Repríza finále pre majstra. Maďari vybojovali historický triumf

V šlágri 2. kola hokejovej Tipsport Ligy zdolal úradujúci šampión z Banskej Bystrice vicemajstra z Trenčína 2:1. Historicky prvý triumf maďarského klubu v Tipsport Lige dosiahol Miškovec, ktorý zdolal Žilinu 6:2.

16.09.2018 18:49
HOKEJ-TL: Banská Bystrica - Trenčín Foto: ,
Trenčianska dvojica Ondrej Mikula, Juraj Cebák v súboji s domácim Andrejom Šťastným.

HC'05 iClinic B. Bystrica – Dukla Trenčín 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 38. Šťastný (Tamáši, Surový), 50. Sloboda (Surový) – 60. Radivojevič (Starosta, Bližnák). Rozhodovali: D. Konc, Jonák – J. Tvrdoň, Gegáň, vylúčení 2:6, navyše 10 min Hlinka (Trenčín) za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2401 divákov.
HC'05 iClinic B. Bystrica: Williams – Sloboda, Ďatelinka, Marshall, Mihálik, Kubka, Miller, Biro – Varga, Surový, Šťastný – Asselin, Faille, Tamáši – Belluš, Higgs, Zigo – Gabor, Češík, Kabáč
Dukla Trenčín: Valent – Rýgl, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Bokroš – Radivojevič, Bližnák, Hlinka – Bartovič, Sádecký, Hecl – Smolka, Pardavý, Mikula – Hudec, Švec, Špankovič

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: „Zlepšili sme sa pred oboma bránkami, viac sme napádali, boli aktívnejší ako zápas predtým. Presilovky nám opäť dopriali góly, no radšej by som bol, keby sme sa presadili aj pri plnom počte. V presilovkách si vytvárame šance, v oslabeniach sme sa ubránili a v tejto činnosti som bol v tomto zápase spokojný.“

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Prvé dve tretiny sme v útočnom pásme dobre nehrali. Navyše sme mali strašne veľa vylúčených, to dosť ovplyvnilo zápas. V závere sme znížili, no čas na vyrovnanie už nebol.“

Matej Češík, v rekordnom 383. zápase za banskobystrický klub: „Sme radi, že sme vyhrali, víťazstvo sme potrebovali, osobitne s Trenčínom, ktorý má veľmi dobré mužstvo. Urobil som klubový zápasový rekord, no keby nebolo mojich spoluhráčov a fanúšikov, asi by som si to tak neuvedomil. Slúžilo mi aj zdravie, ktoré mi k tomuto číslu pomohlo. V presilovkách zatiaľ rozhodujeme zápasy, to patrí k modernému hokeju, ešte však niečo musíme zlepšiť v oslabeniach a pri hre piatich na piatich.“

Karol Sloboda, autor víťazného gólu B. Bystrice: „Všetci sme makali, bojovali, dali góly v presilovkách, vytvorili si strašne veľa šancí. Bol to kvalitný zápas so všetkým, čo k nemu patrí. Gól ma potešil, je to pre mňa bonus navyše. Na presilovky máme veľmi dobrých hráčov, je to jedna z našich veľkých zbraní.“

Branko Radivojevič, strelec jediného gólu Trenčína: „Vieme, kde nás tlačí topánka, musíme sa zlepšiť v ďalších zápasoch. Bystrica vyhrala určite zaslúžene, my sme sa nevedeli prakticky celý zápas dostať do nejakej šance, pramenilo to aj z oslabení, ktorých bolo priveľa. Dostávali sme sa pod tlak, a potom sa ťažko vyrovnáva. Zbytočné fauly spôsobili, že sme inkasovali, bolo to však stále hrateľné, no opäť sme v tretej tretine dostali gól z oslabenia.“

Z oboch vlaňajších finalistov vyčnieval herne v 1. tretine majster spod Urpína. Do ofenzívy ho pohnali aj tri presilovky, no všetky mali spoločného menovateľa, množstvo striel, no aj veľa zablokovaných, zlikvidovaných brankárom Valentom a nepresných.

Prvú veľkú šancu spálil v 2. min Asselin, v 7. min pri početnej prevahe Surový netrafil z uhla prázdnu bránku a gólom zaváňala o minútu neskôr aj dorážka Asselina. V niektorých momentoch bol tlak domácich drvivý a Trenčania mali čo robiť, aby sa občas z neho dostali do ofenzívy. V 13. min skončila šanca Higgsa opäť na dôslednom blokovaní a v 15. min rovnaký hráč svoj bekhend márne tlačil do bránky.

Najväčšiu šancu hostí spálil pri rýchlom protiútoku v oslabení Mikula v 18. min a v závere tretiny pomohla Trenčanom presilovka ohroziť brankára Williamsa častejšie. A bol to práve Williams, ktorý si pri nahodenom puku, horúcom ako ‚zemiak‘, narobil v 28. min dovtedy asi najväčšie starosti. O trápení ‚baranov‘ v koncovke napovedala v presilovke aj nevydarená strela Asselina v 31. min, a to mal už pred sebou len brankára.

Podobne dopadol v prečíslení Varga v 35. min, no Šťastný v presilovke v spletitej situácii už v 38. min skóre otvoril a gól potvrdil aj videorozhodca. V tretej tretine sa Trenčania len márne usilovali niečo v útoku vymyslieť, inak boli na tom domáci a v 43. min Gabor opäť prinútil Valenta k vážnemu zákroku.

Ďalší presilovkový gól domácich, ktorým v podstate spečatili zaslúžené víťazstvo, padol pred vypršaním trestu, do strely sa od modrej oprel Sloboda a v 50. min prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, aj brankára Valenta so zakrytým výhľadom.

Minútu a pol pred koncom sa začala power play hostí, z nej vyťažili 50 sekúnd pred koncom gól v podaní Radivojeviča, a na tomto stave sa už nič nezmenilo ani pri pokračovaní power play.

Nové Zámky vedú tabuľku

HC Nové Zámky – HK Nitra 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 11. Ručkay (Jurík, Zboril), 29. Ručkay (Jurík, Zaťko), 46. Ordzovenský (Novák, Rogoň), 60. Pospíšil (Štrauch). Rozhodovali: Snášel, Novák – Kacej, Synek, vylúčení: 5:7 na 2 min., navyše Scheidl (Nitra) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1569 divákov.
Nové Zámky: Košarišťan – Kudla, Anderson, Zaťko, Hain, Novák, Ordzovenský, Hatala, König – Pospíšil, Hruška, Štrauch – Ručkay, Zbořil, Jurík – Rogoň, Fábry, Nejezchleb – Bajtek, Videlka, Ondrušek
Nitra: Šimboch – Mezei, McCormack, Rais, Morrison, Versteeg, Rácz, Pupák, Gašparovič – Buček, Slovák, Blackwater – Lantoši, Richard, Mychan – Scheidl, Bortňák, Rapáč – Hrušík, Čaládi, Pätoprstý

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: „Zaslúžene sme vyhrali, boli sme lepší. Zápas bol dynamický, hralo sa hore-dole. Vyšli nám presilovky, z ktorých sme dali dva góly. Ideme od zápasu k zápasu, už sa pripravujeme na ten utorňajší so Žilinou.“

Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra: „Nezostáva nám nič iné, len zagratulovať domácim. Bol to vyrovnaný zápas, ale neboli sme schopní streliť gól ani z vyložených šancí. Domáci vydržali hrať vo vysokom tempe do poslednej minúty.“

Regionálne derby sa začalo zostra, obe mužstvá sa snažili o ofenzívny hokej. Prvú šancu v zápase mali domáci, ale Šimboch sa zaskvel výborným zákrokom. V polovici tretiny mali Zámčania k dispozícii prvú presilovku a Henrik Ručkay v nej otvoril skóre.

Bučekov nájazd na druhej strane vyrovnanie nepriniesol a do kabín tak išli s tesným náskokom domáci.

V úvode druhého dejstva mohla Nitra vyrovnať najmä počas oslabenia domácich, ale svoje šance nepremenila. Trest prišiel vzápätí, keď Ručkay po druhý raz prekonal Šimbocha. Zámčania mohli súpera definitívne doraziť po úniku Zbořila v oslabení, ale kapitán domácich nemieril presne.

Ručkay mohol na začiatku tretej tretiny zavŕšiť hetrik, ale plány mu prekazil brankár Nitry. Hostia sa následne ubránili dvojnásobnej prevahe súpera, ale vzápätí inkasovali tretí gól z hokejky Ordzovenského. Na konečných 4:0 napokon upravil v úplnom závere Pospíšil.

Prvá výhra pre maďarský klub

DVTK Jegesmedvék Miškovec – MsHK Žilina 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)
Góly: 1. Magosi (Crawford), 3. Hajós (Kiss), 32. Kulmala (Vas, Szirányi), 34. Milam (Louseau), 35. Kiss (Vas, Crawford), 54. Loiseau (Vas, Crawford) – 35. Hvila (Balej, Žilin), 48. Bárta (Beránek). Rozhodovali: Orolin, Kalina – Výleta, Šefčík, vylúčení: 2:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 1310 divákov.
DVTK Jegesmedvék Miškovec: Adorján – Kiss, Crawford, Slovák, Szirányi, J. Milam, Rusk, Vojtkó, Láda – Magosi, Galanisz, Miskolczi – Somogyi, Kulmala, Pance – Loiseau, Vas, Harrison – Vincze, Hajós, Ritó
MsHK Žilina: Mikoláš (34. Horčička) – Bagin, Kučný, Žilin, Jankovič, Matejka, Piegl, Pastor, Mendrej – Huna, Surovka, Jenčík – Balej, Húževka, Hvila – Beránek, J. Ručkay, Bárta – Síkela, Ondruš, Hrazdíra

Glen Hanlon, tréner DVTK Jegesmedvék Miškovec: „Som hrdý na výkon môjho tímu. Pred domácimi divákmi sme chceli dokázať svoju kvalitu a to sa nám darilo počas celého zápasu. Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo, ktoré nám dodá sebadôveru.“

Pavel Paukovček, tréner MsHK Žilina: „Do zápasu sme vstúpili veľmi zle. Po dlhej ceste autobusom sme prehrávali už v 3. minúte 0:2. Prvá tretina sa niesla v réžii domáceho mužstva, v druhej sme boli v mnohých úsekoch lepším tímom, ale neprejavili sme to gólovo. Za stavu 4:0 sme ešte dali jeden gól, na okamih sme sa vzchopili, ale hneď vzápätí sme dostali piaty gól. Ako tím sme sa stretli takto pohromade len pred týždňom a je to ešte poznať. Je veľa vecí, na ktorých musíme pracovať.“

Hráči Miškovca sa prvého domáceho gólu v sezóne dočkali expresne rýchlo. Už po 13. sekundách Magosi strelou od modrej čiary prekvapil Mikoláša. Zaskočení hostia sa aj v nasledujúcich minútach dostali pod tlak a ten priniesol ďalší gól v 3. minúte, keď z dorážky uspel Ritó.

Žilinčania reagovali oddychovým časom, ale ani po ňom sa ich výkon zásadne nezmenil. Žilinčania si do prvej prestávky nevypracovali vážnejšiu šancu, naopak, náskok domáceho tímu mohli v sľubných príležitostiach zvýšiť Harrison aj Ritó, ale neuspeli.

Rozbehnutí domáci boli aktívnejší aj od úvodu druhej časti a Žilinčanom nedovolili prevzať iniciatívu. Naopak, vo svojej prvej presilovke v 32. minúte zvýšili na 3:0, keď Vasov pokus tečoval Kulmala.

Po tom, čo o dve minúty Milam po narážačke s Louseauom upravil na 4:0, prenechal brankár Mikoláš miesto Horčičkovi. Hostí na krátko povzbudil gól Hvilu, ktorý dorážkou znížil na 4:1, ale Kiss takmer okamžite upravil náskok domácich opäť na štvorgólový – 5:1.

Tempo hry v úvode tretej časti mierne upadlo, domáci však bez väčších problémov kontrolovali svoj náskok. Viackrát sa dostali do streleckých pozícií, ďalší gól však nepridali ani v 48. minúte počas presilovky. Žiličania sa oslabeniu nielen ubránili, ale Bártova tečovaná strela znamenala úpravu skóre na 5:2.

Hostí mohol vrátiť do zápasu Huna v 53. minúte, po kombinácii s Jenčíkom však nezakončil ideálne. Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo v 54. domácim, keď Loiseau prebral puk na hranici ofsajdu a po úniku prekonal Horčičku – 6:2. Oba tímy mali do konca zápasu ešte niekoľko sľubných príležitostí na skórovanie, stav sa však už nezmenil.

Poprad zdolal Budapešť

HK Poprad – MAC Budapešť 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 16. Mlynarovič (Koyš, Svitana), 36. Koyš (Svitana), 60. Fabian (Svitana, Heizer) – 20. Dansereau (Langkow, Klempa). Rozhodovali: Štefik, Müllner – Stanzel, Smrek, vylúčení: 2:9, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1628 divákov.
HK Poprad: L. Gračnar – Kozák, Erving, Brejčák, Petran, Ťavoda, Fabian, Salija, Karlsson – Svitana, Mlynarovič, Koyš – Macík, Zagrapan, Abdul – Bjalončík, L. Paukovček, Václav – Paločko, Heizer, Takáč
MAC Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Burt, Garát, Vokla, Fejes – Terbócs, K. Nagy, Odnoga – Dansereau, Langkow, Klempa – Bodó, Brown, Orbán – Szigeti, Kreisz, Szabad

