Dramatické finále, skvelý hokej. Bystrica vyhrala v Trenčíne a obhájila titul

Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica obhájili titul v Tipsport Lige. V rozhodujúcom siedmom súboji finále play off triumfovali na ľade Dukly Trenčín 5:1 a sériu vyhrali 4:3 na zápasy. Mužom zápasu bol hosťujúci Éric Faille, autor dvoch gólov a troch asistencií.

24.04.2018 20:29 , aktualizované: 20:46
SR Hokej Finále Muži TL Trenčín B. Bystrica TNX Foto: ,
Tím HC'05 iClinic Banská Bystrica oslavuje obhajobu majstrovského titulu.
debata (6)

Skóre siedmeho finálového zápasu na Zimnom štadióne Pavla Demitru otvoril v 24. minúte z úniku Juraj Bezúch, z vedenia sa však domáci Trenčania dlho netešili.

Réžie zápasu sa zhostil prvý banskobystrický útok – po 38 sekundách vyrovnal Eric Faille a o dve minúty neskôr otočil misky na stranu hostí Pavol Skalický. Bystrica v tretej časti výborne bránila, nedovolila domácim dostať sa do tlaku, naopak sama trestala brejkmi.

Výhru „baranov“ spečatili gólmi Guillaume Asselin, opäť Faille a Skalický. Faille sa tak stal s bilanciou 2+3 hrdinom rozhodujúceho finálového duelu.

Finále Kaufland play off Tipsport Ligy 2017/2018 – 7. zápas

HK Dukla Trenčín – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:5 (0:0, 1:2, 0:3)

• Góly: 24. Bezúch (Radivojevič, Dlouhý) – 25. Faille (Skalický, Pretnar), 27. Skalický (Faille, Asselin), 52. Asselin (Faille), 55. Faille (Hrnka, Surový), 57. Skalický (Asselin, Faille).

Rozhodovali: Baluška, Štefík – Tvrdoň, Šefčík, vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 6150 divákov (vypredané).

konečný stav série: 3:4, B. Bystrica získala majstrovský titul

• Dukla Trenčín: Hiadlovský – Bačik, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Sojčík, Bezúch – Hecl, Sádecký, Hossa – Varga, Ölvecký, Mikula – Hudec, Dlouhý, Švec – Deveaux
  • HC'05 iClinic B. Bystrica: Lukáš – Delisle, Brejčák, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Kubka, Sedlák, Trecapelli – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Hrnka, Hohmann – Bortňák, Surový, Giľak – Kabáč, Češík, Gabor

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Každý chcel byť prvý, každého to bude mrzieť, dnes aj zajtra. Spravili sme kus roboty, to prevyšuje všetko. Ľudia nám tlieskajú, aj keď sme rozhodujúci finálový zápas nezvládli. V Trenčíne sa kvalitne pracuje, výsledky tomu zodpovedajú, prehra mrzí, ale klady prevyšujú.“

Branko Radivojevič, kapitán Trenčína: „Musíme uznať, že v tomto poslednom zápase boli lepší, mali viac šancí. Nám už došli sily… je to škoda. Veľké ďakujem patrí týmto divákom. Ja som takéto šialenstvo zažíval ako chlapec ešte vo federálnej lige a som rád, že aj teraz na vlastnej koži.“

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: „Oproti minulej sezóne sme mali iné mužstvo, vymenili sme viac ako polovicu tímu. Išli sme postupnými krokmi, do play off sme vstúpili zo 4. miesta. V play off sme dlho šliapali na jednotku, vo finále potom prišla minikríza, ale to na každého príde. Rozhodujúci zápas sme zvládli, to sa počíta. Chalani ukázali charakter. Klobúk dole pred Trenčínom, pred jeho staršími hráčmi, ktorí sa do Dukly vrátili, liga potrebuje takýto silný Trenčín. Obe mužstvá si zaslúžili mať pohár, my sme boli na konci šťastnejší.“

Tomáš Surový, kapitán Bystrice: „Hovorí sa, že obhájiť titul je ťažšie ako získať ho prvýkrát a bolo to tak. Vo finálovej sérii nás Trenčín stiahol z 0:3 na 3:3, nebolo to ľahké. Máme veľa lídrov, snažíme sa hrať ako tím, sme radi, že sme to pretlačili na našu stranu.“

7. zápas finále: Trenčín - Banská Bystrica Fotogaléria - 23 fotiek Všetky fotky
Mužstvo HC'05 iClinic Banská Bystrica oslavuje...

