Vůjtek: Országh je nekompromisný teoretik, Oremus demokratický praktik

12.04.2018 20:09
Vladimír Vůjtek, Vladimír Országh, Peter Oremus
Vladimír Vůjtek (v strede) so svojimi asistentmi Vladimírom Országhom (vľavo) a Petrom Oremusom na MS 2014 v Bielorusku. Autor: ,

Každý z nich vyznáva iný herný štýl, no s oboma sa mu výborne spolupracovalo. Vladimír Vůjtek dobre pozná trénerov oboch finalistov Tipsport Ligy zo spoločného pôsobenia na lavičke slovenskej reprezentácie.

Kouč Trenčína Peter Oremus mu robil asistenta štyri sezóny, kormidelník Banskej Bystrice Vladimír Országh dve. Spoločne absolvovali aj olympiádu v Soči.

Navzájom sa obohacovali

Oremusa vtedy odporučilo českému odborníkovi vedenie zväzu. On chcel mať po boku domácich trénerov z mladšej generácie.

„Pred mojím príchodom som ho nepoznal, ale našli sme vhodný typ, ktorý sa už presadzoval v domácom prostredí. Chcel som pomáhať mladším trénerom, ktorí by aj v ďalších rokoch mohli pracovať pre národný tím. Preto sa k nám neskôr pridal aj Vlado,“ tvrdí 70-ročný bývalý úspešný kouč.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne) Autor: Pravda

Ako fungovala ich spolupráca?

„Snažil som sa kolegom posúvať niečo z vlastných skúseností a od nich prijímať nové prvky. Vzájomná spolupráca bola dobrá. S vrstovníkmi by sme sa už navzájom nemali čím obohatiť a pri našej práci potrebujete aj nové myšlienky,“ vysvetľuje tréner, ktorý priviedol Slovákov k striebru na MS 2012 v Helsinkách.

Dôležité video

Štyridsaťročný Országh priviedol vlani Banskú Bystricu k historickému zlatu. Pred troma rokmi sa na lavičke Košíc tešil z titulu aj o sedem rokov starší Oremus.

„Vlado je ešte stále len začínajúci tréner, hoci už má za sebou aj nejaké úspechy a znova je i reprezentačným asistentom. Viac sa zaoberá teoretickou stránkou a je nekompromisný voči hráčom. Ako hokejista si musel všetko vydrieť a to isté očakáva aj od zverencov. Všetci musia mať stopercentný prístup a zodpovednosť. Peter je demokratickejší typ a tréner viac z praxe,“ približuje Vůjtek rozdiely medzi oboma trénermi.

Tréner Vladimír Vůjtek a jeho asistent Vladimír...
Tréner Vladimír Vůjtek a jeho asistent Vladimír Országh na reprezentačnom zraze. Autor: Ivan Majerský, Pravda

O Országhovi je všeobecne známe, že do najmenších detailov rozoberá hru súpera a dôkladne na ňu mužstvo pripraví. „Patrí medzi moderných trénerov, ktorí pracujú veľa s videom. Na môj vkus niekedy až príliš, ale hokej sa vyvíja a je to iné než voľakedy. Tréneri majú väčšie možnosti, tak prečo si neprečítať súpera. Peter je praktik. Má za sebou viac, bohaté skúsenosti a trénoval už aj v Česku,“ dopĺňa

Srdcu blízka Dukla

Keďže stále pomáha extraligovým Vítkoviciam, prioritou je pre neho sledovať českú ligu. Základný prehľad však má aj o slovenskej.

„Termíny sa zväčša kryjú s českou ligou a sledujem aj KHL, takže zväčša vidím len útržky zápasov. Banská Bystrica hrá už dlhšie rovnakým štýlom, preferuje fyzickú hru do tela s množstvom zámorských prvkov. Má na to vhodných hráčov, ktorých si vyberá presne do svojho systému. Je favoritom finále,“ netají Vůjtek.

Vladimír Vůjtek s Petrom Oremusom na lavičke.
Vladimír Vůjtek s Petrom Oremusom na lavičke. Autor: SITA/AP, Martti Kainulainen

Zároveň však prezradí, že z pochopiteľných dôvodov má stále bližšie k trenčianskej Dukle. „Štyri roky som tam hral a mám v Trenčíne rodinu. Najviac však fandím dobrému hokeju. Dukla má tiež dobré mužstvo. Potvrdzovala to najmä do Vianoc. Potom mala menšiu krízu, ale uzdravili sa jej zranení hráči a znova sa dala dokopy. Je zaslúžene vo finále,“ dodáva.

#Vladimír Vůjtek #Vladimír Országh #Peter Oremus #HC 05 Banská Bystrica #Dukla Trenčín
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Amore žlté ruže

Amore žlté ruže

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk