolczi – Somogyi, Kulmala, Pance – Loiseau, J. Vas, Harrison – P. Vincze, Hajós, Ritó

Hlasy:

Marcel Šimurda (asistent trénera HC Košice): „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, odskočili sme súperovi na tri góly. V druhej časti sme mali výpadok desať minút, keď sme vlastnými chybami dostali súpera do hry. Mohlo nás to stáť zápas, ale v druhej prestávke sme si povedali tvrdšie slová, ktoré padli na úrodnú pôdu. Chlapci splnili, čo sme si povedali, počkali si na šance, využili ich a zvládli tento zápas za 3 body.“

Glen Hanlon (tréner DVTK Jegesmedvék Miškovec): „Gratulujem Košiciam k víťazstvu. V prvej tretine boli oveľa lepším tímom. Nám sa neskôr podarilo vrátiť do zápasu, mali sme šance aj za stavu 3:4, ale nevyužili sme ich. V poslednej tretine boli domáci opäť lepší. Košice, ale aj Nitra či Banská Bystrica sú silné mužstvá, ktoré hrajú rýchlo, dokážu si utvoriť šance a aj ich využiť. Naša snaha je porovnávať sa s nimi, ale či to zvládneme, si budeme môcť povedať neskôr, keď odohráme aspoň 15 zápasov.“

Nové Zámky zvíťazili na ľade Žiliny

Hokejisti Žiliny nestačili na domácom ľade hráčom Nových Zámkov a podľahli tesne 2:3. V úvodnej tretine padol len jeden gól, ktorý si pripísal hosťujúci Richard Nejezchleb. Žilinčania dokázali odpovedať až v prostrednej časti zápasu zásluhou Jiřího Kučného.

O víťazovi duelu rozhodla tretia tretina, v ktorej hostia využili dve presilové hry. Po jednom góle strelili Henrich Ručkay a Branislav Fábry. Domácim sa napriek zníženiu v oslabení z hokejky Filipa Surovku už vyrovnať nepodarilo.

MsHK Doxxbet Žilina – MHC Nové Zámky 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Góly: 31. Kučný (Rudolf Huna, R. Jenčík), 54. Surovka – 19. Nejezchleb (M. Novák, Rogoň) 53. H. Ručkay (Zbořil), 57. B. Fábry (M. Novák, Ordzovenský)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše Hatala a Košarišťan (obaja Nové Zámky) na 10 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: T. Orolin, V Snášel – M.Stanzel, P. Országh, 415 divákov
Žilina: Horčička – Žilin, I. Jankovič, Bagin, Kučný, L. Matejka, Piegl, Mendrej – Balej, Húževka, Barta – Rudolf Huna, Surovka, R. Jenčík – Hvila, J. Ručkay, P. Beránek – Síkela, F. Ondruš, Fedosejev – Hrazdíra
Nové Zámky: Košarišťan – Andersons, Kudla, Hain, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, P. König, A. Hatala – T. Pospíšil, R. Hruška, Štrauch – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Nejezchleb, B. Fábry, Rogoň – Bajtek, Videlka, Ondrušek

Hlasy

Pavel Paukovček, tréner Žiliny: „Hra sa oproti posledným zápasom zlepšila, s výkonom som spokojný. Na konci stretnutia sme však spravili dva hlúpe fauly a tým pádom nemáme zo zápasu ani bod. Musíme z toho vyvodiť nejaké závery, pretože sa nám to permanentne stáva v zápasoch, že siahame na body a nakoniec ich nemáme.“

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: „Boli aj dobré úseky, boli aj slabšie úseky hry, ale komplexne nie som spokojný s výkonom, iba s tromi bodmi. Bolo to náročné stretnutie, ale vieme, kde nás tlačí topánka a rozoberieme si to. Pevne verím, že taký výkon sa už nezopakuje.“

Pod Zoborom víťazstvo Nitry

Hokejisti Nitry zvíťazili nad hráčmi Popradu 4:1. Domáci tím potiahol za triumfom proti „kamzíkom“ najmä Judd Blackwater, skúsený 31-ročný kanadský krídelník strelil dva góly a mal aj dve asistencie.

V drese domácich sa okrem Blackwatera presadili aj jeho spoluhráč z prvého útoku Róbert Lantoši a obranca Graeme McCormack. Za Poprad znížil v 10. min Ján Ťavoda na priebežných 1:2. Podtatrancom sa na ľade Nitry nedarí, z ostatných desiatich meraní síl vyhrali len dve.

HK Nitra – HK Poprad 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Góly: 4. Blackwater (Marek Slovák, Lantoši), 8. Lantoši (Blackwater, Čaládi), 30. Blackwater (Marek Slovák, Lantoši), 55. McCormack (Marek Slovák, Blackwater) – 10. J. Ťavoda (S. Karlsson)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák, V. Fridrich – Valo, Šefčík, 1927 divákov
Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Rácz, M. Versteeg, Fominych, Pupák – Lantoši, Marek Slovák, Blackwater – S. Buček, D. Richard, Scheidl – B. Rapáč, Bortňák, Mychan – Pätoprstý, Hrušík, Čaládi
Poprad: Gračnar – Fabian, L. Kozák, Petran, D. Brejčák, Salija, Erving, S. Karlsson, J. Ťavoda, – P. Koyš, S. Mlynarovič, Svitana – Abdul, L. Paukovček, Zagrapan – R. Václav, R. Heizer, S. Takáč – Macík, Bjalončík, Matúš Paločko

Hlasy

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Prvá formácia a Juraj Šimboch zariadili výsledok. Šimboch chytal veľmi spoľahlivo a mal veľa ťažkých zákrokov. Prvá formácia bola extrémne produktívna. Herný prejav a pohyb na ľade mali v tomto zápase skvelý a bola to radosť na nich pozerať.“

Roman Stantien, tréner Popradu: „Zhrniem to stručne. Rozhodli presilové hry, na ktoré má Nitra potrebné typy hráčov a vedia ich využiť. Opäť sme mali šance, rovnako ako aj v Trenčíne, ale s jedným gólom nemôžeme pomýšľať na výhru.“

Trenčín zvíťazil nad Liptákmi

Hokejisti Trenčína na svojom ľade zdolali hráčov Liptovského Mikuláša 3:2 po predĺžení. Po prvej tretine bol stav nerozhodný 1:1, keď skóre otvoril hosťujúci Radoslav Suchý v presilovej hre. V 10. min sa podarilo skórovať, tiež v presilovke, aj domácemu Marekovi Heclovi.

V druhej tretine išli do vedenia hráči Trenčína zásluhou Adama Špankoviča, za hostí vyrovnal Karol Korík. V treťom dejstve nepadol gól, v predĺžení o triumfe úradujúceho vicemajstra rozhodol Tibor Varga.

HK Dukla Trenčín – MHk 32 Liptovský Mikuláš 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 10. M. Hecl (Bartovič, Frühauf), 29. Špankovič, 62. T. Varga (Starosta, Radivojevič) – 3. R. Suchý, 37. Korím (Uhrík, Vybiral)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Adamec, V. Goga – M. Orolin, P. Rojík, 3072 divákov
Trenčín: M. Valent – Starosta, Rýgl, Frühauf, J. Cebák, Holenda, L. Bohunický, T. Bokroš, Jakubec – Michal Hlinka, Bližňák, Radivojevič – M. Hecl, Sádecký, Bartovič – O. Mikula, J. Pardavý ml., T. Varga – Špankovič, J. Švec, D. Hudec
L. Mikuláš: Kislicyn – Mezovský, Nádašdi, R. Suchý, Kurali, P. Horváth, J. Nemec, Korím, M. Bača – Róbert Huna, Richard Huna, Kriška – J. Sukeľ, Piatka, Oško – Števuliak, A. Lištiak, Lichanec – Vybiral, Uhrík, L. Žiak

Hlasy

Ján Pardavý, asistent trénera Trenčína: "Víťazstvo berieme všetkými desiatimi. Súper potvrdil výkon z Banskej Bystrice. Nedokázali sme si v prvej tretine vytvoriť tlak vzhľadom na vylúčenia. V kabíne padli aj tvrdšie slová. Na chalanoch bolo vidieť nasadenie a chcenie. Dnes sme potvrdili problémy v zakončení presiloviek. Napokon rozhodla chyba súpera pri striedaní. Varga vbehol do voľného priestoru a nepodarenou strelou rozhodol o víťazstve.“

Anton Tomko, tréner Liptovského Mikuláša: "Odohrali sme slušné stretnutie. Diváci videli kvalitný výkon z oboch strán. Hral sa rýchly a dynamický hokej. V zápase sme stále doťahovali náskok. Škoda šance v poslednej tretine v podaní Oška, ktorý nezakončil tak, ako by sám chcel. V poslednej tretine sme boli príliš veľa v oslabeniach. Inak by sme mali viac síl zaveliť do útoku. Obrovská chyba v predĺžení, kde sme zle vystriedali, napokon rozhodla. Chceli sme zabojovať o extra bod. Na druhej strane chcem vyzdvihnúť bojovnosť chlapcov a s bodom sme spokojní.“

Jednoznačné víťazstvo Zvolena

Na zvolenskom ľade sa v utorkovom zápase zrodilo presvedčivé víťazstvo domácich hokejistov HKM nad hráčmi Detvy 6:1. Na triumfe sa hetrikom podieľal Rastislav Špirko. Sieť detvianskeho brankára Romana Petríka rozvlnili aj Milan Kytnár, Lukáš Handlovský a v presilovke na priebežných 4:0 aj obranca Adam Drgoň.