Niekoľko vzprúh mali domáci hokejisti už pred samotným zápasom. V hľadisku im držali palce dve klubové ikony Marián Gáborík s Mariánom Hossom, ďalšou bol beznádejne vypredaný „zimák“. Treťou bol pohľad na oslabenú súpisku súpera, ktorému chýbali Patrik Lamper, Miloš Bubela, Marek Bartánus a Guillaume Gélinas.

Dukla začala lepšie a už po minúte zmaril veľkú šancu Mikulovi brankár Bystrice Lukáš. V 5. minúte fauloval Mihálik Šveca a Trenčín mal k dispozícii prvú presilovku. Tá však zostala nevyužitá a po nej sa čoraz viac osmeľovali aj hostia. Hra sa postupne vyrovnala, v útočných akciách sa striedali obe mužstvá, do desiatej minúty sa hra prerušovala minimálne.

V polovici tretiny opečiatkoval Ďatelinka žŕdku Hiadlovského bránky a hostia si potom zvýšenou aktivitou vypýtali aj prvú presilovku. Trenčín ju nielenže prežil bez ujmy, ale Radivojevič dokonca po úniku mohol otvoriť skóre, chýbala mu však rýchlosť a aj presné zakončenie.

Šťastie neprialo Dukle ani neskôr, Lukáš spoločne s obrancami vyriešil závar pred svojou bránkou. Skóre sa nemenilo ani v závere tretiny po úniku Hohmanna, ktorého vychytal Hiadlovský.

V druhej tretine sa zápas ešte viac rozbehol. Veľké šance Bystričanov zostali nevyužité, keď proti Hohmannovi a Kabáčovi vytiahol výborné zákroky Hiadlovský. Po nich sa na opačnej strane dostal do rýchleho brejku Bezúch, ktorý z pravého kruhu prekonal presne mierenou strelou Lukáša – 1:0. Odpoveď hostí nenechala na seba dlho čakať.

Po 38 sekundách Skalický z rohu nabil nekrytému Faillemu, ktorý strelou z prvej prepálil Hiadlovského. A to nebolo zo strany „baranov“ všetko. V 27. minúte už viedli, keď si obaja hráči vymenili úlohy a po prihrávke Failleho spoza bránky poslal Bystricu do vedenia Skalický.

Hostia sa ujali taktovky, Bortňák a Skalický mohli zvýšiť náskok, no brankár Dukly bol na mieste. Domácim robil problémy najmä bystrický pressing, v 36. minúte stroskotal na Hiadlovskom aj Asselin.

V tretej časti Dukla v snahe o vyrovnanie zvýšila svoju aktivitu. Hostia však pozorne bránili a narúšali rozohrávku domácich, takže tí mali problémy s tvorivejším založením útoku. V 46. min Dukla ojedinele na dlhší čas zavrela súpera v pásme, Lukáš musel natiahnuť betón, keď Varga tečoval nahodenie Bohunického od modrej.

Bystričania vyčkávali na brejky, v 48. minúte zostal sám pred Hiadlovským Bortňák, ktorý skúšal blafák, domáci brankár mu v poslednej chvíli stihol vypichnúť puk hokejkou. Ďalšie prečíslenie však už „baranom“ vyšlo, Faille prihral ako na tácni Asselinovi, ktorý zvýšil na 3:1 pre hostí.

Trenčania zúžili hru na tri formácie, ale už nenašli sily na zvrat. Štvrtý bystrický úder pridal v 55. minúte po ďalšej rýchlej akcii muž zápasu Faille, piaty pridal Skalický. Po záverečnej siréne tak mohli vypuknúť na ľade bystrické oslavy.