Roman Stantien, tréner Popradu: „Čakali sme ťažký zápas, ale nemysleli sme si, že až takto. Hostia hrali koncentrovane, brankár chytal fantasticky. Trápime sa s efektivitou, víťazstvo je o to dôležitejšie, že mali veľmi silné protiútoky. Dnes nás opäť podržal brankár Gračnar.“

Gergely Majoross, tréner Budapešti: „Myslím si, že to bol dobrý zápas. Hrali sme lepšie ako v piatok. Toto je cesta, ako musíme hrať v tejto lige, aby sme boli úspešní. V slovenskej lige sa hrá na inej úrovni. Musíme pridať viac korčuľovania a techniky.“

Popradčania sľubovali po piatkovej prehre v Trenčíne fanúšikom úplne iný zápas, keď sa na domácom ľade predstavili proti nováčikovi Tipsport Ligy z Budapešti. V prvej tretine mali viac z hry domáci, ale prevahu sa im nedarilo pretaviť do vedúceho gólu.

Ten prišiel až v 16. minúte po zakončení pohotového Mlynaroviča, ktorý sa nedávno proti maďarskému tímu vo Vyšehradskom pohári prezentoval šiestimi gólmi. Vyrovnanie hostí však na seba nedalo dlho čakať.

Trefou do šatní sa prezentoval hosťujúci legionár Dansenereau. V druhej tretine sa obraz hry príliš nezmenil. Domáci mali prevahu, ale v koncovke zlyhávali. Vykúpenie prišlo až v 36. minúte z hokejky Koyša, ktorý v presilovej hre napokon prepasíroval puk za chrbát brankára MAC Bálizsa.

Nepresvedčivý výkon „kamzíkov“ proti mužstvu z Budapešti, ktoré na domácom ľade v prvom kole inkasovalo od Nových Zámkov až sedem gólov, pokračoval aj v záverečnom dejstve. Domáci sa totiž strachovali o výsledok až do poslednej minúty zápasu. V nej do prázdnej bránky hostí, ktorí hrali posledné sekundy vabank bez brankára, spečatil výhru Popradčanov Fabian.

Hostia rozhodli v tretej tretine

HC 07 Detva – HC Košice 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Góly: 1. Gašpar (Ščurko, Kuklev) – 12. Nagy (Pretnar), 42. Nagy, 44. Kafka (Netík), 51. Hričina. Rozhodovali: Fridrich, Stano – Kollár, Rojík, vylúčení: 6:5 na 2 min., navyše Gachulinec (Detva) 10 min. za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 555 divákov
Detva: Petrík – Martin Chovan, Kuklev, Fekiač, Sládok, Šimon, Matúš Chovan, Jendroľ, Gachulinec – Puliš, Gašpar, Ščurko – Žilka, Magogin, Ďaloga – Milý, Fekiač, Tibenský – Surový, Valent, Král
Košice: Habal – Dudáš, Lenďák, Koch, Pretnar, Pulli, McDowell, Krajňák, Michalčin – Kafka, Brophey, Netík – Nagy, Suja, Spilar – Šoltés, Galamboš, Haščák – Petráš, Klíma, Hričina

Hneď v úvode sa dostali domáci do vedenia, keď rýchly protiútok zakončil po necelej polminúte Gašpar. Po góle prevzali iniciatívu hostia a vyrovnať sa im podarilo v 12. minúte, keď sa presadil Nagy. Košice mali v prvej tretine k dispozícii viacero presiloviek, no nedokázali ich využiť na strelenie vedúceho gólu.

Druhá tretina priniesla niekoľko zaujímavých situácií na oboch stranách, ale skóre sa nezmenilo. Obe mužstvá opäť nevyužili presilovky.

Tretia tretina patrila Košiciam, keď po góloch Nagya a Kafku odskočili Detvancom v 44. minúte na dva góly. Desať minút pred koncom stanovil konečný výsledok stretnutia na 1:4 Hričina.

1. Nové Zámky 3 3 0 0 0 14:2 9
2. Košice 2 2 0 0 0 9:3 6
3. Detva 3 2 0 0 1 10:8 6
4. Liptovský Mikuláš 2 1 1 0 0 10:5 5
5. Banská Bystrica 2 1 0 1 0 6:6 4
6. Nitra 2 1 0 0 1 6:5 3
7. Trenčín 2 1 0 0 1 5:4 3
8. Poprad 2 1 0 0 1 5:5 3