Čisté konto domácemu gólmanovi pokazil až v tretej tretine Rastislav Gašpar. Detve sa proti Zvolenu nedarí, v uplynulej sezóne nezvíťazila proti súperovi spod Pustého hradu ani raz.

HKM Zvolen – HC 07 Orin Detva 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)
Góly: 7. Kytnár (Michal Chovan, Obdržálek), 14. Handlovský (Vandas, Vandane), 31. Špirko (Ulrych), 47. Drgoň (Michal Chovan, P. Zuzin), 50. Špirko (Vandas, Handlovský), 57. Špirko (Handlovský) – 48. R. Gašpar (Puliš, Ščurko)
Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, P. Stano – J. Tvrdoň, Výleta, 2618 divákov
Zvolen: Skapski – Ulrych, Drgoň, Charnaok, Vandane, Pöyhönen, V. Zeleňák, Andrisík, S. Růžička – Michal Chovan, Kytnár, Obdržálek – Handlovský, Špirko, Vandas – P. Zuzin, Lušňák, Šišovský – S. Petráš, M. Holovič, M. Halama
Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Kuklev, F. Fekiač, Sládok, M. Šimon, Matúš Chovan, D. Jendroľ, Gachulinec – R. Gašpar, Murček, Ščurko – Puliš, Magogin, J. Tibenský – J. Žilka, V. Fekiač, M. Ďaloga – M. Surový, P. Valent, J. Milý

Hlasy

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Pre Detvu krutý výsledok, my sme prvú tretinu odohrali veľmi dobre, v druhej sme dostali Detvu do hry vylúčeniami, čo by sa nám nemalo stávať. Podržal nás brankár Skapski, súper netrafil zo dvakrát prázdnu bránku. V tretej sme pridali ďalšie góly a chalani si zaslúžia poďakovanie a pochvalu.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Pomer striel 28:27 pre domácich naznačoval, že to bolo vyrovnané. Rozhodli presilové hry, v nich boli domáci lepší, aj v premieňaní šancí. Vydržali sme korčuľovať, aj šance si vytvárali, no nepremieňali sme ich, a to rozhodlo.“

Budapešť s historicky prvým triumfom

Prekvapenie v rámci 3. kola sa zrodilo v Budapešti, kde domáci hokejisti zdolali úradujúceho slovenského majstra z Banskej Bystrice 4:0.

Základ vôbec prvého víťazstva pre MAC Budapešť v Tipsport lige sa zrodil v prostrednej časti hry. Domáci hokejisti potrebovali na trojnásobné prekonanie Samuel Baroša len tri minúty.

Skóre zápasu otvoril v 27. min Kevin Szabad, ktorého napodobnil o dve minúty neskôr Chris Bodó. Zaskočení hostia inkasovali tretí gól po 34 sekundách od vhadzovania a vidina zápasového zvratu sa im ešte viac vzdialila.

Definitívnu bodku za triumfom tímu z maďarskej metropoly nad „baranmi“ dal v závere svojím druhým gólom Szabad.

MAC Budapešť – HC ‘05 iClinic Banská Bystrica 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Góly: 27. Szabad (Terbócs), 29. Bodó (Brown), 29. Terbócs (K. Nagy), 58. Szabad
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák, Müllner. – Synek, Gegáň, 470 divákov
Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, J. R. Dudás, Burt, Garát, Vokla, Fejes – Terbócs, K. Nagy, Odnoga – Dansereau, Langkow, T. Klempa – Bodó, J. Brown, B. Orbán – Szigeti, Kreisz, Szabad
Banská Bystrica: S. Baroš – B. Marshall, V. Mihálik, Kubka, B. Miller, K. Sloboda, I. Ďatelinka, T. Török, Biro – Asselin, Faille, Tamáši – J. Sýkora, Higgs, Zigo – R. Varga, T. Surový, A. Šťastný – Kabáč, Češík, Gabor